05 Haziran 2013, Çarşamba
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Hamdi Topçu normal şartlarda yabancı şirketleri geçelim Türkiye'deki hangi kurumsal büyük şirketin başına idareci olabilirdi?
  • Grev doğal bir haktır , katılanda katılmayanda saygıyı hak eder ama yurt dışı medyaya THY ile ucmayın emniyetsiz yada yapılan şikayetlerle mutlu olmak vatan hainliginden baska birşey değildir.
  • Yabancı kaptanların kira yardımına da bu zam yapıldı mı acaba
  • 305 için adım atılmayacakmı hala bekliyoruz .yeter artık HAMDİ TOPCU YETER.
  • SEFA BEY 38 sene bu sektördesiniz. Artık sendika başkanlığına aday olun lütfen. Bildiklerinizi sadece yazıp çizmemiş, icraata dökmüş olursunuz. Unutmayın ki çok konuşup hiçbişey yapmayan kitleler fayda sağlamıyor. Az bilip çok iş yaptığını zannedenlerde ortamı bu hale getiriyor.
  • HAMDİ TOPÇUNUN CANLI YAYINDA SÖYLEDİĞİ SÜPRİZE NE OLDU? TÜM PERSONELİN BEKLEDİĞİ 80.YIL İKRAMİYESİ NEREDE? VERİLEN SÖZLERE NE OLDU ? ? ? PERSONELİNİZE 80.YILDA BÖYLEMİ TEŞEKKÜR EDİYORSUNUZ ? ? ? BİZE YÜZDE 3 ÜCRET ARTIŞINI MI REVA GÖRDÜNÜZ? ? ? BAŞKAN VE MÜDÜRLERİNİZE EXTRA BAŞARI PRİMİ VERİYORSUNUZDA İŞÇİ VE MEMURUNUZA NE DİYE VERMİYORSUNUZ ? ? ? YAPIN BİR JEST TE NE KADAR PERSONELİ SEVDİĞİNİZİ ANLAYALIM...8 HAZİRANDA TÜM PERSONEL SİZDEN BAŞARI PRİMİ BEKLİYOR. . .
  • Hamdi beyle, başladık Hamdi beyle gidiyoruz. Beyefendinin adı Genel Müdürün ve diğer yöneticilerin hepsinin önüne geçmesine geçti ama, bununlada yetinmiyor gibi. Hamdi ismi THY' nin önüne geçemez. Alkışlanabilecek uygulamalar varken bu ego ve bazı yaptıkları olanları tozlandırıyor.İsim en önde. İşler bir şekilde ters gider, uçaklar dolmaz ( boşalır ) ve zarar başlarsa Hamdi beyin hatayı fatura edeceği kimse de yok. İşe aldıkları da dahil herkes ona arkasını dönecektir. Temenni etmeyiz ama, böyle bir şey olursa bakalım Hamdi bey tek yetkili bendim, şimdide tek sorumlu benim diyebilecek mi? Bu mübarek günde tek dileğimiz yüce Allahın THY' ye kaza bela vermemesidir. Gerisi kolay. Kendiliğinden hallolur herşey. Beklemek gerek.Zira bu gün Hamdi beyin arkasında Sn. Başbakan var.Kendini sağlama almış durumda. Düşmez kalkmaz bir Allah.
  • Memurlar var, cin olmadan şeytan çarpmaya çalışanlar var, KALİTELİ İNSAN TAŞIYORSAN KALİTELİ PERSONEL çalıştıracaksın , herşey para demek değil, kurumsal kültür diye birşey var, TK'daki TEK KURUMSAL KÜLTÜR. KOOOOORRRRRKKUUUUU , herkes kıçından korkuyor, korkak insan sorun çıkarır, müşteri kaybettirir, adam öldürtür, şirketi rezil eder, bir tahliye yaparsın çarşafa dolanır herşey , işini özümsemez olsa da olur olmasa da olur der, en fazla işten atarlar der , ben bu 1900 lirayı nerde olsa kazAnırım der ve çeker gider , bu zihniyetli insanlarla şirket bi yere varamaz, Emirates'le Katar'la Lufthansa ile yarışamaz, neden bakamıyor neden karşılaştırmıyor hiçkimse diğer büyük şirketlerin uçuş ekiplerine verdiği imkanları, Yemez çünkü , UTANIRLAR o zaman, TK yabancı kaptanların alayına KİRA yardımı yapıyor, neden kimse takılmıyor bu konulara YEMEZ çünkü , EN KOLAYI OTURDUĞU YERDEN ÖTMEK, ötün bakalım kronik hazımsızlar sizi, kıskançlığı adet halen getirmiş bu millet ....,
  • en zor mesleklerden biri olan kabin memurluğunu kolay bir işmiş gibi basite indirgemek için uçan garson benzetmesini yapan olsa olsa cahilin önde gideni bir kazma olur.
  • Arkadas yazmayacağım diyorum, ortalıktaki bu kadar art niyetli cahil insanı görünce duramıyorum, TK kabin memurlarını küçümseyen ve aldıkları ücretin fazla olduğunu söyleyebilen insanlıklar hiç Atlasjet, Onur veya Pegasus'la uçtular mı acaba, uçsalar böyle konuşmazlar, U şirketlere uçan insanların profilleri de bellidir, bu şirketlerde çalışan kabin memurlarının yaptıkları iş de bellidir, ne kadar ekmek o kadar köfte arkadaş, gelin bakalım son zamanlarda şirketin part time olarak aldığı memurların sosyal ve kültürel seviyelerine, kimseyi horlamak demek değil bu, herkes yerini bilecek, sen şirketinde iki üç dil bilen ya da İstanbul-İTÜ-Boğaziçi-Marmara-ODTÜ vb benzeri üniversiteleri bitirmiş ya da diğer şirketlerden tecrübeli gelmiş kabin memuru çalıştırmak istiyorsan bunun bir bedeli var, kenarın dilleri nazik olabilir ama nazenin olamaz, yolcuya. " dayı" diyen stewartlar , " teyze" diyen memurlar var, cümle alemin bildiği " sick passenger " tabirini " disaster passenger" yapan

