25 Kasım 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Ve biz istiyoruz ki, yeryüzünde ezilip horlananlara bağışta bulunalım, onları önderler yapalım, onları mirasçılar haline getirelim.
  • Rahmetli dedemin bir lafi vardi,ZENGIN ARABASINI DAGDAN ASIRIR,FAKIRIN KAGNISI DUZ YOLDA SASIRIR.Bu ulkede ayrimcilik anayasal suc sayilmadikca,firsat esitligi yaratilip kast sistemi sonlandirilmadikca daha coooook ye kurkum ye muhabbetleri yapariz.
  • sefa bey verfiginiz bilgiler icin tesekkur ederim .bu arada cumhurbaskani celebiye plaket vermis hayirseverli olduklari icin neye gore kistas yapmislar acaba.ksdavraya cevirdikleri iscisinin tedavisini yarim birakan zihniyete hayirsever denilirmi.ve bu durumu ben cumhurbaskanina basbakana farkli tarihlerde ikiser tane dilekce ile anlattim.
  • Sendikanin hatalari tabi ki var ama ne sendikaymis arkadas yazayaza btiremediniz. Sizin Turkiye de begendiginiz sendika hangisi hak is mi Turk is mi ?calisanin hakkini satan sendika olsa kimse bu kadar elestirmez . Turkiyenin en iyi toplu sozlesmelerini bu sendika yapmistir hala da mucadelesini surdurmektedir. Tabi ki hatalari ve elestirilicek cok noktasi var Turkiye de sendikaciliga olan saldirilar en ust seviyeye cikmis nerdeyse yandas olan sendika kalmadigi ortamda biraz da destek olun kardesim.Sendika isverenin eline gectiginde mutlu mu olucaksiniz ?
  • Hava iş sendikası atılan 305 'e maddi manevi hiç bir yardım yapmamıştır.Yanındakiler hariç.Aralık ayında Atiilay ve tayfasına güle güle diyeceğiz.Yaptıkları zulüm yanlarına kâr kalmayacak..
  • sefa bey de iceing egitmeni oldugunuzu belirtmissiniz bu aracin ozellikleri hakkinda bir kac soru sorucam cvplarsaniz sevinirim gecen yil celebi personeli olan kizim bu arqc tarafindan ezildi 55 kez ameliyat oldu halen tedavi goruyor.celebi avukatlari savunmada bu aracin once kucuk kamyonet tipi bir arac oldugunu savundular.daha donra agir bir is makinasi oldugunu yayalarin asla yaklasmamasini cunku aracin onunde sepet oldugunu bu sepetcnedeniyle onunu gormesinin imkansiz oldugunu ve arac surucusunun yayayi gorsede durma xorunlulugu olmadigi yayanin kendisini korumasi getektigini iddia ediyorlar ve bu surucu 1 gun bile tutuku kalmadi aradan 22 ay gecti halen arayipta gecmis olsun demedi bunada gariban isci diyebilirmiyiz celebinin korumasi altinda durusmalara bile gelmiyor hala celebide calisiyor ve 2 bilirkisi raporundada hem sofor hem celebi hemde mudurlercasli kusurlu bulundu.ama kizimin disinda kimseye bisey olmadi insanlik kalmismidir sizce
  • Mülayim bey ilk önce sizin sorunuza cevap veriyim Havacılık öğrencisiyim ve ne mutluki Sefa Bey gibi bilgili bir insanın oğlundan eğitim almaktayım.Uçaklar De-ıcıng sırasında takoza alınmaz yada AHL de öyle pist başına yakın de-ıcıng noktası vardır oraya gelir ama orada takozlama olmaz bu arada Türkiye'de ne yazıkki eğitimsiz personel, yetersiz eğitimler bu gibi kazalara meydan açıyor.Havalimanında çalışan bir ramp işçisi bile marshalling yapabiliyor.Bunun yanı sıra düzensiz çalışma saatleride birleştimi kazalara meydan açıyor.
  • Sefa bey size tesekkur etmek istiyorum,haksizlik ulkemizde diz boyu fakat sizin gibileride olmasa garibanlarin sesini hic duyan olmayacak.Airport haber gibi bir sitede duyulmayan sesleride duyurmak sevindirici bir duygu Sizden bir ricam var THY yonetiminin neden pilot is basvurularinda cifte standart uyguladiklarina dahil bir arastirma yaparsaniz memnun olurum. Turk vatandasi oldunmu universite istiolar,fakat yabanci Kaptanlarin, F/O larin cogunun diplomalarin turkiyedeki denkligi orta-okul ve lise. Selamlar saygilar
  • Sanırım''THY’nin A-340 uçağı motor çalıştırıp de-icing yapılacak bölgeye gelindiğinde''dendiğine göre,takozlar çoktan alınmış ve uçak park yerinden ayrılmış,de-icing yapılacak bölgede park freniyle sabitlenmiş ve motorlar idle çalışır durumda yani takoz koyan/alan yok.Zaten yazı dikkatli okununca anafikir olarak ''fren serbest demesi gereken doğru kişi''sorgulanıyor. Yıllar öncede headphone jackını çekmek için DC10 uçağında burun lastiğine çıkan teknisyeni ikaz almadan hareket eden uçak altına almıştı,kaza can kaybı olmadan ucuz atlatılmıştı.Yine epey bir zaman önce yurt dışında park yerinden çıkan A310 kontrolsüz gaz açarak arkadaki teknisyeni aprona savurmuş ve yaralamıştı.Yani pek bir şey değişmemiş dikkatsizlik ve tedbirsizlikte istikrarlıyız,bence bu kazalar kader değil,kurallara uygun davranılarak önlenebilir kazalar.Tekrarlanmaması dileğiyle Tüm madurlara geçmiş olsun Güven Alkan kardeşimize de (Allah rahmet eylesin).
  • Sefa Bey elinize sağlık. Yine doğruları yazmışsınız. Bu ülkede vicdanını, şerefini, namusunu satarak bir yere gelenlerin devri hüküm sürüyor olabilir. Bu devirden nemalananlar tarafından yine eleştirileceksiniz, suçlanacaksınız ama asla yalnız kalmayacaksız. Bizler daha ölmedik... Bazı sorular sormuşsunuz, THY yi şu anda yönetenlerin Süleyman Beyi yalnız bırakması ile ilgili. Yapılanlardan dolayı şaşkınlık yaşayan varmı? Yoksa bu durumu herkes normal mi karşılıyor? Sorun işte buradadır. Ahlaksız, vicdansız, basiretsiz vs. kişileri toplumun ve kurumların başına geçerek ve kendi düzeysiz ahlak yapıları dahilinde yaptıkları uygulamalar toplumun ahlak yapısını bozmaktadır. Mevcut durumda suçluluğu kanıtlanmadığı sürece THY kaptanına sahip çıkarak doğru olanı yapmıştır, ancak aynı davranışı Süleyman Beye göstermemiştir çünkü Süleyman Bey kaptan değildir. Bu insanları mesleklerine göre ayırmaktır ki anayasal suçtur. Kimse kimseden yaptığı iş/meslek bakımından üstün değildir.

