11 Şubat 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • atatürkle kandıran kesim bir de dinle kandıran kesim var bu ülkede, iki tarafda işine geldiği gibi davranıyor. atatürkçü gecinenler özel hava yolları yani şirkete paşa kaptan cocuklarını işe almakta, dinle gecinenlerde thy ye girebiliyor bu bu kadar basit siz neyi tartışıyorsunuz ?
  • Bak sunu o findik beynine sok! Burasi Turkiye Cumhuriyeti, ATA nin ulkesi!! Oyle bi patlak gozlu cikipta burayi islam ulkesi yapma hevesinde olsada, bitiniz kanlansa da , noldum delisi olsanizda sunu o findik beynine sok sizin daha bunlari yapmaniz icin cookk ugrasmaniz lazim cok!! Azinlikmis! Oyle koyun cogunluk olacagima koyunu guden azinlik olurum. Adam oleli 75 yil oldu , sende , senin gibilerde, sizin yularinizi tutan da hala deli gibi korkuyorsunuz!! Oyle 2 fes takmak oyle yok alkolu verme biz cogunluguz yok oyle mantar kafalarla ortalarda boy gostereceksiniz... Bu islere bunlar yetmez yurekk lazim yurek!! Ezikler
  • /1 bile olsa özgürlük budur ve sadece bizi değil yabancı yolcularında düşüneceksiniz, sadece /70 olarak algı bence yanlış... Diz seviyesinde etegide erotik olarakgormen zaten sen ve yandaşlarının ortak sorunu!! Bebeğe inanç soran, ilkokul cocuklarını bile egzotik gören bir zihniyete doğal tabi.. Sen şerbet dağıtmayı düşünüyorsan alkolude vereceksin.. Bizlerde etek giyiyoruz diye o filmlerin oyuncusu değiliz . Bilginize.. Siz kafaları değişin!!
  • Hamdi bey yeni bir akim baslatti twitterla.. Komik oldu ama bayagi. Adam en ufak elestiriye gelemiyorsa neden actin twitterini?? Bal gibi de kul hakki yedin .. Butun raporlar bunu gosteriyor. Herkes yalanci ( mahkeme, bilirkisi, calisma bakanligi) sen mi dogrusun?? Bu kadar kaprisli bir adam nasil olur da hala thy nin basinda olur anlam vermek imkansiz..
  • sefa bey yazılarınızı severek takip eden biriyim ama bu yazınıza hiç mi hiç katılmiyorum .bi defa neden bu kadar içki yasağı ve kıyafet olayına takıldığınızı anlamak güç.mühim olan thy yönetiminin başarısıdır.bu işin uzmanı olan sizin gibilerin de buna odaklanması gerekmiyor mu(yoksa başarılı olmaları mı işinize gelmiyor ve bunu bu tür polemiklerle başarıyı gizlemeye mi çalışıyorsunuz). bu ülkede alkol almayan ve satılmasını tasvip etmeyen %70 lik bir kesim var.%30 da bir kaç saatlik uçuşta almazsa çok da sorun çıkmaz herhalde(dileyen iner inmez içer).kaldı ki türkiyede büyük bir oran da hosteslerin erotik filmde oynar gibi dizlerinin üstüne kadar kısa mini etek giymesinden hoşlanmıyor.bence toplumdaki bu tür insanları görmezden gelmememlisiniz.kıyafete ucube demenizse sizden farklı düşünen insanlara hakaretten başka bir şey değil
  • Sefa bey her yorumun yapılan haberle yada haberle alakalı bilgisi olanlarca yapıldığını sanırım zannetmiyorsunuz. Burada bakın tek bir kendini bilmezin yaptıgı yorum sizi nasıl cildirtti. Neoldum delisi lafı bile sizi okadar açıklama yapmaya itti. Ya diğer yazarlarınız!!! Yaptıkları habere hiç alakalı olmayan yorumlar yada kişilerin isimlerini vererek hakaret içeren iftira içeren yorumları niçin süzgeçten geçirmezler ,, yada böyle asıl kendileri klavye delikanlısı olanlara ve nasılsa ismim yok diye gizlenip yazanlara neden irim verirler?? Lütfen haberlerinizde dikkatli ve ince olduğunuz kadar yapılan yorumların da siteniz kalitesine ve etiğinede uygun olmasına ve editörün uyarılmasına da aracı olurmusunuz. Saygılarımla .
  • Sefa bey yorumlarinizi yazilarinizi takdir ederek takip ediyorum.Bizi aydinlattiginiz icin tesekkurler.Calismalarinizda kolaylik ve sabirlar diliyorum.Basarilar dilerim.
  • 1.evet radar kapatma şehir efsanesi. 2. şirketin bir mete.müh. ihtiyacı yok. 3. yayınlanan hava raporları tüm dünya ile aynıdır. TAF METAR. Met.Gn.Md. alakası yoktur. Havacılık için yayınlananlar tamamen farklıdır. 4. Yıldırım çarpması ve türbülanslı havadan geçişin THY ne alakası olabilir ki. Verdiğiniz rakamları belgeleriyle koyun , hiç inandırıcı değil. Aynı havadan bütün şirketler geçiyor. 5. Hadi rakamlar doğru diyelim. 10 ucaklı bir şirket yılda 20 olay yaşıyor ise , 100 ucaklı şirket bunu 10 günde yaşar. Sayı ve ucus frekansından dolayı ortalama hesap. Bunda şaşılacak bir şey yok. 6. 1. şıkdaki olayı yazmanız bile saçmalık , işi anlayan buna ağzıyla güler.
  • BIRAK TWİTER HAMDİYİ DİVAN BŞK OLDUĞUN UTED NE ALEMDE ONU YAZ ZERZENİŞTE BULUN KAC KİŞİ İLE YAPILDI RESİMLER BİLE YOKTU BENCE NASIL TESLİM ETTİYSENİZ O ŞEKİL GİDİYOR AYAKTA DURAMAYAN HAVACILAR KENDİLERİNE SAHİB OLAMAYAN İDARE EDEMEYENLER İDARE EDİLİR TEPKİ OLMAYAN YERDE SORUN YOK DEMEKTİR
  • Suraya cevap yazanlardan hangilerinin kabinden oldugu seviyesiz yazilardan kolaylikla anlasilabilr:)

