14 Aralık 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • uçağı doldurursanız first class yolcu bulurusunuz.thy bulamaz sa da kendi pas yolcusunu buraya bindirmez.dolu der almaz bu böle biline.umarım ekonomik kullanılır....
  • Sefa Bey Merhaba. Yukarıda saydığınız faktörler yani 777 için yeni ekiplerin (kokpit kabin) kurulması,yeni eğitimler, yeni tip müdürlüğü oluşumu,yeni parça stoklarının oluşturulması vs.vs. Size tamamen katılıyorum. A340 alımına gidileceğine neden 777 alındı. Sebebi çok açık > A340 bulunamadı!. Bulunan A340lar ise kurumun teknik yeterlilik testlerini geçemedi. Bu sebeptendirki 777 alımına gidildi. 777 gibi geniş gövde uçaklar arasında ün yapmış hem daha ekonomik hemde daha dayanıklı uçaklardan oluşan yeni bir tip müdürlüğü oluşturmak müthiş bir düşünce gibi görünüyor.Ama şunu söylemeden de edemeyeceğim. Şayet bu tayarelerin kira sözleşmeleri bitipte 3üde iade edilirse, oluşturulmuş olan tip müdürlüğü yapısı dağıtılırsa, bir dünya 777 parça stoğu bir an önce elimizden çıkaralım düşüncesiyle 1 kuru ekmek parasına kelepir fiyata sağa sola satılırsa(Sağa sola dediğim malum Asya Ülkelerindeki taşıyıcılar PIA,SQ vs.vs) işte o noktada Ortaklığın zararını düşünmek bile istemiyorum. Yani THY kurumu eğer böylesine yeni bir tip oluşumuna yöneldiyse, bu tipte teşkilatlanmaya ve 777 sayısını artırmaya gitmelidir. Yoksa sırf 2 tarife sezonunu kurtarmak için 777 bulduk hürraaa filoya dahil edelim kira sözleşmesi bitince elimizden çıkarırız kafasıyla, otobüs işletmeciliğinden öteye gidilmez.
  • Her zaman oldugu gibi yine plansız acele yapılan bir is. Kriz tum dunyada basbas bagırırken, sirketler kuculurken, ucagı nereye kimle hangi yolcuyla ucuracagınızı dusunmeden alelacele yapılan bu israfın nedenini anlamak cok zor. Yonetim yine ustun dehasıyla boyle bir isi gerceklestirdi.Egerki sirketin gercek sahibi olsalardı boyle bir seyi yapabileceklerini hic tahmin etmiyorum. Elinizde 5 adet 330 varken 777 alıp 4saatlik ucusta kullanmak icin bu ucagı alıyorsanız THY yonetimini kutluyorum. Tabbiki LAGOS a 737 ucagını (gonderen ki cinayettir) etops musadesı olmayan A 310 la LAGOS harekatı yapan daha sonrada kaptanını cezalandıran beceri dolu YONETICILERI kutlar basarılarının devamını dilerim
  • Uzun gövdeli uçak alımları eninde sonunda yapılması gereken bir hamleydi ancak zamanlaması doğrumu? bu ucaklar uzun menzilde ve business trafiğin yoğun oldugu yerlerde karlıdır. su an ilk sefer yapacagı noktalar hong kong,singapore ve londra. uçulması gereken bangkok,tokya ve new york izinler alınamadıgı için uçulamıyor.yani once ucaklar alınıyor sonra izinler alınmaya calısılıyor. Thy nin en çok zarar ettiği noktalar uzun hatlar. hatta 5 uzun hat zararın %90 ı na tekabul ediyor. krizin yolcu sayılarını etkileme basladıgı bu donemde 777 lerin alınması anca karı azaltır, zarara yaklaştırır.. kasada 1 milyar dolar var diye boyle carcura gerek yok..personel kalitesi artırılsın, eğitimle donatılsın, yuzde 4 yerine adam gibi zam yapılsın..
  • bu uçaklarda bildiğim kadarıyla iki motorlu.330'da ETOPS konusunda yaşanan sıkıntılar bu uçaklarda da yaşanır mı?
  • THY nin yeni uçakları hayırlı olsun.Bussines Class koltukları dolduramadıklarında jest yapmak için de kullanabilirler.Uçak tercihinden kaynaklanan ek maliyetler THY nin eninde sonunda yapacağı harcamalardır.Bu eğitimleri ekiplerine şimdi aldırmazsa bir sonraki uçak alımlarında aldırması gerekecek.
  • Bu uçaklar amerikaya uçamayacakmış doğrumu ?
  • AVANTAJLARI: 1-Birim yolcu maliyetleri 2- THY için daha uzun mesafeli yeni hatların açılması 3-THY nin widebody uçak seçiminde Airbus ve Boeing firması arasında rekabet oluşturması 4- THY nin gerçekte bu uçakları test ederek ekonomikliği ölçmesi 5- Kabinde beş yıldıza THY nin daha erken geçme şansı RİSKLER: 1- Bakım sorunları 2- Boeing 777 lerin motor sorunları çözülmedi. Bilinmeyenler bir kaza getirebilir. 3- Artacak pilot ve teknik eğitim maliyetleri 4- Kısa vadeli kiralamanın artıracağı, eski versiyon B777 bulma ve kiralamaya THY yi zorlaması 5- Airbus'da tek elde edilen eğitim kalitesinin Boeing de başka aracı kuruluşlara devredilmesinin getirdiği daha az kalitede teknik ve pilot eğitim destekleri. Boeing sadece uçak üretir. Airbus ise herşeyi üretir ve herkonuda desteklemesi tamdır.
  • Arkadaşlar Lufthansada uçak çeşiti ne ararsan var.Kimse sıkıntı çıkartmıyor.Arapsaçınada döndürmüyorlar işi.Yapılabilir uygulanabilir bir proje.Sadece Çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturma çabaları güzel bir hareket değil.Şirketi geliştireceğim diye personeli geliştirmeyi unutmamak lazım.Uçuş saatlerine riayet edilmesi lazım.Nijerya lagos gitgel yaptırıyorsunuz uçuculara baskı ile, bu kabul edilemez. Her teknisyenin başına bir mühendis koyma çalışmaları var.Şirketi geliştirmeyi ve 5 yıldızlı olmayı istemek sadece yeni uçak tipleriyle olmaz.Yönetim anlayışı da buna paralel olarak gelişecek ve çalışanlar mağdur edilmeyecek.Hayırlı uğurlu olsun.Bu ekonomik krizde İnşallah yolcu sayısı azalmaz.Saygılar.
  • Bak rumuzunu da ikidir yanlış yazıyormuşum şimdi farkına vardım.Meğer kumrucuk değil kumrucu imiş.Sen şimdi buna da alınırsın.Pardon.Birde bunu için görüşürüz dersen ben ne yaparım sonra.