THY VE HAVA-İŞ'İN SAHİPSİZ BIRAKTIĞI GARİBAN İŞÇİNİN DRAMI

Bu kişi; 2010 yılının 23 Ocak’ı 24 Ocak’a bağlayan gece yarısında, tüm çalışanları son derece üzüntüye boğan ölümlü bir kazanın sonucunda tutuklanarak hapse atılan, şüpheli Süleyman Bozkurt ‘du.

O zamanlar bu kaza ile ilgili köşe yazımda, THY de uygulanan De-icing konusuna değinmiş ve Güven Alkan kardeşimizin (Allah rahmet eylesin) hayatına mal olan bu kazadaki yanlışları eski bir hat bakımcı ve De-icing hocalık sertifikalı biri olarak kendi mantığım doğrultusunda yorumlayarak;

“AHL’de 24 Ocak 2010 saat 00.30 da yaşanan de-icing kazasında her zamanki gibi “vur abalıya” tarzı bir suçlama yapıldı. De-icing ve Push-Back konusunda deneyimli biri olarak THY’nin A-340 uçağı motor çalıştırıp de-icing yapılacak bölgeye gelindiğinde, uçağın motorlarının çalıştırmasında asistanlık yapan teknisyenin de-icing yapılan alanda uçak başına gelerek de-icing yapılmasına ve kokpitle arasında kulaklık irtibatı (interphone) olma şartıyla nezaret etmesi (asistanlık yapması) gerekmekte.