THY’NİN YEDİĞİ DAYAKLAR - THY’NİN UCUBE KIYAFETİ - TWITTER HAMDİ

 

Birçok kere havada türbülans ve yıldırım çarpma olaylarına rastlayan biri olarak resmen dayak yendiğini söyleyebilirim. ( Benim zamanımdaki radarlarla şimdikiler çok farklı)

Bilhassa THY diğer şirketlere göre uçak ve sefer sayılarının yüksek olmasından kaynaklandığını düşündüğüm CB'li bulutlara girip müthiş bir dayak yemekte ve en az 3 ile 6 gün uçakların yerde kalmalarına neden olmanın yanı sıra bir dolu masraf ve adam/saat kaybına yol açmaktadır.

Bu dayakları irdelediğimde o kadar yüksek rakamlara ulaştım ki inanamadım. THY; 2011 yılında yıldırım kaynaklı 20 hasarlı vakaya rastlamışken 2012 yılında 50 civarında vakaya ulaşmış ve 2013' ün daha başındayken yani Şubat ayının ilk haftasında 40 hasarlı, -yanlış duymadınız yazı ile KIRK HASARLI - vakaya uğramış durumda. Bu küresel ısınma böyle devam ederse (ki edecek gibi görünmekte) bu sayının sene sonunda kaç olacağını bilebilmek için müneccim olmaya gerek bile yok. Yerdeki sıcak havanın artmasına karşın yukarıdaki havanın soğukluğu bu tür CB yüklü bulutların oluşmasını sağlıyormuş. Genelde deniz üstlerinde rastlanması normalmiş. THY’nin dayak yediği yerler zaten hep deniz üstünden yaklaşmalar. Bu hatlar İstanbul-İzmir ve Antalya.

