27 Ağustos 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • nasıl bir ahlak ki kabin ekibi kokpite fil,karısından korkup bize delikanlılık yapan gibi sıfatlar kullanırken kokpitte kabin için koca..lu fil,kocasını yatıda aldatan kadın daha önce ki sayfalardan birinde dile alınmayacak küfürü eden bile var bu mudur ederiniz sizin maaşlarınıza dokunulmasın diye beylik laflar ederken maaşınız kadar gururunuz yok mu? siz birbirinize saygı duymazken ben neden size saygı duyayım.dökün dökün ortalığa bütün kirli çamaşırlarınızı sonra birinize garson, diğerine kamyon şoförü denildiğinde gücünüze gidiyor.bravo yiyin biririnizi.
  • çıtırcıdan da hürremdende ve hele o menderestende çok çekti bu şirket.değişikliğin vakti gelmedimi ?
  • Asaf kaptan baktı ki menderes ne kadar iyi gecinsede ileride ona rakip olacak sutlanmasinda en büyük rolü oynadı. Bu stratejik ileri görüuslu tavrını keşke temele karşı kokpite hatta ve hatta kabininde sorumlu gnl md yrd olarak kabininde koruyarak surdurebilseydi . Ama o biraz dik duruş gerektirir buda kendisinde yok!! Kaptan asafa denizlerdeki yeni aldığı oyuncağı teknesinde mutlu kaptanliklar dileriz..umariz kafasını güverteden kokpite biraz kaldırır da çatlak sesleri yatistirir
  • hamdi bey in belirlenen stratejilerden ve uygulanan stratejilerden pek haberi yok, asaf bora nın kucagına bırakmış durumda kabini ve kokpiti, ucucu ekibin tum rahatsızlığı asaf boradandır, eger onun yerine menderesi getirseydiler, 6 ay içinde kokpit ve kabini rahtlatır ve gerilimi alırdı, EDIT-----> Elin begenmediğimiz ARABları Asaf BORA yı Dubaideki Öğretmenlik eğitiminden BU ADAMDAN DEGİL ÖĞRETMEN PİLOT, II. PİLOT BİLE OLMAZ DİYE Geri göndermişti, o adamlar anladı ama hala bizimkiler anlamadı
  • Eee bak sende soyluyirsun liseliler bile senin yaptigin isi yapiyirmus birde yok onlar ogrencim yok bunlar talebem hava atiyorsun:) birak seni; senin talebelerin allah rahmeteylesin toprak oldu.sendede bir pirilti olsaydi diger sirkete gecen arkadaslarimiz gibi gecip bir faydan olurdu.yani anlayacagin senin hukmun dolali 100 yil oldu :)) haa pis islere gelince kisi kendinden bilir isi derler!! Hala sizin biraktiklariniz temizle temizle anca bitiyor .
  • Cok fazla lise mezunu şef ve kontrol kabin amiri var. Emine Lim'in en kankalari bu liseliler, kirli isleri onlar iyi beceriyor.
  • Gözlemliyoruz ki(Gerek Ali Bey'in gerek Sefa Bey'in yazılarında), şahısa münhasır olumsuz yorum gelince hemen basit bir konuşma tarzıyla yorum yazılıyor. Asalet herkeste bulunmaz ama olumsuz eleştirilere basit konuşma tarzıyla belen aşağı vurarak yaklaşmak hiç hoş değil!
  • bundan 6 yıl önce Sun Express'te sendikaya üye olduğum için işten çıkartılan 6 uçucu personelden biriyim.mahkememiz hala devam ediyor.koskoca 6 yıl....bir arkadaşımız kanser oldu..bu süre zarfında her şeyimi kaybettim...hiçbir havayolu beni işe almadı...ne sendika nede ITF çözüm oldu...305 kişiyi en iyi anlayanlardanım...Allah yardımcıları olsun....
  • Aaaaaaa siz hala yaşıyormusunuz ?? Sizin devir biteli çeyrek asri geçti:) sizin zamanınızda 500 hostesle olan idareyi 70 yıl sonrasıyla karsilastirma !! Siz bu şirketin kaymağını yediniz aklınız hala kaymakta kalmış ki buralarda manasiz yorumlar yapıyorsun kendinide komik duruma dusuruyorsun ..artık bu 6000 kişi, egitimli profesyonel yöneticiler ve ekipleriyle yönetiliyor ki ; artık kabin memurlari enaz üniversite mezunu .yani artık dedim ya sizin devrinin, ufkunuz kapanli 100 yıl oldu:)
  • Menderes kaptanin gidisi incelenmeli.. Florida daki ucus okulundan korhan beyle hamdi beyin arasindaki iliski aciklanmali. Bunlarin hepsi yakinda ortaya cikacak, ortemeyecekler. Menderes kaptan da emre kaptanla bunu aciklamalilar..