A-340 uçağının kaptanının de-icing işlemi ve sonucunda işlemin bittiğini ve kendisine etraf temiz, fren serbest demesi gereken doğru kişi teknisyendir. Bu olayda teknisyen de-icing yapılan yere gitmemiş veya gidememiş. Bu nedenle kaptanın teknik frekanstan acele uçak başına teknisyen istemesi ve de-icing uygulamasına nezaret etmesini istemesi gerekirdi. Ancak kaptandan böyle bir talep olmadığı biliniyor. Normal prosedür olarak teknisyen interphone kulaklıklığı ile kaptana “de-icing işleminiz bitti, araç uzaklaştı, taksiye serbestsiniz” demeden kaptanın deneyimsiz-ICAO marshalling el işaretleri konusunda eğitimsiz her hangi birinin el işareti ile bulunduğu yerden freni serbest bırakıp taksiye başlamaması gerekiyor.

De-icing yapılan bölgedeki hareketliliğin yoğun olmasının yanı sıra, hava şartlarının karlı, tipili ve karanlık bir ortam olduğu gerçeği ile aşağıdan sesli olarak uyarı almadan yetkili olup olmadığı bilinmeyen birinin el işareti ile taksiye başlamak yönetmeliklere uyacak bir uygulama değildir. Bu nedenle, kaptanın “aşağıdan işaret ettiler” veya follow-me operatörünün “işaret etmedim” tarzı cevaplarına inanmak zor olmakla beraber, ispatı da mümkün değildir.” Diyerek bilgim doğrultusunda suçlunun teknik ve kaptan olduğuna yönelik yorum yapmıştım.

Şimdi Süleyman kardeşimizin, 24 Ocak 2010 dan 12.11.2013 tarihine kadar tam 11 celse süren ve beraat le sonuçlanan hikâyesini kendi ağzından anlatarak,  THY’nin ve Hava-İş sendikasının yargı tarafından suçsuz bulunan bu arkadaşa yaptıklarını okurlarımla paylaşmak istiyorum. ( Süleyman Bozkurt un irtibat telefonu tarafımda mevcut olup gerekirse herkesle yüzleşebileceğini söylemiştir)

Süleyman kardeşimiz, bu kazadan sonra götürüldüğü karakolda yanında kimse olmadan kendi başına olayı anlatırken, kaptan Mehmet Yücekol’un yanında avukatı ve arkadaşları yer almıştır. Sabaha kadar karakolda sabahlanmış ve sabah savcılığa çıkıldığında yine Süleyman arkadaşımız yalnız, kaptan arkadaşımız ise avukat ve şahitleri ile yer almış ve ifade vermişlerdir.

Savcılık makamı bu ifadelerden sonra, Süleyman Bozkurt ve Mehmet Yücekol kaptanı mahkemeye sevk ediyor. Nöbetçi mahkeme Süleyman Bozkurt’un tutuklanmasına Kaptan Mehmet Yücekol’un ise tutuksuz yargılanmasına karar veriyor ve Süleyman kardeşimiz Metris cezaevine konurken, Mehmet Yücekol ise işinin başına dönüyor.

İki aya yakın metris cezaevinde yatan Süleyman Bozkurt, iki ay sonraki ilk celsede bilirkişi raporları ve hâkim kararı ile tutukluluğu kaldırılıp salınıyor ama dava senelerce sürüyor.

Bu yaşanan bir iş kazasıdır ve sorumlukları olanlar bellidir.

Bu süreçte THY ve üyesi olduğu Hava-İş sendikası ne yapmıştır. İşte Süleyman Bozkurt’un anlatımı;

Süleyman kardeşimiz, karakolda sendika temsilcisi Ayhan Uygun beyin kaptana ve yakınlarına geçmiş olsun demesine rağmen kendine bir geçmiş olsunu bile çok gördüğünü ve onu yalnız bırakarak çekip gittiğini iddia ediyor.

Bunun yanı sıra Hava-İş başkanına telefonla ulaştığını ve bir ara gel bir şeyler yapabilir miyiz bakalım denmesinden sonra yanına eşiyle birlikte gitmesine rağmen hiçbir maddi yardım alamadığını ve çoluk çocuk beş kuruşsuz kaldığından yakınıyor.

Bu arada, kazanın akabinde yazdığım yazının elindeki kendi suçsuzluğunu anlatan tek bilgi kaynağı olduğunu ve bunun bilirkişi ve mahkemede dile getirilerek konunun aydınlığa kavuşmasında büyük yardımı olduğunu ve bu yüzden ilk olarak bana telefon edip teşekkür etme gereği duyduğunu belirtti.  

Hâkimin, “kim bu yazıyı yazan” demesine karşılık o bizim De-icing hocamızdı. Şimdi emekli oldu ve yazarlık yapıyor diye cevapladığını ve olayın aydınlanmasında bu yazının kendini savunabileceği tek yazılı metin olduğundan bahsetti.

