20 Nisan 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Öncelikli olarak, THY yönetiminin, en çok uçağa sahip olmak veya hiçbir fizibiliteye dayanmadan, kendisine göre uydurduğu kriterlerle en çok noktaya uçmak gibi saçmalıkların bir hava yolu için hiçbir anlam taşımadığını kavrayarak, güvenlik, emniyet, yolcu konforu, kalite sistemi, insan faktörü, ekip kaynak yönetimi (CRM), emniyet sönetim sistemi (SMS), zaman ve hız faktörü gibi kriterleri de dikkate alarak adam gibi bir sistem kurmasının gerekli olduğuna inanması şart. Aksi taktirde, yok uçakların içerisinde mescit olsursa, uçak düşmez, yok uçaklar kıbleye doğru kalkarsa daha emniyetli olur, yok tuvaletlerde abdest alınırsa yolcu konforu artar gibi saçmalıklarla başta da THY olmak üzere hiçbir hava yolu hiçbir yere gidemez. THY geçmişteki başarılı yöneticiler tarafından kurulan sistem sayesinde bugünlere kadar geldi ancak artık sistamin tıkandığı da bir gerçek. Bu işler atmayla tutmayla savurmayla olmuyor. Alınan güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu açık onu bunu suçlamak safsata.
  • Bu kabin görevlileri günah keçisi mi ki THY veya diğer özel hava yolu işletmelerinde en güçük bir olayda ve herkonuda hemen herkes bunları suçluyor. Bu olaylarda göstermiştir ki görevlerini en iyi şekilde yapıyorlar. Bu olaylarda onların görevi gördüklerini kaptana bildirmek ve kaptanın vereceği talimata göre ne gerekiyorsa onu yapmaktır ki zaten olayda böyle olmuştur. Şimdi görevden vazife çıkararak kabin görevlilerini suçlamak hangi aklın ürünüyse yuhhhhhhhhhhhh olsun.
  • Basiniza tas dusse kabin ekibi.Bir millet dusunun ki bayrak tasiyicisi olan ulusal havayolunun ekiplerine boyle dusmanlik beslesin.Yahu derdiniz ne sizin bizimle.Ayrica sirket bc ve yc tuvaletleri konusunda inanilmaz titiz ve butun ekipler de sirketin tuvaletler konusundaki talimatlari harfi harfine uyguluyor.Ayrica hicbir ekip ucagina boyle bi ihbarda bulunmaz hele hele ucusu aldirmak icin.Ya siz neyin kafasindasiniz biz ekmek yedigimiz kapiya dusmanmiyiz onu ancak sizin gibi kotu niyetli fesatlar yapar.Bi ucakta abnormal durum olmasi demek bomba ihbari olmasi demek o ekibin is yukunun on katina cikmasi demek.Degil 4 bacak 8 bacak ucsak daha iyidir.Sacmalamayi kesin artik dusun yakamizdan yettiniz
  • Kabin ekibi teziniz çok komik, birincisi ihbar yapılan seferlerden ikisi istanbul-Tokyo istanbul-Sao Paulo arkasında sefer yok seferi alınsın diye ekip böyle bir şey yapsın, ikincisi böyle durumlarda prosedürler gereği ekibin is yükü 3 kat artıyor hiç bir kabin ekibi kendi uçağında anormal bir durum istemez, bagaj eşleştirme bile çileyken, yazarın önerisine gelince ekonomide her yolcudan sonra tuvalet kontrolü mümkün olmayacak kadar uzak bir düşünce, 2 saatlik uçuşta bile tuvalet kuyruğu oluşan uçuşlarimiz var,

THY'NİN İHBARLARLA BAŞI DERTTE

Son bir ay içinde THY uçaklarına yapılan beş ayrı asılsız bomba ihbarı nedeniyle uçaklar, tam dört kez havadan döndü, biri de yerde dört saat beklemek zorunda kaldı. Asılsız bomba ihbarlarının maddi zararlarını bir kenara bırakalım yolcu konforuna ve THY’nin uluslararası itibarına verdiği zararın çok daha fazla olduğu aşikardır.

THY uçaklarına yapılan son ihbarları bir hatırlayalım.

İlk olay  18 Mart’ta Adana-İstanbul seferini yapan THY uçağında oldu. Uçak hareket etmeden önce yapılan bir telefon ihbarı sonucu uçak 4 saat gecikmeyle kalktı. Bu tür durumlarda olağan şüpheli genelde en son bilet işlemi yaptıran yolcu ya da uçağı kaçıran yolcudur. Emniyet de bunlar üzerine yoğunlaşır ki nitekim  o uçağa asılsız ihbarı yapanın uçağa geç kalan bir yolcu olduğu ortaya çıktı.

