28 Mayıs 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • UIB sivil ağırlıklı olmalı yönetim doğru karar vermiştir havacı kökenliler sadece kendi arkadaşlarını koruyup gözetiyorlar
  • Eski ekip iyi calisti pardon A330 haric iyi calisti
  • Eski ekip birisi tarikatci, digeri belediyeci, bir digeri Memurluktan gelme, vizyonlari olmayan yonetim kurulunun istedigi herseyi yaptilar, Tk da asil sorun vasifsiz yoneticilerdir, sirketi bir donem iflasin esigine getiren bu vizyonsuz yoneticilerin yerlerini muhafaza ettikleri surece sorunlar artarak devam edecektir..
  • Fatih Kaçmaz neden mi makamlar gelip geçici insanlık kalıcı

THY uçuş işletmeyi neden al aşağı etti?

Türk Hava Yolları’nda bugüne kadar uzun listeler halinde gerçekleştirilen sayısız atamalar gerçekleşti. Memurlar şef, şefler müdür, müdürler başkan vs. oldu.

Terfi edenlerle birlikte görevden tamamen el çektirilenleri de, müdürlükten uzmanlığa çekilenleri de zaman zaman yayınlanan bu listelerle haberleştirdik.

Listeler genel olarak, yurtdışı görevlerinde, ticaret ve pazarlamada ya da bir başka departmanda bir kaç kişinin görevinin ya da görev yerinin değiştirilmesi kadardı.

Ancak bu kadar yıldır takip ettiğim atamalarda ilk kez doğrudan bir departmanın topyekün al aşağı edildiği bir atama listesine tanık oldum.

Bu atama listesini sıradan olmaktan çıkaran, genel müdür yardımcısı ile birlikte, Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak hariç, neredeyse tüm kadronun değiştirilmesiydi.

THY’nin Mayıs ayı başındaki genel kurulu sonrası yönetim kuruluna Cumhurbaşkanlığı pilotunun atanması aslında bu depremin öncü uyarısıydı. Zaten genel kurul sonrası yazdığım yazıda uçuş işletmede bir şeyler olabileceğini ima etmiştim. Merak edenler o yazıyı okuyabilir. Bunu söylemek için çok şey bilmeye gerek yok.  Kokpitte uzun süredir bir huzursuzluk var. Hatta bir dönem, bir eylem dedikodusu çıkacak kadar iş ciddi bir hale gelmiş vaziyette idi. Pilotlar hem uçuş sürelerinden hem de maaşlardan dolayı isyan bayrağını çekti çekecek ama bunun önlemini alması gerekenlerden çıt yoktu. Yeni kurulan Hava Sen sendikasının THY yönetiminin karşı koymasına rağmen üye sayısını bir dönem hızla artırmasının sorumluluğu da aslında o atama listesinde gizli!

THY yönetimi uçuş işletmede ikinci bir sendika yapılanmasını istemiyor.  Mevcut sendikanın şartları iyileştirme önerilerine de soğuk bakıyor. Bu çok açıkça ortada. Hatta Hava Sen’e öncülük edenlerle yolların ayrılması da bu konuda şakasının olmadığını gösteriyor. THY yönetiminin uçuş işletme operasyonuna bu açıdan bakarsak atama kararlarını daha anlamlı okuyabiliriz. THY’yi bir pilot ayaklanması ile karşı karşıya getirecek gelişmeler, eğer ilgili yöneticilerce engellenemiyorsa bunun sorumluları da mutlaka yönetim tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Açıkçası THY yönetiminin Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Yılmaz ile devam etmeyeceği kulislerde konuşuluyordu. Az önce de dediğim gibi THY’yi kokpit eylemi ile karşı karşıya getirecek gelişmeleri uzaktan seyretmesi Yılmaz’ın sonunu hazırladı gibi görünüyor.

Bu arada atama listesinde önemli görevler yürüten deneyimli isimler var. Topyekün bir görevden alma ve kadroyu baştan aşağı değiştirme fikrini biraz fazla radikal hamle olarak değerlendiriyorum. Çünkü, gidenlerin yerlerine atanan isimlerin, mevcut şartlarla gidenlerden farklı olarak ne yapabilecekleri konusunda ciddi endişelerim var.

Atamalardan anladığım şu ki, THY yönetimi pilotlarla yeniden gönül köprüsü kurmak istiyor. Bunun için de iyi bir planlama ve yeniden bir maddi düzenleme yapması gerektiğinin farkında. Önümüzdeki süreçte kokpitte kan kaybı yaşama lüksü olmayan THY’nin bunu başarmak için her türlü radikal kararı alacağı ve fedakarlıktan kaçınmayacağını da son hamlelerinden çıkarabiliyoruz.

Şunu diyebilirim ki, kokpitte yeniden huzur ortamı sağlanması için biraz radikal de olsa geç kalınmış ama doğru bir hamle geldi. Bundan sonraki gelişmeleri açıkçası ben de çok merak ediyorum. Bekleyip görelim...

THY uçuş işletmeyi neden al aşağı etti?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (126)

Yorumcu ~ 3 ay önce
UIB sivil ağırlıklı olmalı yönetim doğru karar vermiştir havacı kökenliler sadece kendi arkadaşlarını koruyup gözetiyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iyi calisti ~ 3 ay önce
Eski ekip iyi calisti pardon A330 haric iyi calisti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski ekip ~ 3 ay önce
Eski ekip birisi tarikatci, digeri belediyeci, bir digeri Memurluktan gelme, vizyonlari olmayan yonetim kurulunun istedigi herseyi yaptilar, Tk da asil sorun vasifsiz yoneticilerdir, sirketi bir donem iflasin esigine getiren bu vizyonsuz yoneticilerin yerlerini muhafaza ettikleri surece sorunlar artarak devam edecektir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üzülmediğim Tek Bir Kişi ~ 3 ay önce
Fatih Kaçmaz neden mi makamlar gelip geçici insanlık kalıcı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000