25 Eylül 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • PİLOTLAR,KABİN %70 Havada olunca seçim nasıl yapılıyor?Bir gündemi bir haftada mı?
  • Merak ettim oylama bir hafta devam ettimi?Pilotlar 5 gün görevde 1 veya iki gün yerde.Ne yaparsan yap ancak 5 de birinden oy alabilirsin.Kabin kokpit arası bazı diyaloglar çok ayıp.Beğenmediğiniz bayrak taşıyıcı olmayan firmalarda böyle saygısızlık hiç görmedim.Hepsi görevini yapar yerini yurdunu bilir.Saygı sevgi içinde çelışırlar.Keşke o büyüklüğünüzü kötüye kullanıp rekabet gücünüzle onları batırmaya çalışmasanız.Veya lüksünüzle onlara ayak uyduramayacağınızı anlasanız.Bilet fiyatlarına bir lira zam olsa oda zize yansısa;Daha çok iş daha çok pilot kabin v.s Herşeyden önce birbirinize saygılı olun.Sevgiler saygılar.
  • elin adamı biat etmiyor,susmuyor,hakkını arıyor greve gidiyor bunun neresi kötü ben de bunu anlamıyorum !
  • Tüm tecrübeli saati gelen fo arkadaşlar gitme vaktidir burdan

THY'de pilot sendikası mı kurulacak? THY neden kaptan arıyor?

Türk Hava Yolları uçuş işletmede yapılan delege seçimlerinden sonra, sadece pilotları temsil eden kokpit sendikası arzusu tartışılmaya başlandı. Özellikle son dönemdeki manzaradan, Hava İş Sendikası'nın kabin ekipleriyle birlikte yaklaşık yüzde 70'lik kısmını oluşturan pilotların, sendikanın da kokpitine oturmayı arzu ettiğini anlayabiliyorum.

Bu tezimin en büyük kanıtı da muhalif aday kaptan pilot İskender Çarkçı'nın delege seçimlerinde uçuş işletmede aldığı oy sayısıdır. Şuna eminim ki, Çarkçı yerine kokpitten herhangi biri aday olsaydı ortaya çok farklı bir sonuç çıkmazdı. Dolayısıyla bu aslında Çarkçı'nın listesi adı altında, kokpit sendikası arzusunun tezahürüdür ve belki de bir nabız yoklamasıdır.

Şurası artık su götürmez bir gerçekçi, pilotlar bu işin kompetanı olduklarını düşünüyorlar ve kendilerinin haklarını savunacak bir çatı altında toplanmak arzusundalar.

Peki pilotlar bu hedeflerine ulaşabilirler mi? Hava İş üyesi pilotlar istifa ederek kendi sendikalarını kurabilirler mi?

Ve en önemlisi THY, kendisi için çok büyük bir tehdit olan bu girişimi eli kolu bağlı izler mi?

Son sorudan başlayalım. THY'nin böyle bir oluşuma seyirci kalmayacağı kesin.  THY, bölünmüş bir sendika karşısında daha rahat hareket edeceğinin farkında. THY Teknik'in hava iş kolundan metal iş koluna geçmesinden en büyük kazanımı sağlayan hepimiz biliyoruz ki THY idi. İki farklı sendikaya bölünen çalışanların büyük güç kaybettiği de ortada. Ve şimdi uçuş işletme de ayrılırsa ve bir başka sendika altında örgütlenirse bundan en karlı çıkacak da yine THY olacak ama... İŞte burada uçuş işletmenin diğerlerine göre daha tehlikeli olduğu gerçeğinin farkındayız. Güçlü bir pilot sendikasının THY'yi zaman zaman sıkıntıya sokacağı gerçeğini THY yönetiminin gözardı edeceğini sanmıyorum. Çünkü THY, pilot sendikasının son yıllarda özellikle en büyük rakibi Lufthansa'nın başına nasıl bela olduğunu çok iyi biliyor ve yakından takip ediyor.