THY'DE KABİN PERSONELİ ÜZERİNE UYGULANACAK SENARYO

 Ülkemizin geldiği bu günkü durumda sizlere sektör el yazı yazmanın zorluğunu takdir edersiniz. Airporthaber siyasi yazılarla değil havacılık haber ve yorumları ile tanındığı için, burada yazmak istediğim görüşlerimin sitenin yayın anlayışına uymayacağını düşünerek, THY’de yaşanan grev sürecine yönelik kısa bir yazı yazabildim.

Bildiğiniz üzere; THY’nin Yönetim Kurulu başkanı o şirketin genel müdürü yokmuş gibi her gün kapı, kapı TV’lerde boy gösteriyor. Bu tür bir uygulama, emri altındaki genel müdürü ve şirketin halkla ilişkiler görevini yapan kişileri de işlerinden soğutur. Bu nedenle her kes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum. Hamdi beyin tek adam olmaya özenmesi bana bir başka çağrışım yaptı ama o konuya da yine siyaseti havacılığa bulaştırmama adına girmeyeceğim.

THY’deki 29 Mayıs 2012 tarihinde yapılan eylem ve grev konusundaki her yazdığımın tamamıyla satır atlamadan arkasında olduğumu belirterek bunlardan sadece 305 olayını tekrar ele almam gerekecek. Çünkü her ne kadar toplu iş sözleşmesinde grev ile 305 olayını aynı başlık altında tutmayın dediysem de bu isteğimin, THY’ye verilen 24. Toplu iş sözleşmesi teklifinde göremememe rağmen her türlü söylemlerde kullanıldığı ve “olmazsa olmaz” maddemizdir denmesini anlayamadım.

