11 Temmuz 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Özellikle yazının SAW kısmı çok doğru, tebrikeler Murat Bey. Bu ülke bu tarz düşünen insanları kaldıramıyor artık, sizin gibi düşenenler de bu ülkeyi. Neyse yeni sözümüz "cehalet mutluluktur" mutlu günler.
  • Angola-luanda seferleri iptal oldu. Atanan mudur baska bir afrika ulkesine kaydirildi. Acaba neden sayin yazar?!
  • Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.
  • Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.

THY vites düşürdü

Türk Hava Yolları, 2006 yılından itibaren son 10 yıllık dönemde, hedeflerinin hep üzerine koyarak bugüne geldi. Belirlenen tarihlerde sipariş edilen uçaklar filoya dahil edildi, hatta onlar yetmediği için arada ek kiralamalar da oldu. Uçuş ağı da bu süreçte gelişti. Hem yeni hatlar açıldı hem de network derinliği sağlandı. Yılbaşından itibaren yaz sezonu için frekans artış planları yapıldı. Özellikle Atatürk Havalimanı'ndaki fiziki şartların yetersizliğine rağmen, frekans artış hedefleri de hep gerçekleşti. Bunların sonucu olarak yolcu sayısı da hedefleri aştı.

THY,  yakın  tarihte  yolcu azlığı sebebiyle bir ya da iki kez hat kapattı. Onlardan biri, yanlış fizibilite hesabının kurbanı olan İspanya'daki Santiago hattıydı. Birkaç yıl önce de Strasburg hattını aynı gerekçeyle kapatmıştı. Bu ikisinin dışında benim bildiğim bir hat kapatma olmadı.

Kısacası THY için yakın geçmişte başarılı bir grafik vardı. Ancak bugün baktığımızda THY dışındaki faktörlerin THY'yi bir hayli zorladığını gözlemleyebiliyoruz. Rusya ile yaşanan uçak krizi, içerdeki terör eylemleri, patlamalar... Bütün bunlar Mısır'dan sonra rotasını bize kıran yabancı turistlerin Türkiye tercihlerini değiştirdi. Bunun en büyük negatif etkisi de doğal olarak THY'ye yansıdı. Rusya'dan ve Avrupa'dan gelen yolcu sayısı bıçak gibi kesildi. Özellikle Avrupa uçuşlarının büyük bölümü yüzde 30-40 dolulukla yapıldı. Kuzey Avrupa uçuşlarındaki doluluk oranları daha da azdı. Transit yolcu da olmasa THY, bu süreçte çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşayabilirdi ancak noktadan noktaya taşınan yolcu sayısı azalırken transit yolcu sayısındaki artış THY'ye direnç verdi. (Bu arada Avrupa şampiyonasının da etkisini unutmamak gerek.) Ama buna rağmen THY, hedeflerinin biraz olsun uzağında kaldı.

Belki az yolcu ile uçulmasına rağmen hat kapama tercihi kullanılmadı ancak ileriye yönelik frekans artış planlarında ötelemeler oldu. Ankara'dan Atina'ya başlaması planlanan seferler de bu yüzden belirsiz süreli ertelendi. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Basra'ya yapılması planlanan sefer de hedeflerdeki sapmanın sonucu olarak başlatılamadı. Güney Sudan'ın başkenti Jabu seferleri de öyle...

Bunların dışında frekans artış hedeflerinde de sapmalar oldu. Kişinev, Bari, Helsinki, Taipei, Astana, Süleymaniye... Bunun gibi bir çok noktada THY'nin frekans derinlik hedefleri vardı. Haftalar öncesinden açıklanmasına rağmen o artışlar da yapılamadı. Yaz sezonunda vites yükseltmesine alıştığımız THY, bu hatlarda vites yükseltmek yerine mevcut uçuş sayısını koruma yolunu seçti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 2016 yılının ikinci çeyreğinden sonra durumun toparlanacağına inanıyor. Biz de onun söylediklerine inanmak istiyoruz.  Şu an için THY açısından çok güzel bir tablo görünmüyor ancak 2008 krizindeki başarı bir kez daha tekrarlanırsa THY'nin 2023 hedefi için önü iyice açılır.

SABİHA GÖKÇEN'İ ÖRTBAS ETMEK YERİNE...
Atatürk Havalimanı'na terörist saldırı düzenlenince aklıma Sabiha Gökçen Havalimanı'na atılan havan topu geldi. Tabi şu anda Sabiha Gökçen'deki olayda havan topu kullanıldığını söyleyebiliyoruz. Hatırlayın o günlerde havalimanında ne olduğu konusunda kimse net bir bilgi vermiyordu. Bir şey patlamıştı ama ne? Kimse bunun bir havan topu olduğunu telaffuz etmeye cesaret bile edemiyordu. Televizyonlar 'Sabiha Gökçen'de patlama oldu' başlığıyla verdikleri haberde neyin patladığını dile getirmekten çekiniyordu. O günlerde yabancı havayollarının uçuşlarını kesmemeleri için oradaki patlamanın bir havantopu olduğu gerçeği titizlikle gizlenmişti. Ancak aradan 7 ay geçtikten sonra bu kez Atatürk Havalimanı'na gizlenemeyecek kadar büyük bir saldırı düzenlendi.

Saldırıda güvenlik zaafiyeti var mı yok mu bunu güvenlik uzmanları değerlendirebilir ancak Sabiha Gökçen'deki saldırı örtbas edilmek yerine uyarı olarak değerlendirilse ve teröristlerin hedefindeki havalimanları için, son patlama sonrası uygulamaya konulan tedbirler o günden itibaren alınabilseydi belki de Atatürk Havalimanı'ndaki bu saldırı gerçekleşmeden önlenebilirdi.

THY vites düşürdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Murat Bey ~ 2 yıl önce
Özellikle yazının SAW kısmı çok doğru, tebrikeler Murat Bey. Bu ülke bu tarz düşünen insanları kaldıramıyor artık, sizin gibi düşenenler de bu ülkeyi. Neyse yeni sözümüz "cehalet mutluluktur" mutlu günler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haso ~ 2 yıl önce
THY DÜNYADA BİR NUMARA YOLCULARI 5YILDIZLI OTELLERDE MİSAFİR YAPAR. UÇAKTAKİ HİZMET VE YEMEKLERİ ÇOK ŞAHANE. 1970 yılından beri münihten uçuyorum.
hasoya ~ 2 yıl önce
haso dayı uçmaya devam et.
Kapanan hat ~ 2 yıl önce
Angola-luanda seferleri iptal oldu. Atanan mudur baska bir afrika ulkesine kaydirildi. Acaba neden sayin yazar?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TKci ~ 2 yıl önce
Cunku haftada iki frekans uculacakti tum planlar tamamdi fakat ulkenin makamlari izinleri son anda vermeyince ve bu kararlarindan geri adim atmayinca seferler baslayamadi. 1 seneden fazla sure gecti uzerinden. Izin vermemelerinin sebebi ulke liderinin kizina istedigi rusvet diye biliyorum.
abey ~ 2 yıl önce
Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
remzi ~ 2 yıl önce
3,havalimanı açılınca 1000 tane DC-3 alınacakmış,sipariş verilmiş bile 3, havalimanı ile Yeşilköy arası taksi/dolmuş için.
abey ~ 2 yıl önce
Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000