09 Mayıs 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Ali Bey, bu yorumlari yapacaginiza THY nin finansal raporlarini ortaya koyup objektif incelemelerinizi bize iletiniz ki once teknik olarak borsa da THY nin hisselerini alabilir miyiz ona bakariz? Yoksa 10 yil once de Lufthansa, Air France ve digerleri vardi. Yani filo buyumesine karar verildiginde ileride neler olabilecegi ile ilgili senaryolarin hazirlanmis olmasi gerekir. Boylece simdi sizde boyle talihsiz bir yazi yazmazdiniz. Sevgiler
  • THY 1.2 milyar TL rekor zarar etti, daha neyi tartisiyorsunuz?
  • Senet işleri tek taraflı mal taşıma piyasa jargonuyla hamalliktan ibarettir. Düşebilen rakamsal bir değerde pembe hayallerle yükseliş tarafında beklerseniz, zarar görürsunuz. İnandığınız pembe hayaller zaten sizlere 9 lu seviyelerden satılmış durumdadır. 1-2 sene sonrasında 1 lt benzinı x tl den alacağınızı hesap edemiyorsaniz, brent petrol döviz ve faizler ile ilgili hesabınız yok inancınız varsa daha çok beklerseniz. Havayolları Global piyasa trendinin öncüsüdür. Finansal okur yazarliginizi geliştirmeniz için bol bol vaktiniz olacaktır. Unutmayın piyasada bir şeye inanirsaniz kaybedersiniz, bilirseniz aldanmazsiniz. Bilmek için ne gerek ? Hesap kitap analiz. Basit bir örnek; ben k/m ' yum. Muhtemel Yorumların devamı ; sen nerden bilecek çocuk, ıvır zıvır yönünde gelişecektir. Herkes herseyi cok biliyor öyle degil mi , peki nerde hesap kitap analiz ? İşte sizin o güzel egonuzdan piyasada çok güzel para kazaniliyor. :) Piyasa yorumunuz çok düştü çok ciktidan ibaret olmasın. 9 liradan hisse taşıyan birisi hisseyi tekrar 9 da gördüğünde paranın zaman degerini de bir hesaplasin bakalım. Kar _ zarar ne durumda ?
  • Bence ! Thy olmayan başarıyı başarı gibi gösterip sürekli uçak alarak kiytirik noktalara uçarak hikaye anlatıyor. Nerden mi biliyorum ? Sizden. Size göre hersey yolunda hiç sorun. Yok. ;)

THY'den elinizi çekin!

İnanırsınız ya da inanmazsınız. Türk Hava Yolları'nın gelişimi bir Türk olarak bizlerin egosunu okşarken bazı çevreleri ciddi şekilde rahatsız ediyor. Türk Hava Yolları, artık global bir oyuncu.

Attığı her adım dünya havacılık çevrelerince yakından takip ediliyor. THY kıskanılmıyor, THY'den çekiniliyor.

THY, büyürken birilerinin pazar payından alıyor. THY yönetiminin sık sık dile getirdiği gibi" Dünyada çok para var ve biz o paraları kazanmak istiyoruz"  mottosunun altında derin anlamlar var. Bu paraları kazandırmamak için masa başlarında ne hesaplar yapıldığını kimse bilmiyor.

THY Avrupa'da büyüyor, Almanya'da neredeyse Türkiye'deki kadar noktaya uçuyor. Lufthansa Ankara, İzmir ve İstanbul'a uçmayı beceremiyorken THY Almanya'da neredeyse kasabalara uçuş düzenliyor. Şimdi bu büyümenin Lufthansa'yı rahatsız etmediğini kim söyleyebilir?

Ya da Afrika'da Air France tekelini kırmasının onları rahatsız etmediğini mi sanıyorsunuz?

THY, Türkiye'nin coğrafi konumunu çok iyi kullanarak çok kritik hamleler yapıyor. Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Amerika kıtasına kadar her bölgede etkinliğini artırıyor. Dolayısıyla birilerinin pazar payını elinden alıyor. Bütün bu başarılar ortadayken bir başka tarafta inanılmaz oyunlar dönüyor.

Network olarak THY ile baş edemeyenler THY'yi başka bir alan üzerinden irtifa kaybına zorluyor.

