04 Ağustos 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Herkes birseyler paylasmis pilot mezunlari kurslardan sikayetci bende marmara iletisim mezunuyum ama benim calismam gereken yerde isletmecilerde calisiyor sosyolojicilerde maliyeci hatta universite mezunu olmayan adamlar gazetelerde tvde ve sosyal medyada yani ekmek aslanin agzinda arkadaslar eger bu kursa gidip pilot olma sansimiz varsa banka iki yil sonra odemeli kredi veriyorsa bende gider 18 ayda kopek gibi calisirim ki zaten ozel sektorde yillardir calisiyoruz evet hic bir is dayi olmadan olmuyor riske deger mi kendine guvenen biri icin deger bu arada bize dort bes yil verdikleri egitimi ben sıkı bir egitimle 18 ayda verilecegine inaniyorum bu hangi bolum olursa olsun ama herseye ragmen sizin okidugunuz bolume saygi duyuyorum bu arada bu kursa gidip atpl sertifikasini alip ise giremeye var mi kredi odeyen varsa pilot adaylarindan duymak isterim cunku ben hic rastlamadim
  • Tabi tabii zaten bizler ucus okuluna girerken parayi verdik 1 2 sene tatil yaptik donuste lisansi basip vermislerdi elimize.. O cok basarili sivil olmayan askeri pilotlar özel sirkete gecmek icin napiyo para vermiyomu?? Bu sacma yorumlari yapanlarin pilot olma ihtimali beni cok korkutuyo.. Sizler dlr ile girin okula havada motor durdugunda o indirir zaten sizin yerinize..
  • Ben daha önce uçuş okullarını tek tek gezmiş fakat antalyada diye er ah uçuş okulunu seçmemiştim.Şimdi atpl lisansını alıcam diye bir sürü uraşıyorum.Antalyaya sırf erah için gitmeye degerdi diye düşünüyorum.Amerikanın florida eyaletine gitmektense Antalyaya gitmeyi tercih ederdim.Gerçek pilot yetiştiriyorlar.Arkadaşlarım sunexpresse geçtiler Erah aracılığıyla benimse ne olacağım belli değil.Bende erahta devam etmeyi düşünüyorum geri kalan egitimlerimi.Umarım THY Erah gibi okullarımızdan yetişenleri görür.
  • Bu zamana kadar herkesin bildiği ama kimsenin pek de değinmek istemediği konuya parmak basmışsınız.THY Akademi kendi bünyesinde pilot yetiştirsede sayının yetmediği açık.İsmini vermeyeceğim bir uçuş okuluda gayet disiplinli ve kaliteli pilot yetiştiriyor umarım bunlarda THY bünyesinde görev alırlar.THY bunu göz ardı etmemeli.Artan ihtiyacını kaliteli yetiştirilmiş pilotlarla karşılayabilir.Kendi cebinden eğitim marafını karşıladıkları için öğrenciler thyye daha ucuza mal olacaktır.Bu kadar ciddi ve gözardı edilmeyecek olayı bu hafta kaleminize aldığınız için teşekkürler.
  • SIRKETLER ARASI PILOT SAVASLARI DAN BAHSEDILMIS , 100$ ICIN BASKA SIRKETE GIDEN PILOTLARDAN BAHSEDILMIS... PEKII HIC EDILEN DINLENME SURELERI , HER GUN DEGISEN UCUC PROGRAMI , TEHDITLE DEGISTIRILEN SOZLESMELER , ABA ALTINDAN SOPA GOSTERILEREK SUSTURULMALAR NEDEN SOZ KONUSU EDILMEMIS... BU ARADA KAPIYI CARPARAK SIRKETTEN AYRILIN BAKIN NELER OLUYOR... ARKANIZDAN TUM DIGER SIRKETLERLE GORUSULUP ISSIZ KALMANIZ SAGLANIYOR... HERSEY SADECE PARA DEGIL BU SEKTORDE CALISANLAR AZCIKTA INSAN OLDUKLARINI VE SOSYAL HAYATLARINA SAYGI GOSTERILMESINI ISTIYOR... SAYGILARIMLA...
  • Genel havacilik gelişeceeek dertler biteceeeeeeek :)
  • Bu işin türkiyede ki yeni uzmanı AFA`dır.
  • Mantar gibi açılan uçuş okullarının hiçbiri işe yaramaz, sonuçta parayı veren düdüğü çalıyor. Ciddi bir sınavla almadıktan sonra hepsi yalan.
  • Pilot ihtiyaci yoktur bu ciddi bir yalandir..ucus okulu ve universiteler bu isi havayollari ile ranta cevirmislerdir bunuda medya yoluyla pohpohlamaktadir.. Su kadar ucak gelicek diye duz mantik yapanlar kosa kosa buralara kayit olmaktadir.. ornegin ayjet i bitir atlasjette tip al toplam 100 bin euro yani 300 bin tl maliyeti var pilota.. maasida 2000 bin tl baslangic.. inanmayan sorsun arastirsin.. bu tuzaga dusmeyin dolandirilmayin
  • Hicbiri faydali degil turkiyede hala ucus okuluna, universiteye reklamlara inanip giden varsa kus kadar beyni yoktur.. bu is bitti turkiyede dukkan kapandi