Şimdi buradan THY ve Hava-İş yönetimine ayrı, ayrı soru sormak lazım.

Öncelikle; Tabii ki THY’nin yönetimine;

 Bir iş kazası sonucunda suçu sabit olmamış ve mahkeme aşamasında olan bir çalışanına maaş vermemekle birlikte kardeşim bir yardıma ihtiyacın var mı bile demeyerek Süleyman kardeşimizi yalnız bırakmak hem idari hem vicdani olarak size yakıştı mı?

Bunun yanı sıra, tutukluluk sonrası dışarı çıkan ve tutuksuz yargılanan Süleyman Bozkurt u bazı prosedürlerin tamamlanması lazım diyerek iş başı yaptırmayıp çoluk çocuğunu ve kendini parasız pulsuz bırakmak ve tutukluluğu bittikten beş ay sonra işe almak durumunda kalıp akabinde emekliliğini iste yoksa biz seni atarız diyerek kapıya koymak hangi vicdana sığar?

Şu anda bu kişi suçsuz bulundu.  Vicdanınız ne diyor acaba? İçinizde her hangi bir sızı oluştu mu? SIZI var mı SIZI?

Bu kazada THY/Tekniğin yönetmelik gereği (Bilhassa büyük gövdeli uçaklarda) orada teknisyen bulundurma şartı varken bulundurmamasına yönelik bir araştırma yaptınız mı? Yaptıysanız kime ne ceza verdiniz?

Süleyman Bozkurt iki ay sonra cezaevinden çıkıp tutuksuz yargılanmaya başladığında neden onu da Mehmet Yücekol kaptan gibi iş başı yaptırmadınız?

Hava-İş yönetimine; Grevcilere yaptığın maddi yardım belli iken, bir üyenin uğradığı bir iş kazası sonrasındaki mağduriyetini giderecek maddi yardım yapmak tüzüğüne mi yoksa vicdanınıza mı aykırı idi. En azından kadrolu avukatını bu dava sonuçlanana kadar bu gariban işçine yollamamak mı toplumculuk muş? Hadi canım sende…

Sonuç olarak; İnsan olmanın olmazsa olmazı olan Vicdan sorununuz mu var? Bu nedenle, THY ve Hava-iş yönetimleri yer değiştirse bile işçi adına bir değişiklik olacağını hiç sanmıyorum. Her iki yönetimde kendine karşı olanı işten atıyor. Her iki yönetimde de yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi vicdani sorun var. Her iki yönetimde de tek adamlık var. Koltuk hırsı her ikisinde de mevcut. Her iki yönetimde demokrasiden nasibini almamış. Kısaca; Al birini vur diğerine…

************

Bu arada geçen haftaki yazıma ilginç bir yorum atarak beni güldüren okurumuzun önce yorumunu tekrar yazıp ona cevap vermek istiyorum.

İşte o yorum;

“Dostunuz kalmayacak. Yine her kurumu kılıçtan geçirmişsiniz. Hükümet, YÖK, Bakan, Sky hepsi nasibini almış. Korkarım bir gün kimseyi bulamayıp kendi kendinizi eleştireceksiniz. Sevgilerimle...”

Buradan cevaplıyorum;

Değerli kardeşim; Geçen haftaki yorumunda, THY ve Hava-İş den bahsetmemiş olduğunu gördüğümden bu hafta diğerlerini de senin tabirin ile kılıçtan geçirdim. Yaşamımda dost kazanmak adına doğrulardan taviz vereceğime hiç yazı yazmam daha iyi. Sevgilerimle.

NOT/ www.sefainan.com da Kazan B737 kazasındaki Kara Kutu bilgileri ve Lufthansa-Emirates flörtü ve olası birleşmenin THY’ye olan etkilerinin değerlendirilmesini okuyabilirsiniz. 