Hatırlarsınız, THY en büyük sıçramasını dünya havacılık sektörünün krizle boğuştuğu 2008 krizinde yaptı. O dönem, bayrak taşıyıcı havayolları bile bir bir batarken THY yeni uçaklarla yeni uçuş noktalarıyla tarihinin altın dönemlerini yaşıyordu. Ancak o dönemdeki başarının aksine THY hisseleri nedense hep dip noktadaydı. Bakıyorsunuz bir tarafta dünyanın gıpta ile izlediği THY, diğer tarafta borsada başarısıyla ters orantılı bir THY! Şimdi bu olacak iş mi? O dönemi hatırlayanlar bilir, THY hisseleri 2 TL seviyelerine kadar inmişti.

Benzer bir tabloyu bugün de görüyoruz. 315 uçaklık filosu, 50 bin çalışanı ve 60 milyon yıllık yolcu sayısıyla parlayan bir yıldız gibi duran THY var ama borsada yine kayıp!

Hisseler üzerinde karanlık eller dolaşıyor. 'Herif' diye karanlık bir el hisseler üzerinde maniple yapıyor. Bir anda ciddi yatırımcı çıkışı oluyor. Ortada bir kriz beklentisi de olmamasına rağmen THY hisseleri bir anda çakılıyor. THY tarihinin en karlı dönemini yaşıyor rekor kar elde  ediyor ama hisseler yine aşağı doğru ivmeleniyor.

THY, bir sistem kurdu ve bu sistemin başına kim gelirse gelsin ivme hep yukarı doğru gidiyor. Sahada başarısına herkes şapka çıkarıyor ama masada bir şeyler oluyor. THY, başarısız bir şirket gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bazı kesimler de bu oyuna alet olmaya devam ediyor. Bu oyunu görmemiz lazım. THY, başarı çizgisini hep yukarı doğru devam ettiriyor ve ettirecek gibi de görünüyor.

Yeter ki, kirli eller THY üzerinden elini çeksin. THY bu potansiyelle onları da dize getirecektir. Bundan hiçbir şüphem yok!

THY'den elinizi çekin!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Radikeler ~ 2 yıl önce
Ali Bey, bu yorumlari yapacaginiza THY nin finansal raporlarini ortaya koyup objektif incelemelerinizi bize iletiniz ki once teknik olarak borsa da THY nin hisselerini alabilir miyiz ona bakariz? Yoksa 10 yil once de Lufthansa, Air France ve digerleri vardi. Yani filo buyumesine karar verildiginde ileride neler olabilecegi ile ilgili senaryolarin hazirlanmis olmasi gerekir. Boylece simdi sizde boyle talihsiz bir yazi yazmazdiniz. Sevgiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedim ~ 2 yıl önce
THY 1.2 milyar TL rekor zarar etti, daha neyi tartisiyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Corsa. ~ 2 yıl önce
Senet işleri tek taraflı mal taşıma piyasa jargonuyla hamalliktan ibarettir. Düşebilen rakamsal bir değerde pembe hayallerle yükseliş tarafında beklerseniz, zarar görürsunuz. İnandığınız pembe hayaller zaten sizlere 9 lu seviyelerden satılmış durumdadır. 1-2 sene sonrasında 1 lt benzinı x tl den alacağınızı hesap edemiyorsaniz, brent petrol döviz ve faizler ile ilgili hesabınız yok inancınız varsa daha çok beklerseniz. Havayolları Global piyasa trendinin öncüsüdür. Finansal okur yazarliginizi geliştirmeniz için bol bol vaktiniz olacaktır. Unutmayın piyasada bir şeye inanirsaniz kaybedersiniz, bilirseniz aldanmazsiniz. Bilmek için ne gerek ? Hesap kitap analiz. Basit bir örnek; ben k/m ' yum. Muhtemel Yorumların devamı ; sen nerden bilecek çocuk, ıvır zıvır yönünde gelişecektir. Herkes herseyi cok biliyor öyle degil mi , peki nerde hesap kitap analiz ? İşte sizin o güzel egonuzdan piyasada çok güzel para kazaniliyor. :) Piyasa yorumunuz çok düştü çok ciktidan ibaret olmasın. 9 liradan hisse taşıyan birisi hisseyi tekrar 9 da gördüğünde paranın zaman degerini de bir hesaplasin bakalım. Kar _ zarar ne durumda ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhibbi ~ 2 yıl önce
Bence ! Thy olmayan başarıyı başarı gibi gösterip sürekli uçak alarak kiytirik noktalara uçarak hikaye anlatıyor. Nerden mi biliyorum ? Sizden. Size göre hersey yolunda hiç sorun. Yok. ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000