13 Temmuz 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • başkan güzel reklamda yapmışsınız davetinizi bekliyoruz.iyi tatiller.
  • Safa bey,THY deyken THY'nin müşteri uçaklarına bakan(yabancı uçaklara)bölümün başındaydı ve THY ilk defa yabancı uçaklardan para kazanmayı safa beyin kurduğu ve büyüttüğü bu bölümden öğrenmiş ve sonra bu hizmeti genele yaymıştır. Hiç unutmam safa bey emekli edildiğinde Delta nın B-767 uçağını release edecek elemanı kalmamıştı. Sfa beyde B-767 vardı. Ama bu yönetim ne anlar kursu olsun olmasın kimseyi ve tabiki işi düşünmeden zorla emekliliklerini istedi. Allahın işine bakki,bugün o zamanlar mecburi emekli ettiklerini geriye almak için ilanlar veriyor. Allahın sopası yokki bunların kafasına vursun işte böyle komik durumlara düşürüp burada safa beyin haklı olarak diline düşürüyor.
  • Samırım 2004 senesinde Delta'nın uçaklarını release ederdi. Böylece THY, teknisyenin maaş ve masraflar hariç sadece kar olarak yılda 120.000 dolar kar ederdi. Aynı şekilde, İsrailde de böyle 2 teknisyen vardı. Bu teknisyenler gün boyu hiç bir iş yapmasalar, tetris oynasalar ve sadece o uçakları release etseler, THY para kazanıyordu. Bunları emekli ettiler. Delta'nın uçaklarını release işini sanıyorum şimdi Gözen yapıyor. Bu mantığı, ticaret açısından da anlayamıyorum.
  • THY büyüdü. Üç türlü büyüme vardır. Balon gibi-Karpuz gibi ve kabak gibi. Acaba THY bunlardan hangisine giriyor.
  • SORGULUYORSUN ..YOKSA YURT DIŞI TAYİNMİ YAPACAKSIN..VEYA BIKTINMI KENDİSİNDEN ..SEFA ÇYLE KOLAY KOLAY AYRILMAZ YAPIŞTIMI ÇIKMAZ BAK UTED DE BAŞKAN OLDU EN SON OLAĞAN BAŞKAN OLARAK AYRILDI..ŞİMDİDE AIRPORT VAR ..AMA NE DERSEN DE BE KARDEŞ YAKIŞIYOR DEĞİLMİ.ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN
  • Sefa Bey; sizde A320 var biliyorum ...B737-800 var mıydı?Sevgiler Bebeto....
  • Havacılık sektöründe tecrübe çok önemlidir. THYyönetimi maalesef bunu hala anlayabilmiş değil. 45 yaşı emeklilik yaşı sayıyorlarsa THYyönetimi önce kendisi emekli olmalı.Günümüzde esas olan biyolojik yaştır.T.Kotil 50 yaşından çok daha fazla gösteriyor.H.Topçu ve Candan Karlıtekinde öyle.İkiside kilolu spor yapmadıkları yediklerine dikkat etmedikleri her hallerinden belli.ULU ÖNDERİMİZ 'in dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
  • Bir şekilde sesimi duyurmak için yazıyorum. Konu yazınız içinde yer alan "bilgisizlik" ve "eğitimsizlik" ile ilgili. Bakın hava taşımacılığı alanındaki kapasite artışına karşın uçan insanlarımız bu kültüre sahip olmadığından her olayda inanılmaz yanlış anlamalar ve spekülasyonlar ortaya çıkıyor. İnsanlar anlayamadıkları şeylerden ya ürküyor ya da aşırı yersiz tepkiler gösteriyorlar. Yani neden divert edilir? slot nedir? Eurocont ne işe yarar? Rötar sebepleri nedir? Fikir sahibi olmayan birçok insan sadece şirketlere ya da uçuş ekiplerine küfür yağdırıyor. Bu konularda da tüm kanallarda eğitici sunumlar olması gerekiyor. Gelişme sadece yolcu sayısı artışı ile ölçülemiyor ne yazık ki... Ulaştırma bakanlığı buna öncülük edebilir...Saygılar
  • İşi bilenler THY nin izlediği yolun kangrene götüreceğini yıllar öncesinden söyledi, Aynı işi bilenler diyorki, kangren pansuman yaparak iyileşmez.
  • BİZLER SİZLER KADAR ŞANSLI NESİL DEĞİLDİK. SİZ BU İŞİN OKULUNA GİDİYORSUNUZ .VEDE MEVZUN OLUNCA KENDİNİZİ TENİSYEN İLAN EDİYORSUNUZ.ŞİMDİ OLMADI BE ARKADAŞLAR.İLK LERİNİZİ YANİ SHYO MEVZUNLAR KIBRISA BİZİM YANIMIZA GELDİLER. YAKLAŞIK OLDU DEMEK İÇİN KENDİLERİDE BİLİRLER.5 VEYA 7 YIL ARASI BİZLE ÇALIŞTILAR ..O GURUP ŞİMDİ BAZI FİRMALARDA BAKIM MÜD HATTA TEK MÜD OLANIDA VAR DEMEKKİ KOLAY DEPĞİL..BEKLEMEK LAZIM.MEYVA SONRA

