11 Temmuz 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Özellikle yazının SAW kısmı çok doğru, tebrikeler Murat Bey. Bu ülke bu tarz düşünen insanları kaldıramıyor artık, sizin gibi düşenenler de bu ülkeyi. Neyse yeni sözümüz "cehalet mutluluktur" mutlu günler.
  • Angola-luanda seferleri iptal oldu. Atanan mudur baska bir afrika ulkesine kaydirildi. Acaba neden sayin yazar?!
  • Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.
  • Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.
  • Değerli THY dostları, şirket içi yönetim olsa bile şirketin dışardan yönetildiğine inanıyorum. Birçoğunun bildiği üzere vekaleten görev yapanlar çift maaş alıyor. Giderlerin haddi hesabı yok. Yurt dışı meydanlara giden denetimciler ne yazıkki birşeyleri ya göremiyorlar yada görmezlikten geliyorlar. Giderler anlamsız ve yersiz. Reklam harcamaları keza öyle. Dünya devleri ile rakabet etmek için reklama gerek yok. İNSANLAR YAPILAN İŞE BAKAR! Nerde 1 adet 380 ? Nerde 767? Hisselerin değeri az dendi. Sayın yazar da ordaydı. İlker beyin ne dediğini duydu. Değer artacağı yere düştü de düştü. Nerde kaldı şeffaflık? Şirket politikası deniyor, maaşlar gizleniyor. Ama artış için oy isteniyor. Ne kadar maaşa ne kadar zam yapılacağını bilmeden oy verenler birgün anlarlar yanlışlarını. Ümit ediyorum ki bu bilinçsizlikle bir de kaza kırım olmaz. Emniyetli uçuşlar .
  • guvenlik tedbirleri konusunda kesinlikle katiliyorum..buyuk risk oldugu zaten belliydi ama bugun alinan tedbirler ancak is isten gectikten sonra yapiliyor..ayrica thy bilet fiyatlarinda indirime gitmeli..diger firmalara ucuza giderken thy cok pahali, thy ile ucmak istiyorum ama arada ciddi fark olunca haliyle olmuyor
  • Thy maalesef kampanyaları çok sınırlı tutuyor..Mesela 2 hafta içinde alırsan 99 dolara uç gibi kampanyalar süresiz olmalı kontenjan doldukça fiyatlar artmalı ayrıca fiyatlar çok yüksek...
  • Apple gibi bir dev dahi duraklama yasarken THY nin surekli buyumesini nasil beklersiniz.Doyum noktasi diye birsey var.Hamdi Topcu ve ekibi 2008 krizinden var olan pazardan pay alamayan THY yi buyuterek talebe cevap vermistir.Yoksa buyuk basari denmesi cok dogru degil.
  • THY Yİ SİMARİK COCUK ANADOLUJET BATİRACAK. DEMEDİ DEMEYİN.
  • Rekor zarar geliyor, demedi demeyin..

THY vites düşürdü

Türk Hava Yolları, 2006 yılından itibaren son 10 yıllık dönemde, hedeflerinin hep üzerine koyarak bugüne geldi. Belirlenen tarihlerde sipariş edilen uçaklar filoya dahil edildi, hatta onlar yetmediği için arada ek kiralamalar da oldu. Uçuş ağı da bu süreçte gelişti. Hem yeni hatlar açıldı hem de network derinliği sağlandı. Yılbaşından itibaren yaz sezonu için frekans artış planları yapıldı. Özellikle Atatürk Havalimanı'ndaki fiziki şartların yetersizliğine rağmen, frekans artış hedefleri de hep gerçekleşti. Bunların sonucu olarak yolcu sayısı da hedefleri aştı.

THY,  yakın  tarihte  yolcu azlığı sebebiyle bir ya da iki kez hat kapattı. Onlardan biri, yanlış fizibilite hesabının kurbanı olan İspanya'daki Santiago hattıydı. Birkaç yıl önce de Strasburg hattını aynı gerekçeyle kapatmıştı. Bu ikisinin dışında benim bildiğim bir hat kapatma olmadı.

Kısacası THY için yakın geçmişte başarılı bir grafik vardı. Ancak bugün baktığımızda THY dışındaki faktörlerin THY'yi bir hayli zorladığını gözlemleyebiliyoruz. Rusya ile yaşanan uçak krizi, içerdeki terör eylemleri, patlamalar... Bütün bunlar Mısır'dan sonra rotasını bize kıran yabancı turistlerin Türkiye tercihlerini değiştirdi. Bunun en büyük negatif etkisi de doğal olarak THY'ye yansıdı. Rusya'dan ve Avrupa'dan gelen yolcu sayısı bıçak gibi kesildi. Özellikle Avrupa uçuşlarının büyük bölümü yüzde 30-40 dolulukla yapıldı. Kuzey Avrupa uçuşlarındaki doluluk oranları daha da azdı. Transit yolcu da olmasa THY, bu süreçte çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşayabilirdi ancak noktadan noktaya taşınan yolcu sayısı azalırken transit yolcu sayısındaki artış THY'ye direnç verdi. (Bu arada Avrupa şampiyonasının da etkisini unutmamak gerek.) Ama buna rağmen THY, hedeflerinin biraz olsun uzağında kaldı.

