19 Eylül 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bende çalıştım 2 ay önce haksız yere isten atıldım bilgi ecevit sen feto cu orda hala çalışıyor kimse gormuyor
  • Do& Co için yazılanları okuyorum kısa bir süre şeflik yapmaya çalıştım o malum şirkette koca şirkette uç tane şef tanıyorum H kara T koc ve B dirbali diğerlerini at çöpe kursa değil bunları fizana gondersen adam olmazlar ne mesleki anlamda nede insanlık anlamında gerine gerine yurusunler ancak mutfaklarda adaletsizlik diz boyu pislikten geçilmiyor mutfaklar uç kuruşa esir almışlar milleti işten çıkan varmı deseler bütün haklarını vericem yarisi dökülür aşçıların diğer yarısıda zaten mesleği aşçılık olmayan onun bunun adamları yebabam ye mantığı yani
  • THY'ye çamur atmak sana mı kaldı bu yazıyı yazan herhalde THY'nin büyümesini sindiremiyor
  • Yazacaklarım duyum tahmin falan değil,20 ekimde kamu oyu ile paylaşılacak; İlker Aycının bileti kesildi,Abam altında çalıştırdığı gn md yrd ahmet olmuştura bile lafını geçiremiyordu, Hamdi Topcunun yukarı ile arasında olan buzlar eridi,hatırı sayılır akp bakan ve milletvekillerinin yoğun çabaları neticesinde buzlar eridi,temel kotil bu işe en çok sevinenlerin başında,20 EKİMDEN SONRA HAMDİ TOPÇU TEKRAR THY NİN BAŞINA GELİYOR!!!!
  • Bu tarihten sonra girenlerin cogu Fetocudur, Oyle degilmi Danyal?
  • Kis baslangicinda iscileri atmak baharda ise almak icin ugrasiyor, yeni taktikleri boyle
  • Geç kalıyorsun Ya bu Fetöcüleri biran önce temizle yada Git...
  • 2003 te müdürlükten alınanların zamanında nasıl müdür yapıldıklarını anlatsana kardeş. hepsi mi tenzili rütbe oldu, yoksa bazıları mı? Personeline mahkum, işten, dünyadan bihaber tipleri müdür yapanları asıl sorgula. Doğruyu yapanları da takdir et...Allah herkese layık olanı nasip etsin.
  • Ahhh arkadaşlar bu olaylar yıllardır ayt de yaşanıyor mobingler iş kazası geçirip adamı sokağa tazminatsız atmaya çalışmalar yıllardır sesimizi duyaramadık yalakalık dizboyu yaz boyu mesai yap ailenden feragat et gezmeye bile götüreme sonra mesai parası almaya geldi denkleştirmeyi kössünler ama havuzdaki paradan başka türlü nasıl para alacaklar milletin yaptığı son 4 ay mesai parasında gözü var bunların firma dünya çapında beyinler üçüncü dünya ülkesi olduktan sonra neye yarar
  • Bence do&co çalışanlarına sahip çıkmalı özellikle gecesini gündüzüne katan üç vardiya çalışıp 2000 lira bile maaş alamayan personellerden ne kadar tasarruf edebilirki thy gibi büyük bir havayolu sirketi nasıl böyle bir kriz yaşar anlamiyorum

THY yüzde 10 küçülecek mi? Do&co'nun yaptığı şark kurnazlığı

Türk Hava Yolları, Ekim ayı sonu itibariyle başlayacak kış sezonu için önemli bir takım kararlar aldı. Önce Avrupa uçuşlarında kapasite ciddi seviyede düşürüldü. Devamında orta ve uzun mesafe uçuşlarda da kapasite azaltıldı. Frekans derinlikleri azaltılırken bazı noktalara yapılan uçuşların ise kış sezonu boyunca yapılmamasına karar verildi.

Kesin bir rakam verilmese de Türk Hava Yolları'nın kış sezonunda 36-37 uçuş noktasını iptal ettiği konuşuluyor. Tabi hepimiz bu süreci bir geçiş olarak görüyoruz. THY gibi dinamik ve potansiyeli yüksek bir şirketin uzun süre bu şekilde devam etmeyeceğini, 2017 yaz ayları itibariyle yeniden çıkışa geçeceğini düşünüyorum.

