06 Nisan 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Askerlerle olmaz bu iş. Askerlerle sivil havacılık, eğitim vs. hiç bir şey olmaz. Olmaz Olmaz Olmaz...
  • Vatansever olduğunu iddia eden yönetici pozisyonundaki emekli askeri pilotlara bir çift lafım var(sektörde sivil kaynaklı uçuş işletme md.yok) : Şimdiye kadar insanları hep borçlandırdınız pilot olmaları için ya da teşvik edilmesine ses çıkarmadınız,sonrada beğenmediniz.Tip parası aldınız ama simde yenilere yer açmak için fail ettiniz, şirketleri yabancı pilotla doldurdunuz.Bu neye sebep oldu biliyor musunuz beyler?Kredilerini ödeyemeyen vatandaşlara. "Ne olacak bireysel borç" dediniz işin içinden çıktınız ama kazın ayağı öyle değil.Tasarruf açığı olan ülkemizde 1 centin ödenememesi karşılığının altın olarak şahsa ait(kraliyet ailesi değil) İngiliz Bank of England Bankası'nda tutulduğunu da herhalde bilmiyorsunuz.TCMB kendi kasasında toplam 39 ton altın varken,450 tona yakın TC'nin altını,özel bankaların sendikasyon kredileri dahil bu tüm borçlar karşılığı rehin olarak bu bankada tutulmaktadır.Ödenemeyecek kişisel kredinin dahi,bu rehin altından karşılanacağını sakın unutmayın.
  • runayfon canım ah canım sende en kötüsü acı var acı zamanla geçer takılma
  • Bu ay ki uçuş planlamam 50 saat. Nerede bu pilot açığı THY

THY'NİN HATIRLI KİŞİLERİ!

Türk Hava Yolları, 2016 yılında ciddi pilot açığıyla karşı karşıya kalacak. Bunu ben söylemiyorum. THY Genel Müdürü Temel Kotil'in uçucu ekiplerle bir araya geldiği her fırsatta 2016 yılına dikkat çektiğini biliyorum. THY, şu anda mevcut kaynakların tamamını kullansa kendi uçuş okulu dahil, yılda en fazla 300 civarında pilot kaynağı sağlayabiliyor. THY'ye lazım olan pilot sayısı ise yılda 600... Yani THY mevcut haliyle sadece yüzde 50 ihtiyacını karşılayabilecek kadar pilot bulabilir. Kalanını ise yıllardır olduğu gibi yabancı kaynaklara yönelerek sağlamak zorunda. Geçtiğimiz yıl bir yazımda bu konuya değinerek THY'nin mutlaka yerli pilot kaynaklarına yoğunlaşması gerektiğine dikkat çekmiştim. Sonrasında THY'nin uçuş eğitim organizasyonları (FTO) ile  bir teması oldu. SHGM'nin de gözetiminde uçuş okulları ile bir araya gelindi. THY okullardan güncel durumlarına ilişkin bilgi istedi. Duyduğum kadarıyla bu görüşme sonrasında THY üç kurum ile pilot yetiştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Bunlardan biri Ayjet... Hezarfen Havaalanı'nda kendi kontrolündeki bir meydanda hizmet veren Ayjet'e ilk etapta 20 öğrenci verildi. Sonrasında 10 öğrenci daha... THY'nin Ayjet'e öğrenci vermesi konusunda çok gönüllü olmadığını duydum. Bunun kesin sebebini bilemem ancak son yıllarda okulun eğitim sırasında yaşadığı kazaların THY'nin, Ayjet'e mesafeli durmasında etkili olmuş olabileceğini düşünüyorum. Ancak, THY'nin Ayjet'e öğrenci verilmesi konusunda 'çok hatırlı' birisi aracı olmuş. Bu kişi kimdir, necidir bilmiyorum ancak teknik kriterler dışında, ' kıramayacağımız kadar hatırlı birisi araya girdi' denilerek böyle bir işbirliği yapılıyorsa yarın bir gün Allah korusun tatsız bir durum yaşanırsa bunun sorumluluğunu hangi hatırlı kişi üstlenecek merak ediyorum.