THY’nin 777 handikabı..

Bu hafta; THY’nin 6 ay Wet-Lease, 2 sene Dry- Lease sistemi çerçevesinde 2,5 yıl geçerli olmak üzere, Jet Airways ( Hindistan)’ den kiraladığı 3 adet B–777–300 ER uçaklarının artı ve eksilerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu arada, sizlerin de yorumlarınızla yazıma zenginlik katacağınızdan ve değerli iletilerinizi göndereceğinizden kuşku duymuyorum.

Medyada epey bir zamandır sıklıkla yer alan, THY’nin yeni filo planlaması, maalesef hala bir netliğe kavuşmuş değil. THY’nin uzun mesafe uçuşlarını (long-range) artırmaya yönelik yapılan planlar ve istekler, THY’yi dünyanın diğer büyük havayollarında olduğu gibi, bu mesafelerde uçacak yeni modern uçaklar aramaya itiyor.

Aslında tam da şu sırada, global krizden etkilenen bir çok şirket; ya siparişlerini askıya alıyor veya elindeki yeni alınmış uçakları, kriz bitiminde tekrar geri alabilmek üzere -aynı özel havayollarımızın yaptığı gibi- başka ülkelere wet lease sistemiyle kiralayarak, kriz dönemi zararını minimize etmeye çalışıyor.

THY’de ise; henüz uzun mesafe uçan uçak tipleri arasında bir seçim yapılmadığı ve dolayısıyla alım adına bir netlik belirlenmediği için, artan yolcu talebi ve uzun mesafelerdeki karlılıktan da olmama adına, acele kararlar alınması gündeme geliyor. THY bu nedenle, istediği tip olmasa da, bu gereksinimini bu gün için en iyi karşılayacak durumda olan B-777’leri kiralamaya karar verdi.

THY’nin filo yapılanmasında hükümetin etkili olduğu bir gerçektir.

Çünkü; yüzlerce milyon dolarlık bu tür yatırımlar yapılırken, eskiden beri ABD ve AB ülkelerine karşı bu alımların politik koz olarak kullanıldığını hepimiz biliriz. Türkiye-AB ve ABD ilişkilerinin seyrinin, THY’nin hala karar vermediği veya veremediği filo tip yapılanmasını direk olarak etkileyecek görünüyor.