Türbülans bildiğiniz üzere düşey hareketlerin kuvvetli olması anlamına geliyor.  Clear air turbulence dediğimiz açık hava türbülanslarına da sıklıkla rastlanıldığını ve bunların radarla tespit edilemediği bir gerçek.

Bu konuda yaptığım araştırmada daha önce TV'de birlikte program yaptığım İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Mikdat Kadıoğlu ve yine aynı üniversitede görevli Prof. Orhan Şen ile sıkı bir sohbet ortamında bu oluşan durumu değerlendirdik.  İnanın Mikdat Bey öyle konulardan bahsetti ki kulaklarıma inanamadım. Yenilir yutulur bir suçlama değil.

Mikdat bey;  yeni havalimanının bulunduğu yerdeki hava akımları konusunda üniversiteden bir görüş bile istenmeden o bölgenin havalimanı olmasına karar verildiğinden şikâyetçi.  Buna inanamadım. Çünkü bu tür dünyanın en büyük havalimanı olacağı iddia edilen bir havalimanı için geçmiş senelere kadar gidebilen çok ciddi bir meteorolojik çalışma gerekiyormuş. Yani bu bölgenin henüz meteorolojik analizi bile yapılmamış.

Bu havalimanının yerini belirleyen Başbakanımız acaba meteoroloji konularında da yeterli bilgi sahibi midir bilemiyorum! Bunun yanı sıra Başbakanımızın;  bakanı ve bürokratları çıkıp da “Sayın Başbakanım bu havalimanın yerinin bir meteorolojik durumu için görüş alsak” demişler midir? Yoksa “Ben bilmez beyim bilir” diyerek sormaya gerek bile duymamışlar mıdır? Gerçekten merak ediyorum.

Mikdat ve Orhan Beyler sohbet anımızda sadece bunları söylemekle yetinmediler ve Türkiye’de meteoroloji biliminin hafife alındığını ve bu nedenle havayolu şirketlerinin bile dispeç seçerken meteoroloji mühendislerini almaktan imtina ettiklerini, hâlbuki gelişmiş ülkelerde dispeç hizmetlerinin meteoroloji mühendisleri veya meteorolojiye hâkim pilotlar tarafından yapıldığını iddia ettiler. Ben de şaşırdım ve birkaç arkadaşı aradım. Gerçekten Türkiye'de hiçbir havayolu şirketinde meteoroloji mühendisinin görev yapmadığını söylediler( Yanlışsa lütfen beni ikaz edin)

THY sadece bir aylık bir sürede 40 kere dayak yiyor, uçakları delik deşik oluyor ve ' Bu ne iştir acaba? Biz yanlış hava raporu mu alıyoruz?'diye düşünmüyor.

Bu sohbetimiz sadece bununla kalmadı. Mikdat Bey devam etti ve Türkiye’de bir Meteoroloji Genel Müdürlüğü olduğunu ve bu genel müdürlükte 3500 civarında eleman çalıştırıldığını, bunların sadece 150'sinin meteorolog olduğundan bahsetti. İnanınki yenir yutulur suçlamalar değil bunlar.

Komedi sohbetimiz devam ediyor ve konu futbola geliyor. Olimpiyat stadımızın haline gülmekten kırılıyorlar. Bu stadın da meteorolojik analizi yapılmadığını ve bu konuda bir rapor olmaksızın inşaatının bitirildiğini ve şimdi rüzgârlı havalarda futbol oynanamadığından, rüzgarı kessin diye stadyumun rüzgar alan bölümlerime camlar yapılacağını söyleyince inanınki çok güldüm.  

