20 Eylül 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • YAZINIZ VE SAPTAMALARINIZ TAMAMI İLE DOĞRU. BU GÜN BANA YARIN SANA. HİÇ OLMAZ İSE SORUNLARA DOĞRU YAKLAŞANLAR VAR SİZİN GİBİ. GEÇEN SENE, GENEL MÜDÜRÜN 2011 YILINDA KURUMDA 2002'DEN ÖNCE İŞR BAŞLAMIŞ KİMSE KALMAYACAK DEDİĞİ KONUŞULUYORDU. DOĞRU SÖYLEMİŞLER. VE DE HER SÖYLEDİKLERİNİ AMA ÖYLE AMA BÖYLE YAPIYORLAR.
  • Algılama Sorunlu ; 'SAHİBİNİN SESİ',Yorumları bir daha ve daha dikkatli oku.
  • Bir işçinin böyle bir acıklamayı yazacak kadar yeteneği yoktur demekle İŞÇİYE HANGİ GÖZLE BAKTIĞIN..belli senin ^^sen sahibinin sesi^^patronların kölesi sendika bürokratı nasıl da kendini ele veriyorsun.İşçi biz olmadan tuvalete bile gidemez allayışına sahip Türkiye sarı sendikacılığınn tescilli durakulası ^bağırtın boşun değil^^Tezkoop iş 2 nolu şube gercek sahipleri tarafından geri alındı.Haberin olsun işciler sendikayı İŞAL EDEREK sendikacıları kovdular haberin olsun..Seni ne sefa ya vurmak kurtaracak ne de kapısında beklediğin işveren, Seni İŞCİLERRTARACAK.KABUSLARINDAN haberin olsun...
  • bahadır bu yazı ismi geçen kişi tarafından kaleme alınmış olsada senin aktardığın ortada.Yazıyı bir işçi'nin yazamayacağını düşünerek büyük bir hainlik ve sahtekarlık ile eş değer suçlamada ve hakaret de bulunmuşsunuz.Eğer bu yazıyı yazan ben yaşamını çalışarak kazanan bir'İŞÇİ'değilsem;Ve şuan'da da bir önceki gönderdiğim YORUM da da ŞAHSEN belirttiğim üzre bu ülkede düşüncesi belli yaratıklar tarafından İŞSİZ bırakılmaya mahkum edilmiş biri değilsem^EN SEVDİĞİMİN CESEDİ ÖNÜME GELSİN^,diyorum.Şimdi daha fazla boşboğazlık yapmayın.Bir banka hesap numarası gönderin ^işsiz arkadaşlarımızla^ para toplayıp BASIN AÇIKLAMANIN parasını ödeyelim.Emek En Yüce Değerdir.İyi pazarlar...
  • Sizler gibi tavırlar içinde olan insanların ^işçi sınıfına^ kendi çıkarları için verdikleri zararlar dün de vardı bugün de var yarın da olacak.Gelelim'Patronu'olan ama çalışanlar için yapılan basın açıklamasına;Basın açıklamasını hiç bir yer'e MAL etmeden,KİRALAMADAN,SATMADAN,olduğu gibi tek bir harfine dokunmadan aktardık ve dedik ki,Hava İŞ sendikasının bağıtladığı TİS'de yer alan 8 madde(f)bendi,Çalışanlar adına,İşsiz kalmamak adına şu an yaşadığımız coğrafyada EMEK'ten yana kazanılmış en ileri madde.TEKNİK TİS GÖRÜŞMELERİ'nin yapıldığı bir zamanda Sefa'mıza ne oldu'da coştu.TEKEL çalışanları akrabalarımız ile bunu tartıştıktan bir süre sönra bu yazıyı paylaştık.
  • Bu yazı'nın boş'a gitmemesi için yorum yağmurunun dinmesini bekledim.Gurup Yorum'un yağmuru değil söz ettiğim,bilirsinizki YORUM'u Yağmurlar yeşertir ve canlı tutar...Öncelikle TEKEL MAĞDURİYETİNİ'Özelleştirmeye'çalışan gölgesizler dinleyin.Çalışanları ile bütünleşmiş Sendikaların Yönetimlerinin tekelci(Özelleştirmeci)anlayışlara ihtiyacının olduğunu düşünmek salaklıktan öte bir şey değildir.Basın açıklaması okumanın 'O' açıklamanın Patron-i bir eda ile'benimAÇIKLAMAM'deme yaklaşımını kınıyorum.Hatırlanacağı gibi TEKEL direnişi sonrası içinizde bahadır dışında havacı olan kimsenin olmadığı sözüm ona bir panel düzenlendi.O paneli Hava İş'i nasıl yarar,böler,parçalarız paneline çevirdiğiniz için salonu terk eden Bizler'i siz'e ha
  • yer techizatta işten atılan 27 işçi arkadaşımıaza ne oldu haberi olan varmı sendikamız bu konu da ne yaptı.Arkadaşlarımız sessiz sedasız işten atıldılar.Bunun için ne yapıldı sevgili sendikacılar bir açıklama yapsanız da durumu öğrensek.
  • Dikkat ediyorum Tekel işçisi Metin, Kaptan Bahadır isimlerini yazarak açıklamaalar yapmışlar. Onlara saldıranlar ise tırt.......
  • bir de tgs yi kurdunuz, thy deki birçok insanı işinden edip mutsuz ettiniz, tgsde işe aldıklarınızı da mutsuz ettiniz..sonra bayram beyi getirdiniz adam da nasıl bir çukurdayım şaşırdı.. rizeli tantunici şişmanla, rizeli dersaneci şişman yönetsin şirketi, uçaklar yerde hizmet alamasın geç kalksın, bagaj taşıyanların beli fıtık olsun ayda 700 lira alacaklar diye.. özel kalem de oda açtırsın makam yaptırsın,hani hüseyin beyi lüks odası götürmüştü ya, genel müdürü de özel kalemi götürecek..olan gene emekçiye olacak işçiye olacak,sendikalıya sendikasıza olacak
  • konuyu saptırmayın. yukarıdaki sefa inan yazısında doğru olmayan ve gerçek dışı hiç bir şey yok.

