26 Ocak 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Thy de çalışan aöf mezunları da var, yurtdışında okumuşu da var, işletme iktisat mezunu pilotlar da var. Buraya gelip atıp tutmakla olmuyor. Mesleklerini gerçekten çok isteyip bu uğurda fedakarlık yapmaktan çekinmeyen insanların çoğu şuanda uçuyor. Kimse ben aöf olduğum için elendim demesin. Kimse başkalarının kılık kıyafetine laf etmesin. Siz de isteyin, çabalayın biraz, sonra da dönüp kendinize bir bakın acaba ben bu işi gerçekten hakediyor muyum diye. Buraya gelip insanların hayalleriyle oynamayı bırakın. Hakeden hakettiği yere geliyor.
  • çok doğru bende torpil arıyorum dil falan hikaye boy alakasız çoğu çalışan çingene ve kiro gibi bu ne
  • THY'nin açıkladığı bu son ilanda 2015 lisans mezunu olmak şart diyor, yani daha önceki ilanlarında belirlemiş olduğu 105 bölümden mezun olama şartı kaldırılmış mı, yani bütün üniversite mezunlarını kapsıyo mu? Lütfen cevap verin
  • ADALETSİZLİK THY = torpil, adaletsizlik

THY'NİN PİLOT VE KABİN MEMURU ALIMINDAKİ YANLIŞLARI

Türk Hava Yolları’nın özellikle uçuş işletmedeki insan kaynakları  politikasını çözebileniniz var mı? O kadar değişken ve oynak ki… Açıkçası ben yıllardır bir türlü çözemedim.

Eğitim hayatınıza başlarken ya da eğitiminiz sırasında, hedefinizi THY’de pilot ya da kabin memuru olmak olarak belirliyorsunuz ancak siz eğitiminizi tamamladığınızda alım şartları baştan aşağı değişiyor!

Ya yaşınız açıklanan kriterlere uymuyor ya dil seviyeniz ya da başta hiç ortada olmayan bir takım yeni kriterler ekleniyor. Hayallerinizi ve hedeflerinizi bir sonraki, farklı kriterler içeren yeni ilan için ertelemek zorunda kalıyorsunuz. Tabi bu sırada, yaşınızın büyümesine engel olmanız olanaksız olduğu için diğer kriterlerinizi korumanız ve belki de yeni yetenekler eklemeniz de gerekebiliyor.

THY bir bakıyorsunuz “Üniversite mezunu kaptan pilot istiyorum” diyor, sonra bir bakıyorsunuz "lise mezunu  da olur" diyor, alıyor! Hatta pilot eğer yabancıysa “lise üniversite fark etmez, ne olursan ol gel” diyor. Haliyle senin şansın biraz daha azalıyor…

Pilotlara yüksek standart getireceğim denilerek uygulamaya konulan ve geçmişte başarısız oldukları için yüzlerce kişiyi elediği DLR’nin bir bölümünü  kaldırıyor, geriye dönük hak kayıpları için ‘kusura bakmayın’ bile demiyor.

Yenişafak gazetesi köşe yazarına ait HTA adında bir kuruluşta adayların, bir pedagogun oluruyla pilot olup olamayacağına karar verdiriyor. Orada da eğer ekstra para verip HTA’nın seminerine katılırsan psikolojinin çok da önemi olmuyor. Seminere katılmadan HTA’dan kalanlar, para verip seminere katıldıktan sonra psikolojisi düzeliyor olacak ki, “ Pilot olabilir” deniliyor!

DLR testine soktuğun adayı eğer sınavı geçememişse bir yıl alım olsa dahi başvuru hakkı tanımıyor. Yani diyor ki, ‘Bu bir yıllık süreçte sen biraz çalış yeniden başvur”… Ama DLR’ın hangi bölümünden kaldığını, hangi konuya ağırlık vermesi gerektiğini söylemeye tenezzül bile etmiyor…

Dil seviyenizi TOEFL ve TOEIC puanlarıyla ispatlamanızı istiyor. Gecenizi gündüzünüze katarak o sınavlardan yeterli puanları almaya çalışıyorsunuz ancak bir bakıyorsunuz “ben onları istemiyorum İngilizce testini kendim  yaparım” diyor ve sizi kendi hazırladığı İngilizce sınavına tabi tutuyor.

