26 Şubat 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İçerisinde sadece gerçek havacıların olduğu bir sendika istiyoruz.
  • Tüm thy yi yorgun ve bitkin uçurarak başımıza gelecek bir kazadan ve sonrasında thy nin batmasından siz ve sizin gibi insanlar sorumlu olacak .
  • Zaten aklı olan birisi bu adamın söylediklerini umursamaz ve sayfayı da suratına x'e basarak kapatır! Güldürme insanları her kimin adamı isen!?
  • Çok merak ediyorum. Herkes hür iradeye sahip ve istediğini yapmakta özgür. Size bu açıklamayı yapmak zorunda hissettiren sebep nedir? Bırakın isteyen istediğini yapsın! Bu arada kabin veya kokpit çalışanı değilim. Aksine teknik çalışanıyım ve sizin bu açıklamalarınız taa bizi bile rahatsız ediyor artık. Demokrasi diye bir şey var ve isteyen üye istediği sendikayı seçmekte özgürdür. Siz öyle değil böyle olacak diye insanları yönlendiremezsiniz.

THY üzerinde hangi senaryo sahneye konuluyor? Hava İş’ten istifa neler kaybettirir?

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Türk sivil havacılık sektöründe uçak uçuran tüm şirketler, masum ve demokratik bir hak gibi gösterilmeye çalışılan sinsice bir planın yakın gelecekteki mağdurları olabilirler.

Nasıl mı?

Nedenlerini yazının içerisinde anlatacağım.

Biliyorsunuz THY çalışanlarını temsil eden Hava İş Sendikası'na isyan bayrağı açan bir grup, yeni bir sendika kurdu.

Adı Hava- Sen...

Ne diyorlar...

"Sendika aidatlarının büyük bölümünü biz ödüyoruz, üye sayısının çoğunluğu da bizleriz ama delege sayısı olarak bunun karşılığını alamadığımız için temsilde adaletsizliğin mağduruyuz"

Aslında iddia ettikleri adaletsizlik bu yılın meselesi değil. Uzun yıllardır bu şekildeydi ve bugün de aynen devam ediyor. Ancak nedense bu yıl birileri sanki düğmeye basmış gibi THY'deki uçucu personeli diğerlerinden ayırmak için bir senaryo da uygulamaya konuldu.

Gerçekten masum bir demokratik hak arayışı mı yoksa özellikle THY'nin bölgedeki gücüne darbe vurmak için hazırlanmış sinsi bir plan mı onu yakında görme şansımız olacak. Ancak bugünden en başta THY yönetimi olmak üzere özel havayolu şirketlerini temsil eden TÖSHİD gibi kuruluşları uyarmak istiyorum. İma etmiyorum, açık açık söylüyorum... " Bu oyunu bozun! "

Ne söylemek istediğimi daha iyi anlamak için Alman Lufthansa ile örnekleme yapalım. Lufthansa'da uçucuları temsil eden bir sendika var. Bu sendika Lufthansa'da yetkili  olduğu gibi Avrupa'daki birçok şirkette yetkili olmamasına rağmen ciddi üye sayısına da sahip. Bu şirketlerde pilotların taleplerinin yerine getirilmemesi halinde Almanya'daki sendika bir başka ülkedeki üyelerini 'uçmayın' diye örgütleyerek şirketlerin elini kolunu bağlayabiliyor. Bakınız Ryanair...

Lufthansa'da durum çok daha farklı tabi ki. Çünkü orada örgütlüler. Sendika çok güçlü ve Lufthansa'ya istediklerini yaptırmakta zorlanmıyorlar. Zaten talepleri yerine getirilmediğinde, şirketin kaybedeceği milyonlarca euro'yu düşünmeden greve çıkıyorlar. Geçen hafta Lufthansa'dan grevin faturasına ilişkin bir takım bilgiler talep ettim. Gelen rakamları aktarayım. 2014 yılından bu yana Lufthansa'da sadece pilotlar sendikası 9 kez greve gitmiş. Bu grevlerde 14 bin 900 uçuş iptal olurken yaklaşık bir milyon 785 bin yolcu grevden dolayı uçuşlarını ya gerçekleştirememiş ya da rötarlı gerçekleştirmek zorunda kalmış. Lufthansa sadece bir yılda grevden dolayı 170 milyon euro zarara uğratılmış!

Farzedelim ki bizde bu tarz bir örgütlenme başarıyla sağlandı ve THY'de artık uçucuların bir sendikası var. Hazırladıkları o 22 maddelik talepleri var ya, onlar yerine getirilmezse ne olacak biliyor musunuz? Yıllardır sadece bir kez yarım yamalak grev gören THY, senede birkaç kez uçaklarını yere indirmek zorunda kalacak, milyonlarca euro havaya uçacak.

