08 Eylül 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Samanın bile yerli değil artık ; ne gerek var THY'de Türk pilota...
  • akademi = kkk :))
  • Karacı astsubay bile almışlar diyen sayın yorumcu kafatasçılığı bırak. Şartları karşılamışsa alınacak tabi bilgiye beceriye bak. Havacılık mihenk taşı Vecihi Hürkuş'ta astsubaydı. Pilotluk kimsenin tekelinde değil. Hava kuvvetlerinde ve kara kuvvetlerinde şanla şerefle pilotluk yapmış onlarca Astsubay vardı. Havacılık aşığı pilotundan teknisyenine dispatcherdan kabin memuruna herkese selam olsun kazasız emniyetli uçuşlar olsun
  • Dlr sınavına girip patlayan arkadaşlar suçu kendimizde arayalım biraz da. Çalışmadan hazırlanmadan giren patlar tabi ki.sonra da niye almadılar beni diye ağlıyorsunuz şirkete suç buluyorsunuz. Özel kuruluşlarda nasıl cpl sertifikası verildiği de ortada. Adam solo uçmamış,havacılıkla alakası yok sonra şirket beni niye almıyor işe diyorlar,yok torpilmiş de Herkes kendini geliştirecek kardeşim
  • Yeterince aday havuzu oluşturmak istiyorsa yaş sınırını biraz daha yukarı çeksin.Yoksa yine ortalık kaptanlarda olduğu gibi yabancı f/o lara kalacak.
  • Öğretmenlik için bilmiyorum hangi mesnetsiz nedenlerle 45 yaş sınırı koymayı biliyorlar ama. Bir yandan öğretmen sıkıntısı çek diğer yandan bunu yap. Akıl alacak gibi değil.
  • Yani bu durumlardan Başkanın hatta onun üstü olan malum şahısların haberi olmadığını düşünmek çok enteresan. Neymiş o haberin ardından başkan rapor istemiş durumlarla ilgili. Yahu bu dediğinize kendiniz inanıyor musunuz gerçekten? Ortada saçmalıklar silsilesinin olduğu bir gerçek. Diamond ya da her ne ise ortada uçamayan uçaklar var evet. Bu bir gerçek. Ve bu kabul edilebilecek bir durum değildir. Bunun da en büyük sebebi thy nin profesyonellikten çok ama çok uzak şirket yapısı ve iş bilmezliktir ve herkes suçludur bundan. Başkan değil yalnızca, yönetim kurulu da suçludur. CEO da suçludur. Yönetim kurulu başkanı da suçludur. Sen 300 pilot muhabbetini katıldığın her programda yap ama o meşhur okula 1 kere olsun gelme... İşi teslim ettiğim adamların kalifikasyonlarına değil de başka şeylerine bak. Diğer birimler için de geçerli bu söylediklerim. Yazık yazık....
  • Turkish Airlines...Widen Your World
  • nerde ing bilmeyen line beceremicek niteliksiz adam var almışlar karacı asb bile var
  • Diamond Turkiye distributor firması AFA dır sayın arkadaşlar.

THY'NİN "YILDA 300 PİLOT" HAYALİ!

THY'nin Aydın'daki uçuş akademisini masaya yatırmaya devam edelim. Hatırlayacaksınız geçen hafta Aydın'daki akademi için yeni alınan uçakların sıcaklardan dolayı uçuşlarını yapamadığından söz etmiştim ve THY yönetimine bazı sorular yöneltmiştim.

Öğrendiğim kadarıyla Uçuş Eğitim Başkanı Sedat Şekerci o iddiaları okuduktan sonra okuldan kapsamlı bilgi istemiş. İşin ilginç yanı bırakın Hamdi Topçu ve Temel Kotil'i, orada bir çok uçağın teknik sorunlar yüzünden uçamadığından Uçuş Eğitim Başkanı Şekerci'nin dahi haberi yokmuş!

Meğer herkes akademinin tıkır tıkır işlediğini sanıyormuş!

THY, bölgenin en büyük uçuş akademisi adı altında okul kuruyor, ama okulda ne olup ne bittiğinden bırak üst yönetimi, THY'nin Uçuş Eğitim Başkanı'nın haberi yok!

Bu kadar başıboşluk olabilir mi?