THY işvereni, Sendikalar ve Toplu iş sözleşmeleri kanununun madde 68 ine göre sendika aleyhine dava açmış olduğunu biliyoruz. THY bu müracaatında, her ne kadar toplu iş sözleşme teklifinde, 305 den bahsedilmese de kamuoyuna yayınlanmış konuşmalarda bu 305 konusuna değinildiği ve toplu iş sözleşmesinin 305 sorunu ile bağdaştırıldığını iddia ederek uygulanan grevin yasal olmadığını belirtmiştir. Sendika ’da verdi savunmada, bu konunun resmi bir yazışmada geçmediğini, bant kayıtlarının ve söylemlerin bu konuyla ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak savunmaya geçmiştir. 

Sendikanın bu savunması her ne kadar mantıklı olsa da bugün bir telefon konuşmasının bile delil olarak sunulduğu ve kabul gördüğü bir ortamda hâkimin vereceği kararı bende merak ediyorum.

Aslına bakacak olursanız;,Mahkemeler bu grevi, yasal olmayan grev statüsüne bile soksa grevciler eylemci sayılamaz. Çünkü yasada önemli olan kast niteliği oluşmamıştır. 

Bu konu yasal bir konu ve bekleyip göreceğiz. Ancak benim merak ettiğim bir konuyu burada açıklayıp sizlerin görüşlerini almayı istiyorum. 29 Mayıs eylemine katılan kişiler, kendilerinin toplu iş sözleşmesi maddelerinde isteklerden biri olmadıklarını biliyorlar mıydı?

Bilmiyorlarsa; sizler işe geri dönmeden bu toplu iş sözleşmesi bitmez söyleminde bulunuldu mu? Buna inandırıldılar mı?  Bunları neden mi soruyorum. THY işvereni, sendikanın toplu iş sözleşmesi teklifi alıp aynen imzalasa idi bu resmi istek teklifinde 305 maddesi olmadığından bunlar açıkta kalmayacaklar mıydı?  Bu konuda beni aydınlatın lütfen.

Değerli okurlarım; THY bilhassa kabin personeli ile çok uğraşıyor. Bunun nedeninin; kabin personelinin ücretlerinin düşürülmesi amaçlı olduğunu düşünüyorum. 29 Mayıs ta yapılan bu eylem THY’nin işine geldi. Bu nedenle o eylemin, o günkü şartlarda( part time uygulamalar) bilhassa kabinden başlatılmasının çok büyük bir stratejik hata olduğunu yazmıştım.

Hamdi Topçu’nun 305 çalışana iş başı yaptırmayacağını ilk baştan beri devamlı olarak iddia ettiğimi biliyorsunuz. Çünkü Hamdi Topçu bugün bu arkadaşları iş başı yaptırttığında bundan sonra yine bir sebep bularak veya yaratarak işten çıkartacaklarına yönelik zorda kalmak istemiyor. Bu inatlaşmanın nedeni,THY'nin bundan sonrada devam edecek olan işten çıkartmalarının devam edeceğine bir işaretdir.  

Neden mi?  

Birinci neden tabii ki karlılıktır.  ( binlerce kabin memuru maaşlarını düşürmeye çalışılıyor)

İkincisi ve bence en önemlisi; Kadrolaşma.

Her geçen gün cemaat ve siyasi kanattan bir dolu “hamili kart yakınımdır” tarzı torpil isteklerini olacağını sizlerde benim gibi biliyorsunuzdur. Bu ayrıcalıklı kişilere yer bulmak lazım. Birileri çıkartılmadan diğerlerini almak nereye kadar uygulanabilir ki?

 Bu nedenle, zaman içinde yüksek maaşlı kabin memurlarını yeni part time kabin memurları ile değiştirmek gerektiğini düşünüyorlar. Aslında ilk düşünceleri, kabin memurlarını taşeron bir firma adı altında çalıştırıp oradan kiralamak idi. Belki ilerde onu tekrar gündemlerine alırlar. Yöneticilere verilen yüksek ücretler bir yerlerden çıkmalı değil mi ama?

