14 Ağustos 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Planlamadaki arkadaşlar önce bizi insan olarak düşünün lütfen. Beynim sulandı artık uçmaktan yorgunluktan. Günü kurtaracak şekilde planlama yapmayın bi kerede ay başında gelen programı uçalım!
  • Mert Yuzsever ust amirlerinin ve satis gmy sinin aldiklari kararlara gore planlama yapar. Satos gmy si AO 2017 yazini ongoremwdiyse sorunu onda aramak lazim. Mert Yuzsever yerine pazarlama satis in beceriksiz kadrosu incelenmeli....
  • Mert Yurtsever sadece üst yönetimin atadığı bir yöneticidir ve resmi olarak da işlevsel olarak da Hava-İş Sendikası'nın muhattabı değildir. TİS kiminle imzalandı ise sendikanın muhattabı odur. Yani THY İcra Kurulu, daha da açıkça İlker Aycı ve Bilal Ekşi'dir. Çalışanları aptal yerine koyarcasına Ekip Planlama yöneticisine dava açmak havanda su dövmektir. Hava-İş Sendikası'nın işbilir! yönetimi önce gerçekten çalışanların haklarını mı korumak istiyor yoksa tavşana kaç, tazıya tut diyerek yönetimde bir 4 sene daha kalmanın yolunu mu yapıyor, önce buna karar versin. Sonra da ayda 29,000 TL + KDV ödediği hukuk bürosuna davayı aslında kime açması gerektiğini sorup ödediği paranın bir nebze de olsa karşılığını alsın.
  • Yuzler guluyor ama icler kan agliyor yorgunluktan! Yorgunuz!

THY'de planlama hatası mı var?

Türk Hava Yolları, toplu iş sözleşmesini bir nevi askıya alarak 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren FTL yönetmeliğini uygulamaya başladı. Hava İş Sendikası’nın itirazlarına rağmen bu yaz sezonu ortalarına kadar ekipler, yeni FTL’e göre uçuruldu. Bir önceki yıl yaşanan krizin devam edebileceğinin düşünülmesi ve bu kadar hızlı toparlanmanın beklenilmemesi sebebiyle açıkçası THY 2017 yılına hazırlıksız yakalanmış oldu. Yıl başından itibaren yolcu sayısında tahminlerin üzerinde gerçekleşen artışla birlikte yere indirilen uçaklar da birer ikişer filoya dahil edildi. Ancak bu kez de bu uçaklarda görev yapacak ekiplerin yeni mesai sistemine adaptasyonu sırasında  sıkıntılar baş gösterdi. Tabi şirket içindeki bazı yönetim hatalarının da bu sıkıntıya zemin hazırladığını vurgulamakta fayda var. Özellikle ikinci pilotların kaptanlığa terfisi noktasında yapılan hatanın kokpitte yaşanan bugünkü sıkıntıda önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum.

Yıl başından itibaren kümülatif yoğunluk oluşturacak şekilde düzenlenen programlardan dolayı, homurtuların yaz sezonunun ortasında en üst seviyeye çıkaracağını yaz başındaki bir yazımda dile getirmiştim. Öyle de oldu. Toplu iş sözleşmesine göre ER’sız 30, ER’lı programlarda haftada 36 saat uçurulması gereken uçuş ekipler, insan biyolojisine meydan okur gibi, kimi zaman haftada 40 saatin üzerinde uçuruldu. Sürekli değişen programlar, ekiplerin bir bölümünün yoğun uçurulurken bir bölümünün daha az yoğun programlarla uçması, düzensiz yatı planlamaları, bayrak taşıyıcı olmasına rağmen charter mantığıyla operasyon yapılması ve pas uçuş ile görevlendirmelerin artması bu yaz sezonunda ekiplerin hem bütün düzenini alt üst etti hem de operasyon maliyetlerini artırdı. İşten atılma, mobbinge maruz kalma, fişlenme gibi korkular olmasına rağmen ekiplerin şikayetlerini dile getirmeye başlaması aslında işin artık dayanma noktasını geçtiğinin en bariz göstergesidir.  Önümüzdeki günlerde başlayacak hac operasyonları da bu programın Hava İş ile tadil protokolü imzalanmasına rağmen uygulanmaya devam etmesi halinde çok ciddi sorunları beraberinde getireceğini düşünüyorum. Yüksek tempoda bu yıla başlayan ekiplerin bu yoğunluğun sonucu olarak bazı sağlık sorunları ile karşılaştığını ve yorgunluğa bağlı sonuçlar ortaya çıktığını biliyoruz. Sadece yılın ilk 7 ayında 50’nin üzerinde uçak içinde kabin memuru bayılma vakası sanırım durumun ciddiyetini ortaya koymak açısından yeterli olur.