Bu hikâye değil sayın okurlarım. Bunlar Türkiye’mizin iki bilim adamının söylemleri.  Trilyonlar harcanıp stad yapıyoruz sonra da, “Aaa burası rüzgâr alıyor” diye dünyada olmayan bir uygulama düşünülüyor ve rüzgârı kessin diye stada cam döşeyerek rüzgârdan arındırmaya çalışıyoruz. Hâlbuki stadı çok az bir açı ile yan çevirseydik bu iş çözülürmüş :)   Bizlerin bu kafayla uçak imalatı yaptığımızı bir düşünün… Kusura bakmayın ama bu anlatılanlardan sonra imalat aşamasında uçakların kanadını unutabilir miyiz diye düşünmeden edemeyeceğim!

Neredeyse, her semte üniversite açıp bilim adamı yetiştirmeye çalışacaksınız ve ülkemiz için bu üniversitelerin çok önemli olduğunu söyleyeceksiniz, hem de bu yetiştirdiğimiz bilim adamlarından fikir bile almayacaksınız. Bu nasıl iştir anlayan burada anlatsın bende anlayayım.

THY’nin yıldırım çarpan uçakları arttıkça bu konuda değişik uygulamalar yaptıklarını iddia edenlerde de artışlar kaydedildi. Bir şehir efsanesine göre, bu tür CB'li bulutlara girdiğinizde radarınızı kapatmanız sizi yıldırım çarpmaktan koruyacağına yönelik uygulama yaptıklarını anlatanlar var.  Bu her ne kadar kitaplarda yazmıyorsa da tanıdığım birkaç kaptan, bu uygulamayı yaptığını ve şimdiye kadar hiç yıldırım çarpma olayına rastlamadıklarını iddia ediyorlar.

Bu konuda, Prof. Orhan Şen radarın kısa bir süre kapatılmasının bir miktar yıldırım çekme riskini azaltabileceğini iletti.  Bakalım yorumlarda kaptanlarımız ne diyecek? Gerçekten bu uygulama kitaplarda yazmamasına rağmen başarılı netice veriyor mu?

                                              THY’NİN UCUBE HOSTES ÜNİFORMA TARTIŞMASI

THY reklam yapmayı bayağı öğrendi. Reklam tasarlama ve tanıtım aşamalarında epey başarılı ve bedava sosyal medyayı iyi kullanıyor. THY’nin marka değerinden faydalanıp isim yapmak ve tanınmak isteyen birçok kişi değişik yollar deneyerek bu pastadan pay almak istemekte.  Sosyal medya aracılığı ile ücretsiz olarak reklam yapmalar artmakta.

Bu tür tepki çekerek marka duyurumu uygulaması ilk olarak AtlasJet'te başlamış ve saçma sapan bir dolu sözcük billboardlarda yer bulmuştu. Reklamcılar buna tepkiden oluşan etki alanı yaratma olarak bakıyor. 

Sosyal medyamız ise bu işte en etkin reklam aracı olarak kullanılıyor. Bakın şimdi bu reklam çalışması nasıl işledi?  THY’nin kabin memuru üniforma değişikliği için Dilek Hanif isimli bir hanımefendi, THY yöneticilerinin gönülden istediği bir fesli kahveci güzeli modeli çiziyor ve bu kıyafetin Türk toplumundaki tepkisini ölçmeye kalkıyor.

Bu reklam sistemi “saç ayağı” denilen bir tarzda örgütleniyor. Uygulamayı yapan kişi bunu ben yaptım deyip ortaya çıkacağına bir başka modacı arkadaşı bu nasıl bir üniforma diye tenkit etme adına sosyal medyaya bunu sunuyor. Tepkiler dikkatle izleniyor. THY yönetiminin gönüllerinde yatan üniforma modeli yani fesli kahveci güzeli tiplemesinin Türk toplumunda nasıl karşılanacağı test ediliyor ve tabii ki Dilek Hanif Hanım’ın tanınmışlığı da bu şekilde artırılıp bir taşla iki kuş vurduruluyor. Hem de bedava…

Sonrada tepkiler yoğunlaşınca çevir kazı yanmasın misali bir takım değişiklerle yine THY yönetimin isteği doğrultusunda üniforma modellerine yer verilecek ve biri seçilecektir. Bu arada Dilek Hanım alacağı ücretin çok üstünde bir bilinirlik sağlamış olacak. Reklamın iyisi kötüsü olmaz reklam reklamdır.

