16 Ocak 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Murat bey sizden ricam 2016 yılı başından itibaren günümüze kadar kaç kişi yeni işe başlatılmış bir araştırın, zam lardan feragat edin yoksa işten atılmalar olacak deniyor, kabin ve kokpitten çok işten çıkartmalar olacak dendi ancak 2016 başından günümüze kadar hala 500 e yakın kabin personeli 250 den fazla kokpit personeli pilot ve kabin memuru alımı olmuş, diğer hatıra binaen torpille alınan 2500 den fazla yer personelini saymıyorum bile, sizce THY nin KTHY den ne farklı kaldı, bu kadar torpille tanıdıkların vasıtasıyla gereksiz istihdam yapılırsa THY ninde yakın zamanda iflas bayrağını çekeceği aşikar. Aman zaman istemeyin işten çıkarmalar olur deniyor ama ne hikmetse 55 yaşında kabin eğitmeni işe alınıyor, lise mezunu gençler bir telefonla İş Analisti yada Proje Yöneticisi olabilir. Bence yazık bu şirkete
  • Valla yazı uçuş ekiplerine gaz verir gibi yazı olmuş. Yani adamları toplu halde greve çıkmaları yönünde tahrik eder gibi. Greve çıkında bu THY yönetimi hanyayı konyayı bir görsün der gibi.Şirket yöneticilerini iyice zor duruma düşürmek için elinden geleni yapıyon valla. Sen dahil herkes biliyor şirketteki karar mercilerinin uçuş ekipleri olmadığını ve bu şirketi bu duruma getirmediğini.Ters gösteriyorum numara başka diyorsun yani. Vayyyyyyyy.
  • Malesef Kthy Yer çalışanları yüzünden battı kabin kokpit sayısı uçak sayısıa göre azdı bile 70 kokpit ekibi 220 kabin vardı 5 uçak için.Yer çalışanı sayısı 1200 kişiydi.Batma sebebi yer çalışanlarının grev tehditiydi.
  • Şirketlerde işler sonunda çalışanların fedakarlık yapmasına getirilir,sanki canlabaşla çalışan bizlerin şirketin bu hale gelmesinde çok büyük payı varmış gibi!! Evet işimizi ve şirketimizi kaybetmemek için fedakarlık yapmalıyız, ama bu fedakarlığın sınırları ne olacak!! İşveren nasıl bir fedakarlık yaptı ki krizle başedemedi ve fedakarlık sırası bize geldi bunların ortaya konması gerekir kanaatindeyim.
  • önce almanya muhasebeyi hukuk müsavirligini bir kapasinlar ben de zamdan vaz gecerim. online banking ten para havale etmek icin kisi basi 5000 euro ya varan maaslari öde bir de ev kirasi sonra gel bizim gibi gariban saatlerce ucan yada yerde hizmet eden personrl veya kaptanlarin maasina göz dik. bir olun kardesim alinacak hak herkese bir gün lazim olaxaktir hatta o hakka hayir diyen yöneticilere bile...torpili olan almanya muhasebeye aldirsin kendisini sorumlulugun olmadan 5000 euro ev kirasi biraz online bankingten anliyorsan is senin. almanca yada ingilizceye de gerek yok. is basvurularini bekliyoruz :-))
  • Zararin da musteri memnuniyetsizliginde suclusu hep ucucular mi arkadas basiniza tas dusse ucucular ucaktan tas atti kovalim diceksiniz yonetimin hicmi sucu yok.Ucaklar alinirken bol keseden ikramlar oteller kumanyalar vs vs dagitilrken bana mi sordunuz sendika artik personelinin tarsfinda ol yoksa o koltuktan seni indirmesini cok guzel biliriz ne olursa olsun faturayi hep ucuculara kesiyorsunuz zamdan feragat ettim isci cikarilmasin sozunuze binaen ama oda fasa fiso.Ama sunuda bilin hakkim helal degildir sizlere.Devamli ucucularin ustune oynuyorsunuz madem sucluyuz yonetimdekiler gelsin ucursun ucaklari biz bilmiyoruz ya bu isleri ondan.
  • Uçuculara yapma, ofise yapma ama şu yer görevlilerine yap
  • Umarım bu yorum yayınlanır. İşte bu da aba altından sopa göstermenin diğer bir taktiği. Çalışanlarla bu TİS imzalanırken THY büyük kar ediyordu. Ozaman neden bukadar az zam yapılması ile yazıp çizmediniz. Sizinle yapılan bir kontrat sonradan değiştirilmek istese kabul edermisiniz? Bir de. bizler esas tasarruf edilmes gereken yerlerde tasarruf yapılmadığını en yakından gören çalışanlar olarak bu talebi namuslu görmüyoruz. Sizden bir de THY nin yarıştığı diğer şirketlerdeki durumlarla mukayesli bir yazı bekliyoruz. Hedefler profosyonel uygulamalar amatör olmaz. Hedefinize şu an aba altından sopa gösterdiğiniz personelle varmak durumundasınız. Memnuniyetsiz çalışanın verimi düşer bu yönetimin kuralıdır. Birkez daha hatırlatmış olalım.2018 yılında yeni havalimanı ile yeni ufuklar hedefleyen bir şirket bu kadar ucuz düşünürse bu habı Emirates, Qatar, Lufthansa, KLM doldurur. Hem de kimle biliyormusunuz o küstürdüğünüz THY çalışanları ile. Haydi kolay gelsin. Bir yıl daha sabrederiz ama sonra verecek cevabınızda oynayacak yerinizde kalmaz. Hamdi Topçular, Temel Kotiller nasıl gittilerse AYCILAR ve EKŞİLER de gider hancı çalışanlar burda kalır.
  • hyr hyr hyr!
  • KTHY'de de günümüzde de suçlu, pilotlar veya uçucular değildi. Şirketin mali yönetiminde en az payı olan varsa o da bir havayolunun çekirdek kadrosu, en değerli çalışanları olan uçuculardır.Nasıl şirketler batırılırken uçucular ucmaya devam ettilerse, hakettikleri maaşları almaları da engellenemez. Kimse o zaman da bencillik etmemiştir şimdi de etmemektedir. Bunu anlayacak kapasitede olmanıza rağmen böyle bir yazı yazmanızın farklı anlamları olabilir mi? Adaletten bahsedeceksek, kar edildiği zaman üçer beşer maaş alanlar, şirketleri zarar sokan karar vericiler, hiçbir iş yapmayanlarla ve onların haketmedikleri maaşlarla işe başlanmalıdır. Eğer adaletten bahsediyorsak uçucular da bu kategorilerin hiçbirine sokulamaz!