Grev den dönenler ve uçuş işletmenin kara listesinde olanlar kendilerine dikkat etsinler. Aceleci yapısı olmayan Hamdi Bey bunu yavaş, yavaş sindire sindire yapacaktır.

Hamdi Topçu’nun çıktığı programları hiç kaçırmıyorum. Neler demiyor ki,

THY’de grev yoktur diyor ve arkasından grevin iptali için mahkemeye başvuruyor.

Greve İdeolojik diyor. Bir sürü çalışan işten çıkarılmış, çalışma saatlerinin rezaletinin yanı sıra, Ojeler, kıyafetler, rozetler ve alkol yasakları THY’nin İslami ideolojilerin etkisi altında kaldığını göstermiyor mu? Bunlara itiraz  etmek mi ideolojik oluyor? 

Grev yasal haktır ve katılanlara saygı duymak lazım gelir diyor ama sonra çalışanlara bir link yollayıp greve katılıp katılmayacağını soruyor:)  Grev aşamasındaki polisiye tedbirler ve grevi baltalamak için vaat edilen ödüller, tek taraflı verilen ücret zamları neyi gösteriyor? Grev kırıcılığın ağa babası yapılıyor. 

Grev de yaşanan adaletsizlikler mi desem,15 Mayıstan sonra işe başlatılanlar mı desem, neler yok ki…

Hamdi Bey; THY ekipleri fazla çalıştırılmıyor ve uçurulmuyor diyerek bizi Avrupa şirketleri ile mukayese edin diyor. Sendikanın yerine ben olsam anında bu konunun üstüne gider tüm Avrupa şirketleri ile mukayese ederek yayınlarım.

Hamdi Bey devamlı hukuktan bahsederken arada sırada kendi yaptığı hukuksuzluklardan da bahsetse daha inandırıcı olur. Kendini Pürü pak gösterirken,sendikayı tu-kaka göstermek inandırıcı olmuyor. 

Hamdi Bey bir doğru söz söyledi ki gerçekten çok mantıklı buldum. THY’nin geleceği ile Türkiye’ninki aynı dedi.  Hakikaten THY’yi hükümet kendi planları doğrultusunda yönetiyor. Türkiye'de bu gün yaşanan kaos ortamı THY'de de yaşanıyor. Bravo Hamdi beyciğimize bu kadar güzel bir benzetme olamaz.

 Hamdi Bey,sıkıştığında biz özel şirketiz ve ortaklarımız var diyor. THY'nin ağzı olup dili olmayan ortakları olduğu doğrudur. Ortakların THY yönetimine yönelik eleştri getirdiğini, ortak(!) sıfatıyla katıldığım genel kurullarda pek göremedim.

THY genel kurulların da benden başka konuşan ve yönetiminizi eleştiren ortak mı var Hamdi Bey? 

Hamdi Bey, Havayolu artık ulaşım aracı haline geldi dedi. Bunu ben anlayamadım. Tercüme eden olursa sevinirim.

Notlarıma baktım da en beğendiğim sözcüğü en sona büyük harflerle yazmışım.

THY’nin yöneticilerini transfer etmek için yurt dışından talep var dedi ve ben koptum:)  

Sonuç olarak; THY’de yaşanan bu süreçte greve katılanlar kadar katılmayanlarında huzursuz olduğunu biliyorum. Çalışma arkadaşlarının bazılarının grev yapması ve olası bir başarısızlıkta düşecekleri durum çalışanları mutlu etmeyecek ve üzecektir. 

Bunun yanı sıra; Hava-İş sendikasının, grevi sendikanın genel kuruluna kadar sürdürerek, genel kurula grev de olarak girmeyi planladıklarını düşünüyorum.

Hayırlısı olsun.

