04 Ağustos 2008, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

THY’de PİLOTLUK

Dün bir değerli okurumdan çok güzel bir elektronik mesaj aldım. Okurum iki yıl önce bana yolladığı mesajdaki hayallerinin mesleği pilotluk için gösterdiği gayretlerin son aşamasına gelmek üzere olduğunu söylüyordu son mektubunda. Bana “sağol hocam iyiki varsın” dediği satırları tekrar tekrar okuyup ne kadar mutlu olduğumu burada bir kere daha ifade etmek istiyorum.

Bunları niye yazdım? Çünkü okurum satır aralarında işe uçuş okulunda öğretmen olarak başlamak üzere olduğunu ancak hayallerinin büyük beyaz jetlerde bir gün görev yapmak olduğunu ifade ediyordu. Ben o satır aralarını okurken O’nun bu işi mutlaka başaracağını ve birgün uçtuğum uçakta dinleyeceğim anonsta ismini duyacağımdan eminim.

Ancak emin olmadığım bir şey varki o da bir kaç haftadır bir günlük grev kararı alan, sürekli şirketle restleşen bazı pilotların THY’nin her ne şartta olursa olsun Türkiye’de bu meslekte bir pilotun görev yapabileceği en iyi şirket olduğunu iyice anlamadıkları.

Bütün bu olaylara sebep olan ve iş akdi THY tarafından fesih edilen söz konusu kaptan pilotla işletme arasında geçen süreçten burada bahis etmek istemiyorum. Benim sözüm olaya çok iyi niyetli ve mesai arkadaslarını koruma amacıyla mudahil olmak isteyen arkadaşlara.

Beni eğer okuyorlarsa THY’yle ilgili nerede durduğumu biliyorlardır mutlaka. O nedenle şimdi söyleyeceklerimi lütfen yanlış anlamasınlar. Ancak öfke ile oturan zararla kalkar lafı tam bu tip olaylar için söylenmiştir. THY’de dönem dönem uygulamalara kızan şirketle restleşen pilotlar hep olmuştur. Hatırlarım 1994 yılıydı sanırım B-737 kaptanlarının bazıları  uçuş saati ve ücretler konusunda yönetimle restleşip işlerinden olmuşlardı. Öncesinde şirkete kızıp bir çoğu özel sektöre geçmiş veya yurtdışına gitmişti. Ama ben şu ana kadar mesut ve mutlu emekli olanını görmedim.

THY bu işin birinci ligidir. Aynı birinci ligdeki topçular gibi itibar görür pilotlar. Gittiğin her meydanda istasyon müdürü veya şirket temsilcisi karşılar uçağı. Tüm yer hizmetleri lokal ekiplerce halledilir. Eğer yatıysa dört beş yıldızlı otel rezervasyonları yapılmış, harcirahlar zarflanmış ve ekip transfer araçları kapıda bekliyordur her zaman. Filoda her zaman bir çok tipte uçak vardır ve ilerleme şansı yüzde yüzdür nerdeyse.

Lafın özü gerçek anlamda bir kaptan gibi uçarsın THY’de. Tabiki dönem dönem siyaset işin içine girer ve yönetimle polemikler yaşanır veya hak edilmeyen atamalar yada işe alımlar olmaktadır. Ancak Alexander Dumas’ın Üç Silahşörleri gibi birimiz hepimiz için replikinden yola çıkarak bu değerli şirkette pilot olma ayrıcalığını yakmak bence son derece gereksiz bir atılımdır.

Söz konusu iş akdi fesih edilen kaptanımız haklıdır veya haksızdır. Bu şirketle çalışan arasındaki ve sendikayı ilgilendiren bir konudur. İşletmelerde şu veya bu sebepten bir çok iş akdi fesih edilir. Bunlara karşı aranacak haklar ve olayın hukuksal boyutu bellidir. Bunun dışında toplu eylemle binlerce yolcuyu hiç suçları yokken mağdur etmek ve şirketi zarara uğratmak serbest pazar ekonomisi hakim ticari hayatta bir çalışanın belkide yapacağı en son şey olmalıdır.