Madem öyle ben THY üst yönetimini Aydın'da olan bitenle ilgili bilgilendirmeye devam edeyim.

THY yönetimi belki farkında değil ancak Aydın'da gerçekten trajikomik şeyler oluyor.

Anlatayım...

Biliyorsunuz, THY geçen yıl uçuş eğitimleri için 200-300 bin dolara alabileceği uçak seçenekleri varken tanesi 425 bin dolara Diamond 40 tipi eğitim uçakları aldı. Böylece akademi filosunda 12 Cessna, 8 Diamond 40 ve 6 Diamond 42 uçakla, uçuş eğitimleri başladı. Her şey ilk başta gayet yolunda gibi görünüyordu. Ta ki Diamond 40 tipi uçakların bakım saatleri gelene kadar...  Uçaklar birer ikişer bakım için yere inerken THY'nin bu tip uçaklara bakım yetkisi olmadığı anlaşıldı(!) Diamond 42 yetkisi ile Diamond 40 tipi uçaklara da bakım yapılabileceği sanıldığı için bu uçaklar için bakım yetkisi başvurusunda dahi bulunulmamıştı. Sonunda saatlik bakımı gelen ve ufak tefek arızalar veren uçaklar tek tek ground edilmek zorunda kalındı. Üzerine bir de sıcak dolayısıyla seferden alınanları ekleyince yeni alınan uçaklardan neredeyse hiç faydalanılamadı. Yunanistan'dan bu uçaklara bakım yetkisi olan teknisyenlere mahrum bırakıldı koskaca THY'nin anlı şanlı akademisi! Üstelik uçakların  bu durumu İstanbul'dan gizlendi ve her seferinde farklı bahaneler üretildi. Ancak güneş balçıkla sıvanamazdı ve gerçekler bir bir geç de olsa ortaya çıktı.

Geçelim diğer sıkıntılara...

Aydın'da hedef yılda 300 pilot yetiştirmek.. Hamdi Topçu'nun açıklamalarından bunu biliyoruz. Ancak görünen haliyle Aydın'dan 300 pilotun çıkması ne teknik olarak ne de mantık olarak pek mümkün değil. Çünkü bunun için ne yeterli alt yapı ne eğitim kadrosu ne de motivasyon var.

Uçaklar yerde uçamıyor, eğitim kadrosunun kafası karışık, Aydın'da kurulan yeni şirkete geçmek istemedikleri için bir çoğu istifanın eşiğinde, öğrenciler üç farklı otel arasında sürekli mekik dokumak durumundalar. Yer dersleri için kalınan termal otelde termal gazdan dolayı ciddi sağlık sorunları yaşadılar. Neyse ki otelin yıkılarak hastane yapılacak olması sebebiyle öğrenciler Kuşadası'nda bir başka otele yerleştirildi. Ancak binlerce dolar harcanarak hazırlanan derslikler termal otelde olduğu için bu kez Kuşadası'dan Aydın'a derse gidip gelmek zorundalar.

Daha vahimi derslikler yetmediği için öğrenciler bazı eğitimler için uçaklarla İstanbul'a  taşınıyor. Tıpkı simülatör eğitimleri için olduğu gibi yer dersleri için de yüzlerce kilometrelik yolu tepmek zorunda kalıyor.

Eğitim kadrosuna hafta sonu çift mesai vermemek için Cuma gelin İstanbul'a pazartesi dönün diyorlar. Zaten metazori olarak gördükleri göreve gönülsüz devam ediyorlar. İstanbul'a gidip gelirken bazen uçaklarda yer bile bulamıyorlar. Bulamadıkları zamanlar derslere geç kalıyorlar. Pazartesi günleri sabah 09.00'da başlayan derslerin başlaması öğleni buluyor. Birçok ders yetersiz eğitmen kadrosu yüzünden başka derslerle birleştiriliyor. Düşünün rakip eğitim kurumları Er-Ah'ta 12, Ayjet'te 19 yer dersi öğretmeni varken 300 pilot yetiştirme hedefindeki THY Akademi'de yer dersi öğretmeni sayısı sadece 4!

