30 Haziran 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY'SİZ ASLA...

Atatürk Havalimanı'na dördüncü pist yapılır ve yeni taksi yolları ile park alanları oluşturulursa, İstanbul yeni bir havalimanına ihtiyaç duymayabilir mi?

İki yıl önce bu konu tartışılıyordu ancak tam yukarıdaki görüş doğrultusunda kanaat oluşmuşken bir anda bütün projeler rafa kalktı ve yeni havalimanı için ihale sürecine girildi. Geçen yıl Mayıs ayında ihalesi yapılan yeni havalimanının bu yıl Haziran ayında temeli atıldı.

Yeni havalimanının ilk fazı planlarda sapma olmazsa 29 Ekim 2017'de hizmete girecek. Üç pistli ilk etap bugünün Atatürk Havalimanı'ndan biraz daha büyük olacak. Ancak o güne kadar Atatürk Havalimanı'nın yeni terminal, taksi yolları ve park alanları ile birlikte kapasitesinin biraz daha artacağını ve hemen hemen yeni havalimanının ilk etabına yakın seviyeye erişeceğini söyleyebiliriz. Fakat ondan ötesi fiziki şartlar düşünüldüğünde pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Havalimanı konusunda herkesin kabul ettiği bir gerçek var.  "Yeni havalimanının yapımı 5 yıl gecikti."

 Türk sivil havacılığı için 2015 yılında öngörülen rakamların 2007 yılında yakalanmış olması aslında bu gelişime hazırlıksız yakalandığımızın en büyük göstergesidir. O dönemlerde gelişimin sürdürülebilir olacağının öngörülmemiş olması, bugün yaşanan gecikmenin ve sıkıntıların baş sebebidir.

Geldiğimiz noktada en iyimser haliyle 3 yıldan biraz daha uzun süreyle Atatürk Havalimanı'ndan operasyon yürütülecek. 2011 ile 2014 yılları arasındaki son üç yılda Türk havacılığının kat ettiği mesafeyi göz önüne alırsak önümüzdeki üç yıllık süreçte Atatürk Havalimanı'ndaki gıdım gıdım iyileştirmelerin pek de işe yaramayacağını ve daha çok şantiye sahası görünümündeki  havalimanının her yıl aynı manzaralarla 2017 yılına kadar yürütülmeye çalışılacağını ve bir noktadan sonra fiziki olarak iflas edeceğini öngörebiliriz.

Peki bu 5 yıllık gecikmenin sıkış tepiş Atatürk Havalimanı'nda operasyona etkileri nasıl olacak? Önümüzdeki yıllarda sanırım en çok bu konuyu tartışacağız. Çünkü biliyoruz ki,  Türk havacılığının iki rakamlı mevcut büyüme oranlarına havalimanının cevap verebilmesi pek olası görünmüyor. Atatürk Havalimanı'na sıkışan bayrak taşıyıcı THY'nin, 2023 yılına yönelik 450 uçaklık filo hedefi ve 120 milyonluk yolcu hedefinde, büyüme planlarının sekteye uğramasıyla hiç de beklemediğimiz sonuçlar ortaya çıkabilir. Çünkü biliyoruz ki, yeni havalimanı için en büyük değer güçlü bir THY'dir. Yeni havalimanı açıldığında hedeflerinden sapan ve zayıflayan bir THY, havalimanının geleceğine ilişkin bütün planları ters yüz edebilir ve dünyanın merkezi olarak düşündüğümüz projeyi dev bir fil mezarlığına dönüştürebilir. Kısacası yeni havalimanının hedeflerine ulaşabilmesindeki en büyük rolü  THY üstlenecektir. THY varsa yeni havalimanı var olacaktır. Umarız Atatürk Havalimanı'na sıkışan THY, yeni havalimanına hedeflerinden sapmadan, güçlü büyüme rakamlarını tutturabilmiş haliyle ulaşabilir. Aksi durumda yeni havalimanının değil 150 milyon, Atatürk Havalimanı'nın bugünkü seviyesine erişebilmesi dahi mümkün olmayacaktır.

HAVADA RİSK Mİ ALINIYOR?