Sonuç olarak;

Ucube olarak nitelendirdiğim yeni kabin memuru üniformaları için tepki ölçme işi bitti. THY bakalım bu tepkilere karşı ne kadar esneyecek ve Dilek hanıma hangi tasarımda ısrar edilecek. Birlikte göreceğiz.  

                                       THY’DE HER AN İÇKİ YASAĞI GELEBİLİR.

THY uçaklarda içki ikram etmemek için ne yapacağını şaşırdı.

Bir ay içinde 'THY uçaklarında sarhoş yolcu hadise çıkarttı' tarzında haberleri okudukça ne yalan söyleyeyim komplo teorisi kuruverdim. THY yönetimi bu tür sarhoş yolcuları özellikle mi uçaklara sokup hadise çıkarttırıyor diye düşünmedim desem yalan olur. Bu şekilde kamuoyunda kabin memurlarıma saldırıyorlar, olay çıkartıyorlar diye bahaneler üreterek içki yasağı getirteyim diye düşünmüş olamaz mı? Bazılarınız pes yani bu kadar da komplo teorisi yapılmaz ki kardeşim diyecektir ama bu içki yasağının eli kulağında bilesiniz. Son zamanlarda kabin memurlarının uçağa içki almayı unutmuşuz demelerinin ardında şüphesiz THY yönetimi var. Çünkü kabin amiri elindeki liste ile ikramın ve içkinin bir nevi check list ini yani kontrolünü yapar ve eksik malzeme ile uçmaz.

Bedevi kültür ile yoğrulmuş kafaları ile uluslararası bir şirketi yönetmeye soyunmuş bu kişiler yani şirketimizin internet kökenli yöneticilerinin gönüllerinde yatan, Business Class'ta yabancı yolcuya gül suyu döküp, welcome drink olarak içki değil demirhindi şurubu ikram etmek olmalı diye düşünüyorum.

 Düşünsenize, “kâtibime kınalı da gömlek ne güzel yakışır” şarkısı eşliğinde fesli bir erkek kabin memurumuzun sırtında musluklu kapla Demirhindi veya buzzzzzzzzzzzzzzzz gibi limonata bağırışı eşliğinde servis yapması bu bedeviler için ne kadar güzel görüntü olurdu.  

Bu konuda da aynı üniforma olayı gibi yavaş,yavaş-sindire,sindire geliniyor.   Yani argo tabiri ile "Yerse" oynanıyor. 

Gelelim;  Twitter'cı Hamdi Beyimize;   

Bu adamı aslında seviyorum. Beni her konuşması ve her hali çok güldürüyor. Allah uzun ömür versin. Sevimli ve ilginç bir tip.

Neler yapmıyor ki?  Twitter'a giriyor ve karsısında laf atanlar olursa onları terbiyeye davet ediyor:) Sevgili Hamdi beyciğim, madem eleştiriye gelemiyorsun,  ne işin var orada?  Cumhurbaşkanı, Başbakan veya Bakanın bizzat kendisi işi gücü bırakıp orada cevap mı veriyor sanıyorsun? Sen de basın müşavirin mi, basın başkanın mı neyse işte onu görevlendir. Senin adına o konuşsun.

Sen madem o platforma girmiş laf yarıştırıyorsun sana verilecek cevapları da sineye çekeceksin.  Sana sataşanlara cevap verirken onları azarlar gibi laf çakamazsın. Çakarsın çakmasına da sana da çakarlarsa kızamazsın. Kul hakkı yiyorsun demişler… Eleştiriye gelemiyorsan ne işin var orada be kardeşim?  Çıkmışsın ortaya bana kul hakkı yedi diyemezsiniz diyorsun. Neden demesinler ki? Karsındaki kişi senin kul hakkı yediğini düşünüyorsa diyecek ve sen de ona kul hakkı yemediğini anlatabilirsen anlatacaksın.