Sadece THY de değil. Mesela Onur Havayolları'nda toplam 300 pilot var. 100 tanesi bu sendikada üye. Sendika şirkette örgütlü değil ama ciddi sayıda pilot üyesi var. Bir talimatla o şirketin operasyonlarını da kilitleyebilirler mi? Evet kilitleyebilirler. Yani sadece THY için değil diğer şirketler için de aynı tehlike söz konusu. Havayolu şirketleri bu oluşumu ne kadar ciddiye alıyor bilmiyorum ancak Türk sivil havacılığı için bu hamleyi son yılların en tehlikeli meydan okuması olarak görüyorum. Umarım bütün bunlar Türk sivil havacılığına balta vurmak için uzaktan yönetilen bir plan değildir ve çok büyük zararlara mal olmaz!

HAVA İŞ’TEN İSTİFA NELER KAYBETTİRİR?

Gelelim Hava Sen'e üye olmak için Hava İş Sendikası'ndan istifa eden üyelere... THY, mevcut sendikasından istifa ederek Hava Sen'e geçen çalışanlarının dayanışma aidatı için verdiği dilekçeyi kabul etmiyor. Çünkü yasalar bir başka sendikaya üye olunduğunda böyle bir talep yapılamayacağını söylüyor. Ancak karşı taraf bu durumu 'THY işi yokuşa sürüyor' olarak yansıttığı için üyeler daha çok tahrik olup gaza getiriliyor.

Üyelerin bu konuda maksatlı olarak yanlış bilgilendirildiğini ve gelecekte maddi manevi mağduriyetlerin ortaya çıkacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. Görünen o ki, sendikasından istifa ederek bir başka sendikaya üye olan THY çalışanları TİS dışında kaldığı için dayanışma aidatı ödeyemeyecek ve önümüzdeki ay alması gereken ikramiye ile birlikte gelecekteki ikramiyelerden de mahrum kalacak. TİS ile alınan zam farkları ve sosyal haklardan da faydalanamayacaklar. THY ekip planlama, sendikanın imzaladığı tadil protokolünden de yararlanamayan uçucu personeli FTL'e göre haftada 30-36 saat yerine 60 saat uçurabilecek. Bir de sendikasından istifa ederek bir başka sendikaya üye olan bir çalışan, ola ki bir sebeple disiplin kuruluna geldi. İşverene karşı kurulda kendisini savunacak bir kişi bile olmayacak.

Kısacası THY çalışanları farkında olmadan hem maddi kayıp yaşayacak hem de sendika korunmasından mahrum kalacak.

Tabi bu oluşumun peşinden koşmanın getirdiği diğer riskleri de göz ardı etmemek gerekiyor.

Nacizane tavsiyem, salt peşinden gittiklerinizin söyledikleri hareket etmeyin, süreci iyi anlayın ve dikkatli değerlendirin, dolduruşa gelmeyin. THY yönetiminin bu riski eli kolu bağlı izleyeceğini de sanmayın.  İnanın sizin kaybedecekleriniz onların kaybedeceklerinden çok daha fazla olacaktır. Bunu da asla unutmayın...

THY üzerinde hangi senaryo sahneye konuluyor? Hava İş’ten istifa neler kaybettirir?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (247)

Ucucu ~ 4 ay önce
İçerisinde sadece gerçek havacıların olduğu bir sendika istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bedava yaşamak ~ 4 ay önce
Tüm thy yi yorgun ve bitkin uçurarak başımıza gelecek bir kazadan ve sonrasında thy nin batmasından siz ve sizin gibi insanlar sorumlu olacak .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 4 ay önce
Zaten aklı olan birisi bu adamın söylediklerini umursamaz ve sayfayı da suratına x'e basarak kapatır! Güldürme insanları her kimin adamı isen!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meraklı ~ 4 ay önce
Çok merak ediyorum. Herkes hür iradeye sahip ve istediğini yapmakta özgür. Size bu açıklamayı yapmak zorunda hissettiren sebep nedir? Bırakın isteyen istediğini yapsın! Bu arada kabin veya kokpit çalışanı değilim. Aksine teknik çalışanıyım ve sizin bu açıklamalarınız taa bizi bile rahatsız ediyor artık. Demokrasi diye bir şey var ve isteyen üye istediği sendikayı seçmekte özgürdür. Siz öyle değil böyle olacak diye insanları yönlendiremezsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000