Belki az yolcu ile uçulmasına rağmen hat kapama tercihi kullanılmadı ancak ileriye yönelik frekans artış planlarında ötelemeler oldu. Ankara'dan Atina'ya başlaması planlanan seferler de bu yüzden belirsiz süreli ertelendi. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Basra'ya yapılması planlanan sefer de hedeflerdeki sapmanın sonucu olarak başlatılamadı. Güney Sudan'ın başkenti Jabu seferleri de öyle...

Bunların dışında frekans artış hedeflerinde de sapmalar oldu. Kişinev, Bari, Helsinki, Taipei, Astana, Süleymaniye... Bunun gibi bir çok noktada THY'nin frekans derinlik hedefleri vardı. Haftalar öncesinden açıklanmasına rağmen o artışlar da yapılamadı. Yaz sezonunda vites yükseltmesine alıştığımız THY, bu hatlarda vites yükseltmek yerine mevcut uçuş sayısını koruma yolunu seçti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 2016 yılının ikinci çeyreğinden sonra durumun toparlanacağına inanıyor. Biz de onun söylediklerine inanmak istiyoruz.  Şu an için THY açısından çok güzel bir tablo görünmüyor ancak 2008 krizindeki başarı bir kez daha tekrarlanırsa THY'nin 2023 hedefi için önü iyice açılır.

SABİHA GÖKÇEN'İ ÖRTBAS ETMEK YERİNE...
Atatürk Havalimanı'na terörist saldırı düzenlenince aklıma Sabiha Gökçen Havalimanı'na atılan havan topu geldi. Tabi şu anda Sabiha Gökçen'deki olayda havan topu kullanıldığını söyleyebiliyoruz. Hatırlayın o günlerde havalimanında ne olduğu konusunda kimse net bir bilgi vermiyordu. Bir şey patlamıştı ama ne? Kimse bunun bir havan topu olduğunu telaffuz etmeye cesaret bile edemiyordu. Televizyonlar 'Sabiha Gökçen'de patlama oldu' başlığıyla verdikleri haberde neyin patladığını dile getirmekten çekiniyordu. O günlerde yabancı havayollarının uçuşlarını kesmemeleri için oradaki patlamanın bir havantopu olduğu gerçeği titizlikle gizlenmişti. Ancak aradan 7 ay geçtikten sonra bu kez Atatürk Havalimanı'na gizlenemeyecek kadar büyük bir saldırı düzenlendi.

Saldırıda güvenlik zaafiyeti var mı yok mu bunu güvenlik uzmanları değerlendirebilir ancak Sabiha Gökçen'deki saldırı örtbas edilmek yerine uyarı olarak değerlendirilse ve teröristlerin hedefindeki havalimanları için, son patlama sonrası uygulamaya konulan tedbirler o günden itibaren alınabilseydi belki de Atatürk Havalimanı'ndaki bu saldırı gerçekleşmeden önlenebilirdi.

