19 Ocak 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY'NİN JAKARTA YATISINDA NE OLDU?

Bugünlerde Türk Hava Yolları'nda dilden dile dolaşan bir hadise var. THY'den bir pilot ya da kabin memuru aradığında telefonun ucundaki isim farklı olsa da sorduğu şey hep aynı oluyor:  "Jakarta'daki olayı biliyor musun?"

Jakarta hadisesini ilk söyleyen kişi dışında diğerlerine verdiğim cevap aynı... " Evet, biliyorum"

Herkes şaşkın, herkes merak ediyor...  Siz de şu an merak ediyorsunuz. İçinizden acaba nedir bu Jakarta olayı diyorsunuz...

Anlatayım.

İddia vahim, iddia korkunç...

Dilden dile dolaşan hikaye tahmin ettiğiniz gibi Jakarta'da yaşanıyor. Olayın kahramanları iki pilot ve iki kabin memuru... Bazı kaynaklar 4 kişiden daha fazlası olduğunu söylüyor. Ancak o konuda kesinlik yok.

Jakarta uçuşunda bir yatı sırasında iki pilot ve iki kabin memuru bir odada farklı ilişkiler yaşıyor. Pilotlardan biri cep telefonuyla olan biteni kaydediyor. Türkiye'ye döndüklerinde pilotun eşi görüntüleri cep telefonunda yakalıyor ve soluğu Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak'ın yanında alıyor: "Ya bu kişiler için gereğini yaparsınız ya da görüntüleri basına (Airporthaber'e) veririm" diyor. Dilden dile dolaşan olay bu şekilde... 

Bundan sonrası meçhul... Bir iddiaya göre o kişiler sessiz sedasız işten çıkarıldı, diğer bir iddiaya göre ise olay hiçbir şey olmamış gibi örtbas edildi.

Olayın kahramanlarına ne olduğunu bilmiyorum ancak şu bir gerçek ki bu söylentiler işini düzgün yapan herkesi rahatsız ediyor. Haklı olarak bu tarz olayların mesleğin itibarını zedelemesinden korkuyorlar. Öyle de oluyor çünkü geçmişte yaşanan bir kaç olayın mesleğe nasıl zarar verdiğine, özellikle kabin ekiplerine yönelik nasıl bir algı oluşturduğuna tanık olduk.

THY'nin eğer anlatılan olay doğruysa  konuyu örtbas etmeden gereğini yapması ve tekrarını engellemesi gerekiyor. Bu tür olayların örtbas edilmesi diğer olayların da yaşanmasını olası kılıyor.

Size bir başka olay daha anlatayım. Geçtiğimiz yaz ayında bir kabin memurunun meslektaşı bir kabin memuruna yönelik cinsel saldırısı mahkemelere bile yansıdı. Ancak THY bu konuda kılını dahi kıpırdatmadı. Olay 2-3 uçuş işletme yöneticisinin bilgisi dahilinde örtbas edildi. O dönem ben de cinsel saldırıya uğrayan kişinin daha fazla yıkım yaşamaması ve rencide olmaması için konuyu haberleştirmedim. Ancak THY yönetimin o zaman yapması gereken, bir kabin memuruna tecavüzü dahi göze alabilen bir kabin memurunu kurumdan uzaklaştırmaktı. Ama yapmadı. Haliyle o zaman cezasını kesmeyince devamında Jakarta'daki gibi olayların yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Burada özellikle Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak'a çok iş düşüyor. Ekiplerle yakından ilgilenen Çolak'ın mesleğin itibarının korunması noktasında da her zamankinden çok daha dikkatli davranması ve ekiplerini bu yönde sık sık uyarması gerektiğini düşünüyorum.

Bana da bunu neden yazdın diye tepki gelecektir. Ancak onlara diyorum ki, varsa bir çift lafınız yazana değil yapana söyleyin...

THY'NİN JAKARTA YATISINDA NE OLDU?

Facebook Yorum

Yorumlar

Delininteki ~ 2 yıl önce
Kabin memuru seçerken yoldan geçeni sırf dili iyi diye alırlarsa meslek "gökyüzü aşktır" söylemi çıkar para aşktır söylemi doğrulanır elbette işini laiği ile yapanlarda var ama bunu kabin kokpit diye ayırmamalı THY yönetimi bu konularda dikkatli olmalıdır....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000