Atatürk Havalimanı'nda rekor haberleri bir taraftan sevindirirken diğer taraftan da 'Acaba risk mi alınıyor' sorusunu ister istemez akıllara getiriyor. İki yıl öncesinde Atatürk Havalimanı basiretsiz yöneticilerin sıkıntısını fazlasıyla yaşadı. Günlerce havayolu şirketleri ve yolcular lodos kabusu yaşadı. Bu süreçte havayolu şirketlerinin milyonları havaya uçarken  yolcular da vakitten kaybetti. İki yıl önceki yaz manzara buydu. Ancak geçen yıl Atatürk Havalimanı'na sihirli bir el değdi. İniş kalkışlar rüzgarın yönüne göre yeniden düzenlendi, 5 mil olarak uygulanan ayırma mesafeleri bazı pistler için 3 mile kadar düşürüldü. Bu yıl geçen yıla oranla daha çok lodos esmesine rağmen hiçbir etkilenme olmadı. Lodoslu havalarda uçaklar Ataköy üzerinden indirildi. Arka rüzgar 10 knot'un altındaysa Halkalı yönünden,üzerindeyse Ataköy'den inip denize doğru kaldırıldı. Balked landing denen mucize operasyon yöntemiyle de inen uçakla kalkan uçağın temas olasılığı kesildi ve  operasyon sorunsuz yürütülmeye başlandı. Bir kontrolör gözüyle bakıldığında operasyon kusursuz ve risksizdi. Ancak kamuoyu ve biz bu konuda pek de öyle düşünmüyoruz, düşünemiyoruz. İçimizde hep bir kuşku. Acaba risk alınarak mı rekorlar kırılıyor? DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal'ın, at yarışı gibi rekorları anons ederken bu konuda da kamuoyunu rahatlatacak bir kaç cümle etmesinde fayda olacağı düşüncesindeyim.  Haksız mıyım?

 

THY'SİZ ASLA...

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hocam , Hub konusunda arkadasima katiliyorum .Niye istanbul uzerinden zorluyoruz . Antalya suan Turkiyenin en cok 2. Yolcu alan noktasi . Thy nin antalyayi 2. Hub yapmasi ;1.thy nin doluluk oranini artirir 2.Slot almasi kolay olur 3.yurtdisindan gelen turist istanbuldan aktarma yapmaktan kurtulur ve bilet fiyatlari duser , doluluk artar 4 . Antalyanin , buyuk bir bayrak tasiyici firmaya ihtiyaci var bu is corendon , tailwind , freebird .... gibi kucuk charter larla gitmez .. Amerikaya , japonyaya , koreye , kanadaya , uzak rusyaya ( viladivoslok ..) gibi onemli besleme noktalarini antalya baglicak bir firmaya ihtiyaci var ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy mi. ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar thy olmazsa yeni havalimanı ölü doğar diyenlere lafım. Eğer thy işini şimdiden sıkı tutup yeni havalimanından yeterli slot alamazsa açıldığında tek bir uçuş düzenleyebilmek için kırk takla atması gerekecek. Yeni havalimanı o kadar stratejik bir noktada ki tüm şirketler hücum ettiğinde thy ye yer kalmayacak. İstanbul ahl de ise işler o kadar bilinçli yürütüldü ki, kapasite iki katına çıkarken gecikmeler sıfırlandı. Hava trafiğinin olmazsa olmazı emniyet konusunda kim ne derse desin eskiye göre çok daha emniyetli olduğunu söylemek lazım, artık sistem çalışıyor, kişileri değiştirseniz de ahl devam eder. Eskisi gibi kişiye göre uygulamalar gitti standart uygulamalar geldi. Bu öyle hasbel kader olacak bir iş değil, ah bir de shgm bu tempoya ayak uydurabilseydi ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ataturk havalimani bu yaz hizlandirilmis film gibi olacak. Apron kazalari artacak rotarlar cogalacak. Bunlar iyi gunler. Yeni havalimanini col gec akil ettiler ccooook

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 4 yıl önce
İllada tüm hava trafiği İstanbul merkezlemi planlanmalı ve icra edilmek zorunda mı. TK niye Ankara,İzmir ve Antalya gibi merkezlere yükünü dağıtmıyor. Tüm Anadoluy'u Istanbul'a taşımak yerine Ankara merkezli 2inci HUb yaratsınlar. Direkt yurtdışı sefer sayısı arttırılamaz mı ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NIYE KI ??? ~ 4 yıl önce
...Istanbul`un tasi topragi altin !! Ülke nüfusunun 70 % ini Istanbul`a toplamak varken Anadolu`yu kullanmakta niye ???
Haklı ~ 4 yıl önce
Tespitlere katılmamak elde değil. Altına imzamı atarım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hava trafik kontrolorleri gaza getiriliyor. Sonu felaket olmasin. Cok yanlis hareketler bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yeni havalimani bitirilirse dediginiz gibi Thy ile varolacaktir. Thysiz bir proje olu dogar. Herked thyye gozu gibi bakmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000