THY’den mecburi geri adım...

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da yine Avşa adasındaki mütevazı motelimizde tatil/iş yapmakta olduğumdan, sektördeki gelişmelere ve haberlere biraz uzak kaldım. Bu nedenle, haberleri AirportHaber’den izliyorum.

Bu arada; Avşa adasına gittiğimde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da, su arıtma tesislerinin temel atma töreni için Avşa’da bulunduğunu öğrendim ve kendisine motelimizde bir kahve ikram etme önerisinde bulundum. Sağ olsunlar, kırmadılar ve kendisi, Balıkesir Valisi ve yanında bulunan milletvekilleri ile birlikte motelimize geldiler. Böylece, kahve ile birlikte bu kez Avşa adasının sorunlarına ve krizin turizme etkilerine yönelik sıcak sohbet ortamı sağlamış olduk.

Gelelim konumuza; geçen hafta İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu tarafından TBMM’ye verilen soru önergesine, Maliye Bakanının verdiği iki satırlık yanıt, bana çok ilginç geldi. Sanırım Ahmet Kenan Tanrıkulu da verilen bu yanıttan tatmin olmuştur (!).

Sayın Milletvekilimiz, THY’nin %49,12 sinin neden kamuda kaldığını(!) unutmuş olsa gerek ki, %50,88’inin tümüne tek, tek soracağı soruyu, güya yanlış adrese sormuş.

THY’nin; neden %50’nin altına düşerek, TBMM denetiminden ve ihale yasasından uzak kaldığını, işine geldiğinde özel, işine gelmediğinde kamu şirketiyim, bayrak taşıyıcıyım diyerek, zamanında elde ettiği avantajlardan yararlanabilmek için yapılan bir ticari tezgâh içerisinde olduğunu unutmuş olsa gerek.  Ve tabii ki sayın milletvekilinin sorduğu soruların yanıtı zor ve doyurucu yanıtlar verilemeyeceği için, çiçeği burnundaki Maliye Bakanı da soruları iki satırla, THY özel şirkettir diyerek yanıtlamış.

Aslında, sorulan 8 sorunun içeriğine dikkat ettiyseniz; erken emeklilik, kadrolaşma, personelin verimsizlik iddiası ile işten çıkartılması ve her zaman benim de dile getirdiğim, deneyimli personel kaybı ana başlıkları oluşturuyor.

Zamanlama olarak son derece geç de kalınsa da, yine de soruların gerçekliği tartışılmaz. Bildiğiniz gibi, havacılık sektöründe deneyim ve bilginin birlikte olması gerekiyor. 2003 yılından bu yana, havacılık kültürüne sahip olamamaktan kaynaklandığını düşündüğüm, THY yönetiminin yanlış uygulamaları, bu günlerde kendini iyice belli etti. THY filosunun büyümesi, seferlerin artması paralelinde birçok konuda olduğu gibi, Teknik ve Kokpit ekibi oluşturmakta da büyük zorluklar yaşatmakta. Sorunları baştan hissedip önlemler alınacağına sorun kendini hissettirdiğinde çözmeye çalışmak, sanırım şimdiki THY yönetiminin yıllardır akıllarda kalacak en önemli (deneme/yanılma) yönetim özelliği olacak.