SHGM, eksik kadro ile eğitimlere herhalde  sırf THY olduğu için sessiz kalıyor. Okulun müdürü Aydın'da değil İstanbul'da... Okulu uzaktan yönetiyor. Yer dersleri başöğretmeni aynı zamanda uçucu olduğu için bu görevi angarya olarak görüyor ve yeterince ilgilenmiyor.  SHGM bunun farkında ve her seferinde bulgu olarak deftere kaydediyor ancak bir yaptırım uygulamıyor.

 Benim bildiklerim bunlar... Mutlaka daha fazlası da vardır. Bunu araştırmak da Sedat Şekerci'den itibaren, THY üst yönetiminin görevi.

Ben onlara tek bir şey söyleyebilirim ki, akademi bu anlayışla yönetilemez. Yönetilirse sonuç bundan öte gidemez.

Bu kadro ve teknik alt yapı ile değil 300 pilot, yılda 30 pilot yetiştirilebilirse öpün başınıza koyun. 

THY'NİN "YILDA 300 PİLOT" HAYALİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

... ~ 4 yıl önce
Samanın bile yerli değil artık ; ne gerek var THY'de Türk pilota...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neymiş ~ 4 yıl önce
akademi = kkk :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Karacı astsubay bile almışlar diyen sayın yorumcu kafatasçılığı bırak. Şartları karşılamışsa alınacak tabi bilgiye beceriye bak. Havacılık mihenk taşı Vecihi Hürkuş'ta astsubaydı. Pilotluk kimsenin tekelinde değil. Hava kuvvetlerinde ve kara kuvvetlerinde şanla şerefle pilotluk yapmış onlarca Astsubay vardı. Havacılık aşığı pilotundan teknisyenine dispatcherdan kabin memuruna herkese selam olsun kazasız emniyetli uçuşlar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ıphoneye cvp ~ 4 yıl önce
astsubaydan pilot falan olmazzzz.gider tayyareyi kırar yaaaa...
Cobra ~ 4 yıl önce
Dlr sınavına girip patlayan arkadaşlar suçu kendimizde arayalım biraz da. Çalışmadan hazırlanmadan giren patlar tabi ki.sonra da niye almadılar beni diye ağlıyorsunuz şirkete suç buluyorsunuz. Özel kuruluşlarda nasıl cpl sertifikası verildiği de ortada. Adam solo uçmamış,havacılıkla alakası yok sonra şirket beni niye almıyor işe diyorlar,yok torpilmiş de Herkes kendini geliştirecek kardeşim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK ~ 4 yıl önce
Yeterince aday havuzu oluşturmak istiyorsa yaş sınırını biraz daha yukarı çeksin.Yoksa yine ortalık kaptanlarda olduğu gibi yabancı f/o lara kalacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 4 yıl önce
Öğretmenlik için bilmiyorum hangi mesnetsiz nedenlerle 45 yaş sınırı koymayı biliyorlar ama. Bir yandan öğretmen sıkıntısı çek diğer yandan bunu yap. Akıl alacak gibi değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başkan ~ 4 yıl önce
Yani bu durumlardan Başkanın hatta onun üstü olan malum şahısların haberi olmadığını düşünmek çok enteresan. Neymiş o haberin ardından başkan rapor istemiş durumlarla ilgili. Yahu bu dediğinize kendiniz inanıyor musunuz gerçekten? Ortada saçmalıklar silsilesinin olduğu bir gerçek. Diamond ya da her ne ise ortada uçamayan uçaklar var evet. Bu bir gerçek. Ve bu kabul edilebilecek bir durum değildir. Bunun da en büyük sebebi thy nin profesyonellikten çok ama çok uzak şirket yapısı ve iş bilmezliktir ve herkes suçludur bundan. Başkan değil yalnızca, yönetim kurulu da suçludur. CEO da suçludur. Yönetim kurulu başkanı da suçludur. Sen 300 pilot muhabbetini katıldığın her programda yap ama o meşhur okula 1 kere olsun gelme... İşi teslim ettiğim adamların kalifikasyonlarına değil de başka şeylerine bak. Diğer birimler için de geçerli bu söylediklerim. Yazık yazık....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
USAMisafir ~ 4 yıl önce
Turkish Airlines...Widen Your World

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öğretmenler? ~ 4 yıl önce
nerde ing bilmeyen line beceremicek niteliksiz adam var almışlar karacı asb bile var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Diamond Turkiye distributor firması AFA dır sayın arkadaşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000