THY'de karar vakti: Evet mi hayır mı?

Türk Hava Yolları’nın zam olmasın teklifine ‘hayır’ diyenlere bir anımsatma yapmak istiyorum.

1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin simgesi olarak kurulan Kıbrıs Türk Hava Yolları, 35 yıl boyunca adanın hem bağımsızlığının hem de  ambargoya direnişin simgesiydi. Her Kıbrıs Türkü’nün ‘kapağı atmak’ istediği kurumdu.  Zaten öyle de oluyordu. Kapandığında 5 uçağı, 750 çalışanı vardı. Türkiye’deki havayolu şirketleri uçak başına 50-60 personelle çalışırken KTHY’de uçak başına 150 çalışan düşüyordu!

Yıllar boyu siyasetçilerin ve sendikacıların elinde oyuncak oldu. Siyasetçiler nüfuzlarını kullanarak eşini dostunu yerleştirdi, sendika ağaları havayolu şirketinin belini doğrultmaması için elinden geleni ardına koymadı.

Türk sivil havacılığı 2003 yılında şaha kalkerken KTHY adım adım geri gitti. İyi yönetilmiyordu. Şirket kendini döndürmekte zorlanıyor, uçakların bakım giderleri karşılanamıyordu. Buna rağmen personel sayısı günden güne artıyor, dolayısıyla maliyetler yükseliyordu. Teknik bakımlar parasızlıktan yapılamadığı için uçakların birkaçı yere indirilmişti. Uçamayan her uçak ek maliyet getiriyordu. KTHY yönetimine gelenler tasarruf tedbirleri uygulamak istese de siyaset duvarına tosluyordu. Onlardan biri de bugünkü THY Genel Müdürü Bilal Ekşi idi. KTHY için acil yapılması gerekenlerin listesini çıkardı. Siyasetçilerin çıkarına ters düştüğü için ceketini aldı çıktı.

Şirket borç batağında, işler giderek içinden çıkılmaz hal alıyordu. Bu sırada sanki her şey yolunda gibi pilotlar isyan bayrağını çekti. Normal maaşları ödemekte güçlük çeken şirketten 13. maaşlarını istiyorlardı. Baskın grevle uçakları kaldırmadılar. Borçla boğuşan şirkete, bir taraftan da 13. 14. maaş peşine düşen çalışanlar tarafından adeta pranga vuruluyordu.

