23 Nisan 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bir de torpil yapılarak çözülür.Bu kesin...
  • İTÜ Makine Mühendisiyim,İHA konusunda yüksek lisans yaptım,İngilizcem ana dilim gibi hiç bir eksiğim yok,ama 10 dakikalık mülakatta bana hadi yallah dediler.Yerli kaynakla çözülürmüş torpilim yok torpilim.Kul hakkımı yiyenlerin burnundan fitil fitil gelsin inşallah.
  • Niye korkuyorsunuz bu kadar yabancılardan? Siz dil biliyorsanız, yeteneğiniz varsa bu kadar ihtiyaç durumunda neden alınmayasınız? para bastırıp lisans alıyorsunuz sonra da 'vay beni kendi ülkemin bayrak taşıyıcısı niye almıyor' Kalifiye değilsiniz üzgünüm. O uyduruktan aldığınız lisanslarla DLR gibi basit sınavlarda gümlüyorsunuz, iki kelime ingilizce konuşamıyorsunuz. Sonra da gelip buralarda konuşuyorsunuz.Büyük firmaların çoğu farklı ülkelerden pilot çalıştırıyor. Komik oluyorsunuz, yapmayın!
  • Hala yabancı pilot alıyorlar. İlanlara bakmayın. Girebilen Türk pilot sayısı çok çok az. Bizimkilere her türlü mania çıkarılıyor. 10 kişiden biri giriyorsa iyi. Bunu neden yapıyorlar anlaşılır değil. Hta gibi artık kalıplaşmış bir uyduruk testten binlerce saati olan adamları ya da gencecik tipi olan pırıl pırıl Türkleri eliyorlar. Mülakatmış, simmiş illaki bir yerlerden takıyorlar. Muayene kartında gözlükten başka birşey olmayacakmış. bu da yeni yumurtaları. İyi bulursanız alın..Tipsiz kaptanları 8 bin saate çıkarmışlar. Yabancılar resmen elini kolunu sallayarak giriyorlar. Yazık.Soru:yabancılar ne yolla giriyorlar. Arada komisyon firmaları mı var. buyrun burdan yakın..

THY’nin yabancı pilot sorunu yerli kaynaklarla çözülür

Türk sivil havacılığı, yıllar önce yabancı pilot meselesini çok tartıştı. Kısa vadeli çözüm üretmek adına, yabancı pilotlar Türkiye’de çalışmalı mıydı yoksa kesinlikle yabancı pilotların Türk tescilli uçaklarda görevlendirilmesine izin verilmemeli miydi?

Yabancı pilotların Türkiye’ye yavaş yavaş rotasını çevirmeye başladığı dönemlerde bu iki görüşü savunanlar, “ Yabancılar gelmesin çünkü yerli kaynakların önü kesiliyor” ve “ Yabancı pilotlar gelsin çünkü hem ihtiyacımız karşılanır hem de havacılık kültürümüze katkı sağlarlar” şeklinde iki farklı tezi öne çıkarıyorlardı. O dönem Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım ise yabancı akınının başladığı dönemlerde, kaptan pilot haricinde ikinci pilot olarak yabancı çalıştırmak isteyen havayolu şirketlerine, “ Avuçlarını yalarlar” diyerek adeta yerli kaynaklara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyordu.  

O günden bugüne, yabancı pilotlara daha az ihtiyaç duymak adına önemli bir adım attığımızı söylemek çok mümkün değil. Pilot eğitim sektörünün önemli bir potansiyeli olmasına rağmen başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer havayolu şirketlerinin ve özellikle üniversitelerin, mevcut uçuş okulları ile sağlam bir işbirliği yapamamasından dolayı eğitimlerin bir ayağı hep yarım kaldı.

THY, önceleri Türkiye’deki özel uçuş okullarından pilot adayı temini konusunda katı tutum içinde olsa da bu düşüncesini zaman içerisinde esneterek yavaş yavaş gruplar halinde pilot temin etmeye başladı. Ancak, bugün aşırı ihtiyaçtan dolayı pilot alım kriterini lise mezunu seviyesine çekmesi THY’nin yine de daha fazla pilota ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Özellikle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde filoya dahil olacak uçak sayısı düşünüldüğünde, THY’nin elindeki yabancı pilotları yerli ile ikame ederek hem elindeki pilotları tutması hem de yenilerini kadroya eklemesi gerektiği açıktır.

Gelelim yabancı pilot meselesine…

Türkiye’de 2017 yılı sonu itibariyle yabancı pilot sayısı 732 idi. Bugün bu sayının bir miktar daha azaldığını düşünüyorum.

Bir önceki yıl yani 2016 yılı sonunda bin 138 yabancı pilotun çalıştığı Türkiye’de sayının düşmesinin birçok nedeni olsa da en önemlileri dövizin yükselmesi ve uçuş programları ile ilgili.

Zaten THY’den ayrılan bir yabancı pilotun, bu iki sebebi baz alarak yabancı forumlarda Türk Hava Yolları’na verip veriştirdiği yazısını üzülerek okuduk. O pilotun iddialarını okuyunca ister istemez bundan 7-8 yıl öncesini hatırladım. Benzer bir olayı, o yıllarda bir kez daha yaşamıştı Türk Hava Yolları… O zaman, tek bir pilot değil tam 13 yabancı pilot, ( ki onlardan bir kısmı halen THY’de çalışıyordu) Avrupa’daki yabancı medya organlarına konuşarak THY’yi adeta güvensiz ilan etmişlerdi.