THY’DE DANIŞIKLI DÖVÜŞ!

THY; geçen hafta 90 kişilik bir yer işletme birimine yönelikKırk katır mı, yoksa kırk satır mı?” tarzında birer mektup yollayarak, çalışanları istedikleri şehre veya bölüme atayabileceklerini duyurdu.

31 Mayıs 2010 tarihli "THY’DE SON TANGO" (TIKLAYIN) adlı köşe yazımda; işverenin anti demokratik tutumunun bu günlerin ve yaşanan bu sürecin habercisi olduğunu, bugünkü “Ya istediğimiz yere gidersin, ya da seni işten atarız!” biçimindeki tavırın, o günlerden belli olduğunu belirtmiştim.

Son imzalanan Toplu İş Sözleşmesini okur okumaz; işverenin rakamsal cömertliğine karşılık, Hava-İş’ten işçi adına ne ödünler aldığını öğrenmeye çalışmıştım. İşte size o yazımla sıcağı sıcağına sunduğum ve çok tehlikeli olduğunu açıklamaya çalıştığım 8. maddenin getirdikleri ve tabii ki bundan sonra getirecekleri:

Objektif olmak için bardağa dolu ve boş tarafından bakmakta yarar var. Yani, olaylara çift yönden bakacağız. Çünkü iki tarafın çıkarlarını anlamaz ve dile getirmezsek, bundan sonra uygulanacak stratejileri de göremeyiz, hataya düşeriz.