Ancak 2017'nin THY için, peşin kaybedilen yıl olmaması açısından bu kapasite azaltımının olması şart.
Peki kapasite düşürülünce uçak ve personel sayısı da azaltılacak mı?

Daha önceki bir yazımda THY'nin uçaklarını ekipleriyle birlikte (wetlease) kiralama olasılığının bulunduğunu söylemiştim. Bu olasılık halen güncelliğini koruyor. Bunun dışında THY'nin 36 uçağını daha yere indirme ihtimali var. 333 uçaklı THY'nin 36 uçağını yere indirmesi demek, neredeyse yüzde 10 kapasite düşürmesi anlamına geliyor. Kış sezonunda iptal edilen 37 noktayı da ele alırsak orada da toplam uçuş nokta sayısında yüzde 10'luk azalma olduğunu görebiliriz. Her ne kadar şu an için THY'nin yolcu sayısının arttığını gözlemlesek de doluluk oranı ve karlılığının artmadığını aksine düştüğünü söylemek mümkün. Bu da THY'nin küçülmek zorunda olduğunun en önemli işareti.

Uçuş noktası, frekans ve uçak sayısında  yüzde 10'luk bir daralma ortaya çıkınca, bu yüzdeye yakın oranlarda personel sayısının azaltılması olasılığı da doğuyor. Şartlar böyleyken bunun aksini düşünmek fazlasıyla Polyanacılık olur.

Yine daha önceki yazılarımda THY'nin kriz dönemlerinde işçi çıkarma politikasını çok fazla tercih etmediğini yazmıştım. Bu yüzden THY doğrudan bu sebebe dayalı olarak bir tenkisat politikası izlemeyecektir ancak hem Fetöcülerin temizlenmesi hem de personel kalitesinin yukarı çekilmesi politikasının etkisiyle, fetöcülerle birlikte özellikle kabin ve kokpitte İngilizce seviyesi yetersiz olanlar ile kurum disiplinine aykırı davranışları tespit edilenlerin ve hatta bunların arasında muhalif tutum sergileyenlerin THY ile yakın zamanda yolları ayrılacak. Yani THY AO bünyesinde 20 bine yakın çalışan olduğunu varsayarsak ve kapasite daralma oranını gözönünden tutarsak iki bin çalışanın risk altında bulunduğunu öngörebiliriz. Özellikle kabin hizmetlerinde son dönemde kabin memurlarının yeniden İngilizce sınavına sokulmalarını bunun bir işareti olarak yorumluyorum.

Do&co şefleri bulaşıkçı yaptı!

Gelelim THY ile Do&co ortaklığındaki Turkish Do&Co'ya. Biliyorsunuz THY'nin iştiraki şirketlerden krize ilk tepkiyi Do&co verdi. Önce ikram konsepti değiştirildi, ekip sayıları azaltıldı. Sonra uçuştan çekilen ekipler yerde görevlendirildi. Hatta uçan şefler mutfaktan çıkarılarak bulaşıkhanelerde görevlendirildiler. İşçileri çıkarmaktansa bu ara formül kabul edilebilir ancak Mart ayından sonra işe alınan bütün çalışanların tazminat haklarının olmaması fırsat bilinerek kapı önüne konulması Do&Co gibi uluslararası ölçekteki bir firmaya yakışmadı.  Do&co'nun altı ayını doldurmayanlara tazminat vermemek için işten atmak yerine verimlilik kriterlerini gözetmesi daha etik, daha insancıl ve daha akıllıca olurdu.

THY adaletli olmalı!

Biliyorsunuz, THY'yi fetönün çiftliği yapanlara bugüne kadar kimse dokunmadı. Halen görevde olanlar da, THY ile çoktan yollarını ayıranlar  da çağırılıp, ' THY'yi fetöye neden peşkeş çektiniz?' sorusuna henüz muhatap olmadılar. O konuda mekanizma ağır aksak işlerken THY hizmet aldığı kurumlara faturayı şak diye kesiveriyor. Suçsuz olduğuna sonuna kadar inandığım bir arkadaşımın, fetö ile ilişkisi olmamasına rağmen hem çalıştığı kurumla THY'nin anlaşması tek taraflı  rafa kaldırılıyor hem de eşi THY'den atılıyor. Ama cemaat okullarından seçilerek THY akademide, ABD'de, Almanya'da pilot eğitimi aldırırlan altın nesil(!) çocuklar hala THY'de görevine devam ediyor. Bu nasıl bir çelişki? 

