10 Mart 2013, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Yazınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.. THY'nin yada THY Teknik'in başarıları zaten büyük bir camia tarafından yazılıp çiziliyor. Artan iş kazaları ve olaylar daha büyüklerinin göstergesidir. Sebepleri konusunda da size katılacak bir durum yok çünkü bunlar fikir değil birer tespittir. Yani gerçekler yorum götürmez... Doğru tespitlerinizle konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler Sefa Bey.. Yanlışın neresinden dönülürse kardır...
  • Yalakalığı bırakalım,haklının yanında olalım..ilahi adalet elbet tecelli edecektir.Peki o zaman ne yapacaksınız.işçi düşmanlığını,yandaşlığı,taraflılığı,ne zaman bırakırsanız o vakit işinizi hakkıyla yapıcak duruma gelirsiniz..SEFA İNAN...insanların ahını almayın,ya doğru olan şeyleri,yaşananları yazın.bilgi sahibi değilseniz de bu işi bırakın..mahallenizde Bi elektirikçi açın orda işinizi yapın..bu iş hakkıyla yapanlara bırakın..eleştiriye açık mısınız bakalım gorucez...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • THY nin yaptını şimdiye kadar kimse yapmamış adamları paso kötülüyorsunuz, senin başka işin gücün yok mu, başarıyı niye taşlıyorsun. Yazında resmen THY nin ne kadar acıgı varsa onları incelemiş onları ön plana sokmussun.Herhalde Hamdi seni işe almadı TK da! Sen orda konusmaya devam et senin gibi boslarıda takdir etmeye devam etsin... TK a hizmetleri için teşekürler...
  • Sayın yazar bu olaylar içinde THY TEKNİK GENEL MÜDÜRÜNÜN ÇIKAR İLİŞKİLERİNİDE ORTAYA ÇİKARSANIZ MÜKEMMEL OLUR. Şirket içinde partiden gelen işibilmez kişilerin ne kadar etkili olduğunu İsmail Demir bunlarla nekadar çikar ilişkisi olduğunu bilenler ekmek parası için seslerini çikarmiyorlar.
  • Harika bir yazı söylenebilecek hiçbir şey yok sadece vardiya saatleri değil birçok konuya değinen bir yazı olmuş. Sefa Bey sizin gibi insanlar gerçekten çok az kaldı bunları söyleyebilmek söylerken de adabıyla söyleyebilmek hem yürek ister hem de akıl gücü ve yazabilme yeteneği her hafta yazılarınızı okuyorum ve her yazınızdan da mutlaka bir şey öğreniyorum. Kimse yağcı demesin hiç bir beklentim yokken bu yorumu yapıyorum. Önemli olan bir beklentin olmadan bir şeye olumlu yönde bakmaktır. Beklenti varken zaten olumlu yönde bakmak da şarttır.
  • Bence bu vardiya değişikliğinin sebebi tgs nin uçaklara yetişememesi değil. Vardiya değişikliği yine tgs için ama servisle alakalı. Şimdi vardiya Servisi'ne memur servisi de çektiriyorlar. Özel araçlar bir bir istifa edip gidiyor. Turex zorlu çalışmaya dayanamıyıp istifa eden şöförleri evinde dövüyormuş diyenler bile var. Servis işini türex için cazip olmaktan çıkararak ısrarını bitirmeyi ve bi sonraki ihaleyi tgs ye yada başka bir taşeronuna aldırmayı düşündüklerini sanıyorum. Vardiya Servisi'ne memur da çektirirse daha az araç alacak. Ama bu şartlarda çalışan şöförlerin yapacağı kazalarda kaç kişi daha ölecek ve sakat kalacak bilmiyorum....
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Hamdi beyin Anadolu Jet toplantısındaki gafını iyi değerlendirmişsiniz. Plana göre hareket ederek plan dışında kalmakla planı geride bırakmakta plansızlık örneğidir. Bir şirkette büyüme planı yapılırken bir çok veri hesaba katılır. Burada planda belirtileni daha önce elde etmek alt yapı eksikliklerini getireceğinden sakıncalıdır. Buna Plan değil pilav denir. THY deki vardiya sistemi Avrupa da da yaygın. Çağımızda bu sistemden maalesef kaçınmayı zorlaştırıyor. Sizin gibi sektörün içinden yani çalışma hayatının içinden gelmiş bir kimsenin bu yazdığı yazı önemsenmelidir. Yaşanılmış ve sorunları bizzat gözlemlenmiş bir yazı ve bir önerinin getirilmiş olması yazıya iyi niyet yüklemiş durumda. Kutlarım.
  • Sn. İnan yazdıklarınızdan bazılarına katılsamda daha bir çok faktör var bu kazaların oluşmasında ve bunda havalimanında çalışan herkes sorumlu. O yüzden eğer bu alanda kaza olması istenmiyorsa herkes taşın altına elini koymalı ve gerekenleri yapmalıdır.

