07 Ağustos 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • GERÇEKTEN NEFİS(E)BİR YAZI,DEMEKKİ BİLGİYİ VEREN HER ÜÇ İSTASYONU DA ÇOK İYİ BİLİYOR...
  • Ziya Taşkent yardımcısı Fatih Cigal 17/ 25 öncesi parelelcilerle el ele kol kola iken sonrası ilişkileri devam etmiş 15 Temmuz sonrası koltuklarını korumak için bazı şefleri görevden almışlardır. Adama sormazlar mı o zamana kadar nerede idiniz?Tabi koruduklarından bir kısmı halen devam ediyor kriptolar yani.Avrupa müdürleri de bu duruma sessiz kalmış,vaziyeti kurtarmaya çalışmışlardır. Lakin kaçacak yerleri yok.Çekirge bir sıçrar iki sıçrar.
  • Bu arkadas nasil oldu da Manchester gibi yere mudur oldu. Simdi neden Islamabad....En iyi kankasi THY de yolsuzluktan atildi Besim. Bu adamin da yaptigi isler incelenmeli. Mahalli memur Celal Baykal in inanilmaz yukselisi. Tuttuklarini basarisiz bile olsa goge cikariyorlar, sevmediklerinide basarida olsa karaliliyorlar. Babalarinin ciftlikleri nede olsa. Hayirli olsun.
  • Bu haber ve yorumlar thy'nin ve ülkemizin ne halde olduğunun acı kanıtlarından biridir ! Ağızlarından kutsal değerleri düşürmeyenler para,çıkar,makam,hırs için bunları yapıyor, kul hakkı yiyorlarsa vay halimize !
  • Esasinda Ingiltere, Fransa, Almanya, Italya, Ispanya gibi cok noktaya uculan ve o ulkedeki mesafelerin kisa oldugu ulkelerde ve ABD gibi buyuk acentelerin tek yerden kontakla yonetildigi ulkelerde her sehre Mudurluk ve onun altinda ofis yapilanmasi gercekten gereksiz, hem isgucu hem para israfi. Eger Battal Bey bunu dusunerek boyle bir teklifde bulunuyorsa yerinde bir teklif. Cok ucus yapilan baskentte Ulke Mudurlugu, ve gunde bir veya haftada 3-5 sefer yapilan yerlerde seflik ve memur ile ayni isler fazlasiyla yapilir. Kimi zaman 50 km aradaki mesafelrdeki Mudurlukler arasi catisma, acentlere verilen oran komisyon etc gibi sorunlarda tek elden cozume kavusur. Italya Ispanya Fransa'da haftada 3-4 sefer yapilan Mudurluklerin 'yatis' yeri olarak algilanmasi da biter. En guzeli Lufthansa'nin yaptigi ama o olana kadar boyle bir gecis sureci olabilir. Ulkede ana bir Mudurluk, ve diger sehirlerde seflik. Boylelikle Mudurler arasi cekisme de olmaz. Ingiltere Londra'dan, ABD NY'dan yonetilir.
  • FETÖCÜ Fatih Cigal Kargoya kacacakti... oyunlari ortaya cikmasin diye. Ne yapti ne ettiler FETÖCÜLÜKLERI ört bas edildi. Helal olsun hepinize. Müdür olmak istiyorsaniz Fatih cigal ile iyi gecinin H.Ziya Taskente bir telefon sonra icra kurulu Müdürlügünüz garanti. Torpil ip ucunu actim size Avrupa icin.
  • Babasının atandığı yere göre eğitimi nasıl denk geliyor ise öyle olmalı.. Çocukların eğitimi odaklı, ebeveyn tayini ne kadar ilginç bir lüks.. benim de çocuklarım var, İngilizce öğrensinler istiyorum, Amerika'ya tayin edin.. Lise yaşına geldiklerinde de Almanca ve Fransızcadan biri ile ihtisaslarına devam etmeleri için oralara tayinimi istiyorum.. Stajı da uzak doğuda yapsın.. Benim ne iş yaptığımın önemi yok, vasfımın da önemi yok.. çocuklar okusun... ne ala
  • Bir şirket düşünün 40.000 50.000 çalışanı var ama pilot hostes teknisyenden başka iş ilanı olmayan ve nasıl eleman aldığı belli olmayan. Hiç mi uzman vs muhasebeci alınmıyor ya da diğer alanlarda insan alınmıyor bu şirkete? THY de torpilsiz insan var mı ki? Torpil Hava Yolları
  • Almanyadaki Müdürler Torpil olmadan Müdür olamazlar. DUS, STR, NUE, MUC, FDH müdürleri basta olmak üzere kimse yerlerini kolay kolay oynatamaz. FETÖ baglantilari cok güclü. Giderlerse RTEnin boyasi ortaya cikar.
  • Stuttgart müdüdrü Torpil olmasaydi hayata Stuttgart müdürü olamazdi. Hicbir bilgisi yok.