Şimdi 777 lere bir göz atalım:

Bu uzun mesafeli uçaklar; çift koridorlu denilen kabin konfigirasyonunda, 8 First Class, 30 Business Class ve 274 Economy Class olmak üzere, toplam 312 yolcu taşıyor.

THY, daha önceleri de  First Class uygulaması yapmış, fakat, uçaklarını bu çok lüks sınıfta paralı yolcu ile dolduramamıştı. THY’nin First Class bölümü, hükümet yetkililerinin, siyasilerin, gazetecilerin ve THY’nin yönetici, uçuş ekipleri ve eşlerinin yolculuk yaptıkları yer olmuştu.

THY bu kez, bence zorunlu olarak, Firt Class uygulamaya yeniden dönmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü, kiraladığı B- 777’lerin kabin konfigürasyonunda First Class bölümü yer alıyor. Bu bölümü kaldırmak ve business class ya da economy class’a dönüştürmek hiç de kolay değil. Söz konusu uçaklar kiralık ve bu tür değişikliklerin büyük maliyeti var. 

Bu arada, First kabinin olması, belki de THY’yi First Class yolcu almaya itebilir. Pek tavsiye edilmese de; bakanlarımıza, milletvekillerimize, üst düzey bürokratlarımıza ve THY’nin kiralık kalemşorlarına, jest olarak da kullandırılabilir!..

Bu uygulamada, o bölümün en çok talep göreceği kuşkusuz. (Parasız olma kaydıyla!) Bu first class uygulaması, THY yönetiminin karnesine kesinlikle artı puanlar yazdıracak ve hükümet, milletin vekilleri ve diğerlerinin takdir-i şayanına mazhar olacaktır.. First bölümünü paralı yolcu ile doldurmak, rahatlarına çok düşkün ve paralı Japon yolcular dışında bayağı zor oluyor.

First Class uygulamasını, business class uygulamasında olduğu gibi, sadece ikrama yönelik farklılıklar olarak görmek yanlış. Bu çok az şirketin uyguladığı First Class hizmetini alelacele bu özel hizmet alanında yeterli deneyim sahibi olmayan kabin ekiplerine uygulatmaya çalışmak, bu hizmeti başka şirketlerden de almaya alışmış First Class yolcusunu şaşırtacak, hayal kırıklığına yöneltecektir. ’’ Prestij kazanayım, 5 yıldızlı şirket olayım’’ derken, karizmayı çizdirmek de mümkün

Filoya yeni katılan B–777/300ER uçağı; çok güçlü iki adet GE–90 motorunun çevreci kimliği ve az yakıt yakması ile tanınıyor. Rakipleri, A340, A–350 ve B–787. Halen üretim aşamasında olduğu için, A–350 ve B–787 alınabilmesi şimdilik olanaklı değil.

B–777’leri saymazsak tercih edilebilecek A–340/500 veya 600 kalıyor. Bana kalsa, yeni tip uçak kiralayacağıma, aynı mesafede uçabilecek 340’ları tercih etme yoluna giderdim. Çünkü, yeni tip uçak demek; pilot- ekip eğitimi, uçak teknisyeni eğitimi, kabin personeli eğitimi, malzeme yedeklenmesi, teçhizat gereksinimleri gibi bir çok ek maliyet demek.

3 ekip oluşturacak kadar pilot sayısının, Almanya’da Lufthansa tesislerinde simülatör eğitimleri, onlarca teknisyenin aylarca Lufthansa tarafından eğitilmesi, yeni teçhizatlar alma ve yedek parça bulundurma zorunluluğu, şu an aklıma gelmeyen daha bir çok ek külfeti de beraberinde getirecek. Oysaki A–340’ın uzun mesafeli versiyonu yukarıda sayılan masrafları yapmadan aynı mesafeye uçmak da olanaklıdır.

Ayrıca, THY’nin filosu, değişik uçak tipleriyle bence fazla sulandırıldı.

THY’nin şimdiden; 9 adet 340, 5 adet 330, 3 adet 777 ve 2009’da geleceği kesinleşmiş 2 adet 330 ile toplam 19 adet uzun mesafeli uçağı oldu. Bu uçakları Chicago ve Tokyo hatlarında doldurmak zor oluyor. THY, yeni uzun mesafeli uçak alımı düşünüyorsa, en uygun olanı bence B–787 olur. Çünkü kompozit gövdesi nedeniyle sanırım, Temel Kotil’inde gözdesi (Temel bey’in uzmanlık alanı kompozittir) ve koltuk sayısı B-777’den daha az olması nedeniyle de THY’nin o hatlarda doldurabileceği maksimum yolcu sayısına göre idealdir. Bu uçak, THY’nin bu alandaki gereksinimini tam olarak karşılayacaktır. Fakat bu uçaklar, bu gün evet dense, 2015’den önce alınamıyor.