THY/TEKNİK-HABOM VE TGS İŞ KAZALARINA DAVET ÇIKARIYOR

 

Bir şirketin büyüme planı çizilirken, bir çok ayrıntı gözden geçirilmelidir. “Kervan yolda düzülür” mantığında bir düşünce ile hareket ederseniz, işte böyle yapmış olduğunuz plana aykırı hareket eder ve 2015 hedefinizi 2010’da yakalarsınız.  Şimdi adama: 2015’da hedefleriniz ne olacak?  diye sorarlar...

Hamdi Topçu, yapılan plan gereği; THY’nin 2023’de ulaşacağı uçak sayısının 400’e varacağının planlandığından söz ediyor. Demek ki, sene bazında uçak sayısının ne olacağı şimdiden planlanmış. Bu uzun süreli plan, 2008’de yapılmış ve yapılan plan gereği 2015’de olması gereken uçak sayısına, 2010’da erişilmiş. Bunları ben değil, Hamdi Topçu söylüyor.  Yani plandan söz ederken, aslında plansız hareket ettiklerini kabul etmiş oluyor.  

Peki, bu plan çerçevesinde 2015’deki planlanmış uçak sayınıza 2010’da erişmiş olmanız neyi gösteriyor? PLANSIZLIĞI tabii ki…

Bunun yanı sıra, apron kazalarındaki artış, sadece çalışanların suçu mudur? Atatürk Havalimanının kapasitesi bilindiği halde, her geçen gün ufacık aprona sıra, sıra uçakları dizen ve günde 1000 sefer yapan THY’nin suçu yok mudur dersiniz? Yeni havalimanının yapılması ve bir bölümünün bile hizmete açılması en az 6-7 sene sürecekken, THY’nin uçak siparişlerine ve sefer sayılarının artırılmasına tam hız devam edilmesi, bu tür kazaların artmasına çanak tutmaya devam edecektir.  Kısaca, kaza olmaması mucizedir.

İşte bu haftaki yazı konumuz; bu plana uymayan, yani, plan mı pilav mı olduğu belli olmayan hızlı, kontrolsüz, alt yapısız ve plan dışı büyümenin getirdiği sancılardır.

Arkasına alınmış bir siyasi güçle, “ben ne dediysem o”, tarzında bir yönetim sergileyen THY’nin bu plansız büyümesindeki en büyük yanlışı; eski çalışanların tasfiyesi oldu. Şu anda pilot sıkıntısı, kaptan sıkıntısı, lisanslı ve deneyimli eleman sıkıntısı, hangar yetersizliği, apron yetersizliği, slot yetersizliği vb… sıkıntılarının kaynağı buradır.  Bunların hepsi dengesiz büyümenin ve yapılan plana göre hareket edilmemenin sancılarıdır.

THY’nin “kervan yolda düzülür” mantığı çerçevesinde, yaptığı birçok yanlıştan geriye döndüğünü, yani, tükürdüğünü yaladığını birlikte gözlemledik. Zorunlu emekli olmaya zorladığı birçok teknisyeni geriye aldı ve hala almak için büyük çaba içerisinde. 45’ li yaşlardaki çalışanlarını zorunlu emekli ettikten sonra, 70’li yaşlardaki teknisyenlere muhtaç olan kim? THY tabii ki. Bir yandan pilot okulları açılıyor, diğer yandan bu okullardan mezun olanlar yetersiz görülüp işe alınmıyor. Her yerde pıtrak gibi bir dolu alt yapısız okul, eğitimden çok, resmen ticaret yapıyor.  

