12 Ağustos 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sayın Sefa Bey, Elinize, gönlünüze sağlık. Umarız bu yazdıklarınız THY işletme başkanlığında görev yapan(!) tüm başkanları, müdürleri uyandırır da onlarda yönettikleri kaptan ların can güvenliği için olumlu girişimlerde bulunurlar. Teşekkürler.
  • arkadaşlar hepiniz sürünmeye mahkumsunuz, kendi düşen ağlamaz, hiç ağlamayın. hava-iş'e kayıtlı olanlar sendikasına sahip çıkmadığı için, habomcular çelik-iş'i sektöre sokmaya çalışanlara bilinçsizce yardım edip üye oldukları için. hava-iş yöneticileri de türkiye de akp hükümeti kanunsuzca işlerinden birini yapıp hava-işi devredışı bırakabileceğini öngöremediği için. hava iş aklını başına almalı akp gidene kadar milletin gaza gelip fevri kararlar vererek başka işler yapmasına mani olmalı, havacılık sektöründeki arkadaşlarda hava-işe sahip çıkmalı...
  • "Buyuk Devlet" rumuzuyla yazan arkadasa Emin Colasan'dan kapak gibi cevap: Ortalıkta çapsız bir iktidar ve hükümet var. Ortadoğu pisliğine, Ortadoğu bataklığına balıklama daldılar… Kamuoyuna aynı tezgahı yutturmaya kalkıştılar: “Biz dünya devletiyiz, dünya lideriyiz. Suriye eskiden Osmanlı’nın vilayeti idi. Osmanlı’nın Şam valisi tarafından yönetilirdi…” Zannettiler ki, böyle zırvalarla, böyle saçma sapan sözlerle Suriye’de ağırlık koyacaklar, öteki Arap ülkelerini de yönetmeye başlayacaklar! *** Bu maceranın sonuçlarını hep birlikte görmekteyiz. Suriye’de beklenmedik gelişmeler oldu. Tayyip’in “En fazla üç ay daha dayanır” dediği Esad yerinde duruyor. Bütün bu aşamalarda Suriye uçağımızı düşürdü, Reyhanlı’da bombalar patladı, sınırdaki çatışmalar yüzünden insanlarımız öldü. 400 bin Suriyeli sığınmacı şimdi Türkiye’de yaşıyor ve başımıza yeni bir dert açıldı. Suriye sınırımızın bir bölümünü PKK ele geçirdi ve tarihte ilk kez PKK ile resmen komşu olduk. Türkiye bu iktidarın eliyle pisliğe, bataklığa sokuldu. Şimdi bu kirli siyasetin faturasını hem Suriye’de, hem de Lübnan’da ödüyoruz. Son olarak kaçırılan pilotlarımızla… Dikkat ediniz, ülkemizi yönetenlerden bu konuda ses yok. Ağızlarını açıp konuşmaları mümkün olmuyor. Onlar için sadece “İnşallah, maşallah” diyebiliyorlar!.. Çünkü ellerinden hiçbir şey gelmiyor. “Biz dünya lideri olduk” aldatmacası zaten yalandı, çoktan çöktü gitti. İki pilotumuz artık Hizbullah örgütünün insafına terk edilmiş durumda. Türkiye laçka oldu, devletin onuru yalama oldu. Suriye’de Esad karşıtları adam kaçırıyor, faturasını biz ödüyoruz… Sonra da teselli ikramiyesini açıklıyorlar! “MİT devreye girdi, bastırıyor!.. Pilotların yerini öğrendik!..” Madem öğrendiniz, gereğini yapsanıza. Bu nasıl hükümettir, nasıl iktidardır, nasıl güçlü kuvvetli (!) Tayyip’tir, bir bilen varsa bize de anlatsa.