THY'NİN "HÜRREM SULTANI"

 

Kişilik yapım gereği, her zaman üstüne gidilenlerden ve zayıflardan yana tavır almışımdır.  

THY Kabin ’de son zamanlarda yaşananların tek suçlusu olarak Kabin Hizmetleri Başkanını görmek, benim her zaman yinelediğim, klasikleşmiş,  “Sivrisineklerle değil, bataklıkla uğraşmak gerek!” söylemime ters düşmekte.

THY çalışanları; kendilerinin başa getirdikleri ve maaş verdikleri sendika yönetimi ve sözde temsilcilerini unutmuşlar, varsa yoksa THY’nin şirket politikası gereği; konuşamayan, yazamayan, beyanat veremeyen başkanı, Emine Lim’e saldırıyorlar. Yani var olan iki(!) bataklığı umursamayıp, sivrisineğe var güçleri ile vurmak gibi bir şey.

Diyelim ki, sivrisineği öldürdünüz veya öldürttünüz. Yerine başka sivrisinek gelmeyecek mi sanıyorsunuz? THY’nin hangi yöneticisi özgürce hareket edebiliyor?

Bir an düşündüm de;“Vur abalıya” dercesine vurduğunuz kişi, THY’nin emir kulu yöneticisi olup, görevi sadece THY yönetiminin emirlerini uygulamaktır.

 Kendi inisiyatifi doğrultusunda hareket edemez. Emine Lim; ya bu deveyi güdecek, ya da bu diyardan (THY’den) gidecek. Senelerdir, maaşını verdiği, ekmeğini sağladığı sendika yöneticilerini, 305 kişinin atılacağını bile, bile yaptırdığı eylem sonucunda başlarından atamayanlar, THY’nin atadığı yöneticisine git diyemez.

 Kendi evinizin önündeki çöpü bile toplayamazken, kalkıp da THY’nin çöpünü sorgulayamazsınız. Sorgularım diyorsanız, emir kulları ile değil, THY’nin en üst makamıyla uğraşın ki size yakışsın…

THY’nin bu yöneticisine sahip çıkması kadar doğal bir şey göremiyorum.  Emine hanım yönetimin atadığı biri ve sadece onlara karşı sorumlu. Diyelim ki, benim otelim var ve benim çalışanım benim emirlerimi uygularken, müşteri ile takışıyor. Ben, elemanımı kesinlikle satmam. Sonuna kadar onun arkasında dururum.

Hadi birlikte düşünelim;

İlgili kişi, yani Emine Lim Hanım, gitse ne olur, gitmese ne olur ki? Hürrem Sultan gidip yerine Mahidevran Sultan gelse ne fark eder? Hünkâr aynı hünkâr olduktan sonra…

Bazı okurlar da eski kabin hizmetleri başkanı Nilüfer Alataş ve Neşe Kocaoğlu ile şimdiki başkanı karşılaştırıyorlar. Sizi temin ederim ki, bu günkü yönetimle, onlar da olsalar fark etmezdi. Diyelim ki, Emine hanım gitti, başkası geldi. Bir şeyin değişeceğini mi sanıyorsunuz? Bu ülkede, koskoca genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları birlikte istifa ettiler de ne oldu?  Değişen bir durum mu var?  

Yani, bırakın şu veya bu istifa etsin söylemlerini de, sisteme bakın sisteme… Güçlü olana vuramayıp, alt kadrolarla oynamak da neyin nesi oluyor? THY’nin bu günkü THY’nin iç barışını bozan ve aidiyet duygusunu yok eden Suçlu belli;

THY’de Hamdi Topçu, Hava-İş te ise; Atilay Ayçin. Bu komutanlar oralarda oldukça, alt kadrolarına kim gelirse gelsin, kendi başlarına hiç bir şey yapamazlar.

