19 Ağustos 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Anadolujet de Thy ile birlikte bazı şehirlere Ist Attrkten uçuşları tekellemiş, o da yüksek fiyat uyguluyor.
  • Bugün THY Atatürk havalimanından yapılan uçuşları tekellemekle kalmamış, astronomik fiyatlarla uçuyor. Keşke şu siyaset- yandaş ekonomik çıkar ilişkisi olmasa!
  • yandaş herdem senin ne ne olduğunu biliyoruz
  • hangi aklı başında,geliştiği,zenginleştiği,demokratikleştiği,şeffaflaştığı !!! söylenen bir ülkede tekel zihniyetiyle bir hatta sadece bir firmanın uçmasına izin verilir ???? türkiye hiçbir zaman gerçekten demokrat,düzgün,adil,hakka,hukuka,emeğe,insana saygılı ve değer veren bir ülke olmadı,olmuyor ve en acısı olamayacak ta !!!!

THY VE DİĞERLERİ: SELDEN KÜTÜK KAPANLAR...

1983  yılında çıkarılan 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu, iç  ve dış hatlarda serbestleşmenin sağlanması ve THY tekelinin kırılmasına yönelik ilk adım olsa da asıl milat 2003 yılında iç hatların serbestleştirilerek özel hava yollarının önünün açılması olmuştur.  Aradan geçen 10 yıllık süreçte havayolu şirketi sayısında çok büyük rakamsal artış olmadı ama, şirketlerin tarifeli uçuş yaptıkları noktalar, geçmişe göre güçlü filo ve organizasyon yapıları, THY karşısında rekabet edebilmelerini sağlamıştır. Ancak her şeye rağmen o günden bugüne THY tekelinin yüzde yüz kırılabildiğini ne yazık ki söyleyemeyiz. 

Bugün eğer  Atatürk Havalimanı-Esenboğa hattında sadece THY sefer düzenleyebiliyorsa, orada yüzde yüz serbestlikten kimse söz edemez!  Benim için iç hatlarda serbestleşmenin kesin karşılığı şudur:  Ne zaman ki THY dışındaki bir havayolu şirketi Atatürk Havalimanı'ndan ya da yeni yapılacak havalimanından Ankara'ya doğrudan seferlere başlar, o zaman THY tekeli benim için iç hatlarda önemli ölçüde kırılmış olur.

Türk Hava Yolları, hem bayrak taşıyıcı olmanın hem de siyasi otoritenin gücünü arkasına alarak, gerek fiyat politikası gerek slot konusunda rakiplerine göre hep avantajlı konumda olmuştur.

Atatürk Havalimanı'nda üçlü karar alma mekanizmasının DHMİ ve TAV ile birlikte üçüncü ortağının THY olması aslında diğer şirketlerin orantısız rekabet şartlarında işlerinin ne denli zor olduğunun açık göstergesidir. Özellikle TÖSHİD'in, 'THY bizim ağabeyimiz, bizi korusun -kollasın" türünden duygusal girizgahlarına pek de aldırış etmeyen THY'nin yıkıcı rekabet koşullarına es vermeden devam ettiğini yıllardır takip ediyoruz.

THY'nin bu tavrına reaksiyon veren havayolu şirketleri farklı iş modellerini (low cost modeli-Business class sınıfı vs.) deneme yanılma yöntemiyle uygulayarak ayakta kalma savaşı verirken gelinen noktada işin iyiden iyiye zıvanadan çıktığını gözlemleyebiliyoruz. THY'nin yıkıcı politikası karşısında var olabilme savaşı veren şirketlerin, her seferinde vatandaşın cebine elini biraz daha fazla daldırma gayreti, beklendiği gibi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın da dikkatini çekti. SHGM'nin bu konuda bir düzenleme için çalışma başlattığı belirtilirken esasında bu yöntem bize çok da yabancı gelmedi. 2001 yılı öncesine kadar Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne ücret tarifelerini onaylatarak uygulamaya koyan Türk şirketler, o tarihten itibaren ekonomik krizden kurtulabilmek için kendi fiyat politikalarını uygulama serbestisi kazanmıştı.

Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda  yapılan değişiklikle şirketler ücret tarifelerinin onayını beklemeksizin fiyat politikalarını uygulamaya koyarken dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı  Kemal Derviş'in hayata geçirdiği bu model geçen süreçte istismar edilmekten kurtulamadı. Havayolu şirketlerinin özellikle talebin fazla olduğu dönemlerde kantarın topuzunu kaçırarak bu dönemlerde selden kütük kapma gayretine girmeleri bakanlığı harekete geçmek durumunda bıraktı ve hükümetin 'havayolu halkın yolu' söyleminin bu fiyatlarla hayal olacağı ortaya çıkınca Bakanlık, şirketlere 'hooop' deyiverdi.

Bakanlığın bu hamlesi havayolunu henüz tercih etmeye başlayan Türk insanının tercihinin karayolu ya da hızla yapılmakta olan hızlı trene kaymamasının sağlanması açısından önemlidir. Önümüzde milyarlarca Euro'ya ihale edilen havaalanı yatırımları, milyar dolarlık uçak siparişleri varken havayolunu lüks ulaşım materyali algısına geri döndürmek bu sektörün dibine dinamit konulmasıyla eşdeğerdir. Bu anlamda bakanlığın müdahalesini yerinde buluyor ve şirketlerin fiyat konusunda hizaya çekilmesinin vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) Müktesebatına da uygun olarak Hava Taşımacılığında Serbestleşme konusunda çok cömert davranan karar vericilerin “ Yolcu Hakları” konusunda aynı duyarlılığı göstermemiş olmasının ülkemizde çok önemli mağduriyetlere neden olduğu herkesin malumudur.  Arz talep dengesi de dikkate alınarak  özellikle de milli ve dini bayramlarımızda astronomik fiyat uygulamalarıyla yolcu mağduriyetine neden olan havayolu işletmelerine hiçbir yaptırım uygulanmadığı gibi çeşitli nedenlerle rötar yaparak yolcu mağduriyetine neden olan havayolu işletmelerine de hiçbir yaptırımın uygulanmamış olması AB standartlarının keyfi ve tek taraflı uygulamalarının bir sonucudur ki buna kısaca Türk işi havacılık demek en doğru olanıdır. 

Bir yandan hava taşımacılığında serbestleşme uygulanırken diğer taraftan yolcuların haklarının korunduğu hiçbir mekanizmanın olmaması ciddi istismar aracıydı. En azından bundan sonrası için bu konuda önlemlerin alınacağından şüphemiz kalmadı.

THY VE DİĞERLERİ: SELDEN KÜTÜK KAPANLAR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Anadolujet tekeli ~ 11 ay önce
Anadolujet de Thy ile birlikte bazı şehirlere Ist Attrkten uçuşları tekellemiş, o da yüksek fiyat uyguluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY tekeli devam ediyor ~ 11 ay önce
Bugün THY Atatürk havalimanından yapılan uçuşları tekellemekle kalmamış, astronomik fiyatlarla uçuyor. Keşke şu siyaset- yandaş ekonomik çıkar ilişkisi olmasa!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kıl ~ 5 yıl önce
yandaş herdem senin ne ne olduğunu biliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hangi ?? ~ 5 yıl önce
hangi aklı başında,geliştiği,zenginleştiği,demokratikleştiği,şeffaflaştığı !!! söylenen bir ülkede tekel zihniyetiyle bir hatta sadece bir firmanın uçmasına izin verilir ???? türkiye hiçbir zaman gerçekten demokrat,düzgün,adil,hakka,hukuka,emeğe,insana saygılı ve değer veren bir ülke olmadı,olmuyor ve en acısı olamayacak ta !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000