  • Bence hiç te hoş bir yazı değil. Burası bir havacılık sitesi. Burada havacılık konuşulmalı siyaset değil. Bunu yapmak isteyen gitsin başka yerde yapsın!
  • Sn Sefa bey yazınızı okudum,yazının bırıncı bolumuyle ılgılı Bazı hatırlatmalar yapmak ıstıyorum.Pılotlarımızın kacırılma olayı gercekten cok cırkın esefle kınıyorum.Ancak hatırlarsanız gecmıste bır cok devletın basına benzer olaylar gelmıstır,hangı devletlerın dıye dusunursek tabııkı buyuk devletlerındıye cevaplayacagız. - haaa Demekkı bızde artık buyuk bır devlet olduk ve bızden medet umanlar bızım ınsanımı kacırıyorlar.Onceden ABD vatandaslarını kacırmıyorlarmıydı? evet kacırıyorlardı bunları unutmamak lazım ulkemızın orta asya polıtıkasının eksılerı artıları olabılır ancak bu tur vakalar olacak dıye korkak bır polıtıka uygulanmasınıda ıstemezsınız herhalde. Basarılarınızın devamını dılıyorum
  • Arkadaşlar hincinizi anlamayaa çalisiyorum (birbirimize) inanin farkli olsakda farkli düşünsekte ayni gemideyiz birbirimizin canina okuyarak işverenci gibi Ayçinci gibi oluyoruz birbirimizi yorup yikip enerjimizi boşa harciyoruz.Ben MNG çaslişani sanirim yeni HABOM lu yum.öyle sorunlarimiz varki birlikte çözecegimiz düşunelim başaralim birbirimizi yeyelim
  • Ayy Allahıım aldığımız para millete dert olmuş. Çok kolay sanıyorlar kabin memurluğunu. Aldığım her bir kuruş alın terimle Allah'a şükür.
  • Merak ediyorum görüntün tipin nasıl acaba ? insana benzerlik oranın nedir? Senin gibi bir yamyam türünün nasıl olduğunu anlamak istiyorum? Ağzını açmışsın para para para senin hiç mi insanlığın yok? Para olsun insanlıktan bana ne diyenlerdenmisin? Paranın ucunu göstersek kıbleni ineklere bile çevirebilirsin ! şurada yaptığınız yorumlara bir kalite getirin lütfen. BİRLİK OLMADAN SİZİ KİMSE ADAM YERİNE KOYMAZ. önce birlik olun sonra başka sorunları tartışırsınız.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • SAYIN KABIN EKIPLERI BEGENMIYORSAN AFRIKALARA UCMASSIN ISE GIRERKEN ON TAKLA ATIP ISE GIRDIKTEN SONRA BES YILDIZLI OTELLERI VAY ORALARA GIDILIRMI GIBI YORUMLAR DOGRU DEGIL GIT OZEL SIRKETE BIN DOLARA NERELERE GITTIGINI GOR THY. GIBI SANA 4.5.6 BIN TLE MAASMI VAR SANIYORSUN ALDIGIN PARANIN HAKKINI DUSUN .ONDAN SORA BURALARA YORUM YAZ.iphone uygulaması yorumcuya.cevaptır.

