07 Ocak 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 900 tip uçak bence dengesiz [700 ile 800] ok normal ne büyük ne küçük
  • Bu ucaktaki hata payi cok dusuktur.Bu yuzden kalkis ve inislerde max deneyim gerektirir.Ayrica yuklemede cok dikkat edilmelidir.Ucaklar zaten onde business bolumunde az koltuk oldugu icin arkasi daha agir olarak bir sifir yenik durumda ucusa baslamaktadir.Birde kalkista roket gibi lovye ceken deneyimsiz pilot denk gelirse tail strike icin tum sartlar saglanmis olur.Egitimde kitap ezberlemekle olmaz, malesef ucus hissi ve pilotajin gelistirilmesi gerekir.Egitimin basindakilerde genelde 777 ve airbus kokenli oldugundan bu ucaklardaki mantik boeing 737 icin gecerli degildir.Bu ucakta kitap ezberlemekten cok pilotaj onemlidir.Cunku 737de gaz kollarini pilot keser veya gaz ekler diger ucaklarda ucak kendi keser veya retard diye uyarir.bu yuzden airbus veya 777 de hard landing veya tailstrike olmasi daha zordur.737 pilotaj hatasini affetmez gaz kollari pilotdadir.Airbus veya 777 de pilota zaten gaz kolu teslim edilmez ucak otomatik keser veya uyarir sorun burda.
  • ozlettiniz kendinizi.B-737-900 kabus bir uçak,Skyda kuyruk vurdu milyon dolar gitti.Kesinlikle tutmadı bu uçak.Hatalı üretim.
  • PİLOT OLMAK VEYA LİSANS SAHİBİ OLMAK ...!

THY’NİN BOEING 737-900 İLE İMTİHANI

Bu köşedeki son yazım THY uçuş işletmedeki yanlışlar üzerineydi. Takip edenler çok iyi hatırlayacaktır, Türkiye’deki yabancı pilot meselesini, Türk pilotlara yapılan negatif ayrımcılığı, pilotlar üzerindeki anlamsız baskıyı ve bunun getirdiği olumsuz sonuçları defalarca dile getirdim. O günden bu güne birkaç yönetici değişti ancak işleyişte ve mantalitede herhangi bir değişiklik olmadığını üzülerek takip ettim.

Hızlı büyüme sonrası sancılı sürecin halen devam ettiğini, bir taraftan yeni hatlar açılırken yeni uçaklar alınırken, bünyeye dahil edilen personel niteliğinin ikinci plana atıldığını her yerde okuyoruz. İki yanlış bir doğru etmez ya da gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklersen aşağıdakileri doğru iliklemek mümkün olmaz örneklerinden yola çıkarsak, bilançolardaki parlak tabloya rağmen THY’de görünen ve görünmeyen yanlışların süregeldiğini ve süreceğini de öngörebiliriz. Ama unutmamak gerekir ki her uçuşta, o şirketin patronu o uçağın ekibidir. Bir anda bütün bilanço tahminlerinizin tepe taklak olması lövyenin ucundaki parmaklara bağlıdır.

Bu noktada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Türk Hava Yolları, birkaç yıl önce 15 adet Boeing 737-900 tipi uçak sipariş etmişti. Uçaklar ek yakıt tankları da eklenerek 2011 yılı Aralık ayından itibaren peyder pey filoya eklendi. 10-11 aylık süreçte, çok hızlı şekilde tam 9 Boeing 737-900ER tipi uçak filoya katıldı. Kaba hesap her ay bir uçak filoya eklendi. Uçaklar, daha sipariş edilirken Afrika uçuşlarında kullanılacağı da açıklandı. Söylendiği gibi de 5 saat uçuş mesafesini aşan noktalarda 737-900ER’ler etkin şekilde kullanıldı, kullanılıyor. Üstelik, genel kullanımın aksine koltuk kapasitesi 151’e düşürüldü, koltuk arası genişlikleri 53 inç’e çıkarıldı ki yolcular rahat etsin... Tamam yolcular rahat etsin de, biraz da çalışanlar düşünülse fena mı olurdu?  Uçaklar, her ne kadar teknolojinin son ürünü aletler olsa da nihayetinde bunları insanların uçurduğu gerçeği sanki hep ikinci plana atılıyor gibi... Pilotlar, kabin ekipleri yılın büyük bölümünde yarış atı gibi koşturuluyor, adeta robotlaştırılıyor.