THY ticari bir şirkettir ve diğer havayolu şirketleri ile rekabet edebilmek zorundadır. Havayolu şirketlerinin en büyük gider kalemleri; YAKIT- BAKIM- PERSONEL GİDERLERİDİR ve ilk ikisinde tasarrufa gitme şansı olamayacağından, yapabileceği tasarruf, sadece personel gideri ile sınırlı kalmakta. Çünkü; THY, ticari olarak kamu şirketi yapısından ayrılmış ve karlılığa odaklanarak, ulusal ve uluslararası rakipleriyle mücadele edebilmek için giderlerini azaltmak, gelirlerini artırmak zorundadır. Bu yeni liberal, piyasacı politikaların zorlamasıdır.

Örneğin; Pegasus-Atlas-Onur Air gibi şirketler de, hizmeti kendi veya başkasına yaptırtsın; maliyetler önemli bir faktör olarak karşılarına çıkacaktır. Alınması gereken hizmeti rakiplerin 3 liraya alırken, sen 5 liraya aldığında; onlarla rekabet etmekte zorlanırsın. Bu nedenle, THY üst yönetimleri her zaman personel giderlerinin yüksekliğinden yakınmış ve kapsam dışı dedikleri yöneticilerine ödedikleri maaş ve ödenekleri görmeden “vur abalıya” mantığı ile her zaman, alt kadrolarda çalışanlara daha az ücret verebilmek için mücadele sürdürmüşlerdir.

Duruma bir de işçi cephesinden bakalım. Çalışan işçi, emeğini ve bilgisini en yüksek değerde işverene kiralamak ister. Bu onun en doğal hakkıdır. Bu nedenle emeğini, bilgisini ve iş güvencesini en iyi şekilde pazarlayabilmek için yasal olan sendikalarını kurmuştur. Günümüzde ise sendikalar; yeni liberal piyasacı politikalar sonucu işlevsizleştirilerek, bir çoğu (Hava-İş de içinde), ne yazık ki işçisinden aidat alıp onların hak ve çıkarları doğrultusunda çalışacakları yerde, işveren yanlısı faaliyetler göstermektedirler. Bu durum, işçiler için çok önemli olan ve benim her zaman büyük saygı duyduğum ve 30 yıl aralıksız aidat ödeyerek desteklediğim sendikal yapıya çok büyük zarar vermektedir.

Sendika yönetimine muhalefet etmekle, sendikacılığa karşı olmak çok farklıdır. Ancak, sendikacılığı meslek haline getirip, aracı kurum gibi çalıştırıp, toplu iş sözleşmelerini sadece paraya odaklar ve iş güvencesini önemsemezseniz, sendikacılığı kendi elinizle bitirmiş olursunuz.

Sendikalar aracı kurum değildir. Sendikaların en büyük görevi, öncelikle üyesinin iş güvencesini düşünmek olmalıdır. Çünkü, bugün alınacak en yüksek ücret bile, siz hala orada çalışabiliyorsanız, önemlidir. Kısaca, siz o çalıştığınız bölümde huzurlu bir ortamda yarınınızdan kuşku duymadan çalışabiliyorsanız, en şanslı insanlardansınızdır demektir. Güvenli normal ücret, güvencesiz yüksek ücretten çok daha iyidir.

Şüphesiz ki, Toplu İş Sözleşmelerinde; 3 istersiniz, belki 1 alırsınız... Bu bir pazarlık konusudur ve sendikalar toplu iş sözleşmesi aşamasında işverene sunduğu istekler taslağında, istedikleri ücreti hiçbir zaman alamamışlardır. Bu aslında normaldir. Toplu iş sözleşmeleri bir pazarlık konusu olduğundan, zaman, zaman istediğin rakamlarda esneklik göstermenin yanlışı olmaz. Ancak, bu iş güvencesi maddesine gelindiğinde; sendikaların asli görevi olan bu maddede kesinlikle taviz vermemelisin. Çünkü sen aracı kurum değil, sendikasın. Ve de işçinin; önce iş güvencesini garantiye almak ve huzurlu bir ortamda çalışmasını sağlamakla sorumlusun.