THY VE HAVA-İŞ'İN SAHİPSİZ BIRAKTIĞI GARİBAN İŞÇİNİN DRAMI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Ve biz istiyoruz ki, yeryüzünde ezilip horlananlara bağışta bulunalım, onları önderler yapalım, onları mirasçılar haline getirelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviatior ~ 5 yıl önce
Rahmetli dedemin bir lafi vardi,ZENGIN ARABASINI DAGDAN ASIRIR,FAKIRIN KAGNISI DUZ YOLDA SASIRIR.Bu ulkede ayrimcilik anayasal suc sayilmadikca,firsat esitligi yaratilip kast sistemi sonlandirilmadikca daha coooook ye kurkum ye muhabbetleri yapariz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
sefa bey verfiginiz bilgiler icin tesekkur ederim .bu arada cumhurbaskani celebiye plaket vermis hayirseverli olduklari icin neye gore kistas yapmislar acaba.ksdavraya cevirdikleri iscisinin tedavisini yarim birakan zihniyete hayirsever denilirmi.ve bu durumu ben cumhurbaskanina basbakana farkli tarihlerde ikiser tane dilekce ile anlattim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Sendikanin hatalari tabi ki var ama ne sendikaymis arkadas yazayaza btiremediniz. Sizin Turkiye de begendiginiz sendika hangisi hak is mi Turk is mi ?calisanin hakkini satan sendika olsa kimse bu kadar elestirmez . Turkiyenin en iyi toplu sozlesmelerini bu sendika yapmistir hala da mucadelesini surdurmektedir. Tabi ki hatalari ve elestirilicek cok noktasi var Turkiye de sendikaciliga olan saldirilar en ust seviyeye cikmis nerdeyse yandas olan sendika kalmadigi ortamda biraz da destek olun kardesim.Sendika isverenin eline gectiginde mutlu mu olucaksiniz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nesevimli ~ 5 yıl önce
Sefa arkadaş;Şöven bir UTED çidir.Dünyaya bakışı şöven bir dernekçilikten ileri değildir.Ne yazıkki Ayçin düşmanlığıda asla bitmemiştir.
Yuhh ~ 5 yıl önce
Ya yazar ispatlı yazı yazıyor isim veriyor ve yapılanları adamın ağzından anlatıyor size yine yaranamıyor. Doğru söyleyeni kırk köyden kovarlar sözüne uygun bir yorum atılmış. Yazıda ne yanlış var bay çok bilenler.
Atılan... ~ 5 yıl önce
Hava iş sendikası atılan 305 'e maddi manevi hiç bir yardım yapmamıştır.Yanındakiler hariç.Aralık ayında Atiilay ve tayfasına güle güle diyeceğiz.Yaptıkları zulüm yanlarına kâr kalmayacak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
sefa bey de iceing egitmeni oldugunuzu belirtmissiniz bu aracin ozellikleri hakkinda bir kac soru sorucam cvplarsaniz sevinirim gecen yil celebi personeli olan kizim bu arqc tarafindan ezildi 55 kez ameliyat oldu halen tedavi goruyor.celebi avukatlari savunmada bu aracin once kucuk kamyonet tipi bir arac oldugunu savundular.daha donra agir bir is makinasi oldugunu yayalarin asla yaklasmamasini cunku aracin onunde sepet oldugunu bu sepetcnedeniyle onunu gormesinin imkansiz oldugunu ve arac surucusunun yayayi gorsede durma xorunlulugu olmadigi yayanin kendisini korumasi getektigini iddia ediyorlar ve bu surucu 1 gun bile tutuku kalmadi aradan 22 ay gecti halen arayipta gecmis olsun demedi bunada gariban isci diyebilirmiyiz celebinin korumasi altinda durusmalara bile gelmiyor hala celebide calisiyor ve 2 bilirkisi raporundada hem sofor hem celebi hemde mudurlercasli kusurlu bulundu.ama kizimin disinda kimseye bisey olmadi insanlik kalmismidir sizce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçmiş olsun ~ 5 yıl önce
