17 Mart 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yazıyı sonuna kadar okumamıssınız demek ki.sonra da yazar maaş konusuna değiniyor Sn iphone uygulaması
  • TK yabancilara 2500 ₺ civarinda ev yardimi, sinirsiz pas veriyor, yeni alimlarda 9000 Euro maas vereceklermis
  • Yazar otel nöbeti diyor, herkes burda maaş üzerinden sallıyor bir birine. Biraz konuya sağdık kalarak ve seviyenizi düşürmeden yazın. Hep paraya takılırsanız bir gün sizi çalıştıra çalıştıra bitirirler. O parayı yiyemezsiniz bile
  • Murat Herdem i tebrik ediyoruz kabin ekipleri olarak.

THY'NİN YANLIŞ HESABI BAĞDAT'TAN DÖNDÜ!

Türk Hava Yolları Kabin Hizmetleri Başkanlığı, 2 Ocak'tan itibaren "sıfır alan nöbetçisi" uygulamasına başlamıştı.

THY'nin bu uygulamasındaki amaç, havaalanında 300 kabin memurunu nöbette tutmak yerine otelde uçuşa hazır 60 kabin ekibiyle operasyonu aksatmadan devam ettirebilmekti. THY bu uygulamayı hayata geçirirken her ne kadar uçuş ekiplerinin daha kolay havaalanına ulaşabilmesi, gideceği yere uygun kıyafetleri yanına alabilmesi gibi pek de tutarlı olmayan gerekçeleri sunsa da asıl amacın ekiplerden daha çok faydalanabilmek olduğu açıktı.

Ancak THY ekipten kazanayım derken bu planın kolay işlemeyeceğini göz ardı etti. O dönemki yazımda otelden ekipleri havaalanına getirmenin çok da kolay olmayacağını ve operasyonel sıkıntılar yaşanabileceğini dile getirmiştim.

Öyle de oldu ama THY yöneticilerinin bunu anlaması iki ay sürdü! Geçen hafta Kabin Hizmetleri Başkanı Emine Kahraman (Lim) kabin ekiplerine bir mesaj göndererek otel nöbeti ile ilgili olumsuz geri dönüşümler olduğunu ve bu uygulamanın kaldırılabileceğini duyurdu.

Geç de olsa aklın yolu bir!

THY için kötü bir tecrübe oldu. Ancak yol yakınken son derece saçma olan bu uygulamadan dönülmesinin hem ekipler için hem de THY için isabetli karar olduğu kanaatindeyim.

Bu arada çalışanları üniformalarıyla otele hapseden uygulama yerine son derece basit bir yöntemle işin aslında çözülebileceği de farkedildi. Buna göre mazeretli kabin ekipleri uçuştan en az 4 saat önce uçuşa gelmeyeceğini bildirmesi halinde reserveden yeni bir uçucu göreve davet edilecek ve böylelikle otel nöbeti olmadan işler tıkır tıkır işleyecek.

Olay bu kadar basit!

Peki bu kadar basit bir yöntem varken neden ekipler otel odalarında nöbette tutuldu?

İşte o da basiretli yöneticilerin marifeti...!

KADIN KABİN MEMURLARINA KİŞİSEL BAKIM TAZMİNATI VERİLMELİ

8 Mart'ta Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla havayolu şirketleri çeşitli yöntemlerle hem kendi çalışanlarının hem de bütün kadınların bu özel gününü kutladı.  Kimi havayolu yolcularına karanfil dağıttı, kimi sosyal medya üzerinden kutlama mesajları yayınladı.

Bu göstermelik kutlamalar yapılırken, yolcularına şirin görünmeye çalışan  havayolu şirketlerinin kadın çalışanlarına ne kadar değer verdiğini düşündüm. Eğer gerçekten havayolu şirketleri kadınlara değer veriyorsa, önce kendi çalışanı kadınlara verdiği değeri göstermeli öyle değil mi?

Şimdi bir noktaya dikkat çekmek istiyorum...

THY'yi bir kenara bırakalım... THY'deki kabin memurlarının maaşları diğer havayollarında çalışan meslektaşlarının çok üzerinde. Ancak diğer özel havayolu şirketlerinde kabin memuru maaşları 400-500 euro seviyelerinde seyrediyor. (Bu arada bazı şirketler euro'yu kafalarına göre 2.38'tl'ye sabitlemişler)

Bugün THY'de bir kabin memuru maaşı 5 bin TL'den başlarken diğer havayolu şirketlerinde kabin personeli 2-3 bin TL civarında para alıyor. Burada dikkat çekmek istediğim nokta şu: Kadın kabin memurları her uçuşa özel olarak hazırlanmak zorunda. Saçlar düzgün ve bakımlı olacak, makyaj her daim taze ve özenli olacak, diğer kişisel bakımlarınızı rutin olarak yaptıracaksınız vs. Kısacası kadın kabin memurları, kişisel bakımlarına erkek kabin memurlarından çok daha fazla özen göstermek zorunda. Çünkü kontrol amirliğinin kontrollerinden geçmeleri şart. Ancak bunları yaparken işin maddi boyutunu da düşünmek gerek. Aynı maaşı alan erkek ve kadın kabin memurlarının her uçuşa aynı şekilde hazırlanması doğal olarak mümkün değil. Kuşkusuz kadın memurların özel bakım giderleri çok daha fazla. Ama aldıkları para aynı... İşte burada göstermelik kadınlar günü kutlayan havayolları,  kadın kabin memurlarına ekstra kişisel bakım tazminatı verilmesini düşünürler mi? Örneğin her yıl bir makyaj çantası verilebilir ya da kuaför giderlerinin en azından bir bölümü şirket tarafından karşılanabilir. TASSA da bu işe ön ayak olabilir.

Sizce de mantıklı değil mi?

THY'NİN YANLIŞ HESABI BAĞDAT'TAN DÖNDÜ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yazıyı sonuna kadar okumamıssınız demek ki.sonra da yazar maaş konusuna değiniyor Sn iphone uygulaması

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Euro ~ 4 yıl önce
TK yabancilara 2500 ₺ civarinda ev yardimi, sinirsiz pas veriyor, yeni alimlarda 9000 Euro maas vereceklermis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yazar otel nöbeti diyor, herkes burda maaş üzerinden sallıyor bir birine. Biraz konuya sağdık kalarak ve seviyenizi düşürmeden yazın. Hep paraya takılırsanız bir gün sizi çalıştıra çalıştıra bitirirler. O parayı yiyemezsiniz bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Murat Herdem i tebrik ediyoruz kabin ekipleri olarak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000