27 Nisan 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Hamdi Topcu gitti ya cok sukur, hic kimse onun kadar zalim ve vicdansiz olamazdi.
  • Arkadas bu nejdet sark ne degerli adammis ben londra ofisine cok gittim alican diye hic duymadim alper ozeni aksine calisanlarla iliskisi daha iyi ve seviyeliydi en azindan sark gibi torunum diye bagirmiyordu ofisin ortasinda
  • Albbrecht'in karşısına mobilyacı mı çıkarmışlar?komedi filmi çeksek anca bu kadar olurdu! bu thy bu kafayla lufthansayı geçsin bende eşek gibi anırırım.Bilal erdoğan elini thy'den çekmezse bizi çok felaketler bekliyor gibi.
  • Sivil havacılığın bekası için Shgm genel müdürlüğü elini taşın altına koymalı...kazalardan sonra şirkete sormuyorlar otorite hesap veriyor...
  • Liyakat liyakat liyakat. Hatta yine ve ille de LİYAKAT
  • Suçlayın ya da savunun... Hangi tarafta olursanız olun, çok iyi biliyorsunuz ki yanlışları görüyor Allah. Kimsenin hakkı, kimsede Kalmaaaaaaaaaaaz! Bu tarafta da öbür tarafta da, hep ektiğimizi biçeceğiz. Gerisi boş.
  • Adalet hak hukuk liyakat... Bu dünyada tesisi zor işler! Özellikle sevgili ülkemde.
  • THY neden bu kadar büyük bir hedef? Çalışacak başka kurumlar da var arkadaşlar. Sakin olun. Rızkı veren Allah
  • Zor arkadaşlar zor, hem de çok zor... Bu ülkede hiçbirşey düzelmeyecek
  • Marka değerine yakışır bir yönetim olur inşallah.

THY'NİN ÜZERİNDE HANGİ ELLER DOLAŞIYOR?

Türk Hava Yolları'nda Hamdi Topçu sonrası enteresan bir süreç izliyoruz. Aslında THY'nin son bir yılına bakarak, bugünün hazırlıklarının epeydir yapıldığını anlayabiliriz. Bugün THY'nin başına geçen İlker Aycı'nın, Türgev Başkanı Arzu Akalın'ın, Ensar Vakfı Başkanı Cenk Dilberoğlu'nun peş peşe THY yönetimine atanmasının Hamdi Topçu sonrası THY'nin dizayn edilmesinin ön hazırlıkları olduğunu ve aslında Topçu'nun ipinin çoktan çekildiğini görüyoruz.

Hamdi Topçu, THY için tasarlanan yönetim anlayışının önündeki en büyük dirençti. İlk patlak da Faruk Çizmecioğlu'nun THY'den kopması sürecinde yaşanmıştı.  O dönem bu değişikliğin bizzat Bilal Erdoğan tarafından arzu edildiği söylenmişti. Çünkü Çizmecioğlu'nun yerine genel müdür yardımcısı olan isim Bilal Erdoğan'ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı Ahmet Olmuştur idi. Topçu, bu değişikliğe uzun süre direndi. Topçu, Çizmecioğlu'nun yerine Olmuştur'un gelmesini istemiyordu. Ancak sonunda Topçu'nun dediği olmadı. Bu restleşme sonrası Topçu ile onu oraya getiren siyasi iradenin arasındaki bağ kopmadı ama inceldi. Hamdi Topçu'yu sonrasındaki süreçte THY'nin dışına iten sebep de bizzat Bilal Erdoğan'ın THY'nin yönetimini şekillendirme çabasıydı.

O çabaların sonunda Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu İlker Aycı, THY'nin başına geçti. Türgev ve Ensar Vakfı'nın iki tepe ismi THY'nin aktif yönetimine girdi. Topçu'ya yakın isim İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Öztürk gitti, yerine çok da iyi anılarla hatırlamadığımız Abdulkerim Çay geldi. Bu sırada iştirak şirketlerde yine Topçu'ya yakın isimler ayıklandı. Daha etkin olmasını beklediğimiz Genel Müdür Temel Kotil'in iştiraklerde esamesi okunmadı. Özellikle  TGS yönetimini çok istedi, ancak olmadı. Ahmet Olmuştur'un iştiraklerdeki ağırlığı arttı. At ahıra kadar kovalanır denilmedi, THY'den dışlanan Faruk Çizmecioğlu'nun Sunexpress'te de izi sürüldü. İlk iş Çizmecioğlu'nu görevden almak oldu. Yerine bu kez bir Kartal Anadolu imam Hatip Lisesi  mezunu daha atandı. Mobilyacı Ahmet Fevzi Çalışkan'a "THY'yi artık Sunexpress'te sen temsil edeceksin" denildi.

Bir dönem "İETT'ciler THY'li oldu" diye dalga geçilirken bugün Kartal Anadolu İmam Hatip Liseli'ler THY'nin yönetim mekanizmasına yerleşti. 

THY 2003'teki yönetim  değişikliğinden sonra en kapsamlı değişiklik sürecine girdi. 5'inci yıldızın hedeflendiği bir dönemde, Avrupa'da ciddi rakipleri yakalamak an meselesi iken bu değişikliklere gerek var mıydı bilemiyorum. Ancak iddia edildiği gibi THY'nin şu anki kurumsal hafızası durumundaki Temel Kotil de ayrılırsa THY'de işlerin hiç de yolunda gitmeyeceğini tahmin etmek zor olmayacak.

