01 Eylül 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Anadolu Üniversitesi SHYO da simülatorde calışmış biri olarak hayretler içindeyim. Allah aşkına Simülatörsüz uçuş okulumu olur. Alaahım daha neler goreceğiz .Bari microsoft fs2004 kurunda tam olsun :).
  • Arkadaş ağzı olan konuşmuş.. Da-40 serisi uçaklar şu anda piyasada uçuş eğitimi verilebilecek en iyi uçaklar.. işletme açısından da şirketler için mükemmel seviyede yakıt ve bakım tasarrufu sağlar. İstanbul'da hasar görmüyor da Aydın'da görüyor savı da kuyruklu yalan.. nedir yani, uçakları THY kullanıyor diye mi atılıyor bu iftira?? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, çamur at izi kalsınla da bir yere varılmaz. Güneş de balçıkla sıvanmaz. Bilmeyen anlamayan konuşmasın arkadaş, o kadar merak eden de atlasın gitsin Aydın'a yerinde görsün herşeyi..
  • Laf ola beri gere sayın köşe yazarı! Biz Arizona da Thy nin pilot adaylarıyız. Azıcık coğrafya bilginiz varsa açıp buradaki senelik sıcaklık ortalamasına bakın. Burada çatır çatır uçuyor D40 ler. Kimseye birşey olmaz, o alımı yapanlar senin kadar uçak görmemişlerse durum senin dediğin gibi olabilir tabiki:)
  • http://www.aviador.es/Statistics/Temperature/KFFZ http://www.aviador.es/Statistics/Temperature/LTBD Buna göre Aydın Çıldır Arizona'dan soğuk, Arizona'da da 55C geçilmemiş.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Arkadaşlar bu Diamond zaten eskiden tatlı şekerleme işindeydi, sonradan para var diye havacılık işine girdiler. Olayı bende gözümle gördüm. Sıcak basınca uçak eridi. Sonra hemen pet şişeye doldurup uçağa buzdolabına koydular tekrar donsun diye.
  • Ben THY nin CAE ile anlaşması doğrultusunda eğitim almak için Arizonaya gönderdiği öğrencilerden biriyim. PPL lisansımı ve 170 saatlik time buildigimi Arizonanın ortalama 40 derece, zaman zaman 50 dereceyi bulan sıcaklarında Diamond DA40 ile yaptım. Murat Beyin gövdede sıcaktan dolayı yamulma oluşma iddiası bana hiç gerçekçi gelmiyor. Ne ben ne de arkadaşlarım böyle bir durumla karşılaşmadık. Ayrıca bu uçakların bakım maliyetlerinin düşük olması, yakıt sarfiyatının düşük olması, hafifliği ve glide özelliğinin olması dolayısıyla birçok uçuş okulu tarafından tercih edildiğini biliyorum. Uçağın tecrübe ettiğimiz en büyük dezavantajı ciddi olmayan ufak arızaları fazla vermesiydi. Fakat böyle bir sorun yaşayan uçak ertesi güne uçuşa hazır hale getiriliyordu. Bence THY Diamond'ı seçerek doğru bir karar vermiştir.
  • Bence Diamond'in dizel kullanan modeli yerine, jet yakiti kullanilan modeli tercih edilmeliydi. Zaten THY hali hazirda bol bol jet yakiti kullanmiyor mu buyuk ucaklari icin? O zaman niye bu modeli tercih etmediler? Zaten jet yakitini toplu olarak aldiklarindan, cok cuzi rakama aliyorlar, biraz da bu ucaklar icin alirlardi, masraf baya azalirdi. Tuyu bitmemis yetimin hakki yeniliyor, bunun hesabini kim soracak?!! Yaziklar olsun..
  • Bence Diamond'in dizel kullanan modeli yerine, jet yakiti kullanilan modeli tercih edilmeliydi. Zaten THY hali hazirda bol bol jet yakiti kullanmiyor mu buyuk ucaklari icin? O zaman niye bu modeli tercih etmediler? Zaten jet yakitini toplu olarak aldiklarindan, cok cuzi rakama aliyorlar, biraz da bu ucaklar icin alirlardi, masraf baya azalirdi. Tuyu bitmemis yetimin hakki yeniliyor, bunun hesabini kim soracak?!! Yaziklar olsun..
  • Murat Bey, Lütfen araştırıp buraya yazar mısınız Dünya'da kaç tane uçuş okulu diamond DA-40 TDI kullanmaktadır EĞİTİM İÇİN ???? DA-40 TDI ama sadece düz DA-40 ya da DA-20 değil.... Çok ilginç bir sonuç çıkacak inanın.