Unutma hamama giren terler. Hem hamamda olayım hem de terlemeyeyim olmaz. Ayrıca racona uymaz bilesin. 

THY’NİN YEDİĞİ DAYAKLAR - THY’NİN UCUBE KIYAFETİ - TWITTER HAMDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (71)

kandırma ~ 6 yıl önce
atatürkle kandıran kesim bir de dinle kandıran kesim var bu ülkede, iki tarafda işine geldiği gibi davranıyor. atatürkçü gecinenler özel hava yolları yani şirkete paşa kaptan cocuklarını işe almakta, dinle gecinenlerde thy ye girebiliyor bu bu kadar basit siz neyi tartışıyorsunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manere2 ~ 6 yıl önce
Bak sunu o findik beynine sok! Burasi Turkiye Cumhuriyeti, ATA nin ulkesi!! Oyle bi patlak gozlu cikipta burayi islam ulkesi yapma hevesinde olsada, bitiniz kanlansa da , noldum delisi olsanizda sunu o findik beynine sok sizin daha bunlari yapmaniz icin cookk ugrasmaniz lazim cok!! Azinlikmis! Oyle koyun cogunluk olacagima koyunu guden azinlik olurum. Adam oleli 75 yil oldu , sende , senin gibilerde, sizin yularinizi tutan da hala deli gibi korkuyorsunuz!! Oyle 2 fes takmak oyle yok alkolu verme biz cogunluguz yok oyle mantar kafalarla ortalarda boy gostereceksiniz... Bu islere bunlar yetmez yurekk lazim yurek!! Ezikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
maner ~ 6 yıl önce
mevlana ne güzel demiş değil mi ''şayet bir laf işitirsem eğer, önce bakarım laf mı diye sonra dönüp bakarım söyleyen adam mı diye'' !laf laf değil ki söyleyen adam olsun
sen de kullan ~ 6 yıl önce
gel vatandaş gel atatürkten az kaldı elimizde , son kullanımı olmayan tek şey sende bir tane al yeter artık bu adamı kullandığınız da
Maner cim!! ~ 6 yıl önce
/1 bile olsa özgürlük budur ve sadece bizi değil yabancı yolcularında düşüneceksiniz, sadece /70 olarak algı bence yanlış... Diz seviyesinde etegide erotik olarakgormen zaten sen ve yandaşlarının ortak sorunu!! Bebeğe inanç soran, ilkokul cocuklarını bile egzotik gören bir zihniyete doğal tabi.. Sen şerbet dağıtmayı düşünüyorsan alkolude vereceksin.. Bizlerde etek giyiyoruz diye o filmlerin oyuncusu değiliz . Bilginize.. Siz kafaları değişin!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
manercim cim ~ 6 yıl önce
avrupa ülkelerine yapılan seyahatlerde zaten hali hazır da alkol servisi yapılmakta.ayrıca ben sizi asla erotik filmlerde oynamakla itham sadece görüntünün birbirini anımsattığını söyledim.zaten sizi böyle birşeyle itham mümkün değil zira ne giyeceğinize zaten siz karar vermiyorsunuz. haklısınız %1 bile olsa hak haktır.fakat neden %70 in hakkına hiç saygı gösterilmiyor onu anlayamıyorum.lütfen sizde azcık bizim hakkımıza saygı gösterin ve azınlık hakkı adı altında çoğunluğun hakkını gasp etmeyin
Mr. Twitter ~ 6 yıl önce
Hamdi bey yeni bir akim baslatti twitterla.. Komik oldu ama bayagi. Adam en ufak elestiriye gelemiyorsa neden actin twitterini?? Bal gibi de kul hakki yedin .. Butun raporlar bunu gosteriyor. Herkes yalanci ( mahkeme, bilirkisi, calisma bakanligi) sen mi dogrusun?? Bu kadar kaprisli bir adam nasil olur da hala thy nin basinda olur anlam vermek imkansiz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