THY'nin iki torpilli müdürü!

Türk Hava Yolları, Temmuz ayı ortasında 31 yurtdışı müdürünün görev yerini değiştirdi. Birkaç istisna dışında, görevden alma şeklinde değil de ülkeler arası müdür rotasyonu gibiydi. Tallinn müdürünün Süleymaniye'ye, Johannesburg müdürünün Tallinn'e, Houston müdürünün Johannesburg'a atanması gibi...

Türk Hava Yolları’nın dönem dönem uzun listeler halinde bu tür atamalar yaptığını biliyoruz. Yılın herhangi bir ayında bu görev değişiklikleri yapılabildiği gibi, tayin edilen THY çalışanlarına görev yapacakları ülkelerdeki çalışma izinlerinin ve vizelerinin çıkarılması için biraz süre de veriliyor. Sonrasında ise müdürler olabildiğince hızlı şekilde yeni görev yerlerine intikal ediyorlar. THY’nin Temmuz ayında yaptığı atamalarda ise durum biraz farklı görünüyor. Çünkü o atama listesinde, biri çok özel (!) olmak üzere iki dikkat çekici isim var.

Miami Müdürü Celal Baykal ve Londra Müdürü Osman Battal…

Son atamalarla birlikte Miami Müdürü olarak görev yapan Celal Baykal Londra’ya tayin edildi. Onun yerine de Atlanta Müdürü Mustafa Kemal Kızılay atandı.

Londra Müdürü Osman Battal da Manchester’a tayin oldu. Manchester Müdürü İsmail Selim Ecirli’nin yeni görev yeri de İslamabad oldu.

Londra Müdürü Osman Battal’ın, bir önceki görev yeri olan Londra’ya nasıl döndüğünü hafızası iyi olanlar hatırlayabilir. Londra’dan tayin edildikten sonra Taşkent’te göreve başlayan Battal, 2013 yılında belki de THY tarihinde ilk kez Londra’ya ikinci müdür olarak atanmıştı! Çünkü Battal Londra’ya atandığında oranın müdürü Necdet Şark’tı. Ancak arkası kalın tabirinin hakkını veren Battal, müdürü olan kente ikinci müdür olarak atanarak adeta ‘benim arkam  sandığınızdan daha kalın’ mesajı veriyordu.

Genel kanıya göre Battal, bu gücünü o dönem  AKP Bayburt Milletvekili olan yakını Fetani Battal’dan alıyordu.  Açıkçası siyasi bir destek olmaksızın,  teamüle aykırı olarak yapılan, bir kente iki müdür atanması nasıl izah edilebilir bilemiyorum!

İşte o Battal, geçen ay bu kez İngiltere’nin Manchester şehrine müdür olarak atandı. Ancak, sanki diğer bütün THY müdürlerinin çocuklarının eğitimleri önemsiz gibi, çocukların eğitimlerini bahane ederek Manchester’e gitmek yerine, Londra'da kalarak Manchester müdürlüğünü de idare etmeye başladı. Müdürü olan şehre müdür olarak atanan Battal’a, THY yönetiminin bu toleransının nereden kaynaklandığını açıkçası sizler gibi ben de çok merak ediyorum.