Şirket yavaş yavaş uçuruma giderken  bir kısım çalışan ayaklarını yere vura vura, “ 13. Maaşımızı verin” diye bağırıyordu.

Bir gün…

Çark kilitlendi. Bitkisel hayattaki şirketin nefesi tükendi. Mevcut teknik ve mali yapı bozukluğunu gözeten Türk sivil havacılık otoritesi,  21 Haziran 2010 tarihinde şirketin uçuş yetkilerini askıya aldı.  Kapısına kilit asıldı. 750 çalışan aynı gün işsiz kaldı. İçerde o günün parası 45 milyon TL alacakları vardı. 13’üncü, 14’üncü maaşı bırakın maaşlarından da tazminatlarından da oldular.

Maddi gerçeklerden bağımsız düşündüler. Kendi günlerini kurtarmak için göz göre göre Kıbrıs’ın sembolü güzelim şirketi yok ettiler. Siyasetçisi, sendikacısı, çalışanı el birliğiyle koskoca sembol şirketi, hiç acımadan tarihin derinliklerine gömdüler.

Şimdi THY için fedakarlık zamanı dediğimizde bazıları ayaklarını yere vura vura, ‘ Zam da zam’ diyor. Belki kıyaslanamaz, belki THY çok daha güçlü ama yine de açın bi KTHY’nin çöküş hikayesini okuyun. Sonra kararınızı verin. Evet mi hayır mı?

THY'de karar vakti: Evet mi hayır mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (120)

zam mı oda ne ~ 2 yıl önce
Murat bey sizden ricam 2016 yılı başından itibaren günümüze kadar kaç kişi yeni işe başlatılmış bir araştırın, zam lardan feragat edin yoksa işten atılmalar olacak deniyor, kabin ve kokpitten çok işten çıkartmalar olacak dendi ancak 2016 başından günümüze kadar hala 500 e yakın kabin personeli 250 den fazla kokpit personeli pilot ve kabin memuru alımı olmuş, diğer hatıra binaen torpille alınan 2500 den fazla yer personelini saymıyorum bile, sizce THY nin KTHY den ne farklı kaldı, bu kadar torpille tanıdıkların vasıtasıyla gereksiz istihdam yapılırsa THY ninde yakın zamanda iflas bayrağını çekeceği aşikar. Aman zaman istemeyin işten çıkarmalar olur deniyor ama ne hikmetse 55 yaşında kabin eğitmeni işe alınıyor, lise mezunu gençler bir telefonla İş Analisti yada Proje Yöneticisi olabilir. Bence yazık bu şirkete