Her ne kadar THY’nin içinden Türk pilotların da televizyonlarda benzer demeçler verdiğine tanık olsak da yabancı pilotların THY’ye yönelik iddialarının daha sistematik ve amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Hem okuduğumuz bu son iddialar hem de 2011 yılında 13 pilotun THY’ye yönelik sözleri, yabancı pilotların aidiyet konusunda bizler gibi düşünmediğini ve ilk fırsatta yaşadıklarını biraz da çarpıtarak havayolu şirketlerini zor durumda bırakma potansiyelleri olduğunu unutmamamız gerekiyor.


Şahsi görüş olarak ben de yabancı pilota karşıyım. THY’nin veya diğer havayollarımızın yabancı pilot cenneti olmasını ve bu yolla döviz kaybı yaşanılmasını da istemiyorum. İstanbul’da rakı, balık, boğaz temalı, yabancı pilotları şirin gösterme çabalarını da yersiz buluyorum. Afrika ülkesi Fas’a giden bir Türk pilotun, yabancı olmasından dolayı diğer Faslı pilotların tepki olarak her uçuşu bir saat geç yaptığı hikayesini duyduktan sonra “ Bir Fas kadar olamıyoruz?” diyorum ve kendi kendime hayıflanıyorum. Tıpkı futboldaki gibi kaliteli yabancı futbolcuya kimsenin sözü olmaz ancak Avrupa’nın üçüncü sınıf havayollarında görev yapan yabancı pilotları şirketlere doldurmak yerine Türk pilot adaylarını uçuş okullarına doldurarak iyi eğitim vermek uzun vadede bizim için çok çok daha faydalı olacaktır. Umarım bunu bir gün başarırız.

THY’nin yabancı pilot sorunu yerli kaynaklarla çözülür

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (102)

Torpilim Yok ~ 4 ay önce
Bir de torpil yapılarak çözülür.Bu kesin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpilim Yok ~ 4 ay önce
İTÜ Makine Mühendisiyim,İHA konusunda yüksek lisans yaptım,İngilizcem ana dilim gibi hiç bir eksiğim yok,ama 10 dakikalık mülakatta bana hadi yallah dediler.Yerli kaynakla çözülürmüş torpilim yok torpilim.Kul hakkımı yiyenlerin burnundan fitil fitil gelsin inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kalifiye olun yeter! ~ 4 ay önce
Niye korkuyorsunuz bu kadar yabancılardan? Siz dil biliyorsanız, yeteneğiniz varsa bu kadar ihtiyaç durumunda neden alınmayasınız? para bastırıp lisans alıyorsunuz sonra da 'vay beni kendi ülkemin bayrak taşıyıcısı niye almıyor' Kalifiye değilsiniz üzgünüm. O uyduruktan aldığınız lisanslarla DLR gibi basit sınavlarda gümlüyorsunuz, iki kelime ingilizce konuşamıyorsunuz. Sonra da gelip buralarda konuşuyorsunuz.Büyük firmaların çoğu farklı ülkelerden pilot çalıştırıyor. Komik oluyorsunuz, yapmayın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kesin ~ 4 ay önce
Kesin dyned’i DLR sanan ucan garsonlardan birisindir.
lufthansa'ya koş ~ 4 ay önce
Kardeş lufthansa, air france ya da british airways'e başvur da bir gir görelim sözlerini o halde. hadi iyi haberlerini bekliyoruz.
Ex ucan garson incoming first officer. ~ 4 ay önce
Adamın dediklerine yüzde yüz katılıyorum dyned ile dlr ı karıştıran kimseyi tk kabininde bulamazsın ,dlr denilince bu kadar sinir yapıp ,insanları ve mesleğini bu kadar küçümsüyorsan kuyruk acını tahmin bile edemiyorum.Önce havacı olun sonra gelip burada yorum yapın yani önce insana ve koca şirkete saygı göstermeyi öğren sonra zaten bi şekilde aramıza girersin.
KesinDLRdan kaldın! ~ 4 ay önce
Sen de kesin DLR dan kaldın o yüzden böyle boş beleş sallıyorsun! Hangi modül söyle de yardım edeyim RMS?MIC?...
limb ~ 4 ay önce
10 yasimdan beridir egitimi Ingilizce olan, yurt disi okullarinda okudum. Ana dilim gibi ingilizcem var. Egitim hayatim boyunca basariliydim. Genc yasta mezun oldum ve DLR sinavini tek seferde gectim. Fakat yine de mulakat ve benzeri insan faktoru olan noktalardan eleniyorum. Kriterlere yetismemek degil de, keyiflerine gelmiyor gibi hissediyor insan.
neler oluyor ~ 4 ay önce
Hala yabancı pilot alıyorlar. İlanlara bakmayın. Girebilen Türk pilot sayısı çok çok az. Bizimkilere her türlü mania çıkarılıyor. 10 kişiden biri giriyorsa iyi. Bunu neden yapıyorlar anlaşılır değil. Hta gibi artık kalıplaşmış bir uyduruk testten binlerce saati olan adamları ya da gencecik tipi olan pırıl pırıl Türkleri eliyorlar. Mülakatmış, simmiş illaki bir yerlerden takıyorlar. Muayene kartında gözlükten başka birşey olmayacakmış. bu da yeni yumurtaları. İyi bulursanız alın..Tipsiz kaptanları 8 bin saate çıkarmışlar. Yabancılar resmen elini kolunu sallayarak giriyorlar. Yazık.Soru:yabancılar ne yolla giriyorlar. Arada komisyon firmaları mı var. buyrun burdan yakın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000