Konu başında bugüne kadar hiçbir pilota nasıp olmadığı kadar genişçe ve mağduru korur şekilde işlenmiştir. Bundan sonrası pilotlar derneği ve sendikanın eylem sahasıdır. Simdi diyebilirsinizki sendemi Korhan Hoca? Evet hayatında bu tip keskin sirke kararlarla bir kaç kere kırmızı kart görmüş bir insan olarak geriye baktığımda gördüğüm tek şey kendime ve aileme verdiğim ekonomik ve psikolojik zararlardır.  Halbuki yazımın başında sözünü ettiğim sevgili okurum gibi bir çok pilot adayı veya pilot o sizlerin bir anlık öfke ile yakmaya hazır olduğunuz kariyerinize sahip olmak için ailece 30’lu yaşlardan sonra ne büyük maddi riskler almaktadırlar bilirmisiniz.

Yakıtın 150 dolarları bulduğu bir dönemde yeni dünya düzeni yolcudan çaldığı  yemeği ekiplerinden de çalmak üzeredir bunuda unutmayın. Uçuş arasında ekibe catering dönemide onlarca yabancı havayolunda bitmiştir ve kokpitten görünen manzara gaz kollarının arkasında kurulan sofrada körüğün yanındaki McDonalds’dan alınmış hamburger ve patates ya da evde hanımın hazırladığı sandviç şeklindedir.

Sadece gözünüzün önünde cebinde taşıdığı nakit veya şirket kredi kartı ile yakıt alıp, yer hizmetlerini halleden ve yemek yiyecek bile vakti olmayan bir charter veya düşük maliyetli havayolu kaptanını canlandırın ve kendinize sorun acaba daha düşük ücretlere bu riski almayı istiyormusunuz? Unutmayın köklü kurumlarda herkes sarf malzemedir. Sizden boşalacak yerler anında dolar. Ben bunları 15-20 senede dediğim gibi gururumu örseleyerek ve büyük maddi kayıplarla öğrendim ve şimdi düşünüyorumda keşke biri bana bunları söyleseydide gaza gelmeseydim diye. Hem unutmayın havayolu şirketi sırf pilot demek değil. Her kademede yüzlerce çalışan tensikata uğruyor ve çoğu sizler kadar şanslıda değil ülkedeki mesleki arz talep dengeleri açısından. Tüm bu birimler arkadaşları adına birer gün eylem yapsa o eleştirdiğiniz yönetimin on katı şirkete maddi ve manevi zarar vermiş olursunuz toplamda.

Güvenli ve iyi uçuşlar diliyorum.

Dr. Korhan Oyman
Division Director
College of Aeronautics
Florida Institute of Technology
koyman@fit.edu

THY’de PİLOTLUK

Facebook Yorum

Yorumlar

Necmi ŞEN ~ 10 yıl önce
Sevgili Korhan kesinlikle bende pireye yorgan yakıp yolcunun mağdur edilmesinden veya ekmek teknemiz şirketin zarara sokulmasından yana değilim ancak genç arkadaşlarımıza örnek olmak açısından sadece kendimizi düşünmemeizin bir gün bana dokunmayan yılanın bir gün dönüp bizide haksız yere sokacağını düşünerek akıllı tavırlar koymamız gerekir.Seni çok seviyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A 320 f/o ~ 10 yıl önce
Korhan Bey; yazınız gayet açıklayıcı ve yol gösterici. Bu yazıdan ben de etkilendim. Uçuş hayatımda bazı kararlarımı etkileyecektir. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Korhan bey,Yazınız mükemmel teşekkür ederiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anadolu kaptanı(es) ~ 10 yıl önce
KORHAN hocam tek kelimeyle mükemmelsiniz.gerçeklerin ta kendisidir yazdıklarınız .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre ~ 10 yıl önce
Okuduğum yazınız sayesinde havacılığa olan ilgim üzerinde büyük bir gelişme sağladım.gerçekten bu rekabet ortamında böylesinbe güzel yazılar okumya hasret kalmıstık. tebbrik ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M.KABA ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...Korhancigim,çok guzel bir yazi ,selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oynakbeyi ~ 10 yıl önce
YAZI CUK OTURMUS TEBRIKLER

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000