Bir diğer ayrıcalıklı müdür de yazının girişinde bahsettiğim Miami Müdürü Celal Baykal. Şöyle ilginç bir durum sözkonusu. Battal Londra'dan ayrılmak istemiyor, Baykal Londra'ya gitmek istemiyor! Ataması yapılmasına rağmen, hamile eşinin ABD’de doğum yaparak bu ülkenin vatandaşlığı alması için ayak sürüyor.  Ekim sonuna kadar Londra müdürlüğünü Miami’den yürütmek gibi bir niyetinin olduğu söyleniyor.

Geçmişte, bırakın bir yerden bir yere tayin edilenlere hamilelik ve çocukların eğitimi konusunda bunlar kadar hassasiyet gösterilmesini, çok çok özel mağduriyetleri olan insanların bile gözlerinin yaşlarına bakılmadan kapı önüne konulduğunu hatırlıyorum.

Acaba bu iki iltimaslı müdürün çocukları kadar, yurtdışında düzenini kuran diğer müdürlerin çocuklarının eğitimleri önemli değil mi?   ABD’nin en başarılı hattı Los Angeles'ın müdürü Fatma Yüceler’i müdürlükten Türkiye'de uzmanlığa çekerken onun çocuklarının eğitimlerinin ne olacağını düşünen oldu mu mesela? Ya da ABD'de hamile kalıp doğum yapmadan ülkeden ayrılmak zorunda olan ilk kişi Baykal'ın eşi mi?

Soruyorum THY’ye…

Bu iki müdürün diğerlerinden  farkı ne?

THY'nin iki torpilli müdürü!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (88)