THY’de belli ki ekip planlanma konusunda bir sıkıntı var. Bu sıkıntının kaynağı FTL mi yoksa Lufthansa'nın sorunsuz şekilde kullandığı o programı kullanamayan yöneticiler mi? Asıl sorulması gereken soru bu! Ekip planlamanın başında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu doktoralı Mert Yurtsever var. Ekip planlama için yeterliliği bir dönem çok tartışıldı ve hatta Hava İş Sendikası kendisi hakkında suç duyurusunda dahi bulundu. Yurtsever’in iyi niyetle elindeki mevcut kaynakla bir program çıkarmaya çalıştığından şüphem yok ancak neredeyse göreve geldiğinden bu yana ortaya çıkan sorunların da bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin Sivil Havacılık Genel Müdürü olduğu  dönemde ekip planlama yöneticisi olabilmek için en az beş yıl bu bölümde deneyimli olunması koşulu getirdiğini biliyoruz. Ancak sonrasında yapılan düzenleme ile ekip planlama yerine planlamada 5 yıl deneyim şartı düzenlemesiyle Yurtsever’in önünün açıldığını da bir yere not almakta fayda var. Yukarıda da bahsettiğim gibi Yurtsever’in elindeki şeker, un ve yağ miktarı kadar helva yapma gayretinde olduğundan şüphemiz yok ancak mevcut koşullarda bu sorunların önüne geçilemeyeceğinin de artık anlaşılması gerekiyor.

Ekip planlamada yaşanan sorunlar sadece operasyonlarda aksamaya neden olmuyor, şirkete ek maliyetler getirdiği gibi uçuş ekiplerinin de şirketten kaçışına olarak sağlıyor. Bunu ben söylemiyorum. 2016 yılından bu yana THY’den ayrılan pilot sayısına bir bakın! 400’ün üzerinde pilotun THY’den ayrıldığı gerçeği ortada duruyor. Ve bunların birçoğu yabancı pilotlar… Ayrılma nedenleri ne biliyor musunuz? Yüzde 63’ü, ekip planlama sorunlarını gerekçe gösteriyor. Pilotları iyi bir planlama ile daha az ücrete uçmaya ikna edebilirsiniz ancak hem daha az ücret hem de daha yoğun ve karmaşık uçuş programında uçmaya hiçbiri razı olmaz! Pilot eksikliğinin global bir sorun olduğu dönemde, körfezdeki havayolları, Çin, Hong Kong, Suudi Arabistan gibi ülkelerin havayolları 20-25 bin dolar maaş teklifleriyle pilotlara cazip teklifler sunarken, Türk Hava Yolları elindeki pilotların bir bölümünü daha pusuda bekleyen havayollarına kaptırabilir. THY, ücret olarak pilotlara anormal bir iyileştirme yapamayabilir. Bacak parası vs gibi belki ufak dokunuşlarla iyileştirmeler yapabilir ancak iyi bir program vadederek ve bu vaadini gerçekleştirerek pilotlar şirket bünyesinde tutulabilir. Aksi takdirde pilotların bu ortamda sürekli bir alternatif arayışında olacağı unutulmamalıdır.

THY'de planlama hatası mı var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (197)

KM ~ 10 ay önce
Planlamadaki arkadaşlar önce bizi insan olarak düşünün lütfen. Beynim sulandı artık uçmaktan yorgunluktan. Günü kurtaracak şekilde planlama yapmayın bi kerede ay başında gelen programı uçalım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hedef kisi yanlis ~ 10 ay önce
Mert Yuzsever ust amirlerinin ve satis gmy sinin aldiklari kararlara gore planlama yapar. Satos gmy si AO 2017 yazini ongoremwdiyse sorunu onda aramak lazim. Mert Yuzsever yerine pazarlama satis in beceriksiz kadrosu incelenmeli....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 10 ay önce
Mert Yurtsever sadece üst yönetimin atadığı bir yöneticidir ve resmi olarak da işlevsel olarak da Hava-İş Sendikası'nın muhattabı değildir. TİS kiminle imzalandı ise sendikanın muhattabı odur. Yani THY İcra Kurulu, daha da açıkça İlker Aycı ve Bilal Ekşi'dir. Çalışanları aptal yerine koyarcasına Ekip Planlama yöneticisine dava açmak havanda su dövmektir. Hava-İş Sendikası'nın işbilir! yönetimi önce gerçekten çalışanların haklarını mı korumak istiyor yoksa tavşana kaç, tazıya tut diyerek yönetimde bir 4 sene daha kalmanın yolunu mu yapıyor, önce buna karar versin. Sonra da ayda 29,000 TL + KDV ödediği hukuk bürosuna davayı aslında kime açması gerektiğini sorup ödediği paranın bir nebze de olsa karşılığını alsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şirket ~ 10 ay önce
Şirket yönetimi çalışanlarına şunu diyebilir. şikayetleri airporthaber araılığıyla öğrendik ve okuduk gerekli düzeltmeler yapılıyor sabrınız için teşekkür ederiz... haa bunu da airport aracılığıyla söyleşi olarak yapsın bence... NEDEN ? Eee sendika yok Talpa- tassa zaten bir yardım kuruluşu Emine hnm zaten pegasus'un kabin başkanı Eeee Personel zaten anadolujet mi thy personelimi belli değil Şikayet maillerini değerlendirenler zaten masa başı tırnak törpülüyor... Geriye tek iletişim yolu kalıyor airporthaber... !!! Allah ilker aycı'nın yardımcısı olsun.. Bu malzemeyle anca bu olur Saygılarımla...
Ekipler mutsuz ~ 10 ay önce
Yuzler guluyor ama icler kan agliyor yorgunluktan! Yorgunuz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neredeyiz ? ~ 10 ay önce
Ankara git gel ,koştur Milano'ya ,ordan gel Kahire'ye neredeyiz belli değil ? 4 bacak 5 bacak derken bacaklarda derman kalmadı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000