Özellikle, teknisyenliğin ve pilotluğun, havacılığımızın en zor yetişen, deneyim ve bilginin son derece önemli olduğu lisansiye meslek gruplarından olduğunu, burada yıllardır yazar ve bu meslekteki insanların kolay yetişmediğini anlatır dururum. Bu insanları, mesleklerinin en verimli zamanında, 45’li yaşlarda emekli etmenin, ülkeye yapılacak en büyük zararlardan biri olduğunu söylerim. Bir teknisyenin yetişmesi, lisans alması, deneyim süreci gerçekten çok uzun zaman alıyor. Bu gün eğitim süresi 4+1 yıl olan havacılık yüksek okullarından mezun olan arkadaşların bile istenilen düzeydeki lisans alabilmeleri için çok önemli modül sınavları ve zamana ihtiyaçları varken. Sen, elindeki B1-B2 lisanslı teknisyenleri, deneyimsel olarak mesleğinin doruğunda 45’li yaşları sürerken çıkartırsan, işte şimdi aşağıdaki gibi ilan vermek zorunda kalırsın.

Bu ilandan sonra şimdi soru sorma sırası bu uygulamalara yanlış diyen ben ve benim gibilerde sanırım;

Erken emekli ettiğin, verimsiz dediğin, tazminatlı attığın deneyimli teknik elemanlara şimdi neden muhtaç oldun sevgili THY, ne dersin? Planlamanı yapamamış mıydın yoksa? Özel olarak aldığın uzmanların(!), sana bu konuda bilgi verememişler miydi? Şimdi de senin attığın, özel şirketlerin kucak açtığı bu deneyimli, lisanslı teknisyenleri, aynı özel şirketlerdeki pilot transferleri gibi mi geri almaya mı çalışacaksın?

Yoksa emekli olup çoktan giydikleri pijamalarını mı üstlerinden çıkartmaya çalışacaksınız? Göreceğiz...

Alım koşullarına baktığınızda, yaş sınırı olmadan, sadece B1-B2 lisans ve tabii ki istenilen tip kurslarında deneyimli olmaları istenmiş. Bunları sokaktan, pazardan, Dolapdere tamirhanelerinden bulamayacağınıza göre, demek ki zamanında yanlış yaparak çıkarttığın çalışanlarını bekliyorsun. A-330’cu ve A-340 tip kurslu olup ta, başka şirketlerde senin çıkarttıklarından başka teknisyenmi var? (Atlas’ın 330 una bile THY bakıyor) Neyse sonunda nihayet doğruları görmeye başlamışsınız.

İlana baktığınızda yabancı meydanları görmektesiniz. Bunun nedeni yabancı meydanlardaki teknik elemanın B1 veya B2 lisanslı olma zorunluluğu. EASA kriterleri nedeniyle gittikçe zorlanan teknisyen lisansı almak ve tüm modülleri başarmak gördüğün ve nihayet öğrendiğiniz gibi sizin veya özel okulların açtığı kurslarla olmuyor sevgili THY...

Yine iddia ediyorum ki; Bu gün için yabancı meydanlarda yaşadığın zorluk, yarın ana bakım üslerinde de yaşanacaktır. Şimdiki EASA kriterlerinin havayollarını ve MRO merkezlerini rahatlatıcı şartları sayesinde birkaç deneyimli ve lisanslı teknisyenle birlikte, onlarca lisanssız teknisyeni yeni kurallara göre çalıştırabilirsiniz. Bu tarz deneyimli ve lisanslı elemanı az tutarak, size ucuza malolacak lisansız elemanlarla işi yürütmeye yönelik yaklaşımınız, personel giderleriniz için cazip olabilir. Ancak bu tür ucuzcu yaklaşımların bakım kalitenizi yükseltmeyeceği gibi, bakım çıkışlarında istenilmeyen birçok arıza ile uçakların geriye dönmesine en büyük etken olacaktır. Bir gün bunları da anlayacak ve büyük şirket olmanın, sadece filo, yolcu sayısı ve ikram bazında değerlendirilemeyeceğini, havadan dönen, teknik rötar yapan her uçağın ucuz iş gücü yaratma isteğinizin bir sonucu olduğunun farkına da varacaksınız.

