05 Aralık 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • kılasik yöneticilik anlayışı
  • Sizin (ikinizin) Temel Kotil olmasa ne yapacağınızı bilemiyorum. ABDURRAHMAN Gündoğdu'dan başka THY'nin başına T. kotil'den daha becerikli bir yönetici gelmediğini gelmeyeceğinin bilmiyor musunuz. İlker aycınızın daha birinci senenin sonunda kendini yerle yeksan ettiğini görmüyor musunuz. İspiyonculuk bu kamu gibi yönetilen şirketlerin olmazsa olmaz kadim hastalığı olduğunu bilecek kadar okur yazar değil misiniz. Buraların kamu arpalığı olduğunun, liyakatsiz adamların cirit attığı çiftlikler olduğunu ve bu fasit dairede iş yapmaya çalışan bir avuç azınlık olduğunu bilmiyor musunuz? Bilirsiniz elbet ama yazamazsınız... İnşaAllah Bilal ekşiyi rahat bıraksınlar da adam çalışsın
  • Adam gülerek işi bitirdi. Bu da bir meziyet ama THY kariyerinde 2 başkan yedi 3.' sü yemedi mideye oturdu. Çekirge misali bu kez sıçrayamadı?
  • SHGM dil sınavı randevu ekranı pazartesinden beri açılmıyor ve kimse telefona çıkmıyor birsürü mağdur insan var birdaha Shgm düzenlemiycekmiş ıcao sınavını bunu haber yapın

THY'deki ispiyonculuk Kotil'in eseri!

Türk Hava Yolları’nda kısa süren Abdurrahman Gündoğdu dönemi sonrası, Candan Karlıtekin ve Hamdi Topçu ile devam eden yönetim kurulu başkanlığı süreçlerinde, Genel Müdür olan Temel Kotil’in ismi hep ön planda yer aldı. Abdurrahman Gündoğdu’nun ayrılmasından sonra genel müdürlük koltuğuna geçen Kotil, sonrasında birlikte çalıştığı tüm yönetim kurulu başkanlarıyla sorunlar yaşadı. THY Teknik A.Ş’deki bir organizasyonda, Candan Karlıtekin ile Kotil’in, aynı fotoğraf karesine girmemek için gösterdikleri çabayı gözlerimle gördüm.  İlker Aycı’nın yönetim kurulu başkanlığı döneminde de manzara farklı değildi. Onunla da ilk günden itibaren yıldızları barışmadı.  

Üç ayrı yönetim kurulu başkanıyla sorunlu bir süreç yaşamasına rağmen sadece Kotil'in adı THY ile özdeşleşti. Kotil her dönemde, icranın başındaki yönetim kurulu başkanlarından daha popüler olmayı başardı.

THY’nin kritik kararlarında iyi polisi oynadı. THY’nin kötü polisi rolü de yönetim kurulu başkanlarına düştü. Memnuniyetler Kotil'e şikayetler müdüriyete!

Gülen yüzüyle sergilediği iyi polis rolü onu özellikle çalışanlar arasında sempatik kıldı.

Başta grev dönemleri olmak üzere THY’nin yaşadığı önemli krizlerde hep geri planda kalmayı tercih etti. Özellikle Hamdi Topçu’nun ilk dönemlerinde uluslararası arenada kendi yıldızını parlatmayı başardı. Topçu’nun İngilizce bilmemesini, uluslararası toplantılarda aktif rol alarak avantajına kullandı. 

Candan Karlıtekin de Hamdi Topçu da Kotil’le ilgili kötü anılarla ayrıldı THY’den. İlker Aycı ile de ters düştü. Yönetim kurulu başkanlığı umudu vardı. Bu gerçekleşmediği için yaşadığı hayal kırıklığını Aycı’ya fazlasıyla belli etmiş olacak ki, yeni yönetim kurulu başkanıyla ters düşmesi uzun sürmedi. 

Kotil, üç yönetim kurulu başkanıyla da uyum içinde çalışamadı. Dolayısıyla THY, çok önemli kararlar alırken hiç söz sahibi olamadı. Ancak buna rağmen, başarıların sahibi rolünü ilk o üstlendi. Temel Kotil adını marka yaptı. İyi bir strateji yürüttü. Tribünlere çok iyi oynadı. İstediği zaman çok iyi kamufle oldu.  Sıkıntılı dönemlerde ortalarda hiç görünmedi. THY’nin altın çağında karar alma noktasında tesiri olmamasına rağmen, başarı puanları Kotil’in hanesine yazıldı. THY markasını yaratan isim olarak öne çıktı. Türkiye’nin en büyük şirketlerine CEO’luk için adı geçti, kurtarıcı görüldü.