Sendikalar; olmuş bir ticarethane… Sendika temsilcileri, emekliliklerinde ikinci bir ekmek kapısı bulmak için THY’de çalışırken temsilcilik yapıyorlar. Temsilcileri, sakın toplumun temsilcisi falan sanmayın. Onlar da atama ile getiriliyorlar ve çalışanın sesini sendika yönetimine ileteceklerine, sendikanın sesini çalışana iletiyorlar. Sonra, bu arkadaşlar emekli olduklarında, ekmekleri hazır. Orada, burada iş aramalarına gerek yok. Türkiye’nin en karlı sektörü olup, ağalık sistemi ile yönetilen sendika şirketinde işleri hazır.   Yani, ilk Sendika seçimlerinde ağa ne derse o olacağından, bunlar direkt olarak sendika yönetimine giriveriyor.

Bir örnek vermek gerekirse;  Aynı milletvekili seçimlerindeki gibi; başkan kendi adamlarını topluma dayatır ve seçtirir. İşte, bu işler bu kadar basit. Ağa olmak zor, ama, yancı olmak gerçekten çok kolay.   Bunun adına; tam hatırlayamadım(!) sanırım demokrasi diyorlar :)

Şirket emekli etti mi veya attı mı, ikinci işleri sendika profesyonel yöneticiliği :) Bakın, mevcut sendika yönetimine; önce temsilcilik yapıp, sonra tazminatını alarak emekli olduktan sonra, yeni ekmek kapısı olarak sendikacılık yapan var mı, yok mu?

THY’de olduğu gibi, her firma silsile sistemi doğrultusunda yaptıklarından sorumludurlar. Silsile sıralamasında en düşükte yer alan Emine Lim ‘e vuracaksın, Asaf Bora-Kazım Çalışkan, Temel Kotil ve Hamdi Topçu’yu es geçeceksin. İşte bu olmaz. Yakışmaz…

Emine Lim’in pas bilet skandalını ilk yazan biri olarak, ben bile bu tek taraflı suçlamayı ve yıpratmayı vicdani bulmuyorum.

Asaf Bora isimli zat-ı muhterem, şimdiye kadar kendi getirdiği Halil Üstün- Bülent Manav-Menderes Çakıcı’yı değiştirdi ama, kendisi hala buralarda. Her nedense, uçuş işletmede sorun çıktıkça, suçlu hep kendi getirdiği elemanlar oluyor ve üst yönetimde “Yahu Asaf, sizin bölümde hep faturayı altındaki kadrolara çıkarıyorsun. Acaba sende yanlışlık olabilir mi?” diye soramıyor bile… 

Bu arada; Menderes Kaptan’ın ayrılışının, işten çıkartılan kabin memurlarının, THY’den almış oldukları sertifikaları imzalaması nedenli olduğu iddia ediliyor. Pas bilet vermemek için, işten çıkarttığı personelini ölü gösteren anlayış, Menderes Kaptan’a; “Sen neden bunların sertifikalarını imzaladın?” diye yol verildiği söyleniyor. Durum böyle ise, hiç tanımadığım Menderes kaptanı bu insani, vicdanı, korkusuz davranışı nedeniyle selamlıyorum.

Konuyu biraz daha deşelim;

THY’nin fark etmediği bir durum var. Şimdi Part-Time kabin memuru alınıyor ya, bu sistem THY’nin başına bela açacak. Nasıl mı? Bir çalışanın maaşı, diğer akranlarından yüksekse bu kişide aidiyet duygusu ve işten atılma korkusu birlikte gelişir. Ayda 1600 TL’ye uçan Part Time eleman, bakanın eşinin kaprisini, milletvekilinin sataşmasını, meşhur havacılık(!) yazarlarının Business Class’taki kaprislerini çekmez. Karsısındakine basar fırçayı çeker gider… 

Değerli okurlarım;

Ülkemizdeki profesyonel iş hayatını irdelemek adına,  gelin Hamdi Topçu ile Atilay Ayçin’i yer değiştirelim. İşçi dostu(!) Ayçin’i THY yönetim kurulu başkanı yaparken grev yasakçılığı ile ünlenen Hamdi Topçu’yu Hava-İş’in başına getirelim…

Sizce değişen bir şey olur mu?

