16 Mayıs 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • kartal ımam hatıplı ,ı alıp bırden bıre en ust tıcaretın basına getırılırse ,sonuc budur,altındakı tecrubesızlerı sırf makam ıcın ıyı maas alalım nasıl olsa thy oturmus bır kurulus ısler yuruyor zıhnıyetı devam ederse bu gıbı mudur baskan lar daha cok zarar sebebıyet vereceklerdır.
  • Görünen köy klavuz istemez.Bunca liyakatsız,tecrübesiz iş bilmeyen adamı sadece kartal ih mezunu diye oralara buralara müdür ve müdür ğstü yönetici olarak benmi atadım? Bir araştırın bakalım thy de yöneticilik yapan müdür veya başkan yardımcısı veya başkan seviyesinde olanlar kimin nesiler????Hadi bir araştırın? Olmamıştırın hiç suçu yokmu da sadece müdürler sorgulanıyorlar?Ticaretin başı ne yapıyor?????Kendisi o makama layıkmı?
  • Bulut Binali, TCDD ceosu Suleyman karaman i thy ye ceo yapacakmis. E artik ilker ayci yuksek hizli Ankara seferlerine baslar. Simdiden basladi,post kavgasi ne de guzel gidiyorken,,,,,,:)
  • Türkiye zor biir süreçten geçiyor..ilker bey vizyonu olan donanımlı bir yönetici..hamdi bey ile mukayese edilmiyecek derecede iyi bir yönetici sadece talihsizliği ülkemiz zor günler geçiyor bu sebepten ülkemizde etkilenen belli başlı sektorlerden biri havacılık...trilyonluk reklamlar uçak alımları büyüme hedefleri daha kontrollü olmalı..süreç kontrolü gerektiriyor...eğerki bu duraklama sürecini thy en az zarar ile atlatırsa daha güçlü bir şirket olur...ülkemiz şirketimiz için hayırlı olsun...

THY'de birçok isim topun ağzında!

Türk Hava Yolları'nın 2016 yılının ilk çeyreğinde ortaya çıkan1.2 milyar TL'lik zararını, mevcut iç ve uluslararası şartları göz önüne alarak değerlendirdiğimizde çok da sürpriz olarak göremeyiz. Türkiye'nin uluslararası arenada yaşadığı sorunların ve iç politikadaki dalgalı seyrin ( terör, ekonomi vs) ilk negatif etkileneninin, turizm ile birlikte havacılık sektörü ve dolayısıyla THY olmasının, sürpriz olmadığını  düşünenlerdenim. THY, 10 yılı aşkın süredir devam eden rüya gibi bir dönemin sonunda kabusla tanıştı. Rekor kar rakamlarından sadece bir kaç ay sonra rekor zarar rakamları ortaya çıktı!

Yakın tarihe baktığımızda, THY için şunları görüyorduk: "Uçak siparişleri, yeni hatlar, yeni şirketler, sıradışısponsorluklar, yeni istihdam imkanları ve rekor düzeyde karlılıklar... "

THY, taraflı tarafsız her kesimin takdirini kazanırken önceki yıllarda yüklü borçları dolayısıyla "devletin sırtındaki kambur  "nitelendirmesinden de bir nevi sıyrılmayı başarmıştı.

THY öyle bir sistem oturttu ki, kim gelirse gelsin işler tıkır tıkır ilerliyordu. Ali gelmiş, Veli gitmiş çok da önemli değildi. 2008 krizinde dünya havacılığı krizdeyken bile THY, başarısıyla parmak ısırtıyordu. O dönem Kevin Costner ile başlayan ünlü isimlerle ve spor kulüpleriyle sponsorluk anlaşmaları ilerleyen yıllarda da başarıyla devam ettirildi.