maner ~ 6 yıl önce
sefa bey yazılarınızı severek takip eden biriyim ama bu yazınıza hiç mi hiç katılmiyorum .bi defa neden bu kadar içki yasağı ve kıyafet olayına takıldığınızı anlamak güç.mühim olan thy yönetiminin başarısıdır.bu işin uzmanı olan sizin gibilerin de buna odaklanması gerekmiyor mu(yoksa başarılı olmaları mı işinize gelmiyor ve bunu bu tür polemiklerle başarıyı gizlemeye mi çalışıyorsunuz). bu ülkede alkol almayan ve satılmasını tasvip etmeyen %70 lik bir kesim var.%30 da bir kaç saatlik uçuşta almazsa çok da sorun çıkmaz herhalde(dileyen iner inmez içer).kaldı ki türkiyede büyük bir oran da hosteslerin erotik filmde oynar gibi dizlerinin üstüne kadar kısa mini etek giymesinden hoşlanmıyor.bence toplumdaki bu tür insanları görmezden gelmememlisiniz.kıyafete ucube demenizse sizden farklı düşünen insanlara hakaretten başka bir şey değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yobaz ~ 6 yıl önce
allah din günah dan başka birşey bilmeyen , neye inandıgını bile bilmeyen , bilsen zaten inanmazsın sen ve senin gibi cahiller yüzünden ülkenin bulundugu duruma bak..
sen cahilsin ~ 6 yıl önce
gerici cahil yobazsınız.. ve evet ucubesiniz.. inandıgın din 9 yaşındakiyle ilişkiye girmeni caiz kılıyor senin.. Sizin kafa yapınız budur aslında
cahil miş hıh ~ 6 yıl önce
çok şükür neye inandığımı çok iyi biliyorum.inancım bana huzur ve mutluluk sağlıyor.sizin hakaretlerinize bile bu da bir imtihan dedirtip, tebessüm ettiriyor.dine yaptıgın hakaret ise senin kendi beynindeki dinsizliğinin sana yutturduğu yalandan başka bir şey değil.dahası benim gibi inanan insanlar sayesinde bu ülke uçurumun kenarında alınıp kurtarıldı(insanın nisyan yani unutmak kökünden geldiği söylenir sanırım 2001 deki krizi unutmuşsunuz).cahilliğime gelince inanın en az sizin kadar kültürlü biriyim. fakat siz jakoben kafalılar sizin gibi düşünmeyen herkesi cehaletle itham edersiniz.sizin sayınız aslında çok değil sadece sesiniz çok çıkıyor hepsi o
Sefa bey/ re ye cvp ~ 6 yıl önce
Sefa bey her yorumun yapılan haberle yada haberle alakalı bilgisi olanlarca yapıldığını sanırım zannetmiyorsunuz. Burada bakın tek bir kendini bilmezin yaptıgı yorum sizi nasıl cildirtti. Neoldum delisi lafı bile sizi okadar açıklama yapmaya itti. Ya diğer yazarlarınız!!! Yaptıkları habere hiç alakalı olmayan yorumlar yada kişilerin isimlerini vererek hakaret içeren iftira içeren yorumları niçin süzgeçten geçirmezler ,, yada böyle asıl kendileri klavye delikanlısı olanlara ve nasılsa ismim yok diye gizlenip yazanlara neden irim verirler?? Lütfen haberlerinizde dikkatli ve ince olduğunuz kadar yapılan yorumların da siteniz kalitesine ve etiğinede uygun olmasına ve editörün uyarılmasına da aracı olurmusunuz. Saygılarımla .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gulsunuzman ~ 6 yıl önce
Sefa bey yorumlarinizi yazilarinizi takdir ederek takip ediyorum.Bizi aydinlattiginiz icin tesekkurler.Calismalarinizda kolaylik ve sabirlar diliyorum.Basarilar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY pilot ~ 6 yıl önce