NOT/ Tarafıma yollanan şikayet,uygunsuzluk,uçuş emniyeti ihlalleri ve kişisel sorunlarınızla ilgili her türlü maili çok dikkatlice okuyor ve Ajanda!ma kaydediyorum. Bunların hepsi bu köşede sıra ile gündeme alınacaktır.  İçiniz rahat olsun. sefainan@gmail.com a yolladığınız her mailin gizli kalacağı hususunda, sanırım söz vermeme gerek bile yok. 38 senedir aranızdayım .Dün neyse bugün de oyum. Sevgi ve saygılarımla

 

 

  

THY'DE KABİN PERSONELİ ÜZERİNE UYGULANACAK SENARYO

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (73)

Davulcu Vedat ~ 5 yıl önce
Hamdi Topçu normal şartlarda yabancı şirketleri geçelim Türkiye'deki hangi kurumsal büyük şirketin başına idareci olabilirdi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Grev Grev ~ 5 yıl önce
Grev doğal bir haktır , katılanda katılmayanda saygıyı hak eder ama yurt dışı medyaya THY ile ucmayın emniyetsiz yada yapılan şikayetlerle mutlu olmak vatan hainliginden baska birşey değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğrucu ~ 5 yıl önce
Yabancı kaptanların kira yardımına da bu zam yapıldı mı acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KABİN ~ 5 yıl önce
305 için adım atılmayacakmı hala bekliyoruz .yeter artık HAMDİ TOPCU YETER.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
göreve ~ 5 yıl önce
SEFA BEY 38 sene bu sektördesiniz. Artık sendika başkanlığına aday olun lütfen. Bildiklerinizi sadece yazıp çizmemiş, icraata dökmüş olursunuz. Unutmayın ki çok konuşup hiçbişey yapmayan kitleler fayda sağlamıyor. Az bilip çok iş yaptığını zannedenlerde ortamı bu hale getiriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BAŞARI PRİMİ? ? ? ~ 5 yıl önce
HAMDİ TOPÇUNUN CANLI YAYINDA SÖYLEDİĞİ SÜPRİZE NE OLDU? TÜM PERSONELİN BEKLEDİĞİ 80.YIL İKRAMİYESİ NEREDE? VERİLEN SÖZLERE NE OLDU ? ? ? PERSONELİNİZE 80.YILDA BÖYLEMİ TEŞEKKÜR EDİYORSUNUZ ? ? ? BİZE YÜZDE 3 ÜCRET ARTIŞINI MI REVA GÖRDÜNÜZ? ? ? BAŞKAN VE MÜDÜRLERİNİZE EXTRA BAŞARI PRİMİ VERİYORSUNUZDA İŞÇİ VE MEMURUNUZA NE DİYE VERMİYORSUNUZ ? ? ? YAPIN BİR JEST TE NE KADAR PERSONELİ SEVDİĞİNİZİ ANLAYALIM...8 HAZİRANDA TÜM PERSONEL SİZDEN BAŞARI PRİMİ BEKLİYOR. . .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DOĞRU SÖYLÜYOR. ~ 5 yıl önce
Hamdi beyle, başladık Hamdi beyle gidiyoruz. Beyefendinin adı Genel Müdürün ve diğer yöneticilerin hepsinin önüne geçmesine geçti ama, bununlada yetinmiyor gibi. Hamdi ismi THY' nin önüne geçemez. Alkışlanabilecek uygulamalar varken bu ego ve bazı yaptıkları olanları tozlandırıyor.İsim en önde. İşler bir şekilde ters gider, uçaklar dolmaz ( boşalır ) ve zarar başlarsa Hamdi beyin hatayı fatura edeceği kimse de yok. İşe aldıkları da dahil herkes ona arkasını dönecektir. Temenni etmeyiz ama, böyle bir şey olursa bakalım Hamdi bey tek yetkili bendim, şimdide tek sorumlu benim diyebilecek mi? Bu mübarek günde tek dileğimiz yüce Allahın THY' ye kaza bela vermemesidir. Gerisi kolay. Kendiliğinden hallolur herşey. Beklemek gerek.Zira bu gün Hamdi beyin arkasında Sn. Başbakan var.Kendini sağlama almış durumda. Düşmez kalkmaz bir Allah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bra ~ 5 yıl önce