Nefis(e) bir yazı ~ 1 yıl önce
GERÇEKTEN NEFİS(E)BİR YAZI,DEMEKKİ BİLGİYİ VEREN HER ÜÇ İSTASYONU DA ÇOK İYİ BİLİYOR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almanya ~ 1 yıl önce
Ziya Taşkent yardımcısı Fatih Cigal 17/ 25 öncesi parelelcilerle el ele kol kola iken sonrası ilişkileri devam etmiş 15 Temmuz sonrası koltuklarını korumak için bazı şefleri görevden almışlardır. Adama sormazlar mı o zamana kadar nerede idiniz?Tabi koruduklarından bir kısmı halen devam ediyor kriptolar yani.Avrupa müdürleri de bu duruma sessiz kalmış,vaziyeti kurtarmaya çalışmışlardır. Lakin kaçacak yerleri yok.Çekirge bir sıçrar iki sıçrar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selim Ecirli ~ 1 yıl önce
Bu arkadas nasil oldu da Manchester gibi yere mudur oldu. Simdi neden Islamabad....En iyi kankasi THY de yolsuzluktan atildi Besim. Bu adamin da yaptigi isler incelenmeli. Mahalli memur Celal Baykal in inanilmaz yukselisi. Tuttuklarini basarisiz bile olsa goge cikariyorlar, sevmediklerinide basarida olsa karaliliyorlar. Babalarinin ciftlikleri nede olsa. Hayirli olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zalım dede ~ 1 yıl önce
adam 4 5 dili anadili gibi konuşuyor kiril alfabesinden tolstoy okuyor, core business olan gelir yönetimi kökenli sen neyin kafasındasın?
Yazık ~ 1 yıl önce
Bu haber ve yorumlar thy'nin ve ülkemizin ne halde olduğunun acı kanıtlarından biridir ! Ağızlarından kutsal değerleri düşürmeyenler para,çıkar,makam,hırs için bunları yapıyor, kul hakkı yiyorlarsa vay halimize !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aslinda ~ 1 yıl önce
Esasinda Ingiltere, Fransa, Almanya, Italya, Ispanya gibi cok noktaya uculan ve o ulkedeki mesafelerin kisa oldugu ulkelerde ve ABD gibi buyuk acentelerin tek yerden kontakla yonetildigi ulkelerde her sehre Mudurluk ve onun altinda ofis yapilanmasi gercekten gereksiz, hem isgucu hem para israfi. Eger Battal Bey bunu dusunerek boyle bir teklifde bulunuyorsa yerinde bir teklif. Cok ucus yapilan baskentte Ulke Mudurlugu, ve gunde bir veya haftada 3-5 sefer yapilan yerlerde seflik ve memur ile ayni isler fazlasiyla yapilir. Kimi zaman 50 km aradaki mesafelrdeki Mudurlukler arasi catisma, acentlere verilen oran komisyon etc gibi sorunlarda tek elden cozume kavusur. Italya Ispanya Fransa'da haftada 3-4 sefer yapilan Mudurluklerin 'yatis' yeri olarak algilanmasi da biter. En guzeli Lufthansa'nin yaptigi ama o olana kadar boyle bir gecis sureci olabilir. Ulkede ana bir Mudurluk, ve diger sehirlerde seflik. Boylelikle Mudurler arasi cekisme de olmaz. Ingiltere Londra'dan, ABD NY'dan yonetilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aslinda cvp ~ 1 yıl önce
Buna katiliyorum. Gunde 3-4 sefer yapilan Paris ile haftada 3-4 sefer yapilan Toulouse ayni degil. Mudurun sefin is yuku tamamen farkli. Londra ile Birmingham, Roma ile Pisa, etc.. uzar gider. Isin yukunu ceken ana noktada ulke Mudurlugu ve alt yapilanma diger yerler ise sef ile ayni verim yakalanir yonetilir.
AS-54 ~ 1 yıl önce
FETÖCÜ Fatih Cigal Kargoya kacacakti... oyunlari ortaya cikmasin diye. Ne yapti ne ettiler FETÖCÜLÜKLERI ört bas edildi. Helal olsun hepinize. Müdür olmak istiyorsaniz Fatih cigal ile iyi gecinin H.Ziya Taskente bir telefon sonra icra kurulu Müdürlügünüz garanti. Torpil ip ucunu actim size Avrupa icin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AS-54'e ~ 1 yıl önce
FATİH CİGAL FETÖCÜLERİN YETİŞTİRDİĞİ EN DEĞERLİ ELEMANLARINDAN BİRİSİDİR,HAT YÖNETİMİNDE UZMANKEN ,FETÖCÜLERDEN ALDIĞI TALŞMATLA FETÖCÜLERİN OKULLARININ OLDUĞU BÖLGELERE HAT AÇILMASINI PLANLAYAN VE USTLERİNE OLUMLU GÖRÜŞ BİLDİREREK HATLARIN AÇILMASINI SAĞLAYAN KİŞİDİR.
Cocuklar onemlidir ~ 1 yıl önce
Babasının atandığı yere göre eğitimi nasıl denk geliyor ise öyle olmalı.. Çocukların eğitimi odaklı, ebeveyn tayini ne kadar ilginç bir lüks.. benim de çocuklarım var, İngilizce öğrensinler istiyorum, Amerika'ya tayin edin.. Lise yaşına geldiklerinde de Almanca ve Fransızcadan biri ile ihtisaslarına devam etmeleri için oralara tayinimi istiyorum.. Stajı da uzak doğuda yapsın.. Benim ne iş yaptığımın önemi yok, vasfımın da önemi yok.. çocuklar okusun... ne ala

Yanıtla

Kalan karakter 1000
o da bir şey mi? ~ 1 yıl önce
"İngilizce bilmiyorum, öğrensem iyi olur; en iyisi siz beni UK'ye tayin edin" diyen müdür var(dı)...
Davut ~ 1 yıl önce
Bir şirket düşünün 40.000 50.000 çalışanı var ama pilot hostes teknisyenden başka iş ilanı olmayan ve nasıl eleman aldığı belli olmayan. Hiç mi uzman vs muhasebeci alınmıyor ya da diğer alanlarda insan alınmıyor bu şirkete? THY de torpilsiz insan var mı ki? Torpil Hava Yolları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AS 54 ~ 1 yıl önce
Almanyadaki Müdürler Torpil olmadan Müdür olamazlar. DUS, STR, NUE, MUC, FDH müdürleri basta olmak üzere kimse yerlerini kolay kolay oynatamaz. FETÖ baglantilari cok güclü. Giderlerse RTEnin boyasi ortaya cikar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A.S-54 ~ 1 yıl önce
Stuttgart müdüdrü Torpil olmasaydi hayata Stuttgart müdürü olamazdi. Hicbir bilgisi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000