THY'nin pilot eğitimi konusunda anlaştığı bir diğer kurum ise yönetim konusunu halen çözemeyen, aylardır karmakarışık bir yönetime sahip Türk Hava Kurumu olmuş. THY'nin belki de tarihinin en kaotik dönemini yaşadığı dönemde THK'dan öğrenci yetiştirmesini beklemesi THY'nin ne kadar sıkıştığını mı yoksa çok daha hatırlı birisinin devreye girdiğini mi gösterir bilemiyorum ancak geçmişte THK'ya verilen öğrencilerin yıllarca eğitimini tamamlayamamasından dolayı sütten ağzı yanmış olması gereken THY'nin, hala Türk Hava Kurumu'nda ısrarcı olması ister istemez bizi farklı düşüncelere sevkediyor.

THY'nin pilot eğitimi için anlaştığı  yukarıdaki iki kurumun dışında üçüncü kurum ise Anadolu Üniversitesi... Belki de içlerinde en sorunsuz ve THY'nin uzun yıllardır güzel bir işbirliği içinde çalıştığı tek kurum olarak Anadolu Üniversitesi'ni değerlendirebiliriz.

Kısacası, THY uçaklarını emanet edeceği pilotların yetiştirilmesi konusunda çok önemli bir karar verdi. İkisi sıkıntılı üç kurumla anlaşma sağladı.

Ne diyelim...

Diğer uçuş okullarını inceleme gereği bile duymadan hatırlı kişilerin devreye girmesiyle karar veren THY'nin, umarız gelecekte hatırlı kişiler sebebiyle başı ağrımaz!

KTHY BATTI, SIRA KİMDE?

KKTC'deki hava trafik kontrolörlerinin 4 saatlik grevi sebebiyle geçen hafta Ercan hava trafiği alt üst oldu. Kontrolörleri temsil eden sendika, özlük haklarının verilmesi noktasında hükümetin gerekli adımları atmamasını gerekçe göstererek kimseye haber vermeden kendi aralarında organize oldu ve baskın grev yaptı. Kontrolörlerin haklarını almak için yaptığı grevden, KKTC'li bir havayolu olmadığı için etkilenen sadece Türk havayolu şirketleri oldu. THY, Pegasus, Onur Air, Atlasjet gibi şirketler ansızın gerçekleşen ve özellikle uçuş trafiğinin yoğun olduğu saatlere denk gelen grev sonrasında operasyonel anlamda ciddi sıkıntılar yaşadı.

KKTC'deki kontrolörlerin greve gitmesine karşı değiliz. Haklarını alamadıklarını düşündükleri anda yasal prosedür çerçevesinde grevlerini yapabilirler. Ancak baskın greve gidince haklı olsalar bile haksız duruma düşebiliyorlar. Avrupa'da bir ülkede greve çıkılacağı günler öncesinden bellidir. Havayolları da havaalanı işletmecileri de yolcular da grev öncesinde tedbirlerini alır. İptaller ve yeni planlamalar yapılır. Ancak baskın grev olunca bunların hiçbirini yapamıyorsunuz.

KKTC'nin, ağalar tarafından kontrol edilen sendikalar konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını yakın tarihte gördük. Mali anlamda çöküntü yaşayan Kıbrıs Türk Havayolları'nın durumu ortadayken 12 ay maaşlarını almalarına rağmen 14'üncü 15'inci maaş için eyleme çıkan KTHY personelinin kısa süre sonra şirketin batmasıyla, aldıkları 12 maaştan da olduklarını ibretle izledik.  O günlerde Havasen adlı sendika, yoğun bakımda cihaza bağlı yaşayan KTHY'nin fişini adeta kendisi çekmişti.