THY’NİN KAMİKAZE UÇUŞ EKİPLERİ VE HABOMZEDELER

Bu grevcilerin, toplu iş sözleşmesinden hiç bir maddi beklenti içerisinde olmaksızın, işverenin “ben yaptım oldu” mantıklı yaptırımlarına ve köle zihniyeti ile çalıştırılmaya karşı olduklarından, bu grevi sürdürdüklerine inanıyorum…

Desteğim sendika yönetimine değil sendikal yapı ve grevci çalışanlaradır.

Bu haftaki konulara kısaca değinip yorumlamaya başlayalım.

THY’nin iki pilotunun Lübnan’da kaçırılma olayı:

Bildiğiniz üzere; THY, uçuş ağını genişletmeyi sürdürüyor. Bu uçuş ağını da, genelde, Afrika ülkelerine yayıyorlar. Bu yayılma politikasında, birçok ülke havayollarının gitmeyi sakıncalı bulduğu hatlara, çekinmeden sefer koyuyorlar. Bu seferleri gerçekleştirirken, uçucu ekiplerin can güvenliğini koruyabilmek için her ne kadar önlemler alınsa da, bu hatların yine de büyük risk oluşturduğu bir gerçek.    

Şimdi biraz hafızalarımızı geriye doğru saralım ve yakın geçmişimizdeki bazı anekdotları anımsayalım. Bakalım THY ve kamikaze ekipleri neler yapmış.

11 Eylül'deki İkiz Kuleler ‘e yapılan saldırıdan sonra, ABD’ye ilk kim sefer yaptı? THY.

Bağdat’ta, savaş sonrasında, daha barut kokusu genizleri yakarken, ilk seferi kim yaptı? THY .

Gürcistan’a savaştan sonra, kan kokusu daha sokaklardan silinmemişken, ilk kim uçtu? THY.

İç savaş sırasında Malta'ya kaçan Libyalı askeri pilotlar bile korkudan ülkelerine dönememişken, Libya’ya ilk seferi kim yaptı? THY.

Uçaklara füzelerin atıldığı, Taliban'ın otelleri bastığı dönemde; Afganistan/Kabil’e, herkes dururken, ilk kim gitti? THY.

Son olarak, çetelerin, korsanların cirit attığı, Avrupa’nın nükleer çöplüğü Somali’ye ilk sefer kimden? THY’den.

Bunların yanı sıra;

Kongo’da; Kin şaşa, Nijerya’dan Lagos, Kono, Nijer’de Niramey, Zimbabve’de Lucapa, Kamerun’da; Douala ve Yaounde, Fildişi’nde; Abidjan, Ruanda’dan Kigali, Burkina Faso’dan Quagadougou, Kenya’da ise Mombosa’ya uçuyor.

Irak, Uganda, Ruanda, Tanzanya... Bunların hepsi, terörün yaşam biçimi haline gelmiş olduğu ülkeler. Kısaca; buralarda, riskin ağa babası var. Ancak, bu risklere rağmen seferler devam ediyor.  İstenmeyecek bir olay oluştuğunda, Takdir-i İlahi veya mukadderat denilerek geçiştirilecek konular değil bunlar.

THY her ne kadar özel şirketim dese de, bizler ve tüm dünya THY’yi devlet şirketi olarak tanımaya devam ediyor. Bu nedenle, THY ile TC, özellikle yabancı ülkeler ve vatandaşları için bir görülmekte.

Bu konuya neden mi geçiş yaptım?

Geçen hafta Lübnan’da THY’nin iki pilotunun kaçırılıp rehin tutulması, TC Hükümetinin bana göre dış politikası nedenlidir. Bunun yanı sıra; THY’nin pilotlarının kaçırılması ile bir başka özel şirketimizin pilotlarının kaçırılmasının dünya çapındaki yankısı ve ses getirmesi aynı olamaz. Bu nedenle, THY ekipleri, bu rehin alma olayında özel olarak seçilmiştir.

Her ne kadar, ağırlıklı olarak havacılık konularına yer verip yazıyorsam da; ben de en az sizler kadar tüm dünyadaki siyasi gelişmeleri bir vatandaş olarak yakından izliyorum.    

Benim bu kaçırılma olayı hakkındaki görüşüm; bu olayın, tümüyle TC hükümetinin özellikle Ortadoğu politikalarına karşı bir tepkiden kaynaklandığı yönünde.

Bilindiği gibi, Türkiye-Suriye ilişkilerinde, Türkiye (basından izlediğimiz üzere) aşırı İslamcı mücahit bir grup olan, Sünni, El Nusra grubunu desteklediği söylenmekte. Buna karşılık İran ise, Esad yönetimine destek vermek, yani, Türkiye’ye misillemede bulunmak amacıyla, Şii Hizbullah’ın yanlıları ile Esad’a destek sağlayıp ESAD’ın tekrar kontrolü sağlamasına yardımcı olmuştu.