Her yıl grev tehdidiyle pilotların istediklerini veren Lufthansa'nın bazen de greve çıkan pilotlar yüzünden milyonlarca Euro zarara uğradığını unutmayalım. Diyeceksiniz ki, THY'de son greve kaç pilot katıldı? Evet o greve katılan pilot sayısı birkaç ile ifade edildi ancak o dönemki sendika yönetiminin pilotlar üzerinde yönlendirici gücü olmamasının greve katılımı etkilediğinin altını çizelim ve pilotları arkasında sürükleyen bir sendikacının THY'ye kabus yaşayabileceğini gözden kaçırmayalım. Özetle THY'nin böl parçala yönet stratejisi güttüğü bir anlayışta şu ana kadar başarılı olundu ancak pilotlar sendikasının bölünmesi ve pilotların gücü ellerine alması bayrak taşıyıcının başını çok çok ağrıtabilir. Hatta diğer havayolu şirketlerinin de...

THY'nin kaptan pilot politikasını anlayamıyorum?

THY geçen hafta bir ilan yayınlayarak farklı tiplerde kaptan pilot aradığını duyurdu. İlan şartlarında en dikkatimi çeken nokta ise bir zamanlar açık öğretim fakülteleri mezunlarına burun kıvıran ve sadece örgün eğitim lisans mezunlarına kapılarını açan THY'nin, son ilan ile birlikte bırakın açıköğretimi, lise mezunlarını bile kabul ettiğini görüyoruz.

Peki birkaç yılda ne değişti? Üniversite mezunundan neden lise mezunlarına dönüldü? Bundan önceki yıllarda işe alınmayan lise mezunlarının kabahati neydi? Ya da lise mezununu kaptan yapmayan hangi gerekçe bugün ortadan kalktı da lise mezunlarına yol açıldı?

Ayrıca THY kendi bünyesinde kaptanlığı gelen 250-300 civarında pilotun kaptanlık geçişini yapmazken neden ilanla dışarıdan kaptan alma ihtiyacı duydu?

Dışarıdan alacağınız kaptan pilotlarla birlikte kaptanlık bekleyen ikinci pilotlarınızın aidiyet duygusu ile birlikte motivasyonunu da kaybedeceğini hesaba kattınız mı?

Bu soruların cevabını gerçekten çok merak ediyorum.

THY'de pilot sendikası mı kurulacak? THY neden kaptan arıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (112)

%70 ~ 10 ay önce
PİLOTLAR,KABİN %70 Havada olunca seçim nasıl yapılıyor?Bir gündemi bir haftada mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY dan olmayan kpt ~ 10 ay önce
Merak ettim oylama bir hafta devam ettimi?Pilotlar 5 gün görevde 1 veya iki gün yerde.Ne yaparsan yap ancak 5 de birinden oy alabilirsin.Kabin kokpit arası bazı diyaloglar çok ayıp.Beğenmediğiniz bayrak taşıyıcı olmayan firmalarda böyle saygısızlık hiç görmedim.Hepsi görevini yapar yerini yurdunu bilir.Saygı sevgi içinde çelışırlar.Keşke o büyüklüğünüzü kötüye kullanıp rekabet gücünüzle onları batırmaya çalışmasanız.Veya lüksünüzle onlara ayak uyduramayacağınızı anlasanız.Bilet fiyatlarına bir lira zam olsa oda zize yansısa;Daha çok iş daha çok pilot kabin v.s Herşeyden önce birbirinize saygılı olun.Sevgiler saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
grev ~ 10 ay önce
elin adamı biat etmiyor,susmuyor,hakkını arıyor greve gidiyor bunun neresi kötü ben de bunu anlamıyorum !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cruise ~ 10 ay önce
Tüm tecrübeli saati gelen fo arkadaşlar gitme vaktidir burdan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000