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir dost ~ 2 yıl önce
Valla yazı uçuş ekiplerine gaz verir gibi yazı olmuş. Yani adamları toplu halde greve çıkmaları yönünde tahrik eder gibi. Greve çıkında bu THY yönetimi hanyayı konyayı bir görsün der gibi.Şirket yöneticilerini iyice zor duruma düşürmek için elinden geleni yapıyon valla. Sen dahil herkes biliyor şirketteki karar mercilerinin uçuş ekipleri olmadığını ve bu şirketi bu duruma getirmediğini.Ters gösteriyorum numara başka diyorsun yani. Vayyyyyyyy.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kthy çalışanı ~ 2 yıl önce
Malesef Kthy Yer çalışanları yüzünden battı kabin kokpit sayısı uçak sayısıa göre azdı bile 70 kokpit ekibi 220 kabin vardı 5 uçak için.Yer çalışanı sayısı 1200 kişiydi.Batma sebebi yer çalışanlarının grev tehditiydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kokpit ~ 2 yıl önce
Şirketlerde işler sonunda çalışanların fedakarlık yapmasına getirilir,sanki canlabaşla çalışan bizlerin şirketin bu hale gelmesinde çok büyük payı varmış gibi!! Evet işimizi ve şirketimizi kaybetmemek için fedakarlık yapmalıyız, ama bu fedakarlığın sınırları ne olacak!! İşveren nasıl bir fedakarlık yaptı ki krizle başedemedi ve fedakarlık sırası bize geldi bunların ortaya konması gerekir kanaatindeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
almanya muhasebe ~ 2 yıl önce
önce almanya muhasebeyi hukuk müsavirligini bir kapasinlar ben de zamdan vaz gecerim. online banking ten para havale etmek icin kisi basi 5000 euro ya varan maaslari öde bir de ev kirasi sonra gel bizim gibi gariban saatlerce ucan yada yerde hizmet eden personrl veya kaptanlarin maasina göz dik. bir olun kardesim alinacak hak herkese bir gün lazim olaxaktir hatta o hakka hayir diyen yöneticilere bile...torpili olan almanya muhasebeye aldirsin kendisini sorumlulugun olmadan 5000 euro ev kirasi biraz online bankingten anliyorsan is senin. almanca yada ingilizceye de gerek yok. is basvurularini bekliyoruz :-))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
blackberry ~ 2 yıl önce
Tam fisyasko diyorsun yani.
Thy ~ 2 yıl önce
Zararin da musteri memnuniyetsizliginde suclusu hep ucucular mi arkadas basiniza tas dusse ucucular ucaktan tas atti kovalim diceksiniz yonetimin hicmi sucu yok.Ucaklar alinirken bol keseden ikramlar oteller kumanyalar vs vs dagitilrken bana mi sordunuz sendika artik personelinin tarsfinda ol yoksa o koltuktan seni indirmesini cok guzel biliriz ne olursa olsun faturayi hep ucuculara kesiyorsunuz zamdan feragat ettim isci cikarilmasin sozunuze binaen ama oda fasa fiso.Ama sunuda bilin hakkim helal degildir sizlere.Devamli ucucularin ustune oynuyorsunuz madem sucluyuz yonetimdekiler gelsin ucursun ucaklari biz bilmiyoruz ya bu isleri ondan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski memur ~ 2 yıl önce
Uçuculara yapma, ofise yapma ama şu yer görevlilerine yap

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAZAR''a ~ 2 yıl önce
Umarım bu yorum yayınlanır. İşte bu da aba altından sopa göstermenin diğer bir taktiği. Çalışanlarla bu TİS imzalanırken THY büyük kar ediyordu. Ozaman neden bukadar az zam yapılması ile yazıp çizmediniz. Sizinle yapılan bir kontrat sonradan değiştirilmek istese kabul edermisiniz? Bir de. bizler esas tasarruf edilmes gereken yerlerde tasarruf yapılmadığını en yakından gören çalışanlar olarak bu talebi namuslu görmüyoruz. Sizden bir de THY nin yarıştığı diğer şirketlerdeki durumlarla mukayesli bir yazı bekliyoruz. Hedefler profosyonel uygulamalar amatör olmaz. Hedefinize şu an aba altından sopa gösterdiğiniz personelle varmak durumundasınız. Memnuniyetsiz çalışanın verimi düşer bu yönetimin kuralıdır. Birkez daha hatırlatmış olalım.2018 yılında yeni havalimanı ile yeni ufuklar hedefleyen bir şirket bu kadar ucuz düşünürse bu habı Emirates, Qatar, Lufthansa, KLM doldurur. Hem de kimle biliyormusunuz o küstürdüğünüz THY çalışanları ile. Haydi kolay gelsin. Bir yıl daha sabrederiz ama sonra verecek cevabınızda oynayacak yerinizde kalmaz. Hamdi Topçular, Temel Kotiller nasıl gittilerse AYCILAR ve EKŞİLER de gider hancı çalışanlar burda kalır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hyr ~ 2 yıl önce
hyr hyr hyr!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat bey ~ 2 yıl önce
KTHY'de de günümüzde de suçlu, pilotlar veya uçucular değildi. Şirketin mali yönetiminde en az payı olan varsa o da bir havayolunun çekirdek kadrosu, en değerli çalışanları olan uçuculardır.Nasıl şirketler batırılırken uçucular ucmaya devam ettilerse, hakettikleri maaşları almaları da engellenemez. Kimse o zaman da bencillik etmemiştir şimdi de etmemektedir. Bunu anlayacak kapasitede olmanıza rağmen böyle bir yazı yazmanızın farklı anlamları olabilir mi? Adaletten bahsedeceksek, kar edildiği zaman üçer beşer maaş alanlar, şirketleri zarar sokan karar vericiler, hiçbir iş yapmayanlarla ve onların haketmedikleri maaşlarla işe başlanmalıdır. Eğer adaletten bahsediyorsak uçucular da bu kategorilerin hiçbirine sokulamaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 2 yıl önce
Çok iyi yazmışsınız.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000