Öncelikle bu kazayı hatırladığımı söylemek isterim. Bir aracın ebadının büyüklüğü o aracı araçlıktan çıkarmaz. Ne demekmiş şoförün yayayı görüp te durmaması...Böyle bir saçmalık olmaz. Bu araç değil De-icing aracı askeri tank veya paletli iş makinası bile olsa yine olmaz.Aracın önünde sepet vardır ve De-icing yapan operatör bu sepeti,sepetin içinden kumanda eder ki istediği yere erişebilip de-icing sıvısını rahatça yüzeye sıkabilsin. Şoför ayrı operatör ayrıdır. Hiç bir şoför ne aracı kullanırsa kullansın önüne arkasına dikkat etmeden istediği manevrayı yapmamalıdır. Aracın arkası Bu nasıl bir savunma anlayabilmiş değilim. İnsanlığın kalmadığı bir gerçek. Artık onu tartışmıyorum bile.Mahkemeler bu tür konularda ahkam kesemeyip mecburen bilirkişilerden aldıkları raporla karar verir hala geldiler. Örneğin Isparta kazası gibi. Çelebi şoförü kazanın oluşumu, nasıl olursa olsun mutlaka suçlanmalıdır.Aracın arkasında uçurum olsa idi bu şoför arkasına bakmadan uçuruma mı yuvarlanacaktı? Sefa
İbrahim ~ 5 yıl önce
Mülayim bey ilk önce sizin sorunuza cevap veriyim Havacılık öğrencisiyim ve ne mutluki Sefa Bey gibi bilgili bir insanın oğlundan eğitim almaktayım.Uçaklar De-ıcıng sırasında takoza alınmaz yada AHL de öyle pist başına yakın de-ıcıng noktası vardır oraya gelir ama orada takozlama olmaz bu arada Türkiye'de ne yazıkki eğitimsiz personel, yetersiz eğitimler bu gibi kazalara meydan açıyor.Havalimanında çalışan bir ramp işçisi bile marshalling yapabiliyor.Bunun yanı sıra düzensiz çalışma saatleride birleştimi kazalara meydan açıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tesekkur Sefa bey ~ 5 yıl önce
Sefa bey size tesekkur etmek istiyorum,haksizlik ulkemizde diz boyu fakat sizin gibileride olmasa garibanlarin sesini hic duyan olmayacak.Airport haber gibi bir sitede duyulmayan sesleride duyurmak sevindirici bir duygu Sizden bir ricam var THY yonetiminin neden pilot is basvurularinda cifte standart uyguladiklarina dahil bir arastirma yaparsaniz memnun olurum. Turk vatandasi oldunmu universite istiolar,fakat yabanci Kaptanlarin, F/O larin cogunun diplomalarin turkiyedeki denkligi orta-okul ve lise. Selamlar saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MÜLAYİM'e cevap ~ 5 yıl önce
Sanırım''THY’nin A-340 uçağı motor çalıştırıp de-icing yapılacak bölgeye gelindiğinde''dendiğine göre,takozlar çoktan alınmış ve uçak park yerinden ayrılmış,de-icing yapılacak bölgede park freniyle sabitlenmiş ve motorlar idle çalışır durumda yani takoz koyan/alan yok.Zaten yazı dikkatli okununca anafikir olarak ''fren serbest demesi gereken doğru kişi''sorgulanıyor. Yıllar öncede headphone jackını çekmek için DC10 uçağında burun lastiğine çıkan teknisyeni ikaz almadan hareket eden uçak altına almıştı,kaza can kaybı olmadan ucuz atlatılmıştı.Yine epey bir zaman önce yurt dışında park yerinden çıkan A310 kontrolsüz gaz açarak arkadaki teknisyeni aprona savurmuş ve yaralamıştı.Yani pek bir şey değişmemiş dikkatsizlik ve tedbirsizlikte istikrarlıyız,bence bu kazalar kader değil,kurallara uygun davranılarak önlenebilir kazalar.Tekrarlanmaması dileğiyle Tüm madurlara geçmiş olsun Güven Alkan kardeşimize de (Allah rahmet eylesin).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tyler ~ 5 yıl önce
Sefa Bey elinize sağlık. Yine doğruları yazmışsınız. Bu ülkede vicdanını, şerefini, namusunu satarak bir yere gelenlerin devri hüküm sürüyor olabilir. Bu devirden nemalananlar tarafından yine eleştirileceksiniz, suçlanacaksınız ama asla yalnız kalmayacaksız. Bizler daha ölmedik... Bazı sorular sormuşsunuz, THY yi şu anda yönetenlerin Süleyman Beyi yalnız bırakması ile ilgili. Yapılanlardan dolayı şaşkınlık yaşayan varmı? Yoksa bu durumu herkes normal mi karşılıyor? Sorun işte buradadır. Ahlaksız, vicdansız, basiretsiz vs. kişileri toplumun ve kurumların başına geçerek ve kendi düzeysiz ahlak yapıları dahilinde yaptıkları uygulamalar toplumun ahlak yapısını bozmaktadır. Mevcut durumda suçluluğu kanıtlanmadığı sürece THY kaptanına sahip çıkarak doğru olanı yapmıştır, ancak aynı davranışı Süleyman Beye göstermemiştir çünkü Süleyman Bey kaptan değildir. Bu insanları mesleklerine göre ayırmaktır ki anayasal suçtur. Kimse kimseden yaptığı iş/meslek bakımından üstün değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000