İkinci olayda ise  29 Mart 2015’te İstanbul-Narita seferini yapan THY uçağının tuvaletinde " C-4 Cargo" yazan bir yazı bulundu. Uçak kalktıktan sonra Atatürk Havalimanı'na geri döndü.

Üçüncü olay bundan bir gün sonra THY’nin İstanbul’dan Sao Paulo seferini yapan uçağının tuvaletinde "bomba" yazılı bir kağıt bulunması üzerine  Afrika’da Fas üzerinde bulunan THY uçağı , Kazablanka Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı.

 Dördüncü olay 1 Nisan 2015 günü İstanbul- Lizbon seferini yapan THY uçağında oldu.  Atatürk Havalimanı’nda kalktıktan bir süre sonra kabin ekipleri servis yaparken tepsi içinde pinpon topu büyüklüğünde yabancı bir cisim buldu ve uçak Atatürk Havalimanı'na geri döndü.

 Son olarak da 19 Nisan 2015 günü  İstanbul-Basel seferini yapan THY uçağının tuvaletinde, " Kargo da bomba var" yazılı bir dosya kağıdı bulundu.  Bunun üzerine  uçağın Bulgaristan hava sahası üzerinden Atatürk Havalimanı'na dönme kararı aldı ve inişini gerçekleştirdi. Beş ihbar olayında da uçuş ekipleri, ihbarın ciddiyetine ilişkin yorum yapmadan  prosedürleri yerine getirdi.

Yayınlanan dokümanlarda, sivil havacılık güvenliğinin temel amacının; yolcuların, mürettebatın, yer personelinin, hava araçlarının, karşılayıcı-uğurlayıcıların, havaalanı kullanıcılarının ve sivil havacılığa hizmet veren tesislerin yerde ve havada yapılacak yasa dışı müdahalelere  karşı korunması  ve emniyete alınması şeklinde  belirlenmiştir.

Bu nedenle de, herhangi bir yasadışı müdahale eyleminde kullanılabilecek, taşıma veya bulundurma izni olmayan silahların, patlayıcıların veya her türlü tehlikeli maddenin, herhangi bir yolla sivil havacılığa hizmet veren tesislere ve uçağa sokulmasını önleyecek tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

Hava alanlarımızda oluşturulan kontrol noktalarında, yolcuların taranmasının, belirli noktalarda da kargo ve araçların, aranma ve taranmasının temel amacı, yolcu, mürettebat, tesisler ve hava araçlarının  güvenliği içindir. Ülkemizdeki, güvenlik risk oranı da dikkate alınarak, yolculara bilet satış noktalarından başlayarak uçağa kadar bir çok  güvenlik sistemi uygulanmakta olup, bu güne kadar ki uygulamalar da göstermiştir ki ülkemizde uluslararası standartlarda  bir güvenlik sistemi kurulup işletilmektedir.

Bilindiği gibi yakın geçmişte ülkemizde uçak kaçırma amacıyla,  sivil havacılık güvenliğine karşı bazı yasa dışı müdahale  denemeleri olmuştur. Ancak bunların hiç birisinde uçağa herhangi bir silah veya patlayıcı madde sokulamamıştır. Bunda polisin denetimi ve gözetiminde, Çağlayan Adliyesi'ne yapılan baskın nedeniyle,  son günlerde tartışma konusu olan, özel güvenlik teşkilatının yaptığı taramaların kalitesi yadsınamaz. Daha çok da ya çakmak ya da oyuncak ayı vb. şeyler kullanılarak ve işin ciddiyetinin farkında olmayanlar tarafında eğlence olsun diye yapılan bu tür teşebbüslerden sonra bunu yapanların çok ağır hapis cezalarıyla cezalandırılması da göstermiştir ki bu işin şakası olmaz.

Son zamanlarda THY’de yaşanan bu olayların ciddiyetle takip edilmesi ve başta asılsız ihbarı yapan yolcu olmak üzere uçakların içerisinde bulunan kağıtları yazanlar hakkında yolcuların huzurunu bozdukları, uçuş güvenliğini tehlikeye soktukları  ve THY’yi zarara uğrattıkları için cezai, maddi ve manevi tazminat davaları açarak bunu yapanların cezalandırılmalarını sağlamaları önem taşımaktadır.