THY vites düşürdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Murat Bey ~ 2 yıl önce
Özellikle yazının SAW kısmı çok doğru, tebrikeler Murat Bey. Bu ülke bu tarz düşünen insanları kaldıramıyor artık, sizin gibi düşenenler de bu ülkeyi. Neyse yeni sözümüz "cehalet mutluluktur" mutlu günler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haso ~ 2 yıl önce
THY DÜNYADA BİR NUMARA YOLCULARI 5YILDIZLI OTELLERDE MİSAFİR YAPAR. UÇAKTAKİ HİZMET VE YEMEKLERİ ÇOK ŞAHANE. 1970 yılından beri münihten uçuyorum.
hasoya ~ 2 yıl önce
haso dayı uçmaya devam et.
Kapanan hat ~ 2 yıl önce
Angola-luanda seferleri iptal oldu. Atanan mudur baska bir afrika ulkesine kaydirildi. Acaba neden sayin yazar?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TKci ~ 2 yıl önce
Cunku haftada iki frekans uculacakti tum planlar tamamdi fakat ulkenin makamlari izinleri son anda vermeyince ve bu kararlarindan geri adim atmayinca seferler baslayamadi. 1 seneden fazla sure gecti uzerinden. Izin vermemelerinin sebebi ulke liderinin kizina istedigi rusvet diye biliyorum.
abey ~ 2 yıl önce
Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
remzi ~ 2 yıl önce
3,havalimanı açılınca 1000 tane DC-3 alınacakmış,sipariş verilmiş bile 3, havalimanı ile Yeşilköy arası taksi/dolmuş için.
abey ~ 2 yıl önce
Üçüncü havalimani acilsin 200 boeing 737Er alınsın. Thy 2023 inşallah maşallah düzelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZARAR ZIYAN ~ 2 yıl önce
Değerli THY dostları, şirket içi yönetim olsa bile şirketin dışardan yönetildiğine inanıyorum. Birçoğunun bildiği üzere vekaleten görev yapanlar çift maaş alıyor. Giderlerin haddi hesabı yok. Yurt dışı meydanlara giden denetimciler ne yazıkki birşeyleri ya göremiyorlar yada görmezlikten geliyorlar. Giderler anlamsız ve yersiz. Reklam harcamaları keza öyle. Dünya devleri ile rakabet etmek için reklama gerek yok. İNSANLAR YAPILAN İŞE BAKAR! Nerde 1 adet 380 ? Nerde 767? Hisselerin değeri az dendi. Sayın yazar da ordaydı. İlker beyin ne dediğini duydu. Değer artacağı yere düştü de düştü. Nerde kaldı şeffaflık? Şirket politikası deniyor, maaşlar gizleniyor. Ama artış için oy isteniyor. Ne kadar maaşa ne kadar zam yapılacağını bilmeden oy verenler birgün anlarlar yanlışlarını. Ümit ediyorum ki bu bilinçsizlikle bir de kaza kırım olmaz. Emniyetli uçuşlar .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zarar Ziya. ~ 2 yıl önce
Bilmeden yazmissiniz.Yurtdisi ofislerinde personel yok denecek kadar az,nasil gider olabilir?Bilmeden yorum yapmak icin karalamayin Milli havayolumuzu.Yorum yapan herkes elestiriyor biliyorsaniz dogruyu soyleyin.
.. ~ 2 yıl önce
guvenlik tedbirleri konusunda kesinlikle katiliyorum..buyuk risk oldugu zaten belliydi ama bugun alinan tedbirler ancak is isten gectikten sonra yapiliyor..ayrica thy bilet fiyatlarinda indirime gitmeli..diger firmalara ucuza giderken thy cok pahali, thy ile ucmak istiyorum ama arada ciddi fark olunca haliyle olmuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmirli ~ 2 yıl önce
Thy maalesef kampanyaları çok sınırlı tutuyor..Mesela 2 hafta içinde alırsan 99 dolara uç gibi kampanyalar süresiz olmalı kontenjan doldukça fiyatlar artmalı ayrıca fiyatlar çok yüksek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 2 yıl önce
Apple gibi bir dev dahi duraklama yasarken THY nin surekli buyumesini nasil beklersiniz.Doyum noktasi diye birsey var.Hamdi Topcu ve ekibi 2008 krizinden var olan pazardan pay alamayan THY yi buyuterek talebe cevap vermistir.Yoksa buyuk basari denmesi cok dogru degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bbbb ~ 2 yıl önce
apple nere thy nere. bari körfez havayollari ile karsılastr. apple in değeri turkiyenin bütçesinin üzerinde :-))))
O vakit ~ 2 yıl önce
Emirates in yonetimi Etihad a gecti uzun zaman once. Apple yerine korfez havayollari ornegi size.
SİMARİK COCUK ANADOLU JET ~ 2 yıl önce
THY Yİ SİMARİK COCUK ANADOLUJET BATİRACAK. DEMEDİ DEMEYİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolmusjet ~ 2 yıl önce
Haci sen durumdan bihabersin.Anadolujet doluluk oranlari gayet iyi,ic hat uctugu icin rusyaydi,avrupaydi krizden etkilenmiyor.Operasyon da Sunexpress ekip ve ucaklariyla yapildigi icin personel maliyetinden de kazaniyor ve THY'nin kasasina giren kar daha da artiyor.Bu durum sunexin de faydasina,sirket tarihinde ilk defa anadolujet operasyonu sebebiyle kar yaziyor.TK acisindan olumsuz olan ise geliri Lufthansa'yla paylasmak durumunda olmasi.
mouse ~ 2 yıl önce
SAW dan yapılan operasyondan THY ne kadar kaybediyor ?
anadolmusjete cevap ~ 2 yıl önce
kap diye platform var. orada bilançolar yayınlanıyor. bak bakayım sunex sayesinde ne kadar kar etmiş THY. Sunex deki kar mı zararmı? ama lütfen bakınca gör, sadece bakma.
Rekor zarar ~ 2 yıl önce
Rekor zarar geliyor, demedi demeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kina ~ 2 yıl önce
Kinayi hazirladiniz galiba
minus ~ 2 yıl önce
evet zarar büyük ama inşallah 2017de kara geçeceğiz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000