THY YERLİ PİLOT OKULLARINA ÖNYARGISINI KIRABİLECEK Mİ?

Bölgesinin havacılık eğitim merkezi olma hedefindeki Türkiye'nin,  önümüzdeki süreçte en büyük sorunlarından biri, bugün ve son yıllarda olduğu gibi pilot açığı olacak.  Geçmiş yıllarda yetersiz pilot arzı sebebiyle havayollarının pilot kavgası yaptığına defalarca şahit olduk. Bugün sadece bir tabela derneği görünümündeki Türkiye Özel Sektör Havayolu Şirketleri Derneği TÖSHİD'in, THY ile pilot kavgası sırasında verdiği mücadeleleri defalarca izledik ve  THY'nin orantısız güç kullanarak pilotları cazip tekliflerle kendi bünyesine katma girişimlerinin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın şahsi gayretleriyle biraz olsun engellenebildiğini gördük. Ancak pilotluk mesleği revaçta olunca pilotların da bir yolunu bulup havayolu değiştirme girişimleri tamamıyla hiç engellenemedi.

Pilotlar anayasal haklarını kullanarak sürekli daha iyi koşullar sunan havayollarını tercih ettiler. Öyle ki 100 dolar fazla maaş veren şirkette çalışmaya başlayan pilotları bile gördük! Sonuçta onlar için büyük bir risk yoktu. O şirket olmazsa diğerlerine kolaylıkla geçebiliyorlardı. Çünkü sürekli bir talep söz konusuydu. Bugün geldiğimiz noktada pilotlarla ilgili manzaranın çok fazla değişmediğini görebiliriz. Havayolu şirketlerinin özellikle THY ve Pegasus'un, hızlı büyümesine cevap veremeyen pilot yetiştiren organizasyonların yeterli düzeyde olmaması ve alttan yeni kaynakların üretilememesi pilotluk mesleğini halen en cazip meslek grubu kılmıştır.

Bugünkü tabloya baktığımızda 20 civarında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce yetkilendirilen pilot eğitim  organizasyonu var. Ancak bunlardan sadece bir kaçı ciddiyetle bu işi yürütüyor. İstanbul merkezli Ayjet uçuş okulu, Hezarfen Havaalanı'nı tek başına kullanmanın avantajını iyi kullanıyor. Bu uçuş okulunda verilen eğitim kalitesinden ziyade, yönetim kadrosunun asker pilotlardan oluşması ve öğrenci olarak kabul edilen pilot adaylarının da önemli bir bölümünün pilot çocuğu  olması, Ayjet mezunlarının işe giriş ortalamasının yüksek olmasında en önemli faktör olarak göze çarpıyor. Bu haliyle Ayjet yılda ortalama 70-80 civarında pilotu sektöre kazandırıyor.

İstanbul'da yönetim sorunlarını tamamıyla çözemeyen ve inişli çıkışlı performans sergileyen Türk Hava Kurumu, 4 uçaklık dar bir filo ile Çorlu'da yılda 40 kadar pilot yetiştiriyor. Filo revizyonu ile rakipleriyle yeniden rekabet edebilme gayretine giren Tarkim'in sektöre katkısı ise yılda 30 ile 40 pilot olarak ortaya çıkıyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi de sektöre, hacmiyle ters orantılı olarak sadece 15-20 pilotluk katkı sağlayabiliyor. Atlasjet bünyesindeki Afa da kendi havayoluna yılda 40 civarında pilot yetiştiriyor.
Sunexpress gibi pilot seçiminde son derece titiz bir havayolu ile pilot  eğitimi konusunda anlaşma sağlayarak zor ama bir o kadar da prestijli bir işe kalkışan Er Ah'in 13 uçaklık filoyla sektöre katkısı ise yılda 80 pilotu buluyor. Yerli kaynaklara irili ufaklı eğitim organizasyonlarından katkılar ve ordudan emekli olanlarla birlikte 100 civarında bir pilot daha katıldığını varsayarsak bütün eğitim organizasyonlarının tam kapasiteyle eğitim vermeleri halinde dahi sadece THY'nin pilot ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğunu açıkça görebiliyoruz.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun, her fırsatta sadece THY'nin her yıl 600'ün üzerinde pilot ihtiyacı olduğunu dile getirmesinden yola çıkarsak havacılık sektörünün pilot açığını daha uzun yıllar konuşacağa benziyoruz.  Peki havacılık sektörü neden uçuş eğitim organizasyonları ile eşgüdümlü olarak pilot yetiştirme konusuna mesafeli davranıyor?