Büyüme aşamasında, özellikle lisansiye meslekler olan Pilot ve teknisyenlerini iyi planlayamadığını söylemeye gerek bile yok. Açın bir gazeteyi, açın bir havacılık sitesini, bu konudaki haberleri ve haykırışları okuyun yeter.  THY öyle bir şirket ve başındaki şahıs, sırtını öyle bir siyasete dayamış ki, inanılmaz. THY hakkında bir soru önergesi verilmeye görsün. Anında siyasi savunmalarla Hamdi Bey’ciğimiz kurtuluveriyor. Çünkü; THY’nin yönetimini eleştirmek, AKP’yi eleştirmek gibi görünüyor. Hâlbuki, AKP’ye oy veren birçok çalışan ve hatta yönetici, bu gidişten şikâyetçi, ama -kendi kendilerine- konuşmak zorundalar. Ne de olsa ekmek parası…

THY’nin kendi yaptığı plana bile uymaması; son zamanlarda gittikçe artan ve bu gidişatla daha da artacak gibi görülen apron ve hangar kazalarını tetikliyor.

Hatırlarsanız; TGS’nin bir apron kazasında, TGS’nin bu apronda bu kadar az kaza yapmasını, başarı olarak görmüş ve asıl suçlunun araçlarla uçakların birlikte seyrettiği apron trafiğinin yoğunluğu ve AHL apronunun yetersizliğinden kaynaklandığını vurgulamıştım. Frankfurt havalimanındaki apronda uçakların ve araçların birbirinden bağımsız hareket ettiğini, araçların apronun altına yapılan bir tünelden geçtiğini örnek vererek, aslında, neyin nasıl olması gerektiğini vurgulamıştım.

Tabii ki AHL’nin bu günkü konumu (terminal hariç) sadece THY uçakları için bile yetersiz durumdadır. Yeni havalimanının yapılacak olması, burada yapılması gereken apron ve park yeri genişletilme çalışmalarını bile durdurdu. Ancak, yeni havalimanının hala ihalesi bile yapılmamış ve yeni havalimanının ilk planda öngörülen bölümünün bitmesi bile, bence en az 7-8 yıl alacakken, THY uçak alımına son hız devam ediyor ve yeni havalimanına park etmeler başlamadan bile uçak sayısı 220’den 375’e çıkacak.  Kısaca THY’nin bugün 220 uçağı varken ve sadece AHL ve çok az sayıda uçağını Sabiha Gökçende tutarken, bu sayı yeni havalimanı bitmeden alım planı gereği tam olarak 375 uçağa erişecek. Tam anlamıyla” istim arkadan gelsin” misali bir büyüme gözlemliyorum.  Alt alta, üst üstte bir apron ve bol, bol iş kazalarına gebe bir Havalimanı’yla baş başa kalmaya çeyrek var.  

Yani THY, apron kazalarının artması için elinden geleni yapıyor...

Sorun sadece apronda yaşanmıyor. Bu sorun, artan uçak sayısı paralelinde hangar yetersizliğine de neden oluyor. Tabiri caizse, alt alta üst üstte çalışılan Teknik A.Ş hangarı var ki, evlere şenlik... Benim zamanlarımda bile yeterli olmayan hangarlar, yine aynı kapasitede ve bakıma giren uçaklar arttığı için artık hangar dışına yığılmış vaziyetteler. Allah korusun, hangarda bir yangın çıksa, uçakların hepsi kapı önü uçaklarla dolu olduğundan dışarıya çıkartılamayacak ve cayır, cayır yanacak.

AHL’de 24 Ocak 2010 tarihinde yaşanan de-icing kazası sonucunda Güven Altan arkadaşımızın ölmesi, hala hafızalarımızdaki yerini korurken, buna bir de 3 Mart 2013 günü Habom A.Ş personeli teknisyen Şentürk Çavuş arkadaşımızın uğradığı kaza sonucunda hayatını kaybetmesi eklendi.

Güven Altan’ın hayatını kaybetmesi olayı, THY’nin A-340 uçağının de-icing işlemi sırasında olmuştu. THY bu tür büyük gövdeli uçakların de-icing yapılması sırasında, mutlaka kulaklıkta bir teknisyen görevlendiriyordu. Bu kazada kulaklıkta değil teknisyen, kimsenin olmaması nedeniyle, kokpit ve yer personeli arasında Karagöz Hacivat misali, el işaretleri ile anlaşma yolunu gidilmiş ve görevli olmayan birinin yanlış el işareti, bu kazaya neden olmuştu.