Bir düşünsenize; ikisinin de yönettiği kurumlarda hak, adalet var mı? İşten atmalar her iki kurumda da olmuyor mu? Her iki kurumda da çalışanlar, yönetime karşı davalar açmamışlar mı?  . Fark nerede?

Hamdi beye, cazip bir öneri götürün, olsun size sendika başkanı :) THY’den kazandığından çok daha fazla kazanacağını kesin.

Biraz da çalışanlara bakalım;   

THY, Toplu İş Sözleşmesi koşullarındaki 36 saatlik dinlenme süresini 24’e çekiyor ses seda yok. SKPK’larla oynanıyor ve ucu açık anlatımlarla, “kaptanın her koşulda uçmasının gerektiğine” yönelik yuvarlak cümleler kuruluyor. Yani, kaptan kararı falan anlamam deniyor. Ses mi var? YOK…

 Kuzu, kuzu ne deniyorsa o…

Hatta dua etsinler; SHGM 24 saat dinlenme süresi yazmış. Ya SHGM’nin dünya ortalaması olarak savunduğu 16 saati uygulamaya soksalardı ne olurdu? Aynen devam…

Millet takmış Emine Lim de Emine Lim…

Emine Lim;  Tu-Kaka da… Asaf Bora sütten çıkmış ak kaşık mı?

Kabin ve kokpit, yani her ikisi birden Asaf Bora beye bağlıyken, neden sadece Emine Lim?  Korkuyor musunuz Asaf’tan, Temel’den, Hamdi’den?

Kabinde sorun var da, Kokpit’te yok mu?  THY Uçuş İşletme Genel Müdür Yardımcısı Asaf Bora Bey neredeler…? Kaptanlarının, pilotlarının yönetmelik değişiklikleri gereği, bir dayak yemediği kaldı.  Hem pilot ve kaptanlar, hem de Emine Lim’ in temsil ettiği kabin memurları, Asaf beye bağlı.  Ama illa da Emine Lim…

Temel Kotil beyefendi, sanırım hala THY Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyor. Geçenlerde Temel Bey yanına Asaf Bora beyi almış ve kabin personeline “gaz alma operasyonu” düzenlemek istemişler! Gele, gele 15 kabin memuru gelmiş. Büyük başarı. Ben kimse gitmez diye düşünüyordum. (15 iyi rakam)

Sendika ise hala Teknik A.Ş’ nin toplu iş sözleşmesini bağıtlayacakmış. Teknik sözleşmesi anlaşmazlıkla sonuçlansa ne olacak? Toplu sözleşme YHK’ye gidecek.  Verilecek zam da belli.

Benim merak ettiğim; toplu iş sözleşmesi farklarından, işten çıkartılanları yararlandıracaklar mı?

 Yararlandırmaları gerekir ama, bunlar, bilet vermemek için işten çıkardığını ölü gösteren bir zihniyete sahip! 

Ne yapacaklarını kestiremiyorum.

THY'NİN "HÜRREM SULTANI"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (74)