İşte, geçen hafta sergilenen ve ustaca bir taktikle işlerinden edilmek istenen THY’deki bu 90 kişi, karşılıklı imzalanan ve sendikanın iş güvencesi dediği büyük yalanın kurbanıdırlar. Ve görünen odur ki, yeni kurbanlar da ardı ardına gelecektir. Çünkü; sendika, TİS’ni imzalamadan önce bu maddeyi eleştirenlere; “Hayır, bu madde aslında iş güvencesi maddemizdir...” diyerek, yanlışa kılıf arayışı içine girmiştir. Ve sonunda TİS’ni imzalamışlardır. (Danışıklı dövüş)

4857 sayılı iş yasası ne derse desin, sen sendikasın. Unutma ki, toplu iş sözleşmesinde alınan haklar, karşılıklı ikili akit olduğundan, çok önemlidir. Şimdi sormak gerekir; aslında işverenin önerdiği ve “kabul etmezseniz ücret konusunda sıkıntı yaratırım” diyerek dayattığı 8.maddeyi sendika olarak; “Sayın işveren; siz bu maddeyi getirirseniz biz bunu imzaladığımızda savunamayız”. “Ancak bu maddeyi biz isteyelim ve siz de 6 brüt maaş rüşvet verin ki, biz de işçilerin önüne; zaten işten çıkartılacaktınız, biz bir de size fazladan 6 maaş bonus aldık” diyerek, işçimi savunduğumu, onlara anlatabileyim mi dediniz?

Siz Hava-İş yönetimi olarak; Özelleştirmeye-Taşeronlaşmaya HAYIR derken, işverenin bile sunmakta ve savunmakta sıkıntı çektiği ve konuşurken bile yüzü kızarması gereken bu maddeyi savunup ayrıca,”Arkadaşlar, size işten çıkartıldığınızda bir de 6 maaş bonus aldım” diyerek, işverene mi yoksa işçiye mi hizmet ediyorsunuz?

THY işvereninin; Yer Hizmetlerinde kendilerine göre yüksek gördükleri ücretlerden kurtulmak için, TGS’yi kurduğunu bilmiyor musunuz? “Bu kırk katır mı, kırk satır mı?” örneği, işten çıkartılmaya çalışılan 90 kişi, Yer İşletmenin elemanları değil mi? Siz, tamam atın onları, ama, bonusu da verin diyerek ne yapmaya çalışıyorsunuz?

2006 yılında 300 kişiyi aşkın çalışanın bir anda işten çıkartılıp, sonra mahkeme kararı işe geriye iade hakkı kazandığını, ancak yasaların işverene verdiği hak ile, bunun yerine 8 maaşı gık bile demeden işverenin ödediğini balık hafızalarımız hatırlıyor mu acaba?. O tarihte 300 kişiye tazminat+8 maaş ekstradan fazla ücret ödeyeceğini bile, bile hepsine; “yeter ki gitsinler, para kolay” diyen THY işvereni için, sizin; “at ama, 6 brüt maaş bonus ver” dediğiniz rakam, onlar için çekirdek parası değil midir? Bu sizce bir caydırıcılık maddesi midir? Bu maddenin neresi iş güvencesi maddesidir?

Bu tutumunuzla kargaları bile güldürürsünüz siz.

Siz kime çalışıyorsunuz? Senin sendika olarak görevin; işçilerin kolektif haklarını korumak iken, sen neden işten çıkana tazminat ödenmesinin yanında “+ 6 maaş daha verin işçiye cazip gelebilir ve sessiz sedasız giderler” mantığında hareket ediyorsun?. Sen bu savunduğun veya savunmak durumunda kaldığın 8.maddeyle işçinin işyerinden “Allah kahretsin ne yapayım” diyerek mecburen ayrılacağını çok iyi biliyorsun. Ve bu adaletsizliğe karşı çıkacağın yerde, 6 ay bonus koydurarak taşeronlaşmaya hız veriyorsun. Sen buna iş güvencesi maddemiz diyerek çocuk mu kandırıyorsun?.

