17 Ekim 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • SON 1 YIL İÇERİSİNDE UÇUŞ OKULLARINDAN MEZUN OLAN YÜZLERCE PİLOT İŞSİZ DURUMDA VE BU SAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR. AİLELER EVLERİNİ SATIP KREDİ ÇEKİP ÇOCUKLARI İÇİN ÇOK BÜYÜK RİSKE GİRİYOR VE BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYORLAR. BU ÜLKEDE PİLOT AÇIĞI YOK.ARTIK HERKES UYANSIN.THY AKADEMİ HARİCİNDE İŞ GARANTİSİ YOK. YAZIK BUNCA PARA VE EMEKLERE.
  • Nane bey ilk önce kadrosuna camianın güvenebileceği,her saçmalığa evet demeyecek bir kaç kişi alsın.alabiliyorsa.
  • Harika bir arastırma ve yorum olmus.2017 kesinlikle daha kötü olacak.Esas kriz seneye.Bu dış politika anlayışı mahvedecek ülkeyi.
  • Artik birinin gelip şu türk sivil havacılığına el atması gerekiyor,

THY ve diğer şirketler ne yapacaklar?

Türk sivil havacılığı kritik bir süreçten geçiyor. Yolcu sayısı artsa da, doluluk oranlarında, gelirlerde ve karlılıklarda bir önceki yıla göre ciddi düşüşler var. Kampanyalarla boş uçakları doldurma gayreti yolcu sayısını artırıyor fakat havayolu şirketlerinin mevcut kapasite ile yollarına devam etmeleri mümkün değil gibi görünüyor. Böyle olunca, şirketler yeni bir filo, tarife ve personel projeksiyonu ile yollarına devam etmek durumundalar.

Şirketlerin genel durumuna şöyle bir göz atalım...

Geçen hafta Boeing'den teslim alacağı yeni siparişlerini ötelediğini duyuran THY'nin, filosunda bulunan wet lease uçakları iade etmenin yanı sıra, 20'ye yakın uçağı da yere indirerek motoruna branda çekme planı var. Bu sayı  önümüzdeki süreçte gidişata göre daha da artabilir ancak görünen tabloda THY'nin yıl sonundaki 339 uçaklık filo hedefini 333 uçağa çektiğini biliyoruz. THY'nin, yeni havalimanının hizmete alınacağı tarih olan 2018 yılına 348 uçakla girmesi planları yapılırken filo revizyonu ile birlikte o tarihte uçak sayısının 320'de kalması tasarlanıyor.  İptal edilen hatları ve yeni filo yapılanmasını göz önüne alırsak şartlar bugünden itibaren normal haline dönse bile THY'nin eski güçlü yapısına dönebilmesi için bir kaç yıl gerekiyor.

Bu sebeple yakın geçmişte dünyanın her köşesinden 'bizi satın alın' sesleri yükselen, bayrak taşıyıcı yabancı havayollarının can simidi olarak gördükleri; Airbus 380 mi alacak, A350 mi yoksa Boeing 787 mi söylentileri havacılık forumlarının bir numaralı tartışma konusu olan THY'nin, bu birkaç yıl yağında kavrulma seçeneğini tercih edeceğini söyleyebiliriz. 

THY ile birlikte krizden en çok etkilenen şirketlerden biri olan Pegasus'un, tarihinin en büyük krizine, havacılık sektörüne yabancı bir yönetici ile yakalanması, şirket açısından büyük şanssızlık olarak değerlendirilebilir. Mehmet Nane, Borajet'in başına sektör dışından Fatih Akol'un getirilmesinden sonra havayolları için ikinci örnekti. Bu süreçte Pegasus, Carrefour ve Teknosa tecrübeleri bulunan Nane'nin ticari meziyetlerinden yararlanmak istemiş olabilir. Ancak havacılıktaki dinamiklerin mağazacılık ile farklı olduğunu kendisinin de kabul ettiğini sanıyorum. Nane, uçakta " Köfte menü alana çikolata bedava" türü kampanyalarla havayolu şirketini düze çıkarmanın zor olduğunu yaşayarak tecrübe etmiş olmalı.

Yeni yönetim yapılanmasını da Nane'nin üzerindeki yükü hafifletme gayreti olarak yorumluyorum. Pegasus Havayolları, hacmi itibariyle krizden maksimum etkilenen şirket olunca önlemleri de erken almaya başladı. Personel sayısının azaltılması, sipariş teslimanının ötelenmesi ve filodaki uçakların wetlease pazarına açılması Pegasus'un krizden korunmak adına en önemli hamleleriydi. Hisse satışı dedikoduları ortalıkta dolaşan Pegasus'un bu süreçte sırtında kambur olarak duran 8 uçaklı İzair'i satmak için bir hamle yapması da beklenebilir. Türkiye'de 2009 yılında bu yana havayolu kurulmadığını ve hatta kurma girişiminin dahi olmadığını göz önüne alırsak Türkiye'den bir babayiğit çıkma olasılığı zor. Belki krizi fırsata çevirmek isteyen yabancı yatırımcılar için İzair cazip bir yatırım olabilir. 