El Nusra ise; bu aşamalardan sonra, Hizbullah’tan 9 kişiyi rehin aldı. Hizbullah’ta buna karşılık rehinlerini geriye alabilmek için, El Nusra’ nın destekçisi olarak gördüğü Türkiye’nin, El Nusra üzerinde etkili olacağını düşünüp, THY uçağının iki pilotunu kaçırarak, 9 esirini geri almaya çalışacağını sanıyorum.

Şii-Sünni çatışmasının THY’nin ekiplerine kadar yansıması son derece üzücü ve son derece dikkatle izlenmesi gereken bir olaydır.

 Kısaca; THY’nin iki pilotu; Türkiye’nin Ortadoğu politikaları nedeniyle rehin alınmışlardır. Türkiye’nin bu duruma tepkisini ve olayın nasıl bir çözüme kavuşturulup THY’nin iki pilotunu geriye alma planlarını nasıl uygulayacağını birlikte izleyeceğiz. Umarım en kısa zamanda bu masum arkadaşlarımız evlerine geri dönerler.

****

HABOMZEDELER

Geçen hafta tarafıma bir mail atıldı ve bu konuyu irdelemem istendi. Önce maile bir bakalım;

“Sayın Sefa İnan, Airport Haber de yazmak ve haber yapmak suretiyle sesimizi duyurmanız için Habom A.Ş çalışanlarının en az %51’i adına sizinle bir haberi paylaşmak istiyorum;

Habom A:Ş çalışanlarının ücret şikâyeti ve memnuniyetsizliği zaten malumunuz.  08.08.2013 itibariyle Habom A.Ş çalışanları maaş konusunda bir skandalla daha karşılaştı. Diğer adı, Mağdurlar A.Ş olan şirketimizde bir kez daha maaş konusunda mağdur olduk.

    2012 Aralığının son haftasında Mali İşler Sorumlusu Genel müdürümüz olmadığı için Genel Müdürlüğe vekâlet eden Sn Ramis KULAK, bizzat kendisi Revizyon çay ocağında Habom A.Ş çalışanlarına yaptığı bilgilendirme toplantısında 2013 zam oranlarını %3+%4 olarak açıkladı ayrıca enflasyonun %7 den yüksek çıkması halinde enflasyon farkının zam olarak yansıtılacağını söyledi.

08.02.2013 tarihinde Habom A.Ş personeli maaşlarını %3 zamlı aldı. 08.08.2013 günü maaşlarını %4 zamlı alacağını planlayan Habom A.Ş personeli maalesef maaşlarında herhangi bir artış görmedi. Sn Ramis Kulak beyin bizzat kendi ağzıyla verdiği sözü yerine getirmediğini gördük ve şok olduk neden zam olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı acaba yine Habom A.Ş personeli unutulmak suretiyle bir yönetim sorumsuzluğumu gerçekleşti yada imzası gereken birkaç yönetici imzasını atmadan tatile mi çıktı bilmiyoruz fakat bildiğimiz enflasyonun son rakamlarının %8.8 civarında gerçekleşmesi ve maaşından zaten memnun olmayan 1600 çalışanın zam beklerken reel olarak maaşından %5.5 kaybetmiş olması bu mağduriyet neden oldu bilemiyoruz zaten şirketimizin  vekaletle 2.elden yönetilmesi, ağır bürokrasisi bilgi alabilmemize yada taleplerimize cevap alabilmemize imkan vermezken böyle bir durumda sesimizi duyuramayacağımızı biliyoruz.

      Bu konuda sizden yardım etmenizi istiyoruz eğer siz Airport Haber de bu durumu haber yaparsanız inanıyoruz ki işçisini dinlemeyen işçisiyle iletişimden kaçınan yönetim haberi umursayacaktır ve en azından bir açıklamayla durumu izah edecektir.