LUFTHANSA'YI BIRAK KENDİNE BAK!

THY bir kaza kırım yaşasa, uçağına ihbar yapılsa, herhangi bir havacılık yatırımının önüne engel konulduğu iddia edilse aklımıza hemen Almanya, dolayısıyla Lufthansa geliyor. İşte o komplo teorilerinin olağan şüphelisi olarak gördüğümüz Lufthansa ile ortak olduğumuz bir şirket var. Sunexpress...

Almanya kanadı Sunexpress'te kendilerini temsilen yeni bir isim atadı. Havacılık sektörünün çok yakından tanıdığı Jaan Albrecht.   Albrecht, kariyerine Meksika hava yolu şirketi Mexicana’da 18 yaşında pilot olarak başladı.  Yönetim kadrosunda yer almadan önce, 20 yıl boyunca 2. Kaptan, Kaptan ve hava yolu şirketinin 727’lerden oluşan filosunda baş pilot olarak görev yaptı ve daha sonra şirketin operasyon ve ticaret bölümlerinde üst düzey yönetici olarak bulundu. Albrecht, 10 yıl boyunca Star Alliance’da CEO olarak görev yaptıktan sonra, 2011’den beri Avusturya Hava Yolları’nda CEO olarak görev yapıyordu. Hem Meksika hem de Alman vatandaşlığı olan Jaan Albrecht, İspanyolca, İngilizce ve Almanca konuşuyor.

Peki THY karşısına kimi atadı? Çocuk mobilyası üzerine bir firmanın sahibi olan Ahmet Fevzi Çalışkan'ı...

THY'nin önüne Albrecht'in CV'si geldiğinde etkilenmedim diyen olmamıştır da Mobilyacı Ahmet Fevzi Yalçın'ın CV'si Almanlar'ın önüne geldiğinde ne düşünmüşlerdir çok merak ediyorum!

KONTROLÖRLER YARIŞ ATI MI?

Airporthaber'de geçen hafta bir haber yayınladık. Haber, Smart projesinin tüm unsurlarıyla hayata geçmediğini ve mevcut haliyle Atatürk Havalimanı'nda özellikle yazın faciaya davetiye çıkarıldığını anlatıyordu. Üstelik bu ifadeler herhangi birine değil kontrolörlere dayandırılıyordu. Çok geçmedi THY'nin bu kazası yaşandı. Atatürk Havalimanı'nda yapılmak istenen tıpkı hızlı trenin hızlandırılmış tren olarak işletilmek istenmesi gibi.  Fiziki olarak aynı şartlardaki havaalanında ayırmaları düşürmek, saatte 65 uçaklık kapasiteyi zorlamak, kontrolörleri yarış atı gibi rekor kırmaya zorlamak bu kazaların zaten habercisiydi. Önceki DHMİ genel müdürü rekor twitleri atmayı pek severdi. Şu kadar uçak indi, şu kadar yolcu geldi vs... Ama işin emniyet boyutu hep kulak ardı edildi! THY kazasında, pilotun da raporunda dikkat çektiği wake türbülans iddiaları eğer doğruysa bu kazadan, havalimanı trafiğini yöneten herkes sorumludur. Neyse ki, hızlandırılmış tren kazasındaki gibi can kaybı yaşanmadı. Ama bu hızla giderse yaşanmayacağının garantisi de maalesef yok!

THY'NİN ÜZERİNDE HANGİ ELLER DOLAŞIYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hamdi Topcu gitti ya cok sukur, hic kimse onun kadar zalim ve vicdansiz olamazdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Arkadas bu nejdet sark ne degerli adammis ben londra ofisine cok gittim alican diye hic duymadim alper ozeni aksine calisanlarla iliskisi daha iyi ve seviyeliydi en azindan sark gibi torunum diye bagirmiyordu ofisin ortasinda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arif erdem ~ 3 yıl önce
Albbrecht'in karşısına mobilyacı mı çıkarmışlar?komedi filmi çeksek anca bu kadar olurdu! bu thy bu kafayla lufthansayı geçsin bende eşek gibi anırırım.Bilal erdoğan elini thy'den çekmezse bizi çok felaketler bekliyor gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Sivil havacılığın bekası için Shgm genel müdürlüğü elini taşın altına koymalı...kazalardan sonra şirkete sormuyorlar otorite hesap veriyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liyakat ~ 3 yıl önce
Liyakat liyakat liyakat. Hatta yine ve ille de LİYAKAT

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kul Hakkı ~ 3 yıl önce
Suçlayın ya da savunun... Hangi tarafta olursanız olun, çok iyi biliyorsunuz ki yanlışları görüyor Allah. Kimsenin hakkı, kimsede Kalmaaaaaaaaaaaz! Bu tarafta da öbür tarafta da, hep ektiğimizi biçeceğiz. Gerisi boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 3 yıl önce
Adalet hak hukuk liyakat... Bu dünyada tesisi zor işler! Özellikle sevgili ülkemde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Moralci ~ 3 yıl önce
THY neden bu kadar büyük bir hedef? Çalışacak başka kurumlar da var arkadaşlar. Sakin olun. Rızkı veren Allah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Umutsuz... ~ 3 yıl önce
Zor arkadaşlar zor, hem de çok zor... Bu ülkede hiçbirşey düzelmeyecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sessizlik ~ 3 yıl önce
Marka değerine yakışır bir yönetim olur inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000