 Kısaca, bu kaza bir organizasyon hatasından kaynaklanmıştı.

Gelelim Şentürk Çavuş arkadaşımızın hayatını kaybettiği kazaya;

THY’de senelerdir üçlü vardiya düzeninde çalışmış biri olarak, özellikle üçlü vardiya düzeninin çalışanlar için son derece sağlıksız olduğunu savunabilirim. Bu çalışma düzeninde; vücudun alışmış olduğu ritmin dışına çıkıldığından, birçok dalgınlıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Buna rağmen günümüz çalışma hayatında vardiyalı sistem bir çok işyerinde sıklıkla kullanılıyor.

Bu üçlü vardiya çalışma sistemi konusunda THY’de çok sorunlar yaşanmış ve üçlü vardiya çalışanlarına %60 vardiya primi gibi çok yüksek tutarlarda tazminatlar verilerek bu üçlü vardiyalı çalışma sisteminin devamı için doping yapılmıştı. Sonraları, sendikalarının işverenle yaptıkları toplu iş görüşmelerinde bu %60’lık prim, eriye eriye bugünkü haline geldi. Yani, bu sistem için işveren, artık para dopingi bile yapmaya gerek görmüyor.

 Bir yazar olarak değil, üçlü vardiya sisteminde apronda senelerdir çalışmış biri olarak, kesin ve net söyleyebilirim ki, bu çalışma sistemi insani değildir. Dalgınlık, unutkanlık ve özellikle dikkatsizlik yaratır.

Şentürk kardeşimizin yaptığı kaza ile vardiya sisteminin değişikliğe uğradığı günler, hemen hemen aynı zamanlara geliyor. Yani insanların yeni düzene alışmaya çalıştığı günler. Şanssızlık mı diyelim... Takdir i İlahi mi diyelim...  Sizce ne diyelim?

Sizi bilmem ama ben; Hayatında vardiyalı sistemle çalışmamış insanların, kolay çözüm varken alamadığı çok acemice bir uygulama diyeceğim.

THY’deki vardiya sistemi 1 Mart 2013’e kadar 07-15, 15-23, 23-07 şeklinde yürütülürken, bir anda; 06-14, 14-22, 22-06 şeklinde değiştirilmesinin altında yatan nedir?

Bu bir saatlik değişiklik neden yapılmıştır?

 Bu konuya gelmeden önce, AHL’deki sabah trafiğine bakmak lazım. THY’nin AHL ‘deki en yoğun olduğu saatler uçakların hazırlanma aşaması olan: 05 ve 05,30 da başlar.  Gece vardiyasında çalışıp, uçakları sabah seferlerine hazırlayanlar ile sabah işe gelip onlardan işleri devralıp uçakları sefere verenler için bu saatler çok zordur. Her iki grup da bu saatte uykulu olurlar. Sinirler gergin ve dalgınlık, dikkatsizlik had safhadadır. İş arkadaşlarının birbirleriyle en çok tartıştığı; “neredesiniz be kardeşim?” biçimindeki tartışmalar sıklıkla bu saatte yaşanır. Bütün gece çalışmış biri, evine gidip sıcak yatağına uzanmak isterken, bir diğeri daha bir çay bile içemeden iş başı yapmak zorundadır.   

THY işvereni, masa başından bunları tabii ki göremez. Bu yaşananları, benim gibi kaleme alabilmek için, o anları yaşamak, o ortamda çalışmak gerekir. THY ve TGS yönetimi bu saatlerdeki yoğunluğu çözebilmek için, “bir saat erken getirelim, bu iş çözülür” diye bir işgüzarın sözünü mantıklı bulur ve bu sistemi devreye sokar. Hâlbuki, o sabah vardiyasına gelinirken oluşan tehlikelerden onların haberleri yoktur. Sabah 05-30’da işe başlamak zorunda olan kişinin, en geç saat 03,30 veya en geç 04’de yatağından kalkması gerekir. Bu saatte sokaklarda in cin top oynar. Bu çalışanlar arasında bayanlar da vardır. Köpeklerin, tinercilerin, tacizcilerin sevdiği saatlerdir bu saatler. Bu tür saldırı olaylarında her geçen gün artış kaydedilmesi son derece doğaldır. ( benim bildiğim tam dört olay var)

Düşünsenize sabahın dördünde bir Bayan TGS veya Teknik A.Ş personeli köşe başlarında durmuş servis bekliyor. (Sarhoşun, itin, uğursuzun kol gezdiği saatlerde) Teknik A.Ş ve TGS yönetimleri bu konuyu düşünmemiş olsa gerek. Peki, siz okurlar olarak ne düşünürsünüz?  Ben mi art niyetliyim yoksa?