Sn Sefa İNAN Sizin havacılık sektöründe çalışan emekçilerin sesine her zaman kulak verdiğinizi biliyoruz ayrıca havacılık sektöründe gündem yaratma gücünüzün de şahidiyiz bu yüzden sizden 1600 mağdur Habom A:Ş çalışanı olarak zam mağduriyetini haber yapmanızı rica ediyoruz..

İyi Bayramlar...

"Habom A.Ş Çalışanları"

THY’nin ucuz iş gücü yaratmak için senelerdir başarılı bir şekilde sürdürdüğü stratejisinin üçüncü bacağı olan HABOM (Birinci bacak; TGS-İkinci bacak; THY/Kabin personeli Part time uygulamaları-Üçüncü bacak; ise HABOM oldu. Dördüncü bacak sizce neresi olur?) da sular durulmuyor.

Bu mailde anladığım kadarı ile ilk altı aylık zamdan sonra ikinci altı aylık dilimin neden yatırılmadığı sorgulanıyor?

Yorumum; HABOM çalışanlarının işverenin desteği ve yardımı ile Çelik İş Sendikasına üye yapılmak istenmesi ile bu ikinci altı aylık zammın verilmeyişi arasında bir bağlantı kurmak gerekiyor. Şimdi, bu zam mevcut durumda verilse idi, Çelik İş ilk yapacağı Toplu İş Sözleşmesinde bu rakamın üstüne zam almak zorunda kalacaktı. Ayrıca; Çelik İş yetki alır almaz maaşlara zam yapılması sempati doğurabilir.( Sarı sendikacılık taktikleri(!)

Bu nedenle Çelik İş’e puan kazandırma adına bu zammı biraz ertelediler diye düşünüyorum. Çelik İş ikinci altı aylık dilimi %4’den yukarı çekip, “Bakın, ben ne güçlü sendikayım” demek için, işverenle ekstra pazarlığa girecektir. Bu pazarlık bugün için mutlaka HABOM çalışanlarının yararına olacaktır. Bu nedenle %4 ‘ün üstünde bir zam beklentisi içinde olabilirsiniz. Ancak bunlar göz boyama taktikleri olup geçicidir. Asıl olan, gerçek bir sendikacılık ardında, karsınızda hangi hükümet, hangi siyasi parti olursa olsun emeğin pazarlığını yapabilecek bir ekip kurabilip onu desteklemekten geçer. 