Şimdi de biraz medyamıza göndermelerde bulunalım; Medyamız gerçekten ilginç. Bir kaza durumunda ortaya çıkıyorlar ve sonra ortadan kayboluyorlar. Basınımızın, havacılığımızın teknik konularındaki yetersizliğini, örneğin; 9Temmuz 2009’daki THY’nin A-340 uçağının arızasını rutin bir motor arızası olarak vermesi ve arızanın detayına girememesinden anlıyoruz. Pilotu, havada motoru durdurmaya iten arıza neden olmuştur? Bu tür arızalara rutin ve sıradan arızalar denebilir mi? Ne olmuş da, pilot motoru durdurarak kalktığı meydana inmiştir? Arızayı incelerseniz, bu arızanın çok önemli bir nedeni olduğunu, yola devam etseydi motorun kullanılamayacak duruma geleceği ve 3 motorla yola devam etmek zorunda kalacağı kaçınılmazdı. Pilotun motoru durdurmasına neden olan arızada, yağ basıncı neden düşmüştür? Yağ filtresindeki kaçak, tüm motoru yağsız bırakacak şekilde nasıl oluşmuştur. Soran yok, zaten anlatsalar da anlayan da yok. Yedir yedirebildiğin kadar.

Medyamız gibi, bazı yorumcuların da bunu normal bir olay olarak gördüğünü üzülerek izledim. Ve medyamız, bu olayı, konuya hâkimiyetinin olmaması nedeniyle, ne yazık ki sıradan bir haber olarak verdi. Oysaki bu motor arızası aşağıda sizlere yeni haber olarak sunacağım, teknikteki deneyimli kadroların maliyet hesaplı boşaltılmasının ve teknisyenlere aşırı yük yüklemenin getirdiği sonuçlardan sadece birisiydi.(Arızanın nedenini, Teknik A.Ş biliyor.) Seferler arttıkça ve Teknik A.Ş aşırı iş yükü aldıkça, Dolapdere sistemi devam ettikçe bu tür önemli arızalar ve havadan mecburi dönmeler kaçınılmaz olacaktır.

İşte size pişmanlık dolu ve senelerdir benim yazdığım eleştiriler doğrultusunda özür diler gibi bir alım ilanı: ( İlandaki özellikler Türkiye’de kimlerde vardır dersiniz?) LÜTFEN TIKLAYIN