Memurlar var, cin olmadan şeytan çarpmaya çalışanlar var, KALİTELİ İNSAN TAŞIYORSAN KALİTELİ PERSONEL çalıştıracaksın , herşey para demek değil, kurumsal kültür diye birşey var, TK'daki TEK KURUMSAL KÜLTÜR. KOOOOORRRRRKKUUUUU , herkes kıçından korkuyor, korkak insan sorun çıkarır, müşteri kaybettirir, adam öldürtür, şirketi rezil eder, bir tahliye yaparsın çarşafa dolanır herşey , işini özümsemez olsa da olur olmasa da olur der, en fazla işten atarlar der , ben bu 1900 lirayı nerde olsa kazAnırım der ve çeker gider , bu zihniyetli insanlarla şirket bi yere varamaz, Emirates'le Katar'la Lufthansa ile yarışamaz, neden bakamıyor neden karşılaştırmıyor hiçkimse diğer büyük şirketlerin uçuş ekiplerine verdiği imkanları, Yemez çünkü , UTANIRLAR o zaman, TK yabancı kaptanların alayına KİRA yardımı yapıyor, neden kimse takılmıyor bu konulara YEMEZ çünkü , EN KOLAYI OTURDUĞU YERDEN ÖTMEK, ötün bakalım kronik hazımsızlar sizi, kıskançlığı adet halen getirmiş bu millet ....,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no ajitasyon yazana ~ 5 yıl önce
en zor mesleklerden biri olan kabin memurluğunu kolay bir işmiş gibi basite indirgemek için uçan garson benzetmesini yapan olsa olsa cahilin önde gideni bir kazma olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kazma'dan cevap ~ 5 yıl önce
Sapım emrinde. Nerede ve ne zaman isterseniz kazma sapım göreve hazırdır. (Kaşınma, kaşırlar)
Bra ~ 5 yıl önce
Arkadas yazmayacağım diyorum, ortalıktaki bu kadar art niyetli cahil insanı görünce duramıyorum, TK kabin memurlarını küçümseyen ve aldıkları ücretin fazla olduğunu söyleyebilen insanlıklar hiç Atlasjet, Onur veya Pegasus'la uçtular mı acaba, uçsalar böyle konuşmazlar, U şirketlere uçan insanların profilleri de bellidir, bu şirketlerde çalışan kabin memurlarının yaptıkları iş de bellidir, ne kadar ekmek o kadar köfte arkadaş, gelin bakalım son zamanlarda şirketin part time olarak aldığı memurların sosyal ve kültürel seviyelerine, kimseyi horlamak demek değil bu, herkes yerini bilecek, sen şirketinde iki üç dil bilen ya da İstanbul-İTÜ-Boğaziçi-Marmara-ODTÜ vb benzeri üniversiteleri bitirmiş ya da diğer şirketlerden tecrübeli gelmiş kabin memuru çalıştırmak istiyorsan bunun bir bedeli var, kenarın dilleri nazik olabilir ama nazenin olamaz, yolcuya. " dayı" diyen stewartlar , " teyze" diyen memurlar var, cümle alemin bildiği " sick passenger " tabirini " disaster passenger" yapan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yani... ~ 5 yıl önce
neymiş suimisal misal olmazmış. Zaten uçangarsonlarda bulunması gereken asgari standartlar nedeniyle fahiş rakam ödenemez. Her sektörde bulunabilecek olumsuz örnekleri sanki hepsi aynı durumdaymış gibi göstermek en nazik ifadeyle kolpacılıktır. Eğer gerçek sizin söylediğiniz gibi olsa, yani uçangarsonlar bulunmaz hint kumaşı olsa dandik greviniz başarılı olurdu. Grev elinizde patlamıştır. Geçmiş olsun. Kendinize başka bir iş arayın ve kapatmayın dükkanın önünü.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000