Bakın bu Boeing 737-900ER’ler THY’nin kullanımına gireli henüz bir yıl oldu. Kaç kez kuyruk vurdu, ikisi bilinen biri bilinmeyen olmak üzere 3 kez! Aynı uçak tipinde, birkaç ay içinde üç kez aynı olay havacılıkta normal ve kabul edilebilir bir durum mu? Bu uçakların gövdesinin, Boeing 737-800’lere göre 3 metre civarında daha uzun olduğu ve pilotların bu durumu gözardı ederek kuyruk vurduğunu söylemek gerçeklerin üstünü örtmek, işin kolayına kaçmak olmaz mı?

Burada uçağın altında çalışan yüklemeciden, kabinine kokpitine, uçuş işletmeden en üst yönetime kadar herkesin payı yok mudur? İşin teknik boyutu ile ilgili yorum yapmam doğru olmaz ancak bu mesele, kuyruk vurma olaylarından sonra ‘Boeing 737-900ER’leri ikinci pilotlar indirip kaldırmasın’ talimatı yayınlayarak da çözülmez. Çünkü mesele o değil... İkinci pilot vurmaz da, hesap hatası yapılır uçak yanlış yüklenir. Ya da kaptan da vurabilir. Kaptan hata yapmaz diye bir kural mı var?

Burada belli ki, bu uçak tipinin eğitimiyle ve/veya yoğun uçuş temposunda az da olsa kış rahatlığı yaşayan pilotların konsantrasyonuyla veya aşırı yüklenmeden vücut direncinin artık kırılmasıyla ilgili bir sıkıntının acı tezahürü var. Bu sıkıntıyı çözmek de benim değil THY yöneticilerinin görevi...

Merak ettiğim sadece şunlar: Tesadüf olmadığı açıkça görülen bu kuyruk vurma olaylarından sonra, çoğunluğu daha önce 737 serisi uçaklar kullanan pilotlara, iniş kalkış açıları, gövde boyutları farklı bir uçak modeline geçtikleri için  ek eğitim verildi mi ya da verilecek mi?

Uçakların kuyruk vurma olaylarını araştırması için performans mühendislerinden veya üretici şirket Boeing'den rapor veya yardım istendi mi?

                                              HAFTAYA BAKIŞ...

THY’NİN BOEING 737-900 İLE İMTİHANI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

murat ~ 2 yıl önce
900 tip uçak bence dengesiz [700 ile 800] ok normal ne büyük ne küçük

Yanıtla

Kalan karakter 1000
900 Cpt ~ 6 yıl önce
Bu ucaktaki hata payi cok dusuktur.Bu yuzden kalkis ve inislerde max deneyim gerektirir.Ayrica yuklemede cok dikkat edilmelidir.Ucaklar zaten onde business bolumunde az koltuk oldugu icin arkasi daha agir olarak bir sifir yenik durumda ucusa baslamaktadir.Birde kalkista roket gibi lovye ceken deneyimsiz pilot denk gelirse tail strike icin tum sartlar saglanmis olur.Egitimde kitap ezberlemekle olmaz, malesef ucus hissi ve pilotajin gelistirilmesi gerekir.Egitimin basindakilerde genelde 777 ve airbus kokenli oldugundan bu ucaklardaki mantik boeing 737 icin gecerli degildir.Bu ucakta kitap ezberlemekten cok pilotaj onemlidir.Cunku 737de gaz kollarini pilot keser veya gaz ekler diger ucaklarda ucak kendi keser veya retard diye uyarir.bu yuzden airbus veya 777 de hard landing veya tailstrike olmasi daha zordur.737 pilotaj hatasini affetmez gaz kollari pilotdadir.Airbus veya 777 de pilota zaten gaz kolu teslim edilmez ucak otomatik keser veya uyarir sorun burda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hosgeldiniz ~ 6 yıl önce
ozlettiniz kendinizi.B-737-900 kabus bir uçak,Skyda kuyruk vurdu milyon dolar gitti.Kesinlikle tutmadı bu uçak.Hatalı üretim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 6 yıl önce
PİLOT OLMAK VEYA LİSANS SAHİBİ OLMAK ...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000