Türkiye’de 18 yaşında pilotluk eğitimine başlanabilmesine rağmen THY yetiştirilmek üzere alacağı pilot adayının 21 yaşından büyük olmasını şart koşuyor.

THY bunu yaparken belli ki “üniversiteyi de bitirsin 21 yaşında öyle gelsin” diyor.  Ancak pilotlar için üniversite bitirme yaşını gözetirken aynı şekilde 19-20 yaşında üniversitelerin önlisans kabin memurluğu bölümlerinden mezun olanlara da diyor ki, “ Ben en küçük 1991 doğumlu kabin memuru alırım. Siz mezun oldunuz ancak 3-4 yıl işsiz gezin sonra bize başvurun” diyor.

Ama buna rağmen bir taraftan da dalga geçer gibi Anadolu Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi,  Kapadokya Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi gibi okullarla ‘Kabin memurluğu istihdamı’ konusunda işbirliği anlaşması yapılıyor. Onlara da diyorlar ki, “ Sizlere iş olanağı sunuyoruz. Mezun olun bize gelin”

Mezun oluyorlar geliyorlar ama maalesef yaş kriterine takılıyorlar…Birçoğu yaşları küçük olduğu için THY’ye başvuramıyor. 21 yaşında pilotu eğitim için alıp uçağını teslim ediyor, 24 yaşından küçük kabin memurunu “zinhar almam” diyor!

THY ile kabin memurluğu istihdamı anlaşması yapılınca kamuoyunda, aylık 4-5 bin TL maaşlı iş garantili okul imajı ortaya çıkıyor. Böyle olunca da o okullara talepler artıyor. Ancak okulların mezun ettiği öğrencilerin önemli bir bölümü de THY’nin yaş kriterine takılınca hayaller de vaadler de boşa çıkıyor.

Kısacası THY’nin bu insan kaynakları politikasına benim kafam hiç mi hiç basmıyor…

THY'NİN PİLOT VE KABİN MEMURU ALIMINDAKİ YANLIŞLARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (75)

Empati Yapın. ~ 2 yıl önce
Thy de çalışan aöf mezunları da var, yurtdışında okumuşu da var, işletme iktisat mezunu pilotlar da var. Buraya gelip atıp tutmakla olmuyor. Mesleklerini gerçekten çok isteyip bu uğurda fedakarlık yapmaktan çekinmeyen insanların çoğu şuanda uçuyor. Kimse ben aöf olduğum için elendim demesin. Kimse başkalarının kılık kıyafetine laf etmesin. Siz de isteyin, çabalayın biraz, sonra da dönüp kendinize bir bakın acaba ben bu işi gerçekten hakediyor muyum diye. Buraya gelip insanların hayalleriyle oynamayı bırakın. Hakeden hakettiği yere geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Melis ~ 2 yıl önce
çok doğru bende torpil arıyorum dil falan hikaye boy alakasız çoğu çalışan çingene ve kiro gibi bu ne

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşe neden alınmadığın belli oldu. ~ 2 yıl önce
Kıro ve çingene gibi laflarla sen işe alınmazsın zaten.
Lütfen Cevap Verin ~ 3 yıl önce
THY'nin açıkladığı bu son ilanda 2015 lisans mezunu olmak şart diyor, yani daha önceki ilanlarında belirlemiş olduğu 105 bölümden mezun olama şartı kaldırılmış mı, yani bütün üniversite mezunlarını kapsıyo mu? Lütfen cevap verin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
ADALETSİZLİK THY = torpil, adaletsizlik

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000