B-777’lerin 2011’ in ortalarında anlaşması bittiğinde, THY, eğer yeni bir tip almayı düşünürse, işte o zaman 2,5 yıl için yapılan yukarıda saydığım yapılanma bedeli boşa gider. Fakat, görünen odur ki, B–787’ler; 2011’li yıllarda en iyi uçak kategorisinde birinciliği, çoktan almış olacak.

THY’nin hiçbir zaman A–380 alamayacağı ( hangarlarına girmez) ve meydanlarımızın da bu uçak için yetersizliği bir gerçek. Bu durumda, THY’nin alabileceği en modern uçak olarak B–787 kalıyor. Ayrıca; duygusallık mı desem, yoksa–707’lerde başlayan meslek hayatım mı desem; hep Boeing’lere karşı bir sempatimin olduğu gerçeğini dile getirmem gerekiyor: Ben, hala uçak yapımcıları arasında Boeing’i bir numara görüyorum.

Sonuç olarak; B–777-300ER’lar THY’ye hayırlı olsun!

Kargo kapasiteleri geniş, az yakıt yakıyorlar, işletme maliyetleri düşük ve bu uçaklar; Pekin, New York, Singapur, Bangkok, San Paola, Washington, Toronto, Los Angeles ve Avustralya rout’larında rahatça uçabilir.

Umarım doldurulabilirler.

İyi haftalar.

THY’nin 777 handikabı..