Tamam grev haktır ancak greve çıkmadan önce sonucun ne olacağını kestirebilmek gerekmez mi? Kaş yapayım derken göz çıkaran bir anlayışla çıkılan grevler kimin, ne işine yarar?

İKİNCİ PİLOTLAR 1000 TL MAAŞ ALIYOR!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Germanwings olayından sonra kokpit güvenliğine yönelik ikinci önlem adımını attı. Son dönemde ünlü isimlerin kokpitte fotoğraf çektirmelerinden yola çıkarak, bundan sonra kokpite uçucu ekipler dışında birisinin alınmasının 1000 TL para cezası ile cezalandıracağını açıkladı. Kokpit güvenliği açısından yerinde bir karar. Ancak SHGM, kokpit güvenliğine verdiği öneme şunu da eklemelidir: Son dönemde bazı havayolu şirketleri SHGM'nin kokpite yabancı girmesi halinde keseceği ceza kadar paraya pilot çalıştırmaya başladı. İş garantisi adı altında eğitim verdiği pilotları mezuniyet sonrasında "1000 TL maaşın var, ister gel çalış istersen güle güle" anlayışıyla çalıştıran uçuş eğitim organizasyonlarının bu tutumunu da bir mercek altına almak gerekebilir. Asgari ücret alan bir pilota uçağı emanet etmek, kokpitte yabancı birinin fotoğraf çektirmesinden daha ciddi uçuş emniyet zafiyetine neden olabilir.

Geçmiş dönemde SHGM, ikinci pilotlara saat yapabilmeleri karşılığında çok az ücret ödeyerek ya da üzerine para kazanarak istismar edilmesinin önüne kısmen geçebilmişti. En azından yabancı ikinci pilotların bu yolu kullanmalarını engellemişti. Şimdi aynı durum yerli pilotlar için istismar boyutlarını da aştı. SHGM'nin aynı hassasiyeti bu konuda da göstermesini bekleriz.

THY'NİN HATIRLI KİŞİLERİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (99)

Milli tari ~ 3 yıl önce
Askerlerle olmaz bu iş. Askerlerle sivil havacılık, eğitim vs. hiç bir şey olmaz. Olmaz Olmaz Olmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 3 yıl önce
Vatansever olduğunu iddia eden yönetici pozisyonundaki emekli askeri pilotlara bir çift lafım var(sektörde sivil kaynaklı uçuş işletme md.yok) : Şimdiye kadar insanları hep borçlandırdınız pilot olmaları için ya da teşvik edilmesine ses çıkarmadınız,sonrada beğenmediniz.Tip parası aldınız ama simde yenilere yer açmak için fail ettiniz, şirketleri yabancı pilotla doldurdunuz.Bu neye sebep oldu biliyor musunuz beyler?Kredilerini ödeyemeyen vatandaşlara. "Ne olacak bireysel borç" dediniz işin içinden çıktınız ama kazın ayağı öyle değil.Tasarruf açığı olan ülkemizde 1 centin ödenememesi karşılığının altın olarak şahsa ait(kraliyet ailesi değil) İngiliz Bank of England Bankası'nda tutulduğunu da herhalde bilmiyorsunuz.TCMB kendi kasasında toplam 39 ton altın varken,450 tona yakın TC'nin altını,özel bankaların sendikasyon kredileri dahil bu tüm borçlar karşılığı rehin olarak bu bankada tutulmaktadır.Ödenemeyecek kişisel kredinin dahi,bu rehin altından karşılanacağını sakın unutmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
runayfon canım ah canım sende en kötüsü acı var acı zamanla geçer takılma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acıyomsana ~ 3 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bu ay ki uçuş planlamam 50 saat. Nerede bu pilot açığı THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2016 ~ 3 yıl önce
2016 deniyor haberde.hayırlısı diyelim.
... ~ 3 yıl önce
EU OPS FTL yürürlüge girince açık olacak.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000