THY’NİN KAMİKAZE UÇUŞ EKİPLERİ VE HABOMZEDELER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (64)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Sayın Sefa Bey, Elinize, gönlünüze sağlık. Umarız bu yazdıklarınız THY işletme başkanlığında görev yapan(!) tüm başkanları, müdürleri uyandırır da onlarda yönettikleri kaptan ların can güvenliği için olumlu girişimlerde bulunurlar. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habobom ~ 5 yıl önce
arkadaşlar hepiniz sürünmeye mahkumsunuz, kendi düşen ağlamaz, hiç ağlamayın. hava-iş'e kayıtlı olanlar sendikasına sahip çıkmadığı için, habomcular çelik-iş'i sektöre sokmaya çalışanlara bilinçsizce yardım edip üye oldukları için. hava-iş yöneticileri de türkiye de akp hükümeti kanunsuzca işlerinden birini yapıp hava-işi devredışı bırakabileceğini öngöremediği için. hava iş aklını başına almalı akp gidene kadar milletin gaza gelip fevri kararlar vererek başka işler yapmasına mani olmalı, havacılık sektöründeki arkadaşlarda hava-işe sahip çıkmalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
"Buyuk Devlet" rumuzuyla yazan arkadasa Emin Colasan'dan kapak gibi cevap: Ortalıkta çapsız bir iktidar ve hükümet var. Ortadoğu pisliğine, Ortadoğu bataklığına balıklama daldılar… Kamuoyuna aynı tezgahı yutturmaya kalkıştılar: “Biz dünya devletiyiz, dünya lideriyiz. Suriye eskiden Osmanlı’nın vilayeti idi. Osmanlı’nın Şam valisi tarafından yönetilirdi…” Zannettiler ki, böyle zırvalarla, böyle saçma sapan sözlerle Suriye’de ağırlık koyacaklar, öteki Arap ülkelerini de yönetmeye başlayacaklar! *** Bu maceranın sonuçlarını hep birlikte görmekteyiz. Suriye’de beklenmedik gelişmeler oldu. Tayyip’in “En fazla üç ay daha dayanır” dediği Esad yerinde duruyor. Bütün bu aşamalarda Suriye uçağımızı düşürdü, Reyhanlı’da bombalar patladı, sınırdaki çatışmalar yüzünden insanlarımız öldü. 400 bin Suriyeli sığınmacı şimdi Türkiye’de yaşıyor ve başımıza yeni bir dert açıldı. Suriye sınırımızın bir bölümünü PKK ele geçirdi ve tarihte ilk kez PKK ile resmen komşu olduk. Türkiye bu iktidarın eliyle pisliğe, bataklığa sokuldu. Şimdi bu kirli siyasetin faturasını hem Suriye’de, hem de Lübnan’da ödüyoruz. Son olarak kaçırılan pilotlarımızla… Dikkat ediniz, ülkemizi yönetenlerden bu konuda ses yok. Ağızlarını açıp konuşmaları mümkün olmuyor. Onlar için sadece “İnşallah, maşallah” diyebiliyorlar!.. Çünkü ellerinden hiçbir şey gelmiyor. “Biz dünya lideri olduk” aldatmacası zaten yalandı, çoktan çöktü gitti. İki pilotumuz artık Hizbullah örgütünün insafına terk edilmiş durumda. Türkiye laçka oldu, devletin onuru yalama oldu. Suriye’de Esad karşıtları adam kaçırıyor, faturasını biz ödüyoruz… Sonra da teselli ikramiyesini açıklıyorlar! “MİT devreye girdi, bastırıyor!.. Pilotların yerini öğrendik!..” Madem öğrendiniz, gereğini yapsanıza. Bu nasıl hükümettir, nasıl iktidardır, nasıl güçlü kuvvetli (!) Tayyip’tir, bir bilen varsa bize de anlatsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ögrenın ~ 5 yıl önce
DIKKAT PILOTLAR SADECE KACIRIOLMIYOR UCAGI DUSURULEREK SURIYE SINIRLARINDA OLDURULUYOR ARKASINDAN SADECE POS BIR SOGUKKANLILIK VE KINAMA BU ISLERE NASIL KARSILIK VERILECEGINI BILMIYORSANIZ ISRAILDEN OGRENSINLER TURK YETKILILERI.BIZAHMET.
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Bence hiç te hoş bir yazı değil. Burası bir havacılık sitesi. Burada havacılık konuşulmalı siyaset değil. Bunu yapmak isteyen gitsin başka yerde yapsın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BUYUK DEVLET ~ 5 yıl önce