Dünyada bir örneği yoktur ki; işçilerin kolayca çıkarılabileceği bir madde, süsleye püslüye Toplu İş Sözleşmesi maddesi olarak hem de sendika tarafından konabilsin... Sen bir ilksin ey Hava-İş..!

Taşeronlaşmanın ve Özelleştirmelerin önünde durur gibi yapıp, yandan geç diyen tek sendika sensin...

Size tavsiyem; yazma bu maddeyi, öldürme sendikacılığı, bırak atabiliyorsa işveren atsın, sen sendika olarak işçini arkana al ve savunmanı mahkemelerde yap(tayin edilen yerlerde personele ihtiyaç var mı yok mu onu sorgula Samsun-Van vb) sonuçta davaları kaybetsen bile herkes işverene yuh desin, sana değil. Bonuslarla, işçinin işinden atılmasına çanak tutma. Evet, evet belki THY için çok geç, ama, bari görüşmeleri yeni başlayan Teknik A.Ş TİS taslağından bu maddeyi çıkar ve hemen tüm THY’deki sendika üyelerinden özür dile…

THY’deki sendikaya üye personel şunu unutmasın ki bugün 90 kişilik gruba yapılan yarın KESİNLİKLE size de yapılacaktır.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığı burada geçerli değildir. Bu böyle biline.

THY’DE DANIŞIKLI DÖVÜŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (136)

