24 Şubat 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • "THY'nin yerinde olsam git başka şirketle uç derim" diyenler, havayolu taşımacılık sektörü bunu diyecek kadar rekabete açık değil bu bir. İkincisi THY'nin öyle diyebilmesi için öncelikle yolcu potansiyelinin çok yoğun olduğu Ankara - İstanbul Atatürk Havalimanı arasında başka şirketlerinde uçuş yapmasının önüne taş koymayı bırakıp bu hattında rekabete açık hale getirilmesi gerekir. Pegasus Ankara - AHL arasında uçuş yapmak için paralandı ama her nedense hep önü tıkandı.
  • Ali bey susdunuz neler oluyor neler
  • Orhan birdal cuma sabahi sendika temsilcilerine kahvalti veriyor.tum turkiye genelinden 150 temsilci geliyor.3 gunluk harcirah aliyorlar.ucak biletlerini de dhmi karsiliyor.sayin bakan ne diyor bu ise.ali bey sizin kulaklariniz da bol bol cinliyor.
  • Sayın ali bey lütfen habom hakkındada yazı yazın şimdiden teşekkürler.

THY’NİN PARALEL TAVRI…

Türk Hava Yolları’nın Zaman Gazetesi ile Bugün Gazetesi’ne uyguladığı ambargonun doğru olmadığını geçen haftaki yazımda açıkça yazmıştım. Taraf olmanın topluma faydası olmadığını, kutuplaşma yerine kucaklaşmamız gerektiğini vurgulamıştım. Ancak THY, dostane uyarıları dikkate almayıp hasmane tavrını milletvekillerine de uygulama yönünde adımlar atıyor.

Ak Parti’den istifa ederek bağımsız kalan milletvekili Muhammed Çetin’in, Türk Hava Yolları uçaklarındaki seyahatleri sırasında THY’nin uyguladığı ambargo nedeniyle dağıtılmayan gazeteleri ısrarla isteyip; bu gazetelerin olmadığı söylendiğinde de hakaret edip, daha sonra da şirket aleyhine yaptığı, aleyhte açıklamalar milletvekiline yakışmayacak davranış. Tabii bunlar THY’nin iddiası.

Aynı milletvekili THY’nin diğer ambargolu gazeteler için de geçmişte beyanat vermiş olsa idi bu yeni dönemde vermiş olduğu beyanatlar hoş karşılanabilir. Kendi canı acıdığında değil, toplumun canı acıdığında tavır ve tepki vermek kamu nezdinde inanılırlık kazanır.

Geçen hafta yazdığım gibi THY’nin her uygulaması cemaate yakın yayın organları tarafından olumsuzluk olarak ve üstelik abartılarak servis edilecektir.

Türk Hava Yolları açısından değerlendirdiğimizde, THY’nin hiç kimseyi upgrade etme mecburiyeti olmadığını biliyorum. Yanlış biliyorsam THY beni düzeltsin. Keza böyle bir mecburiyet olsa idi, THY, Muhammed Çetin için keyfi uygulama yapamazdı.

Bu bir gelenek.

THY’nin milletvekilleri için yaptığı upgrade bir gelenek. Bu upgrade işleminin yersiz olduğunu düşünüyorum. Hem ekonomi bilet al hem upgrade uç hem de verilen hizmetten memnun olma.

Sadece bize özgü bir durum olsa gerek.

Benim net görüşüm; Türk Hava Yolları, yolcular için gazete hizmeti veriyor ise her gazeteyi tirajı orantısında vermelidir. Yok, eğer birini verip diğerini vermiyor ise hepsini kaldırsın. Gazete okumak isteyen parası ile alsın okusun. Hiç olmazsa kavganın önüne geçilmiş olur.

Upgrade konusuna gelince THY asla ayrım yapmamalı.

Ve diyorum ki;

Bence, THY taraf olmamalı.

Bence THY siyasi rengine göre hareket etmemeli.

Bence, THY terör örgütü üyeliğinden mahkûm olmuş bir zat’a gösterdiği özeni ve hassasiyeti tüm vekillere göstermeli.

Bence, THY siyasetin içinde yer almamalı.

Bence, THY bu kavgada yer almamalı.

Milletvekili Muhammed Çetin’in açıklamalarını hiçbirimiz duymadı. THY’nin iddia ettiği gibi bir durumun yaşanıp yaşanmadığını bilmiyoruz.  Bir an böyle olduğunu düşünerek şunu hatırlatmak isterim;

Adil olma adına söylüyorum. Şahsen Muhammed Çetin’in açıklamalarını duymadık ama eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan canlı yayında “THY’ye hakkımı helal etmiyorum. Toplantıya gecikmemin tek sorumlusu THY’dir” diyerek yedi düvelin önünde THY’yi rezil etmişti. THY, aynı uygulamayı bu bakan için de yapmış olsa idi şimdi savunduğu argümanın gücü daha etkili olabilirdi.

THY, siyasi yem olmamalı, siyasi tartışmaların içinde yer almamalı. THY bayrak taşıyıcı ise bu bayrağın altında yaşayan herkese eşit muamele yapmalı diyorum.

DHMİ LİSTESİ KABARIYOR…

Orhan Birdal ile ilgili yazmış olduğum köşe yazısından sonra çarşaf çarşaf belge gelmeye başladı. Geçen hafta söylediğim gibi bir süre bekliyorum. Orhan Birdal, ofis sormaya, benim için basın toplantısı yapmaya devam etsin. Birilerini kirletmeye veya önünü kesmeye çalışmak onun acizliğini gösterir.

Sabır, sabır, sabır. Asıl düğün sonra olacak. Öyle Lütfi Kırdar da yapılan düğünlere benzemeyecek.

Sabır…

THY’NİN PARALEL TAVRI…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Rekabet ~ 4 yıl önce
"THY'nin yerinde olsam git başka şirketle uç derim" diyenler, havayolu taşımacılık sektörü bunu diyecek kadar rekabete açık değil bu bir. İkincisi THY'nin öyle diyebilmesi için öncelikle yolcu potansiyelinin çok yoğun olduğu Ankara - İstanbul Atatürk Havalimanı arasında başka şirketlerinde uçuş yapmasının önüne taş koymayı bırakıp bu hattında rekabete açık hale getirilmesi gerekir. Pegasus Ankara - AHL arasında uçuş yapmak için paralandı ama her nedense hep önü tıkandı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Susmayın ~ 4 yıl önce
Ali bey susdunuz neler oluyor neler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sendika kahvaltisi ~ 4 yıl önce
Orhan birdal cuma sabahi sendika temsilcilerine kahvalti veriyor.tum turkiye genelinden 150 temsilci geliyor.3 gunluk harcirah aliyorlar.ucak biletlerini de dhmi karsiliyor.sayin bakan ne diyor bu ise.ali bey sizin kulaklariniz da bol bol cinliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sayın ali bey lütfen habom hakkındada yazı yazın şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000