Bu arada aklıma geldi. Fetö'den tutklanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun oğlu hala THY'de çalışıyor mu?

THY yüzde 10 küçülecek mi? Do&co'nun yaptığı şark kurnazlığı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (97)

Ahmet ~ 2 yıl önce
Bende çalıştım 2 ay önce haksız yere isten atıldım bilgi ecevit sen feto cu orda hala çalışıyor kimse gormuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sessizlik ~ 2 yıl önce
Do& Co için yazılanları okuyorum kısa bir süre şeflik yapmaya çalıştım o malum şirkette koca şirkette uç tane şef tanıyorum H kara T koc ve B dirbali diğerlerini at çöpe kursa değil bunları fizana gondersen adam olmazlar ne mesleki anlamda nede insanlık anlamında gerine gerine yurusunler ancak mutfaklarda adaletsizlik diz boyu pislikten geçilmiyor mutfaklar uç kuruşa esir almışlar milleti işten çıkan varmı deseler bütün haklarını vericem yarisi dökülür aşçıların diğer yarısıda zaten mesleği aşçılık olmayan onun bunun adamları yebabam ye mantığı yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademisten ~ 2 yıl önce
T. Koç mu sen ona şef diyorsan senden zaten mutfakta bulaşıkçı dahi olmaz kapasitenin belli ettin.
Thy personeli ~ 2 yıl önce
THY'ye çamur atmak sana mı kaldı bu yazıyı yazan herhalde THY'nin büyümesini sindiremiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BIG SURPRIZE!!!! ~ 2 yıl önce
Yazacaklarım duyum tahmin falan değil,20 ekimde kamu oyu ile paylaşılacak; İlker Aycının bileti kesildi,Abam altında çalıştırdığı gn md yrd ahmet olmuştura bile lafını geçiremiyordu, Hamdi Topcunun yukarı ile arasında olan buzlar eridi,hatırı sayılır akp bakan ve milletvekillerinin yoğun çabaları neticesinde buzlar eridi,temel kotil bu işe en çok sevinenlerin başında,20 EKİMDEN SONRA HAMDİ TOPÇU TEKRAR THY NİN BAŞINA GELİYOR!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2002 ~ 2 yıl önce
Bu tarihten sonra girenlerin cogu Fetocudur, Oyle degilmi Danyal?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 2 yıl önce
Kis baslangicinda iscileri atmak baharda ise almak icin ugrasiyor, yeni taktikleri boyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn İlker Aycı ~ 2 yıl önce
Geç kalıyorsun Ya bu Fetöcüleri biran önce temizle yada Git...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2003 te ~ 2 yıl önce
2003 te müdürlükten alınanların zamanında nasıl müdür yapıldıklarını anlatsana kardeş. hepsi mi tenzili rütbe oldu, yoksa bazıları mı? Personeline mahkum, işten, dünyadan bihaber tipleri müdür yapanları asıl sorgula. Doğruyu yapanları da takdir et...Allah herkese layık olanı nasip etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antalya doco ~ 2 yıl önce
Ahhh arkadaşlar bu olaylar yıllardır ayt de yaşanıyor mobingler iş kazası geçirip adamı sokağa tazminatsız atmaya çalışmalar yıllardır sesimizi duyaramadık yalakalık dizboyu yaz boyu mesai yap ailenden feragat et gezmeye bile götüreme sonra mesai parası almaya geldi denkleştirmeyi kössünler ama havuzdaki paradan başka türlü nasıl para alacaklar milletin yaptığı son 4 ay mesai parasında gözü var bunların firma dünya çapında beyinler üçüncü dünya ülkesi olduktan sonra neye yarar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cikarilan ~ 2 yıl önce
Bence do&co çalışanlarına sahip çıkmalı özellikle gecesini gündüzüne katan üç vardiya çalışıp 2000 lira bile maaş alamayan personellerden ne kadar tasarruf edebilirki thy gibi büyük bir havayolu sirketi nasıl böyle bir kriz yaşar anlamiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000