THY ve TGS’nin en yoğun çalışma saatlerindeki bu vardiyanın devir işlemlerinde başka çözüm bulunamaz mıydı?   Tabii ki, istenseydi bulunurdu. İstenseydi, bu ölümü iş kazası belki de olmazdı. Ancak, karlılıklarını yere göğe sığdıramayan, sponsorlukları ile gözleri kamaştıran bu şirketin yönetimi, örnek aldıkları Lufthansa’nın bu işi nasıl çözdüğüne bakmamış bile... Bu nasıl sığ bir bakış açısıdır?

Lufthansa, sabah vardiyalarında; tüm sabahçı personeli bir anda getirmiyor. En yoğun dalga olan PIK saatlerde, bazı çalışanlarını erken getirip erken bırakırken, diğerlerini kademeli olarak getiriyor. Yani, bu bizim internet havacılarının anlaması için özetlemek gerekirse, sabah vardiyasının iş devir aşamasında Teknik A.Ş ve TGS den en fazla 30-40 kişi yeter. Bu 30-40 kişiyi her sabah evlerinden araçla aldırır güvenle havalimanına getirirsin.

Gece vardiyasından çıkmak zorunda olup uçak başına yeni arkadaşını bekleyenleri böylece değiştirip, o, yoğun saatteki trafiği atlatırsın. Daha sonra diğer personel bir veya iki saat sonra gelir ve kalan işlere devam eder. Erken gelen, erken çıkar, geç gelen, geç çıkar. Yoksa sabahın köründe 30-40 kişi gerekliliği var diye 500 kişiyi getirmek, hadi diyelim ki vicdanı boş ver, akla bile sığmaz… THY/Teknik A.Ş ve TGS yönetimi anlamış mıdır acaba?  

Size; vur diyorlar, öldürüyorsunuz. Tüm sabahçı çalışan kesimi saat 03-04 arası ortaya ne döküyorsunuz kardeşim? Lufthansa’ya hemen telefon edin, size vardiya sistemini yollasınlar, öğrenin ve her zamanki gibi kopya ederek, işi çözün...

Bu şekilde; hem iş yürür, hem de daha insani bir sistem oluşturup kaza riskini minimize etmiş olursunuz.