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

koaka ~ 10 yıl önce
uçağı doldurursanız first class yolcu bulurusunuz.thy bulamaz sa da kendi pas yolcusunu buraya bindirmez.dolu der almaz bu böle biline.umarım ekonomik kullanılır....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
overload55 ~ 10 yıl önce
Sefa Bey Merhaba. Yukarıda saydığınız faktörler yani 777 için yeni ekiplerin (kokpit kabin) kurulması,yeni eğitimler, yeni tip müdürlüğü oluşumu,yeni parça stoklarının oluşturulması vs.vs. Size tamamen katılıyorum. A340 alımına gidileceğine neden 777 alındı. Sebebi çok açık > A340 bulunamadı!. Bulunan A340lar ise kurumun teknik yeterlilik testlerini geçemedi. Bu sebeptendirki 777 alımına gidildi. 777 gibi geniş gövde uçaklar arasında ün yapmış hem daha ekonomik hemde daha dayanıklı uçaklardan oluşan yeni bir tip müdürlüğü oluşturmak müthiş bir düşünce gibi görünüyor.Ama şunu söylemeden de edemeyeceğim. Şayet bu tayarelerin kira sözleşmeleri bitipte 3üde iade edilirse, oluşturulmuş olan tip müdürlüğü yapısı dağıtılırsa, bir dünya 777 parça stoğu bir an önce elimizden çıkaralım düşüncesiyle 1 kuru ekmek parasına kelepir fiyata sağa sola satılırsa(Sağa sola dediğim malum Asya Ülkelerindeki taşıyıcılar PIA,SQ vs.vs) işte o noktada Ortaklığın zararını düşünmek bile istemiyorum. Yani THY kurumu eğer böylesine yeni bir tip oluşumuna yöneldiyse, bu tipte teşkilatlanmaya ve 777 sayısını artırmaya gitmelidir. Yoksa sırf 2 tarife sezonunu kurtarmak için 777 bulduk hürraaa filoya dahil edelim kira sözleşmesi bitince elimizden çıkarırız kafasıyla, otobüs işletmeciliğinden öteye gidilmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HASAN ~ 10 yıl önce
Her zaman oldugu gibi yine plansız acele yapılan bir is. Kriz tum dunyada basbas bagırırken, sirketler kuculurken, ucagı nereye kimle hangi yolcuyla ucuracagınızı dusunmeden alelacele yapılan bu israfın nedenini anlamak cok zor. Yonetim yine ustun dehasıyla boyle bir isi gerceklestirdi.Egerki sirketin gercek sahibi olsalardı boyle bir seyi yapabileceklerini hic tahmin etmiyorum. Elinizde 5 adet 330 varken 777 alıp 4saatlik ucusta kullanmak icin bu ucagı alıyorsanız THY yonetimini kutluyorum. Tabbiki LAGOS a 737 ucagını (gonderen ki cinayettir) etops musadesı olmayan A 310 la LAGOS harekatı yapan daha sonrada kaptanını cezalandıran beceri dolu YONETICILERI kutlar basarılarının devamını dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istabul rezervasyon memuru ~ 10 yıl önce
Uzun gövdeli uçak alımları eninde sonunda yapılması gereken bir hamleydi ancak zamanlaması doğrumu? bu ucaklar uzun menzilde ve business trafiğin yoğun oldugu yerlerde karlıdır. su an ilk sefer yapacagı noktalar hong kong,singapore ve londra. uçulması gereken bangkok,tokya ve new york izinler alınamadıgı için uçulamıyor.yani once ucaklar alınıyor sonra izinler alınmaya calısılıyor. Thy nin en çok zarar ettiği noktalar uzun hatlar. hatta 5 uzun hat zararın %90 ı na tekabul ediyor. krizin yolcu sayılarını etkileme basladıgı bu donemde 777 lerin alınması anca karı azaltır, zarara yaklaştırır.. kasada 1 milyar dolar var diye boyle carcura gerek yok..personel kalitesi artırılsın, eğitimle donatılsın, yuzde 4 yerine adam gibi zam yapılsın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
technic ~ 10 yıl önce
bu uçaklarda bildiğim kadarıyla iki motorlu.330'da ETOPS konusunda yaşanan sıkıntılar bu uçaklarda da yaşanır mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mhorzum ~ 10 yıl önce
THY nin yeni uçakları hayırlı olsun.Bussines Class koltukları dolduramadıklarında jest yapmak için de kullanabilirler.Uçak tercihinden kaynaklanan ek maliyetler THY nin eninde sonunda yapacağı harcamalardır.Bu eğitimleri ekiplerine şimdi aldırmazsa bir sonraki uçak alımlarında aldırması gerekecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 10 yıl önce
Bu uçaklar amerikaya uçamayacakmış doğrumu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BOEING-777 ~ 10 yıl önce
AVANTAJLARI: 1-Birim yolcu maliyetleri 2- THY için daha uzun mesafeli yeni hatların açılması 3-THY nin widebody uçak seçiminde Airbus ve Boeing firması arasında rekabet oluşturması 4- THY nin gerçekte bu uçakları test ederek ekonomikliği ölçmesi 5- Kabinde beş yıldıza THY nin daha erken geçme şansı RİSKLER: 1- Bakım sorunları 2- Boeing 777 lerin motor sorunları çözülmedi. Bilinmeyenler bir kaza getirebilir. 3- Artacak pilot ve teknik eğitim maliyetleri 4- Kısa vadeli kiralamanın artıracağı, eski versiyon B777 bulma ve kiralamaya THY yi zorlaması 5- Airbus'da tek elde edilen eğitim kalitesinin Boeing de başka aracı kuruluşlara devredilmesinin getirdiği daha az kalitede teknik ve pilot eğitim destekleri. Boeing sadece uçak üretir. Airbus ise herşeyi üretir ve herkonuda desteklemesi tamdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
blueburry ~ 10 yıl önce
Arkadaşlar Lufthansada uçak çeşiti ne ararsan var.Kimse sıkıntı çıkartmıyor.Arapsaçınada döndürmüyorlar işi.Yapılabilir uygulanabilir bir proje.Sadece Çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturma çabaları güzel bir hareket değil.Şirketi geliştireceğim diye personeli geliştirmeyi unutmamak lazım.Uçuş saatlerine riayet edilmesi lazım.Nijerya lagos gitgel yaptırıyorsunuz uçuculara baskı ile, bu kabul edilemez. Her teknisyenin başına bir mühendis koyma çalışmaları var.Şirketi geliştirmeyi ve 5 yıldızlı olmayı istemek sadece yeni uçak tipleriyle olmaz.Yönetim anlayışı da buna paralel olarak gelişecek ve çalışanlar mağdur edilmeyecek.Hayırlı uğurlu olsun.Bu ekonomik krizde İnşallah yolcu sayısı azalmaz.Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MUZUR ~ 10 yıl önce
Bak rumuzunu da ikidir yanlış yazıyormuşum şimdi farkına vardım.Meğer kumrucuk değil kumrucu imiş.Sen şimdi buna da alınırsın.Pardon.Birde bunu için görüşürüz dersen ben ne yaparım sonra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000