Bugün çevirin bir THY çalışanını, ‘Temel Kotil’i nasıl bilirdiniz? diye sorun. Mutlaka sitayişle söz edecektir. Bu algının sebebi, yukarıda da söylediğim gibi her dönem iyi polisi oynamasıdır. Hatırlayın, THY’nin o dönemki yönetim kurulu başkanı Hamdi Topçu, grevcilere ve 305’çilere karşı sert çıkıp kapıları sonuna kadar kapatırken sonradan öğreniyoruz ki, Kotil birçoğuna kapalı kapılar ardında sözler ve vaadler veriyordu!

Temel Kotil hep çalışanlara oynadı. Şirin göründü. Uçağa bindiğinde kokpit ve kabin ekipleriyle yakından ilgilendi. Güler yüzlü ve sempatik davrandı. Ancak  ekipleri hissettirmeden birbirlerine raporlatma kültürünü de o uygulamaya koydu. Uçakta memurun amiri, amirin memuru, pilotun pilotu, pilotun kabini ispiyon etmesi kültürünü yerleştirdi. Uçuş emniyeti ve yolcu memnuniyetini etkileyenler raporlamalar dışında, çalışanlar arasında birbirlerini gammazlama kültürünü başlattı. Herkes birbirini şikayet etti. Yerli yersiz raporlar havada uçuştu. THY  bu raporların birçoğunu o dönem araştırma gereği bile duymadı. Ama bugün baktığınızda o raporlar yüzünden insanlar işinden olmaya başladı. O gün eften püften sebeple raporlananlar bugün performans yetersizliği sebebiyle atılmaya başlandı. Çaktırmadan personelin birbirini kırmasına zemin hazırladı. İddiaya göre Kotil, ispiyonlama kültürünü “ Beni de üniversitede öğrenciler şikayet edebiliyordu” şeklinde savunuyordu.

Kotil başarılıydı veya başarısızdı tartışılır. Bana göre Kotil, kendi ismini markalaştırma konusunda son derece başarılıydı. Zaman zaman THY’nin de önüne geçerek kendi ismini markalaştırdı ama Kotil aynı zamanda, THY çalışanları arasında birbirine güvenmeme, birbirinin açığını kollama, birbirini ispiyonlama kültürünün kuruma yerleştirilmesinin ve aidiyet duygusunun yitirilmesinin de baş aktörü oldu!

OFİS MEŞGULİYETÇİLERE İYİ HABER

THY'nin verimsizlik gerekçesiyle ofis meşguliyeti döktüğü ve savunmasını istediği çalışanlarla ilgili süreç, genelde işten çıkarılmakla noktalanır. Şirketin bugüne kadar genel uygulaması hep böyle oldu. Son dönemde krizin etkisiyle THY birçok çalışan ile yollarını ayırmak için ofis meşguliyeti sürecini başlatmıştı. Ofis meşguliyeti dökülerek savunmaları istenen çalışanlar görevlerine devam etse de sürecin sonunda işten çıkarılacakları hissiyle düşük motivasyonla hareket ediyordu. Geçtiğimiz günlerde onlarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Hava İş Sendikası ile bir görüşme gerçekleştiren THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sürecin şimdilik buzdolabına kaldırılması ve farklı bir çözüm yolu için işten çıkarılma sürecinin askıya alınması fikrine sıcak baktı. Böylece savunmaları istenen çok sayıda çalışanın işten atılması bir nevi askıya alındı. Önümüzdeki süreçte onlarla ilgili nasıl bir formül üretilecek merakla bekliyoruz.

THY'deki ispiyonculuk Kotil'in eseri!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

halt ayınc ~ 1 yıl önce
kılasik yöneticilik anlayışı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 1 yıl önce
Sizin (ikinizin) Temel Kotil olmasa ne yapacağınızı bilemiyorum. ABDURRAHMAN Gündoğdu'dan başka THY'nin başına T. kotil'den daha becerikli bir yönetici gelmediğini gelmeyeceğinin bilmiyor musunuz. İlker aycınızın daha birinci senenin sonunda kendini yerle yeksan ettiğini görmüyor musunuz. İspiyonculuk bu kamu gibi yönetilen şirketlerin olmazsa olmaz kadim hastalığı olduğunu bilecek kadar okur yazar değil misiniz. Buraların kamu arpalığı olduğunun, liyakatsiz adamların cirit attığı çiftlikler olduğunu ve bu fasit dairede iş yapmaya çalışan bir avuç azınlık olduğunu bilmiyor musunuz? Bilirsiniz elbet ama yazamazsınız... İnşaAllah Bilal ekşiyi rahat bıraksınlar da adam çalışsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BURAK ~ 1 yıl önce
Adam gülerek işi bitirdi. Bu da bir meziyet ama THY kariyerinde 2 başkan yedi 3.' sü yemedi mideye oturdu. Çekirge misali bu kez sıçrayamadı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haber ~ 1 yıl önce
SHGM dil sınavı randevu ekranı pazartesinden beri açılmıyor ve kimse telefona çıkmıyor birsürü mağdur insan var birdaha Shgm düzenlemiycekmiş ıcao sınavını bunu haber yapın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000