THY ve Pegasus dışında diğer şirketlerde de ciddi sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Onur Air ve AtlasGlobal'in euro kurlarını sabitleme hamlesi ile birlikte Onur Air, birkaç Avrupa hattını kış sezonu için kapatacak. Bununla birlikte Arabistan'da uçan 8 adet Airbus 330 operasyonlarına devam ederken Onur Air kendi kullandığı 3 adet Airbus 330'un kontratını uzatmayacak. Hatta bunlarla birlikte iki dar gövde uçağı da filodan çıkaracak. Çin'e tarifeli sefer başlatma projesinin de askıda olduğunu varsayarsak Onur Air'in Airbus 330'un külfetinden kurtulma hamlesi akıllı bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Aynı şekilde Atlasglobal de Avrupa'daki bazı hatlardan ciddi anlamda zarar ediyor. O hatlardan birkaçının önümüzdeki dönemde kapatılması gündeme gelebilir. Filodan üç Airbus 321 tipi uçağın çıkarılması da planlar arasında.

THY ile wetlease anlaşması erken sona ermek zorunda kalan Borajet'in de 4 uçağının hali hazırda yerde olduğunu hatırlatalım.

Kriz Türkiye içerisinde daha etkin hissedildiği için uçaklarını Afrika ve Asya gibi pazarlara kiralayan charter şirketler Freebird ve Tailwind'in, tarifeli uçuşlar yapan şirketlere göre daha avantajlı olduğunu düşünsek de Pegasus ve THY'nin bile wetlease olarak uçaklarını kiralama yoluna gitmeleri onların pazarları için de bir tehdit oluşturabilir.

Havacılık sektörünün en önemli isimlerinden Yavuz Çizmeci'nin Mycargo'dan uzaklaştırılmasının şu süreçte şirket içinde ciddi şekilde hissedildiğini duyuyorum. Uçaklarını Katar'a ve Suudi Arabistan'a kiralayan Mycargo'nun 8 uçaklık filodan 6 uçağa düşeceğini ve yüzde 25 oranında kapasite düşüreceğini biliyorum.

Özetle 2016 havayolları için çok kötü anılarla hatırlanacak.  Umarız bu süreçte daha dramatik hikayelere tanık olmayız.

THY ve diğer şirketler ne yapacaklar?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (64)

İŞSİZ PİLOTLAR ~ 2 yıl önce
SON 1 YIL İÇERİSİNDE UÇUŞ OKULLARINDAN MEZUN OLAN YÜZLERCE PİLOT İŞSİZ DURUMDA VE BU SAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR. AİLELER EVLERİNİ SATIP KREDİ ÇEKİP ÇOCUKLARI İÇİN ÇOK BÜYÜK RİSKE GİRİYOR VE BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYORLAR. BU ÜLKEDE PİLOT AÇIĞI YOK.ARTIK HERKES UYANSIN.THY AKADEMİ HARİCİNDE İŞ GARANTİSİ YOK. YAZIK BUNCA PARA VE EMEKLERE.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kafa kullanımı sıfır ~ 2 yıl önce
Malesef hala pilot olmak için okullara para verenler bunu lütfen yapmayın durumlar çok kötü bırakın atpl i elinde tipi olan 100 kişi işsiz en azımdan şu anda
arkadaşım ~ 2 yıl önce
Zaten THY haricinde eskiden de garanti yoktu ( geçen 5-6 senelik zaman dilimi ) Ama şu varki geçen 2-3 sene içinde varolan bir miktar sektördeki pilot ihtiyacıda fazlasıyla doydu... Sadece iç pazar değil, uluslararası uçuşlarıda düşünürsen artık havayolları potansiyelleride belirli bir doygunluğa ulaştı. Arz-Talep dengesi.. Dikkatli olun günahtır onca para ve emeğe. İyi düşünün
uçuş okulu ~ 2 yıl önce
ayjet le afa ve thy akademi ya gelip bakın, dersinizki 1000 tane uçak yerde uçurulmak için bekliyor. adamlar ayda 1-2 ayda bir 20-25 kişiyi eğitime alıyorlar. ben hayatımda böyle birşey görmedim. yazık günah birde eğitime gelenlere işe alırız, piyasada çok açık var diyorlar. bunu söyleyenlerde bu paraları alanlarda hiçmi vicdan yok anlamak mümkün değil. bu işin patlayacağı zaten belliydi. ne kriter kaldı uçuş okullarında ne kalite. öğrencileri kimsenin umursadığı yok. ne demil atalar NERDE ÇOKLUK ORDA B...KLUK..
Nanenin Naneleri ~ 2 yıl önce
Nane bey ilk önce kadrosuna camianın güvenebileceği,her saçmalığa evet demeyecek bir kaç kişi alsın.alabiliyorsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320 cpt ~ 2 yıl önce
Harika bir arastırma ve yorum olmus.2017 kesinlikle daha kötü olacak.Esas kriz seneye.Bu dış politika anlayışı mahvedecek ülkeyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 2 yıl önce
Artik birinin gelip şu türk sivil havacılığına el atması gerekiyor,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sadece o değil ~ 2 yıl önce
bence türkiye dış politikasını daha uyumlu hale getirmesi gerek yoksa sonu pek hayırlı görünmüyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000