Bu konuda havayolu şirketlerinin kafasını karıştıran en önemli şey geçmişte bazı uçuş okullarının iyi bir sicile sahip olmamalarından kaynaklanıyor. Güçlü olmayan mali yapıları,  kağıt üzerinde yapılmayan uçuşların yapılmış gibi gösterilmesi, uçuş eğitimi için yeterli olmayan filoları, eğitim kadrolarının yetersizliği ve bu şartlarda okullardan sektöre entegre olan pilotların bilgi ve becerilerinin yeterli düzeyde olmaması bu uçuş eğitim organizasyonlarına havayolu şirketlerinin mesafeli durmasında en önemli faktörlerdi. Ancak gelinen noktada havayolu şirketlerinin istediği kritere uygun pilot yetiştiren uçuş okulları da ortaya çıktı. Gerek eğitim kaliteleri gerekse sektördeki saygınlıkları açısından burada ismini veremeyeceğim birkaç uçuş okulu rüştünü ispat etmiştir.

Havayolu şirketlerinin bu uçuş okullarını bizden çok daha iyi takip ettiğinden şüphemiz yok. Ancak bir önyargı sözkonusu. Havayolu şirketlerinin bu önyargılarını kırmaları gerektiği ve yerli kaynaklardan istedikleri koşullara uygun pilotları sağlayabilecekleri gerçeğini bir kez daha gözden geçirmelerinde fayda olduğu düşüncesindeyim. Bu önyargının da ilk olarak THY tarafından kırılması ve sektördeki uygun uçuş okulları ile pilot yetiştirme konusunda ortak adımlar atması gerektiği kanaatindeyim. THY'nin ve diğer havayollarının gelecekteki filo büyüme hesapları ortadayken, pilot savaşları yaşamak yerine uçuş okullarıyla sistemli pilot yetiştirme programlarının geliştirilmesi her iki taraf için de daha sağlıklı olacak hem havayolları pilot ihtiyacını kapatacak hem de uçuş okulları sürekli bir döngü sayesinde mali yapılarını güçlendirerek daha kaliteli eğitimler verecektir.