Havacılıkta hiçbir kural ihmal edilip askıya alınamaz. Havayolları, yaşanan olaylardan  yola çıkarak bir takım uygulamalar geliştirmişlerdir. Bunlardan birini geçtiğimiz haftalardaki Germanwings kazasından sonra yeniden hatırladık. Kokpitte tek pilot kalmaması için kabin ekiplerinden birinin mutlaka kokpite girmesi gerektiği uygulamasını acı bir olayla yeniden daha sıkı uygulamaya başladık. Bu ihbarlar da tuvaleti kullanan her yolcudan sonra mutlaka kabin ekiplerinin gözle kısa bir kontrol yapması kuralının tekrar aktif hale getirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bildiğim kadarıyla THY'de kabin ekipleri sadece business class tuvaletlerinde her yolcudan sonra kontrol yapıyor. Bunun amacı da güvenlik değil temizlik... Bu kuralın güvenliği gözeterek sadece business değil ekonomi sınıfında da kural haline getirilmesi o notları yazan kişilerin tespit edilmesi açısından büyük rol oynayacaktır.

THY'NİN İHBARLARLA BAŞI DERTTE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Birisi dur dese ~ 3 yıl önce
Öncelikli olarak, THY yönetiminin, en çok uçağa sahip olmak veya hiçbir fizibiliteye dayanmadan, kendisine göre uydurduğu kriterlerle en çok noktaya uçmak gibi saçmalıkların bir hava yolu için hiçbir anlam taşımadığını kavrayarak, güvenlik, emniyet, yolcu konforu, kalite sistemi, insan faktörü, ekip kaynak yönetimi (CRM), emniyet sönetim sistemi (SMS), zaman ve hız faktörü gibi kriterleri de dikkate alarak adam gibi bir sistem kurmasının gerekli olduğuna inanması şart. Aksi taktirde, yok uçakların içerisinde mescit olsursa, uçak düşmez, yok uçaklar kıbleye doğru kalkarsa daha emniyetli olur, yok tuvaletlerde abdest alınırsa yolcu konforu artar gibi saçmalıklarla başta da THY olmak üzere hiçbir hava yolu hiçbir yere gidemez. THY geçmişteki başarılı yöneticiler tarafından kurulan sistem sayesinde bugünlere kadar geldi ancak artık sistamin tıkandığı da bir gerçek. Bu işler atmayla tutmayla savurmayla olmuyor. Alınan güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu açık onu bunu suçlamak safsata.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoka ya ~ 3 yıl önce
Bu kabin görevlileri günah keçisi mi ki THY veya diğer özel hava yolu işletmelerinde en güçük bir olayda ve herkonuda hemen herkes bunları suçluyor. Bu olaylarda göstermiştir ki görevlerini en iyi şekilde yapıyorlar. Bu olaylarda onların görevi gördüklerini kaptana bildirmek ve kaptanın vereceği talimata göre ne gerekiyorsa onu yapmaktır ki zaten olayda böyle olmuştur. Şimdi görevden vazife çıkararak kabin görevlilerini suçlamak hangi aklın ürünüyse yuhhhhhhhhhhhh olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yavas gelin ~ 3 yıl önce
Basiniza tas dusse kabin ekibi.Bir millet dusunun ki bayrak tasiyicisi olan ulusal havayolunun ekiplerine boyle dusmanlik beslesin.Yahu derdiniz ne sizin bizimle.Ayrica sirket bc ve yc tuvaletleri konusunda inanilmaz titiz ve butun ekipler de sirketin tuvaletler konusundaki talimatlari harfi harfine uyguluyor.Ayrica hicbir ekip ucagina boyle bi ihbarda bulunmaz hele hele ucusu aldirmak icin.Ya siz neyin kafasindasiniz biz ekmek yedigimiz kapiya dusmanmiyiz onu ancak sizin gibi kotu niyetli fesatlar yapar.Bi ucakta abnormal durum olmasi demek bomba ihbari olmasi demek o ekibin is yukunun on katina cikmasi demek.Degil 4 bacak 8 bacak ucsak daha iyidir.Sacmalamayi kesin artik dusun yakamizdan yettiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sakamisiniz ~ 3 yıl önce
Kabin ekibi teziniz çok komik, birincisi ihbar yapılan seferlerden ikisi istanbul-Tokyo istanbul-Sao Paulo arkasında sefer yok seferi alınsın diye ekip böyle bir şey yapsın, ikincisi böyle durumlarda prosedürler gereği ekibin is yükü 3 kat artıyor hiç bir kabin ekibi kendi uçağında anormal bir durum istemez, bagaj eşleştirme bile çileyken, yazarın önerisine gelince ekonomide her yolcudan sonra tuvalet kontrolü mümkün olmayacak kadar uzak bir düşünce, 2 saatlik uçuşta bile tuvalet kuyruğu oluşan uçuşlarimiz var,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000