THY UÇAKLARI FABRİKAYA GERİ Mİ GÖNDERİLECEK?

Türk Hava Yolları’nın pilot yetiştirmek için Aydın Çıldır Havaalanı’nda kurduğu akademiyi biliyoruz. Yılda 300 pilot yetiştirmek üzere 10 milyon dolarlık yatırımla kurulan uçuş okulunun resmi açılışı henüz yapılmadı. Ancak pilot eğitimleri ağır aksak da olsa fiilen başladı. Ağır aksak diyorum çünkü yeni kurulan bir okulun yaşayabileceği rutin sorunlar bu okulda da mevcut. Ancak okulda bir de rutin dışı yani yanlış yönetimden, alınmış yanlış kararlardan kaynaklanan sıkıntılar var.

Birkaç hafta önce milyonlarca dolar harcanan okula basit bir simülatör konulmadığı için pilotaj eğitimi alan öğrencilerin taşımalı eğitim sistemi gibi uçaklarla İstanbul’a getirilerek simülatör eğitimleri aldığını yazmıştım. Bunun gibi bir takım sıkıntılar var ancak bunlar süreç içinde aşılabilir. Özellikle Amerika’nın en köklü uçuş okullarından FIT’in el atmasıyla bu sıkıntıların kısa sürede aşılacağını düşünüyorum. Ancak ben bu yazıda, uçuş okulunu yönetenlerin ahbap çavuş ilişkileri ile mi yoksa reel kıstasları göz önünde tutarak mı karar verdiklerinin  anlaşılması bakımından bir noktaya değinmek istiyorum.

Tarih Nisan 2013…

THY Akademi, eğitimde kullanılmak üzere uçak alımı için üretici firmalardan teklif istiyor. Eğitim uçağı üreticileri  Piper, Cessna, Cirrus ve Diamond’ın Türkiye’deki temsilcileri teker teker görüşmeye davet ediliyor.

İhale komisyonunda THY Genel Müdür Yardımcısı Asaf Bora ve diğer yöneticiler de hazır bulunuyor.

Üretici firma temsilcileri teker teker görüşme odasına alınıyor. İlk görüşmeyi yapmak için Cirrus’un temsilcisi rahmetli Murat Öztürk içeri giriyor ama girmesiyle çıkması da bir oluyor. Toplamda bir dakika bile durmuyor içeride… Çıkışta neden kısa sürdüğünü soruyorlar. Öztürk şu cevabı veriyor: “ Cirrus uçağının avantajlarını diğer uçakların dezavantajlarını sordular. Ben de, “ Sizin alacağınız uçak zaten belli. Bizi buraya ihale şartları yerine gelmesi ve yeterli firmadan teklif alındığını göstermek için çağırdınız. Bu yüzden anlatmaya gerek yok” dedim.”  

Sonra sırasıyla diğerleri giriyor görüşme odasına ancak yukarıdaki sözler aslında ihalenin ‘PAŞA PAŞA’ adrese teslim edileceğinin ipuçlarını daha en başında veriyor.

Sonrasında THY kararını veriyor ve Diamond 40 tipi eğitim uçaklarını satın almaya karar veriyor. Uçaklar gecikmeli de olsa bir şekilde teslim alınıyor.

Gel gör ki, gıcır gıcır uçaklar yaz ayları gelip havalar ısındıkça MAYDAY veriyor. Uçakların son halini görmedim ancak bana anlatıldığına göre Çıldır meydanındaki  aşırı sıcaklardan dolayı gövde ve kanatlarında yamulmalar oluşuyor. Tıpkı pinpon topuna parmağınızı bastığınızda oluşan ezilme gibi…

Şimdi diyebilirsiniz ki aynı tip uçaklar İstanbul’da AFA ve Ayjet uçuş okullarında da kullanılıyor, onlara neden bir şey olmuyor?

