20 Şubat 2017, Pazartesi
Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com
  • Çok iyi çok güzel de bir yorum yazdım yayınlanmadı neden acaba
  • Bu gerçekten çok, çok güzel olur ve çalışanların arasında iletişimi arkadaşlığı dostluğu ve en çok ta çalışma verimliği artıracaktır. Her ne kadar TGS çalışanı olarak izleyemesem de katılamasam da 5 sene boyunca tiyatro oyunculuğu eğitimi almış biri olarak çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda bir ortaoyunu çıkar ve bu haber kanalından öğrenip sevinirim. Oğuz Sönmezoğlu: teşekkürler.
  • Bİyere konmuş saksı gibi duran iletişim şefliği yaratıcılık yapmış
  • Kesinlikle size katılıyorum.Bu tür aktivitelerin ,eksiklikleri yüzünden çalışanların birbirleriyle olan iletişimleri kısıtlı olacaktır. Doğrusu bu tür aktivitelerin düzenlenmesi çalışanların daha samimi ve hoşnut kalmasını sağlayacaktır.Aynı zamanda da işlerine olan verımlılık artacaktır.Böyle bi düşünceyi öne sürdüğünüz için çok teşekkur ederim.

THY'de tiyatro

Günümüzde şirketler, çalışanlarının işe olan motivasyon düzeylerini arttırmak ve kurum içi iletişimi güçlendirebilmek amacıyla çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Bazı kurumlar çalışanlarının, spor turnuvaları, outdoor aktiviteler, günü birlik doğa ve kültür gezileri gibi çalışma ortamları dışındaki faaliyetlere iştirak etmelerini sağlarken, bazı kurumlar da kendi bünyelerinde düzenledikleri birtakım etkinliklerle çalışanlarını memnun etmeye çalışırlar. Bu tarz organizasyonlar, çalışanlar için birbirleriyle iş dışında da birlikte zaman geçirme, hobi edinme ve diğer birim mensuplarıyla kaynaşma şansı anlamına gelirken, aynı zamanda yönetimler için de, çalışanlarla olan ilişkilerini güçlendirme anlamında önemli bir fırsattır.

Son dönemde ekonomik açıdan yaşanan olumsuzluklar sebebiyle, çalışanlarının üzerinde dolaşan kara bulutları dağıtmanın yollarını arayan THY Yönetimi de,  kurum çalışanlarıyla daha önceki süreçte genellikle sportif organizasyonlarda boy göstermiş olmasına rağmen, uzun zamandan beri ilk kez sanat alanında bir faaliyet düzenleyeceğini ve çalışanlarının da iştirakiyle kurum bünyesinde bir tiyatro ekibi kurulacağını duyurdu. Sanat ve kültür alanında ilginin ve bilginin gün geçtikçe eksildiği ülkemizde, böylesi bir çağrının bir havayolu işletmesi yönetiminin, özünde amaç her ne olursa olsun, yapmış olmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.

Ancak, şöyle bir ikilem var:

İnsanlar kendilerini iyi hissederlerken mi sosyal aktivitelere katılırlar, yoksa sosyal aktivitelere katıldıkları için mi iyi hissederler?

Bu sorunun cevabı, tabi ki bu çalışmadan beklenen sonucu doğrudan doğruya etkileyecek niteliktedir. Şayet ilk önermenin öncelikli olduğunu düşünen çalışanlar çoğunluktaysa, beklenen katılım büyük olasılıkla gerçekleşmeyecektir. İkinci önermenin daha doğru olduğunu düşünen sayısı fazla olursa, sorun yaşanmayacaktır.

Havayolu işletmesi mensuplarından oluşan bir tiyatro ekibinin, Hezarfen Ahmed Çelebi ya da Sabiha Gökçen gibi havacılık konusunda öncü olmuş değerli insanların hayatını mı, yoksa Sheakspeare’in Macbeth’i, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sı ya da Karagöz ve Hacivat gibi klasiklerden birisini mi sahneleyeceği bilinmez ama, her ne olursa olsun, sektörde onca yetenekli insan varken oyuncu konusunda sıkıntı çekileceğini ben zannetmiyorum.

Diğer yandan, bırakın insanların sanatsal faaliyette bulunmasını, yaptıkları her işin, her eylemin sanatsal bir yanının olması gerektiğini düşünen bir birey olarak ben yine de, bu tarz organizasyonlara katılmaktan imtina eden, herhangi bir aşamasında yer almak istemeyen insanları “sanattan uzak ve kültürsüz” diye nitelendirip onlara kötü gözle bakamıyorum.

Bu görüşümün nedenini, Alman sosyolog Theodor W. Adorno’nun şu sözleriyle açıklamak isterim:

 “Saf sanat eserlerinin “özerkliği”, dışsal amaçlardan bağımsızlığı, belirli bir tüketicinin (kilise, devlet, hami) talebi üzerine değil, “özel” olarak üretilmiş olmalarından kaynaklanır... Eserlerin kullanıma hizmet etmemesi, pazarlanamaması değerlerinin altında yatan unsurdur. Sanat piyasası saftır, çünkü ihtiyacın baskısından azadedir. Kültür endüstrisi, kültür mallarını, sergi ya da konserleri televizyonda ya da radyoda, “bedava”, “amme hizmeti” kisvesinde sunarak bu durumu tersine çevirir. Oysa, bunların bedeli, emekçi kitleler tarafından zaten çoktan ödenmiştir.”

Bu perspektiften baktığımızda, kurumların bünyesinde düzenlenen benzer faaliyetleri de “gerçek sanat” olarak değerlendirmek mümkün değildir. Bu ve benzeri organizasyonların, içinde bulunduğumuz dönemde olumlu bir etkisinin olup olmayacağını da kestirmek zor. Lakin şu da bir gerçek ki, sektörde çalışan herkes için cezaların, uyuşmazlıkların, ücret kesimlerinin, işten çıkarmaların konuşulmadığı her türlü ortama ihtiyaç var ve bu amaçla yapılacak her türlü planlama çalışanlara kendini mutlu hissettirecektir, sonrasında başka bedeller ödemeye maruz bırakılmadıkları sürece...

Sevgi ve saygılarımla,

Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir. – Gazi M. Kemal Atatürk

THY'de tiyatro

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Ahmet ~ 1 yıl önce
Çok iyi çok güzel de bir yorum yazdım yayınlanmadı neden acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Starrok ~ 1 yıl önce
Bu gerçekten çok, çok güzel olur ve çalışanların arasında iletişimi arkadaşlığı dostluğu ve en çok ta çalışma verimliği artıracaktır. Her ne kadar TGS çalışanı olarak izleyemesem de katılamasam da 5 sene boyunca tiyatro oyunculuğu eğitimi almış biri olarak çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda bir ortaoyunu çıkar ve bu haber kanalından öğrenip sevinirim. Oğuz Sönmezoğlu: teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iletişim ~ 1 yıl önce
Bİyere konmuş saksı gibi duran iletişim şefliği yaratıcılık yapmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALİ ~ 1 yıl önce
Kesinlikle size katılıyorum.Bu tür aktivitelerin ,eksiklikleri yüzünden çalışanların birbirleriyle olan iletişimleri kısıtlı olacaktır. Doğrusu bu tür aktivitelerin düzenlenmesi çalışanların daha samimi ve hoşnut kalmasını sağlayacaktır.Aynı zamanda da işlerine olan verımlılık artacaktır.Böyle bi düşünceyi öne sürdüğünüz için çok teşekkur ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000