1.evet radar kapatma şehir efsanesi. 2. şirketin bir mete.müh. ihtiyacı yok. 3. yayınlanan hava raporları tüm dünya ile aynıdır. TAF METAR. Met.Gn.Md. alakası yoktur. Havacılık için yayınlananlar tamamen farklıdır. 4. Yıldırım çarpması ve türbülanslı havadan geçişin THY ne alakası olabilir ki. Verdiğiniz rakamları belgeleriyle koyun , hiç inandırıcı değil. Aynı havadan bütün şirketler geçiyor. 5. Hadi rakamlar doğru diyelim. 10 ucaklı bir şirket yılda 20 olay yaşıyor ise , 100 ucaklı şirket bunu 10 günde yaşar. Sayı ve ucus frekansından dolayı ortalama hesap. Bunda şaşılacak bir şey yok. 6. 1. şıkdaki olayı yazmanız bile saçmalık , işi anlayan buna ağzıyla güler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap; ~ 6 yıl önce
1.Radar kapatma olayı bazı kaptanlarca yapılna bir olaymış ve yoruma açtım.2-Şirketin meteoroloji mühendisine ihtiyacı olduğunu ve dispeç kadrolarının meteorologlarla dolu olduğunu söyleyen ben değilim. Siz eğer bu konuda meteroroloji prof larından daha bilgili iseniz ilgili proflarla görüşün size bunun neden gerekli olduğunu size öğretsinler. Türbülans olaylarında THY nin aldığı hasar teknik a.ş den alınmıştır. Abartı yoktur. Ne güzel seviyeyi bozmadan bilginiz dahilinde konuşmussunuz. Bende bilgim dahilinde değil bu işin Türkiye'deki en konusuna hakim kişilerle konuşmalarımı isimlerini gizlemeden yazdım. Köşe yazarı okurla bu şekilde yorumlaşmazama insanı çileden cıkartıyorsunuz. Ben gazeteci değilim bana isimli yazabilirsiniz. Arayın sizin yanlışlarınızı bende rahatca size izah edeyim. Buradan hoş olmuyor. Okurumu yanlış bilgilendirmeye ve yazıyı provake etmeye çalışmayın. Her kimseniz tabiiki.
Pilot ~ 6 yıl önce
Aynen katiliyorum, Sefa Beyin yazilarini severim ama bu sefer turbulans konusundaki arastirma biraz eksik kalmis. Bu yaziyi okuyan halki da yanlis yonlendirecek ve her turbulansa giren yolcu sorumlulugu kaptanda bulacak. Turbulans dogasi geregi kisa suren olusumlardan kaynaklaniyor ve meteoroloji dakikasi dakikasina zaman konum belirleyecek duzeyde degil. O meteoroloji profesorleri de buyuk ihtimalle kendi mallarini satiyorlar, biz milletce cok severiz zaten. Radar kapatma konusu ise duz ucusta acik havada yapilan eski bi aliskanlik ve giderek azalan standart olmayan bir uygulama. Ayrica turbulans her zaman radar ekranindan tesbit edilemiyor.
SATILIR ~ 6 yıl önce
BIRAK TWİTER HAMDİYİ DİVAN BŞK OLDUĞUN UTED NE ALEMDE ONU YAZ ZERZENİŞTE BULUN KAC KİŞİ İLE YAPILDI RESİMLER BİLE YOKTU BENCE NASIL TESLİM ETTİYSENİZ O ŞEKİL GİDİYOR AYAKTA DURAMAYAN HAVACILAR KENDİLERİNE SAHİB OLAMAYAN İDARE EDEMEYENLER İDARE EDİLİR TEPKİ OLMAYAN YERDE SORUN YOK DEMEKTİR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap yazanlar ~ 6 yıl önce
Suraya cevap yazanlardan hangilerinin kabinden oldugu seviyesiz yazilardan kolaylikla anlasilabilr:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
re ~ 6 yıl önce
sizin bu yazınızdanda egosu şişmiş ne oldum delisi olmuş kendini tanrı sanan ama cevresindekilerce sallanmayan biri oldugunuzu hemen anladık:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000