Sn Sefa bey yazınızı okudum,yazının bırıncı bolumuyle ılgılı Bazı hatırlatmalar yapmak ıstıyorum.Pılotlarımızın kacırılma olayı gercekten cok cırkın esefle kınıyorum.Ancak hatırlarsanız gecmıste bır cok devletın basına benzer olaylar gelmıstır,hangı devletlerın dıye dusunursek tabııkı buyuk devletlerındıye cevaplayacagız. - haaa Demekkı bızde artık buyuk bır devlet olduk ve bızden medet umanlar bızım ınsanımı kacırıyorlar.Onceden ABD vatandaslarını kacırmıyorlarmıydı? evet kacırıyorlardı bunları unutmamak lazım ulkemızın orta asya polıtıkasının eksılerı artıları olabılır ancak bu tur vakalar olacak dıye korkak bır polıtıka uygulanmasınıda ıstemezsınız herhalde. Basarılarınızın devamını dılıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AVIATOR: ~ 5 yıl önce
"Pilotlarımızın kaçırılması = büyük devlet olmamız"... Bu değerlendirme çok talihsiz olmuş ve gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi yok! BOP 'un eşbaşkanı olduğumuzu (Yani ABD'nin ortdadoğuya ve kuzey afrikaya yönelik kanlı yeni dizayn politikalarının sadık uşağı ve uygulama memuru)başbakanımız açıkladı... Yani bölgede akan kandan ve yaratılan ABD kaynaklı kaos ortamından eşbaşkan da sorumlu...Bu politika Türkiye'ye kadim dostlaRINI DA KAYBETTİRDİ... Sıfır sorun politikamızın haline bakın.... Nerede büyük güçlü Türkiye? sınırlarımız kevgir, güneydoğuda artık TSK değil PKK kimlik kontrolu yapıyor. Güçlü devletinizin gücü Taksim'deki fidan gibi çocuklara yetiyor ama güneydoğuda ortada yok! Güldürmeyin insanları... Çıkın yurtdışına da bir bakın TC pasaportunun itibarı sıfır! Söylediklerinize ancak kendiniz inanıyorsunuz sayın BUYUK DEVLET yazarı arkadaşım... Selamlar...
BUYUK DEVLET ~ 5 yıl önce
Sn aviator size cevap vermek degilde iki hatirlatma yapmak istiyorum birincisi "sizin devletiniz" dedigine gore sen zaten yabancisin dolayisi ile bizim vatandasimiz degilsin elestirme hakkin yok.ikincisi yasin genc belli bu ulkede S.demirel ve B ecevit donemlerini bilmediginden boyle konusuyorsun.Eminonu copten temizlenmedi ist belediyesi iscilerine maas odeyemedi,evlerimize tankerlerden su aldik.olaylari bilimsel olarak tarihi iyi etud ederek idolojiyi karistirmadan tartisa bilirasek biz bu ulkenin insanlariyiz her sorunu cozeriz yoksa havanda su dovmeye devam ederiz savgilerimle.
CİVAN ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar hincinizi anlamayaa çalisiyorum (birbirimize) inanin farkli olsakda farkli düşünsekte ayni gemideyiz birbirimizin canina okuyarak işverenci gibi Ayçinci gibi oluyoruz birbirimizi yorup yikip enerjimizi boşa harciyoruz.Ben MNG çaslişani sanirim yeni HABOM lu yum.öyle sorunlarimiz varki birlikte çözecegimiz düşunelim başaralim birbirimizi yeyelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Ayy Allahıım aldığımız para millete dert olmuş. Çok kolay sanıyorlar kabin memurluğunu. Aldığım her bir kuruş alın terimle Allah'a şükür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abart'a cevap ~ 5 yıl önce
Merak ediyorum görüntün tipin nasıl acaba ? insana benzerlik oranın nedir? Senin gibi bir yamyam türünün nasıl olduğunu anlamak istiyorum? Ağzını açmışsın para para para senin hiç mi insanlığın yok? Para olsun insanlıktan bana ne diyenlerdenmisin? Paranın ucunu göstersek kıbleni ineklere bile çevirebilirsin ! şurada yaptığınız yorumlara bir kalite getirin lütfen. BİRLİK OLMADAN SİZİ KİMSE ADAM YERİNE KOYMAZ. önce birlik olun sonra başka sorunları tartışırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vicdanınızıı ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iphone cev. ~ 5 yıl önce
SAYIN KABIN EKIPLERI BEGENMIYORSAN AFRIKALARA UCMASSIN ISE GIRERKEN ON TAKLA ATIP ISE GIRDIKTEN SONRA BES YILDIZLI OTELLERI VAY ORALARA GIDILIRMI GIBI YORUMLAR DOGRU DEGIL GIT OZEL SIRKETE BIN DOLARA NERELERE GITTIGINI GOR THY. GIBI SANA 4.5.6 BIN TLE MAASMI VAR SANIYORSUN ALDIGIN PARANIN HAKKINI DUSUN .ONDAN SORA BURALARA YORUM YAZ.iphone uygulaması yorumcuya.cevaptır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000