18 Kasım 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Inşallah olur çok istiyorum
  • tesettürlü hostes istiyoruz...
  • Bence kapalı hostes de olmalı yani ne bu insanlardaki kafa?
  • Sayın muzefer bey sen dini bilseydin böyle saçma sapan konusmazdin kuran-i kerimi ac oku azhab suresinin 56nci ayetini ortunme nasil var dinde görürsün be adam dinsiz

THY'DE BAŞÖRTÜLÜ KABİN MEMURU OLACAK MI?

Türk Hava Yolları, fesi andıran şapka modeli ve Osmanlı çizgisi taşıyan tasarımlar nedeniyle uzun süre tartışılan yeni kıyafetler için o dönemde, “ Bunlar, üzerinde kesin karar verilmeyen eskiz modeller” açıklaması yapmıştı.

Aradan 8 ay kadar zaman geçti. THY o günden bu güne üzerinde çalışılıyor dediği diğer modeller arasında kararını veremedi! O günlerde basınla paylaştığı ve tasarımları son aşamaya gelmiş kıyafetlerin 8 ay gibi uzunca bir zaman geçmesine rağmen halen ortaya çıkmaması herkes gibi beni de kuşkulandırdı. Acaba THY yeni kıyafetlerini neden kullanmaya başlamıyor?

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, tartışmaların yaşandığı dönemde yeni kıyafetlerin Ramazan ayında ekiplere dağıtılacağını söylemişti. Sonra tarihi güncelledi. Bir başka röportajında ‘Bayramdan sonra yeni kıyafetler giyilecek’ dedi. Ama iki bayram geçti, o da olmadı.

Tasarımları yüzde 80 oranında tamamlanmış kıyafetlerin bu kadar uzun süredir seçilememesi sizce de enteresan değil mi?

O günlerde kıyafet meselesiyle ilgili bir iddia ortaya atılmıştı. İddiaya göre THY Yönetim Kurulu, tartışılan kıyafet modeli konusunda kesin kararını, fotoğraflar kamuoyuna sızmadan bir hafta önce vermişti. Ancak kamuoyunun tepkisinin ölçülmesi için modeller sosyal medya üzerinden kasıtlı olarak sızdırıldı. Sonra da ciddi tepkiler gelince modeller için, ‘eskizdi’ açıklaması yapıldı. Zaten baktığınızda sıfırdan bir kıyafet seçimi için ihaleye çıkılsa, 8 aylık sürede modeller çizilir, karar verilir ve kullanılmaya da başlanır. Ama, haftalar aylar geçiyor, THY diğer alternatif modellere yönelmiyor ve bu yüzden yeni kıyafetler kullanılmaya başlanamıyor. Şimdi söylenen tarih 2014 yılı başı... Tabi bu arada eski üniformaların değişim zamanı çoktan geçtiği için özellikle kabin ekiplerinin yıpranmış kıyafetleri kullanmak zorunda kaldığı ve bu konuda ciddi rahatsızlık olduğu da kulağımıza geliyor.

Konumuza dönersek...

Biraz beyin fırtınası yapalım, komplo teorisi üretelim... 

THY’nin kıyafet konusunu yılan hikayesine çevirmesinde acaba şöyle bir düşünce yatıyor olabilir mi? Biliyorsunuz kamuda başörtüsü yasağı bir kaç ay önce kalktı. Meclisteki kadın milletvekilleri de başörtüleriyle oturumlara katıldı. Hali hazırda THY bünyesinde ve bağlı kuruluşlarda çok sayıda başörtülü personel var. Sadece uçak personelinde şimdilik böyle bir uygulama yok. Uygulamada başörtülü kabin memuru yok ama olması için bir engel de bulunmuyor. Çünkü, hatırlayacaksınız kılık kıyafet yönetmeliği yakın geçmişti bunun önünü açacak şekilde düzenlenmişti. 

O yüzden THY’nin de türban serbestisinin sağlanmasını bekleyip yeni tasarımlarda başörtülü hostesler için ayrı bir tasarım yaptırma olasılığı var mıdır?

Belki somut gerçeklere dayanmayan bir fikir olabilir ancak hanginiz gerçekleşmez diyebiliyorsunuz? Peki öyle bir karar verilirse nasıl olur? Bence fena olmaz ama THY’nin deve, terlik ve cübbe etiketlerinin yanına bir de türban eklemesi, ciddi tartışmaları da beraberinde getirir. Şimdiden uyarayım...

THY'DE BAŞÖRTÜLÜ KABİN MEMURU OLACAK MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Seyda ~ 2 ay önce
Inşallah olur çok istiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
özge kurnaz ~ 11 ay önce
tesettürlü hostes istiyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
melike ~ 1 yıl önce
Bence kapalı hostes de olmalı yani ne bu insanlardaki kafa?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bermal ~ 3 yıl önce
Sayın muzefer bey sen dini bilseydin böyle saçma sapan konusmazdin kuran-i kerimi ac oku azhab suresinin 56nci ayetini ortunme nasil var dinde görürsün be adam dinsiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000