edep biraz.. ~ 6 yıl önce
nasıl bir ahlak ki kabin ekibi kokpite fil,karısından korkup bize delikanlılık yapan gibi sıfatlar kullanırken kokpitte kabin için koca..lu fil,kocasını yatıda aldatan kadın daha önce ki sayfalardan birinde dile alınmayacak küfürü eden bile var bu mudur ederiniz sizin maaşlarınıza dokunulmasın diye beylik laflar ederken maaşınız kadar gururunuz yok mu? siz birbirinize saygı duymazken ben neden size saygı duyayım.dökün dökün ortalığa bütün kirli çamaşırlarınızı sonra birinize garson, diğerine kamyon şoförü denildiğinde gücünüze gidiyor.bravo yiyin biririnizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çıtırcı ve hürrem elele ~ 6 yıl önce
çıtırcıdan da hürremdende ve hele o menderestende çok çekti bu şirket.değişikliğin vakti gelmedimi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan a. ~ 6 yıl önce
Asaf kaptan baktı ki menderes ne kadar iyi gecinsede ileride ona rakip olacak sutlanmasinda en büyük rolü oynadı. Bu stratejik ileri görüuslu tavrını keşke temele karşı kokpite hatta ve hatta kabininde sorumlu gnl md yrd olarak kabininde koruyarak surdurebilseydi . Ama o biraz dik duruş gerektirir buda kendisinde yok!! Kaptan asafa denizlerdeki yeni aldığı oyuncağı teknesinde mutlu kaptanliklar dileriz..umariz kafasını güverteden kokpite biraz kaldırır da çatlak sesleri yatistirir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
hamdi bey in belirlenen stratejilerden ve uygulanan stratejilerden pek haberi yok, asaf bora nın kucagına bırakmış durumda kabini ve kokpiti, ucucu ekibin tum rahatsızlığı asaf boradandır, eger onun yerine menderesi getirseydiler, 6 ay içinde kokpit ve kabini rahtlatır ve gerilimi alırdı, EDIT-----> Elin begenmediğimiz ARABları Asaf BORA yı Dubaideki Öğretmenlik eğitiminden BU ADAMDAN DEGİL ÖĞRETMEN PİLOT, II. PİLOT BİLE OLMAZ DİYE Geri göndermişti, o adamlar anladı ama hala bizimkiler anlamadı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doseyicilere ~ 6 yıl önce
Eee bak sende soyluyirsun liseliler bile senin yaptigin isi yapiyirmus birde yok onlar ogrencim yok bunlar talebem hava atiyorsun:) birak seni; senin talebelerin allah rahmeteylesin toprak oldu.sendede bir pirilti olsaydi diger sirkete gecen arkadaslarimiz gibi gecip bir faydan olurdu.yani anlayacagin senin hukmun dolali 100 yil oldu :)) haa pis islere gelince kisi kendinden bilir isi derler!! Hala sizin biraktiklariniz temizle temizle anca bitiyor .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meral Dosemecilere baslikli yazara ~ 6 yıl önce
Cok fazla lise mezunu şef ve kontrol kabin amiri var. Emine Lim'in en kankalari bu liseliler, kirli isleri onlar iyi beceriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NT ~ 6 yıl önce
Gözlemliyoruz ki(Gerek Ali Bey'in gerek Sefa Bey'in yazılarında), şahısa münhasır olumsuz yorum gelince hemen basit bir konuşma tarzıyla yorum yazılıyor. Asalet herkeste bulunmaz ama olumsuz eleştirilere basit konuşma tarzıyla belen aşağı vurarak yaklaşmak hiç hoş değil!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SNİPER71 ~ 6 yıl önce
bundan 6 yıl önce Sun Express'te sendikaya üye olduğum için işten çıkartılan 6 uçucu personelden biriyim.mahkememiz hala devam ediyor.koskoca 6 yıl....bir arkadaşımız kanser oldu..bu süre zarfında her şeyimi kaybettim...hiçbir havayolu beni işe almadı...ne sendika nede ITF çözüm oldu...305 kişiyi en iyi anlayanlardanım...Allah yardımcıları olsun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meral dosemecilere ~ 6 yıl önce
Aaaaaaa siz hala yaşıyormusunuz ?? Sizin devir biteli çeyrek asri geçti:) sizin zamanınızda 500 hostesle olan idareyi 70 yıl sonrasıyla karsilastirma !! Siz bu şirketin kaymağını yediniz aklınız hala kaymakta kalmış ki buralarda manasiz yorumlar yapıyorsun kendinide komik duruma dusuruyorsun ..artık bu 6000 kişi, egitimli profesyonel yöneticiler ve ekipleriyle yönetiliyor ki ; artık kabin memurlari enaz üniversite mezunu .yani artık dedim ya sizin devrinin, ufkunuz kapanli 100 yıl oldu:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Menderes kaptan neden gitti?? ~ 6 yıl önce
Menderes kaptanin gidisi incelenmeli.. Florida daki ucus okulundan korhan beyle hamdi beyin arasindaki iliski aciklanmali. Bunlarin hepsi yakinda ortaya cikacak, ortemeyecekler. Menderes kaptan da emre kaptanla bunu aciklamalilar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000