Ancak her çıkışın bir inişi olduğu gibi başarılı bir dönemin sonunda başarısız dönemler de olabilirdi. THY için bunu tam olarak başarısız bir dönem olarak tanımlamak haksızlık olur. Çünkü Türkiye'ye direkt gelen yolcu sayısı düşse de transit yolcu sayısındaki artış, aslında THY'nin işini doğru yaptığını ancak doğrudan Türkiye'ye gelecek yolcuların tercihlerini Türkiye yerine başka ülkelerden yana kullandığını ortaya koyuyordu. THY yönetimini Japon Yeni ile borçlandığı için belki eleştirebiliriz ancak yolcu sayısının düşmesinden dolayı eleştirmek, mevcut koşulları düşündüğümüzde ciddi haksızlık olur. Ancak buna rağmen THY'de son dönemde bir rehavet ortamı oluştuğunu da gözlemleyebiliyoruz. "Nasıl olsa THY her durumda büyüyor, kar ediyor" anlayışının da etkisiyle özellikle liyakat konusunda hassasiyetin ikinci plana atılabildiğini, başarılı yöneticilerin yerlerinin değiştirildiğini ya da görevlerinden tamamen uzaklaştırıldığını söyleyenler, çok haksız sayılmazlar ancak her şeye rağmen THY yönetimi bu ağır faturanın altından kalkmayı bilmelidir.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın bu dönemde ekonomist kimliği ile birlikte ipleri tamamen eline alacağını düşünüyorum. Aycı, zarar açıklanmasından hemen sonra bütün yurtiçi yurtdışı yöneticilerini toplayarak işi baştan sıkı tutacağını gösterdi. THY yöneticileri belki de ilk kez İlker Aycı'yı böylesine agresif ve sinirli gördüler. Toplantıya katılanlar Aycı'nın zararı içine sindiremediği için aşırı gergin olduğunu söylüyorlar. İlker Aycı'nın, bütün yöneticilere daha çok çalışın mesajı verirken kullandığı üslubun zaman zaman sertleşmesinin yöneticileri gelecekleri açısından ciddi anlamda tedirgin ettiğini de duydum. Hatta bazı yöneticileri doğrudan ve çok ağır şekilde suçlayarak memnuniyetsizliğini dile getirmesinin önümüzdeki günlerde önemli makamlarda görev değişimi yaşanabileceğinin sinyalleri olduğunu da söyleyebiliriz.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı yer işletmeden ticarete, yurtdışı satış müdürlerinden yurtiçi pazarlama yöneticilerine kadar bütün yöneticilerine verdiği ihtarın ihtarla kalmayacağını da hemen söyleyeyim. Aycı o toplantıda aldığı önemli bir kararı da açıkladı. Bundan sonra satış gelirlerinde ilk 50'ye giren satış müdürlerini ödüllendirecek, son 20'de kalan yöneticileriyle de yollarını ayıracak. Yani Aycı, 'ya aklınızı başınıza alın çalışın ya da gidin' diyor. Tehdit gibi görünse de Aycı'nın penceresinden baktığınızda öfkesine hak vermemiz gerekiyor. 10 yıldır karlılığı ve başarısı konuşulan bir şirkette bir yıl doldurmadan zarar açıklamak kuşkusuz öfkesinin en büyük sebebidir. Ancak Aycı'nın yöneticilerini eleştirirken Türkiye'nin içinde bulunduğu mevcut şartları da göz önünde bulundurması gerekiyor. Rusya krizini ve patlamaların etkisini görmezden gelmek 'neden uçakları dolduramıyorsunuz' diyerek yöneticilere yüklenmek çok da adil gelmiyor bana!

THY'de birçok isim topun ağzında!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (76)

haksız ~ 2 yıl önce
kartal ımam hatıplı ,ı alıp bırden bıre en ust tıcaretın basına getırılırse ,sonuc budur,altındakı tecrubesızlerı sırf makam ıcın ıyı maas alalım nasıl olsa thy oturmus bır kurulus ısler yuruyor zıhnıyetı devam ederse bu gıbı mudur baskan lar daha cok zarar sebebıyet vereceklerdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Görünen köy ~ 2 yıl önce
Görünen köy klavuz istemez.Bunca liyakatsız,tecrübesiz iş bilmeyen adamı sadece kartal ih mezunu diye oralara buralara müdür ve müdür ğstü yönetici olarak benmi atadım? Bir araştırın bakalım thy de yöneticilik yapan müdür veya başkan yardımcısı veya başkan seviyesinde olanlar kimin nesiler????Hadi bir araştırın? Olmamıştırın hiç suçu yokmu da sadece müdürler sorgulanıyorlar?Ticaretin başı ne yapıyor?????Kendisi o makama layıkmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Binali ~ 2 yıl önce
Bulut Binali, TCDD ceosu Suleyman karaman i thy ye ceo yapacakmis. E artik ilker ayci yuksek hizli Ankara seferlerine baslar. Simdiden basladi,post kavgasi ne de guzel gidiyorken,,,,,,:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zor günler ~ 2 yıl önce
Türkiye zor biir süreçten geçiyor..ilker bey vizyonu olan donanımlı bir yönetici..hamdi bey ile mukayese edilmiyecek derecede iyi bir yönetici sadece talihsizliği ülkemiz zor günler geçiyor bu sebepten ülkemizde etkilenen belli başlı sektorlerden biri havacılık...trilyonluk reklamlar uçak alımları büyüme hedefleri daha kontrollü olmalı..süreç kontrolü gerektiriyor...eğerki bu duraklama sürecini thy en az zarar ile atlatırsa daha güçlü bir şirket olur...ülkemiz şirketimiz için hayırlı olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VAH VAHH ~ 2 yıl önce
ilker ayci geldi hazira kondu ,, Hamdi'nin VE EKIBININ 12 YILLIK EMEGININ USTUNE KONDU .. YAKINDA PATLAR .. THY ZARAR EDINCE ALTTAKILERDEN 20 KELLE ALMAK SADECE OSMANLIDAKI DELI PADISAHLARIN VEZIR KELLESI ALMALARI GIBI ZAVALLICA BIR HAREKET .. ZARARIN SORUMLUSU ILKER AYCI VE KARTAL IMAM HATIPLI ZAVALLILARDIR

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000