THY/TEKNİK-HABOM VE TGS İŞ KAZALARINA DAVET ÇIKARIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

GERÇEKLER ~ 6 yıl önce
Yazınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.. THY'nin yada THY Teknik'in başarıları zaten büyük bir camia tarafından yazılıp çiziliyor. Artan iş kazaları ve olaylar daha büyüklerinin göstergesidir. Sebepleri konusunda da size katılacak bir durum yok çünkü bunlar fikir değil birer tespittir. Yani gerçekler yorum götürmez... Doğru tespitlerinizle konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler Sefa Bey.. Yanlışın neresinden dönülürse kardır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SENİ HARRYPOTTER ~ 6 yıl önce
Yalakalığı bırakalım,haklının yanında olalım..ilahi adalet elbet tecelli edecektir.Peki o zaman ne yapacaksınız.işçi düşmanlığını,yandaşlığı,taraflılığı,ne zaman bırakırsanız o vakit işinizi hakkıyla yapıcak duruma gelirsiniz..SEFA İNAN...insanların ahını almayın,ya doğru olan şeyleri,yaşananları yazın.bilgi sahibi değilseniz de bu işi bırakın..mahallenizde Bi elektirikçi açın orda işinizi yapın..bu iş hakkıyla yapanlara bırakın..eleştiriye açık mısınız bakalım gorucez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yumi ~ 6 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MİS ~ 6 yıl önce
THY nin yaptını şimdiye kadar kimse yapmamış adamları paso kötülüyorsunuz, senin başka işin gücün yok mu, başarıyı niye taşlıyorsun. Yazında resmen THY nin ne kadar acıgı varsa onları incelemiş onları ön plana sokmussun.Herhalde Hamdi seni işe almadı TK da! Sen orda konusmaya devam et senin gibi boslarıda takdir etmeye devam etsin... TK a hizmetleri için teşekürler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 6 yıl önce
sektörü tanımayan,organizasyon ne demek bilmeyen,yandaş medya ne yazıyorsa ordan alınan bilgi! lerle yorum yapan insanların hepsine söylüyorum: sefa bey in yazdığı, gerçekten sorun teşkil eden bu gibi durumların düzeltilmesi için bunların irdelenip araştırılması ve düzeltilmesi için çok güzel bir örnektir bilgin yoksa fikrinde olmasın yalaklık yapmak için bu kadar yanıp tutuşmayın. Thy nin yaptıgını kimse yapamadı demişssin, ufak kazalar büyüklerinin habercisidir. bunları görebilmek vizyon ister cehalete saplanmış kişiler bunları geçtim büyük bi kaza-kırım olsa bile bunu göremezler inkar ederler
OH ~ 6 yıl önce
Sayın yazar bu olaylar içinde THY TEKNİK GENEL MÜDÜRÜNÜN ÇIKAR İLİŞKİLERİNİDE ORTAYA ÇİKARSANIZ MÜKEMMEL OLUR. Şirket içinde partiden gelen işibilmez kişilerin ne kadar etkili olduğunu İsmail Demir bunlarla nekadar çikar ilişkisi olduğunu bilenler ekmek parası için seslerini çikarmiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mükemmel ~ 6 yıl önce
Harika bir yazı söylenebilecek hiçbir şey yok sadece vardiya saatleri değil birçok konuya değinen bir yazı olmuş. Sefa Bey sizin gibi insanlar gerçekten çok az kaldı bunları söyleyebilmek söylerken de adabıyla söyleyebilmek hem yürek ister hem de akıl gücü ve yazabilme yeteneği her hafta yazılarınızı okuyorum ve her yazınızdan da mutlaka bir şey öğreniyorum. Kimse yağcı demesin hiç bir beklentim yokken bu yorumu yapıyorum. Önemli olan bir beklentin olmadan bir şeye olumlu yönde bakmaktır. Beklenti varken zaten olumlu yönde bakmak da şarttır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 6 yıl önce
Bence bu vardiya değişikliğinin sebebi tgs nin uçaklara yetişememesi değil. Vardiya değişikliği yine tgs için ama servisle alakalı. Şimdi vardiya Servisi'ne memur servisi de çektiriyorlar. Özel araçlar bir bir istifa edip gidiyor. Turex zorlu çalışmaya dayanamıyıp istifa eden şöförleri evinde dövüyormuş diyenler bile var. Servis işini türex için cazip olmaktan çıkararak ısrarını bitirmeyi ve bi sonraki ihaleyi tgs ye yada başka bir taşeronuna aldırmayı düşündüklerini sanıyorum. Vardiya Servisi'ne memur da çektirirse daha az araç alacak. Ama bu şartlarda çalışan şöförlerin yapacağı kazalarda kaç kişi daha ölecek ve sakat kalacak bilmiyorum....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yYÖNETİCİLERE... ~ 6 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın yazar ~ 6 yıl önce
Hamdi beyin Anadolu Jet toplantısındaki gafını iyi değerlendirmişsiniz. Plana göre hareket ederek plan dışında kalmakla planı geride bırakmakta plansızlık örneğidir. Bir şirkette büyüme planı yapılırken bir çok veri hesaba katılır. Burada planda belirtileni daha önce elde etmek alt yapı eksikliklerini getireceğinden sakıncalıdır. Buna Plan değil pilav denir. THY deki vardiya sistemi Avrupa da da yaygın. Çağımızda bu sistemden maalesef kaçınmayı zorlaştırıyor. Sizin gibi sektörün içinden yani çalışma hayatının içinden gelmiş bir kimsenin bu yazdığı yazı önemsenmelidir. Yaşanılmış ve sorunları bizzat gözlemlenmiş bir yazı ve bir önerinin getirilmiş olması yazıya iyi niyet yüklemiş durumda. Kutlarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iş güvenliği ~ 6 yıl önce
Sn. İnan yazdıklarınızdan bazılarına katılsamda daha bir çok faktör var bu kazaların oluşmasında ve bunda havalimanında çalışan herkes sorumlu. O yüzden eğer bu alanda kaza olması istenmiyorsa herkes taşın altına elini koymalı ve gerekenleri yapmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000