THY YERLİ PİLOT OKULLARINA ÖNYARGISINI KIRABİLECEK Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

ilker ~ 4 yıl önce
Herkes birseyler paylasmis pilot mezunlari kurslardan sikayetci bende marmara iletisim mezunuyum ama benim calismam gereken yerde isletmecilerde calisiyor sosyolojicilerde maliyeci hatta universite mezunu olmayan adamlar gazetelerde tvde ve sosyal medyada yani ekmek aslanin agzinda arkadaslar eger bu kursa gidip pilot olma sansimiz varsa banka iki yil sonra odemeli kredi veriyorsa bende gider 18 ayda kopek gibi calisirim ki zaten ozel sektorde yillardir calisiyoruz evet hic bir is dayi olmadan olmuyor riske deger mi kendine guvenen biri icin deger bu arada bize dort bes yil verdikleri egitimi ben sıkı bir egitimle 18 ayda verilecegine inaniyorum bu hangi bolum olursa olsun ama herseye ragmen sizin okidugunuz bolume saygi duyuyorum bu arada bu kursa gidip atpl sertifikasini alip ise giremeye var mi kredi odeyen varsa pilot adaylarindan duymak isterim cunku ben hic rastlamadim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Tabi tabii zaten bizler ucus okuluna girerken parayi verdik 1 2 sene tatil yaptik donuste lisansi basip vermislerdi elimize.. O cok basarili sivil olmayan askeri pilotlar özel sirkete gecmek icin napiyo para vermiyomu?? Bu sacma yorumlari yapanlarin pilot olma ihtimali beni cok korkutuyo.. Sizler dlr ile girin okula havada motor durdugunda o indirir zaten sizin yerinize..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÖğrenciPilot88 ~ 4 yıl önce
Ben daha önce uçuş okullarını tek tek gezmiş fakat antalyada diye er ah uçuş okulunu seçmemiştim.Şimdi atpl lisansını alıcam diye bir sürü uraşıyorum.Antalyaya sırf erah için gitmeye degerdi diye düşünüyorum.Amerikanın florida eyaletine gitmektense Antalyaya gitmeyi tercih ederdim.Gerçek pilot yetiştiriyorlar.Arkadaşlarım sunexpresse geçtiler Erah aracılığıyla benimse ne olacağım belli değil.Bende erahta devam etmeyi düşünüyorum geri kalan egitimlerimi.Umarım THY Erah gibi okullarımızdan yetişenleri görür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MUSAFİR ~ 4 yıl önce
Bu zamana kadar herkesin bildiği ama kimsenin pek de değinmek istemediği konuya parmak basmışsınız.THY Akademi kendi bünyesinde pilot yetiştirsede sayının yetmediği açık.İsmini vermeyeceğim bir uçuş okuluda gayet disiplinli ve kaliteli pilot yetiştiriyor umarım bunlarda THY bünyesinde görev alırlar.THY bunu göz ardı etmemeli.Artan ihtiyacını kaliteli yetiştirilmiş pilotlarla karşılayabilir.Kendi cebinden eğitim marafını karşıladıkları için öğrenciler thyye daha ucuza mal olacaktır.Bu kadar ciddi ve gözardı edilmeyecek olayı bu hafta kaleminize aldığınız için teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
SIRKETLER ARASI PILOT SAVASLARI DAN BAHSEDILMIS , 100$ ICIN BASKA SIRKETE GIDEN PILOTLARDAN BAHSEDILMIS... PEKII HIC EDILEN DINLENME SURELERI , HER GUN DEGISEN UCUC PROGRAMI , TEHDITLE DEGISTIRILEN SOZLESMELER , ABA ALTINDAN SOPA GOSTERILEREK SUSTURULMALAR NEDEN SOZ KONUSU EDILMEMIS... BU ARADA KAPIYI CARPARAK SIRKETTEN AYRILIN BAKIN NELER OLUYOR... ARKANIZDAN TUM DIGER SIRKETLERLE GORUSULUP ISSIZ KALMANIZ SAGLANIYOR... HERSEY SADECE PARA DEGIL BU SEKTORDE CALISANLAR AZCIKTA INSAN OLDUKLARINI VE SOSYAL HAYATLARINA SAYGI GOSTERILMESINI ISTIYOR... SAYGILARIMLA...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen pegasus ~ 4 yıl önce
Pegasustan bahsetmişsiniz sanırım. Gerçi diger özel şirketlerde farklı degil bence Thy dısında pilotların pekte bir şansı yok.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Genel havacilik gelişeceeek dertler biteceeeeeeek :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AFA ~ 4 yıl önce
Bu işin türkiyede ki yeni uzmanı AFA`dır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hiçbiri ~ 4 yıl önce
Mantar gibi açılan uçuş okullarının hiçbiri işe yaramaz, sonuçta parayı veren düdüğü çalıyor. Ciddi bir sınavla almadıktan sonra hepsi yalan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok oyle birsey ~ 4 yıl önce
Pilot ihtiyaci yoktur bu ciddi bir yalandir..ucus okulu ve universiteler bu isi havayollari ile ranta cevirmislerdir bunuda medya yoluyla pohpohlamaktadir.. Su kadar ucak gelicek diye duz mantik yapanlar kosa kosa buralara kayit olmaktadir.. ornegin ayjet i bitir atlasjette tip al toplam 100 bin euro yani 300 bin tl maliyeti var pilota.. maasida 2000 bin tl baslangic.. inanmayan sorsun arastirsin.. bu tuzaga dusmeyin dolandirilmayin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
malesef ~ 4 yıl önce
hava harp akademisinden gelmiyorsan sivile bulaşmıcan çok ağlarsın sonra işsizlikten.
yok ~ 4 yıl önce
Hicbiri faydali degil turkiyede hala ucus okuluna, universiteye reklamlara inanip giden varsa kus kadar beyni yoktur.. bu is bitti turkiyede dukkan kapandi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000