Bu çok teknik bir konu ancak öğrendiğim kadarıyla İstanbul ve Aydın Çıldır’daki nem oranının farklılığı ve özellikle Çıldır’daki yer sıcaklığının çok yüksek oluşu metal olmayan bu uçakların bu bölgede sıkıntı yaşamasına neden olabiliyor. Yani bile bile lades oluyor aslında…

Peki şimdi ne olacak? Uçaklar uçamıyor, uçmaları gereken öğrenciler ABD’den gelen Piper model bir uçağa mahkum ediliyor. Uçakların da tekrar uçabilir hale getirilmesi için fabrikasına geri gönderileceği belirtiliyor. Kaldı ki, uçaklar fabrika da üretim standartlarına göre tekrar uçabilir hale getirilse bile yine aynı şartlarda aynı sonuçlar ortaya çıkacağını nedense kimse düşünemiyor!

Ben bu noktada şu sorulara cevap arıyorum.

-          Üreticiler kendi uçaklarının onaylı operasyon değerlerini, çevresel etkilerini açıklamış ve bu konuda teknik açıklama yapmamışlar mıydı? Alımlarda bu çevresel faktörler ve uyarılar göz önüne alınmadı mı?

-          Afrika, Avustralya, Güney Amerika sıcaklarında dahi sorunsuz uçabilen ve sertifikalı metal gövde uçaklar varken çalışma değerleri çok daha soğuk şartlar için olan bu kompozit uçaklar neden tercih edildi?

-          Alım ve işletme maliyetleri diğer firma tekliflerinden daha yüksek olmasına ve dünyanın bütün büyük uçuş akademilerinin Piper ve Cessna kullanmasına rağmen bu uçakların tercih edilmesindeki amaç neydi?

-          Teklif veren firmalar arasında Piper olmasına rağmen onu tercih etmeyen ancak uçaklar yerde kalınca ABD’den Piper getiren uçuş okulu yönetimi bu durumu nasıl açıklayacak?

-          Murat Öztürk’ün dediği gibi diğer teklifler sadece ihale şartları yerine gelmesi için mi alındı?

-          THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdür Temel Kotil’in bu durumdan haberi var mıdır? Yoksa farklı şekilde mi bilgilendirilmektedirler?

-          Eğer konu biliniyorsa THY üst yönetimi bu konuda bir inceleme ve denetleme heyeti kurarak konunun derinlemesine araştırılmasını ve soruluların bulunmasını sağlayacak mıdır ?

İşte ben bu sorulara cevap arıyorum.

Cevap gelir mi?

Hiç sanmıyorum.

Çünkü biliyorum ki, ‘Suyu havana koy döv, su yine su’…

DİP NOT: Geçen haftaki yazımla ilgili bazı eleştiriler aldım. Hepsini de burada yayınladım. Ancak beni eleştirenlerin, o bahsettiğim kişilerle ilgili kendi şirketlerinin hafta içinde aldığı kararı bir zahmet öğrenmelerini ve eleştirilerinin yersiz olduğunu bilmelerini isterim.