Misafir ~ 8 yıl önce
YAZINIZ VE SAPTAMALARINIZ TAMAMI İLE DOĞRU. BU GÜN BANA YARIN SANA. HİÇ OLMAZ İSE SORUNLARA DOĞRU YAKLAŞANLAR VAR SİZİN GİBİ. GEÇEN SENE, GENEL MÜDÜRÜN 2011 YILINDA KURUMDA 2002'DEN ÖNCE İŞR BAŞLAMIŞ KİMSE KALMAYACAK DEDİĞİ KONUŞULUYORDU. DOĞRU SÖYLEMİŞLER. VE DE HER SÖYLEDİKLERİNİ AMA ÖYLE AMA BÖYLE YAPIYORLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Algılama Sorunlu ; 'SAHİBİNİN SESİ',Yorumları bir daha ve daha dikkatli oku.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bir işçinin böyle bir acıklamayı yazacak kadar yeteneği yoktur demekle İŞÇİYE HANGİ GÖZLE BAKTIĞIN..belli senin ^^sen sahibinin sesi^^patronların kölesi sendika bürokratı nasıl da kendini ele veriyorsun.İşçi biz olmadan tuvalete bile gidemez allayışına sahip Türkiye sarı sendikacılığınn tescilli durakulası ^bağırtın boşun değil^^Tezkoop iş 2 nolu şube gercek sahipleri tarafından geri alındı.Haberin olsun işciler sendikayı İŞAL EDEREK sendikacıları kovdular haberin olsun..Seni ne sefa ya vurmak kurtaracak ne de kapısında beklediğin işveren, Seni İŞCİLERRTARACAK.KABUSLARINDAN haberin olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bahadır bu yazı ismi geçen kişi tarafından kaleme alınmış olsada senin aktardığın ortada.Yazıyı bir işçi'nin yazamayacağını düşünerek büyük bir hainlik ve sahtekarlık ile eş değer suçlamada ve hakaret de bulunmuşsunuz.Eğer bu yazıyı yazan ben yaşamını çalışarak kazanan bir'İŞÇİ'değilsem;Ve şuan'da da bir önceki gönderdiğim YORUM da da ŞAHSEN belirttiğim üzre bu ülkede düşüncesi belli yaratıklar tarafından İŞSİZ bırakılmaya mahkum edilmiş biri değilsem^EN SEVDİĞİMİN CESEDİ ÖNÜME GELSİN^,diyorum.Şimdi daha fazla boşboğazlık yapmayın.Bir banka hesap numarası gönderin ^işsiz arkadaşlarımızla^ para toplayıp BASIN AÇIKLAMANIN parasını ödeyelim.Emek En Yüce Değerdir.İyi pazarlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sizler gibi tavırlar içinde olan insanların ^işçi sınıfına^ kendi çıkarları için verdikleri zararlar dün de vardı bugün de var yarın da olacak.Gelelim'Patronu'olan ama çalışanlar için yapılan basın açıklamasına;Basın açıklamasını hiç bir yer'e MAL etmeden,KİRALAMADAN,SATMADAN,olduğu gibi tek bir harfine dokunmadan aktardık ve dedik ki,Hava İŞ sendikasının bağıtladığı TİS'de yer alan 8 madde(f)bendi,Çalışanlar adına,İşsiz kalmamak adına şu an yaşadığımız coğrafyada EMEK'ten yana kazanılmış en ileri madde.TEKNİK TİS GÖRÜŞMELERİ'nin yapıldığı bir zamanda Sefa'mıza ne oldu'da coştu.TEKEL çalışanları akrabalarımız ile bunu tartıştıktan bir süre sönra bu yazıyı paylaştık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu yazı'nın boş'a gitmemesi için yorum yağmurunun dinmesini bekledim.Gurup Yorum'un yağmuru değil söz ettiğim,bilirsinizki YORUM'u Yağmurlar yeşertir ve canlı tutar...Öncelikle TEKEL MAĞDURİYETİNİ'Özelleştirmeye'çalışan gölgesizler dinleyin.Çalışanları ile bütünleşmiş Sendikaların Yönetimlerinin tekelci(Özelleştirmeci)anlayışlara ihtiyacının olduğunu düşünmek salaklıktan öte bir şey değildir.Basın açıklaması okumanın 'O' açıklamanın Patron-i bir eda ile'benimAÇIKLAMAM'deme yaklaşımını kınıyorum.Hatırlanacağı gibi TEKEL direnişi sonrası içinizde bahadır dışında havacı olan kimsenin olmadığı sözüm ona bir panel düzenlendi.O paneli Hava İş'i nasıl yarar,böler,parçalarız paneline çevirdiğiniz için salonu terk eden Bizler'i siz'e ha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yer techizatta işten atılan 27 işçi arkadaşımıaza ne oldu haberi olan varmı sendikamız bu konu da ne yaptı.Arkadaşlarımız sessiz sedasız işten atıldılar.Bunun için ne yapıldı sevgili sendikacılar bir açıklama yapsanız da durumu öğrensek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Dikkat ediyorum Tekel işçisi Metin, Kaptan Bahadır isimlerini yazarak açıklamaalar yapmışlar. Onlara saldıranlar ise tırt.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bir de tgs yi kurdunuz, thy deki birçok insanı işinden edip mutsuz ettiniz, tgsde işe aldıklarınızı da mutsuz ettiniz..sonra bayram beyi getirdiniz adam da nasıl bir çukurdayım şaşırdı.. rizeli tantunici şişmanla, rizeli dersaneci şişman yönetsin şirketi, uçaklar yerde hizmet alamasın geç kalksın, bagaj taşıyanların beli fıtık olsun ayda 700 lira alacaklar diye.. özel kalem de oda açtırsın makam yaptırsın,hani hüseyin beyi lüks odası götürmüştü ya, genel müdürü de özel kalemi götürecek..olan gene emekçiye olacak işçiye olacak,sendikalıya sendikasıza olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
konuyu saptırmayın. yukarıdaki sefa inan yazısında doğru olmayan ve gerçek dışı hiç bir şey yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000