THY’den mecburi geri adım...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 9 yıl önce
başkan güzel reklamda yapmışsınız davetinizi bekliyoruz.iyi tatiller.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Safa bey,THY deyken THY'nin müşteri uçaklarına bakan(yabancı uçaklara)bölümün başındaydı ve THY ilk defa yabancı uçaklardan para kazanmayı safa beyin kurduğu ve büyüttüğü bu bölümden öğrenmiş ve sonra bu hizmeti genele yaymıştır. Hiç unutmam safa bey emekli edildiğinde Delta nın B-767 uçağını release edecek elemanı kalmamıştı. Sfa beyde B-767 vardı. Ama bu yönetim ne anlar kursu olsun olmasın kimseyi ve tabiki işi düşünmeden zorla emekliliklerini istedi. Allahın işine bakki,bugün o zamanlar mecburi emekli ettiklerini geriye almak için ilanlar veriyor. Allahın sopası yokki bunların kafasına vursun işte böyle komik durumlara düşürüp burada safa beyin haklı olarak diline düşürüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Samırım 2004 senesinde Delta'nın uçaklarını release ederdi. Böylece THY, teknisyenin maaş ve masraflar hariç sadece kar olarak yılda 120.000 dolar kar ederdi. Aynı şekilde, İsrailde de böyle 2 teknisyen vardı. Bu teknisyenler gün boyu hiç bir iş yapmasalar, tetris oynasalar ve sadece o uçakları release etseler, THY para kazanıyordu. Bunları emekli ettiler. Delta'nın uçaklarını release işini sanıyorum şimdi Gözen yapıyor. Bu mantığı, ticaret açısından da anlayamıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY büyüdü. Üç türlü büyüme vardır. Balon gibi-Karpuz gibi ve kabak gibi. Acaba THY bunlardan hangisine giriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SORGULUYORSUN ..YOKSA YURT DIŞI TAYİNMİ YAPACAKSIN..VEYA BIKTINMI KENDİSİNDEN ..SEFA ÇYLE KOLAY KOLAY AYRILMAZ YAPIŞTIMI ÇIKMAZ BAK UTED DE BAŞKAN OLDU EN SON OLAĞAN BAŞKAN OLARAK AYRILDI..ŞİMDİDE AIRPORT VAR ..AMA NE DERSEN DE BE KARDEŞ YAKIŞIYOR DEĞİLMİ.ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa Bey; sizde A320 var biliyorum ...B737-800 var mıydı?Sevgiler Bebeto....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Havacılık sektöründe tecrübe çok önemlidir. THYyönetimi maalesef bunu hala anlayabilmiş değil. 45 yaşı emeklilik yaşı sayıyorlarsa THYyönetimi önce kendisi emekli olmalı.Günümüzde esas olan biyolojik yaştır.T.Kotil 50 yaşından çok daha fazla gösteriyor.H.Topçu ve Candan Karlıtekinde öyle.İkiside kilolu spor yapmadıkları yediklerine dikkat etmedikleri her hallerinden belli.ULU ÖNDERİMİZ 'in dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bir şekilde sesimi duyurmak için yazıyorum. Konu yazınız içinde yer alan "bilgisizlik" ve "eğitimsizlik" ile ilgili. Bakın hava taşımacılığı alanındaki kapasite artışına karşın uçan insanlarımız bu kültüre sahip olmadığından her olayda inanılmaz yanlış anlamalar ve spekülasyonlar ortaya çıkıyor. İnsanlar anlayamadıkları şeylerden ya ürküyor ya da aşırı yersiz tepkiler gösteriyorlar. Yani neden divert edilir? slot nedir? Eurocont ne işe yarar? Rötar sebepleri nedir? Fikir sahibi olmayan birçok insan sadece şirketlere ya da uçuş ekiplerine küfür yağdırıyor. Bu konularda da tüm kanallarda eğitici sunumlar olması gerekiyor. Gelişme sadece yolcu sayısı artışı ile ölçülemiyor ne yazık ki... Ulaştırma bakanlığı buna öncülük edebilir...Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İşi bilenler THY nin izlediği yolun kangrene götüreceğini yıllar öncesinden söyledi, Aynı işi bilenler diyorki, kangren pansuman yaparak iyileşmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BİZLER SİZLER KADAR ŞANSLI NESİL DEĞİLDİK. SİZ BU İŞİN OKULUNA GİDİYORSUNUZ .VEDE MEVZUN OLUNCA KENDİNİZİ TENİSYEN İLAN EDİYORSUNUZ.ŞİMDİ OLMADI BE ARKADAŞLAR.İLK LERİNİZİ YANİ SHYO MEVZUNLAR KIBRISA BİZİM YANIMIZA GELDİLER. YAKLAŞIK OLDU DEMEK İÇİN KENDİLERİDE BİLİRLER.5 VEYA 7 YIL ARASI BİZLE ÇALIŞTILAR ..O GURUP ŞİMDİ BAZI FİRMALARDA BAKIM MÜD HATTA TEK MÜD OLANIDA VAR DEMEKKİ KOLAY DEPĞİL..BEKLEMEK LAZIM.MEYVA SONRA

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000