THY UÇAKLARI FABRİKAYA GERİ Mİ GÖNDERİLECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

hayret ~ 4 yıl önce
Anadolu Üniversitesi SHYO da simülatorde calışmış biri olarak hayretler içindeyim. Allah aşkına Simülatörsüz uçuş okulumu olur. Alaahım daha neler goreceğiz .Bari microsoft fs2004 kurunda tam olsun :).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
faugh ~ 4 yıl önce
Arkadaş ağzı olan konuşmuş.. Da-40 serisi uçaklar şu anda piyasada uçuş eğitimi verilebilecek en iyi uçaklar.. işletme açısından da şirketler için mükemmel seviyede yakıt ve bakım tasarrufu sağlar. İstanbul'da hasar görmüyor da Aydın'da görüyor savı da kuyruklu yalan.. nedir yani, uçakları THY kullanıyor diye mi atılıyor bu iftira?? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, çamur at izi kalsınla da bir yere varılmaz. Güneş de balçıkla sıvanmaz. Bilmeyen anlamayan konuşmasın arkadaş, o kadar merak eden de atlasın gitsin Aydın'a yerinde görsün herşeyi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Laf ola beri gere sayın köşe yazarı! Biz Arizona da Thy nin pilot adaylarıyız. Azıcık coğrafya bilginiz varsa açıp buradaki senelik sıcaklık ortalamasına bakın. Burada çatır çatır uçuyor D40 ler. Kimseye birşey olmaz, o alımı yapanlar senin kadar uçak görmemişlerse durum senin dediğin gibi olabilir tabiki:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sıcaklık ~ 4 yıl önce
http://www.aviador.es/Statistics/Temperature/KFFZ http://www.aviador.es/Statistics/Temperature/LTBD Buna göre Aydın Çıldır Arizona'dan soğuk, Arizona'da da 55C geçilmemiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ya personel ~ 4 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diamond A.Ş. Müd. ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar bu Diamond zaten eskiden tatlı şekerleme işindeydi, sonradan para var diye havacılık işine girdiler. Olayı bende gözümle gördüm. Sıcak basınca uçak eridi. Sonra hemen pet şişeye doldurup uçağa buzdolabına koydular tekrar donsun diye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aykut ~ 4 yıl önce
Kardes Ben 9 Yildir Avusturyada Diamond Aircraft da calisiyorum Ben neden duymadim öyle Birsey olsaydi Bende bilirdim! Bence dogru arastirin sonra Yorum Yazarsiniz
Diamond ~ 4 yıl önce
Ben THY nin CAE ile anlaşması doğrultusunda eğitim almak için Arizonaya gönderdiği öğrencilerden biriyim. PPL lisansımı ve 170 saatlik time buildigimi Arizonanın ortalama 40 derece, zaman zaman 50 dereceyi bulan sıcaklarında Diamond DA40 ile yaptım. Murat Beyin gövdede sıcaktan dolayı yamulma oluşma iddiası bana hiç gerçekçi gelmiyor. Ne ben ne de arkadaşlarım böyle bir durumla karşılaşmadık. Ayrıca bu uçakların bakım maliyetlerinin düşük olması, yakıt sarfiyatının düşük olması, hafifliği ve glide özelliğinin olması dolayısıyla birçok uçuş okulu tarafından tercih edildiğini biliyorum. Uçağın tecrübe ettiğimiz en büyük dezavantajı ciddi olmayan ufak arızaları fazla vermesiydi. Fakat böyle bir sorun yaşayan uçak ertesi güne uçuşa hazır hale getiriliyordu. Bence THY Diamond'ı seçerek doğru bir karar vermiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaziklar olsun ~ 4 yıl önce
Bence Diamond'in dizel kullanan modeli yerine, jet yakiti kullanilan modeli tercih edilmeliydi. Zaten THY hali hazirda bol bol jet yakiti kullanmiyor mu buyuk ucaklari icin? O zaman niye bu modeli tercih etmediler? Zaten jet yakitini toplu olarak aldiklarindan, cok cuzi rakama aliyorlar, biraz da bu ucaklar icin alirlardi, masraf baya azalirdi. Tuyu bitmemis yetimin hakki yeniliyor, bunun hesabini kim soracak?!! Yaziklar olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaziklar olsun ~ 4 yıl önce
Bence Diamond'in dizel kullanan modeli yerine, jet yakiti kullanilan modeli tercih edilmeliydi. Zaten THY hali hazirda bol bol jet yakiti kullanmiyor mu buyuk ucaklari icin? O zaman niye bu modeli tercih etmediler? Zaten jet yakitini toplu olarak aldiklarindan, cok cuzi rakama aliyorlar, biraz da bu ucaklar icin alirlardi, masraf baya azalirdi. Tuyu bitmemis yetimin hakki yeniliyor, bunun hesabini kim soracak?!! Yaziklar olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 4 yıl önce
Bilgi sahibi olmadan konuşup hemen hükmü veriyorsunuz. Bu uçaklar jet yakıtı kullanıyor zaten.
Arastirma ~ 4 yıl önce
Murat Bey, Lütfen araştırıp buraya yazar mısınız Dünya'da kaç tane uçuş okulu diamond DA-40 TDI kullanmaktadır EĞİTİM İÇİN ???? DA-40 TDI ama sadece düz DA-40 ya da DA-20 değil.... Çok ilginç bir sonuç çıkacak inanın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Düzeltme ~ 4 yıl önce
THY^deki DA40'lar DA40 TDI değil, DA40NG'dir. 1 adet DA42TDI, 1 tanesi eski olmak üzere toplam 7 tane de DA42NG vardır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000