18 Mayıs 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Pekinli zekiye diye cevap veren klavye kabadayısı o pekin teknisyeni benim devrem bilmeden işkembeden sallama tekniğe araç tahsisi yapıldığı ve alındığı halde koltuk sevdalısı pekin müdürü arabayı teknisyene vermemiştir ve araç tekniğindir kazadan sonra bile hastahaneye gelmemiş ve geçmiş olsun bile dememiştir yani sen bilmeden uydurma üzerine oturduğun yerden
  • Ey beyninin bir kısmını kullanamayan güzel mühendis kardeşim. Gerçi bu iki kelime ne kadar bir birine yakışmasada. Benim mühendis arkadaşımda aylık 6000 tl kazanıyor. Bence kendini sorgulamalısın. Öncelikle belirteyim motor teknik arızadan dolayı yanmadı, bilmediğimiz konularda yorum yapmayı çok seviyoruz. Klişe olacak ama sen akıl edemediğin için söyliyeyim. Rekabet içinde olduğumuz ve bununla övündüğümüz diğer ülke hava yollarınızdaki çalışma koşullarını maddi manevi bi araştır incele ondan sonra konuş. Elma ile armudu kıyaslama. Ve lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma. Zira komik duruyor. Not: Kendi işine bak. Olayların nasıl geliştiğini, insanların ne gibi hak kayıplarına uğradığını bilmeden, ne dönemlerden geçtiğini bilmeden yazma hatta mümkünse düşünme güzel kardeşim. Ve güzel kal.
  • murat herdem sendıka baskanı senden onemlı ve degerlı adam oldugu ıcın o kadar koruması var bos muhabbetlerı bıraksan ıyı olacak gercı sende haklısın yorumcunun arastırma yetısı olmayınca hep aynı konuyu yazarr dıkkat ettımde farklı konun yok zırvede bırak bence :D
  • Arkadaşım teknisyen alımı devam ediyor.Kolay geliyorsa teknisyenlik, buyur başvuru yap görelim seni de aramızda.Rakamlar üzerinden konuşarak ucuz siyaset yapmayı bırakın.Bu işler dua ile şükürden cok dikkat ve disiplin ile oluyor.Arkadaşimizin hayatıni kaybetmesine dolaylı yoldan etkisi olan sebepleri saymaya gerek görmüyorum.Sadece dışardan bakıp ukalalık etmeyin.Teknisyenlik kolay iş değil.

THY TEKNİK’TEKİ CİNAYETİN SORUMLUSU SİZSİNİZ!

THY Teknik’te çalışan genç teknisyen Tuna Beken, bir cumartesi nöbeti sırasında uçağın flaplarına sıkışarak öldü. Aslında Tuna, iki gündür eğitimdeydi. Ancak teknikte işler yoğundu ve personel ihtiyacı vardı.  O yüzden eğitimdeyken cumartesi nöbetine çağrıldı.  Facebook hesabına “Onlar vicdanlı ve duyarlı yaşarlar ; bunlar öldürür” derken belki de kendisini nöbete çağıranlara sitem ediyordu, bilemiyoruz.

Tuna’nın çalıştığı THY’nin Boeing 777 tipi uçağının bir an önce sefere verilmesi gerekiyordu. Çünkü peşine bir başka uçak gelecekti, o gidecek bir başkası… Nefes alacak zaman yoktu. Arkadaşlarına göre Tuna, işinde son derece özenli ve titizdi. Yaptığı işin hakkını verirdi. Ancak o gün belki eğitimden nöbete gelmenin verdiği gerginlik onu fazlasıyla etkilemişti. Hayatına mal olacağını bildiği bir hatayı bile isteye yapmazdı. O an ne oldu bilmiyoruz, belki flaplar hidrolik sistemi sayesinde belki de birisinin kumanda etmesiyle çalıştı. Bir anda Tuna’nın başı flapın arasına sıkıştı.  Arkadaşları yardıma koştu. Ambulans istendi hemen. Ama doktor ambulanstan önce geldi. Çok kan kaybediyordu. Hastaneye kaldırıldı, kurtarılamadı Tuna.

Tuna ilk değildi, son da olmayacaktı.  İnsan gücünün son zerresine kadar sömürülmesinin ve zamana karşı yarışın sıradaki kurbanıydı.  Tıpkı geçen yıl foseptik aracıyla uçak arasında kalarak can veren Şentürk Çavuş gibi, de icing aracından düşen Güven Alkan gibi… ;

5 KORUMALI SENDİKA BAŞKANI!

Tuna’yı öldüren yeni icat edilen Cumartesi nöbetiydi. İşlerle baş etmenin en kolay ve maliyetsiz yolunu, elindeki mevcut insan gücünü sonuna kadar kullanmak olarak düşünen yöneticiler bu cinayetin bir numaralı sorumlusudur. Bir diğer sorumlusu kimdir biliyor musunuz? Hem THY’de hem Teknik’te onca hak kaybına rağmen kılını kıpırdatmayan ve Lale Devri yaşayan, bir önceki yönetimi “Senede bir milyon TL çiçek parası veriyorlarmış” diye eleştirirken iş güvenliği adı altında 6 kez Abant’ta tatil yaparak yaklaşık 500 bin TL harcayan Hava İş Sendikası’dır. Bilmiyorlar ki, onların  asıl ilgilenmesi gereken konu çalışanlara tatil yaptırmak değil daha insani çalışma şartlarını sağlamaktır. Ne THY çalışanlarının ne de Teknik A.Ş çalışanlarının sendikanın düzenlediği Abant tatiline ihtiyacı yoktur. Onların derdi tatil değil, tatil için ayıracak zaman bulamamaktır. O zamanı da bulması gereken sendikanın ta kendisidir.

Peki, insanları limitlerinin sonuna kadar çalıştırma gayretindeki işverenin karşısında, sendika bir buçuk yıldır masaya yumruğunu vurabilmiş midir?  Bugüne kadar görmedik, göremedik. O yüzden bugün Tuna öldü, yarın başkaları da ölecek.  

Ben Abant seminerinize tatil diyorum. Yiyorsunuz, içiyorsunuz, eğleniyorsunuz, araya da bir iki göstermelik toplantı ekliyorsunuz. Onun adına iş güvenliği semineri, yaptığınıza da sendikacılık diyorsunuz!

Bırakın bu göz boyama işlerini… Ben biliyorum ki, sizin derdiniz THY çalışanları falan değil. Hepiniz kendinize özel asistanlarla, şoförlerle, özel kalem müdürleriyle Lale Devrini yaşıyorsunuz. Sendika Başkanı Ali Kemal Tatlıbal “ Can güvenliğim yok saldırı olabilir” diye hayal dünyasında yaşıyor. Beş silahlı korumayla geziyor, bu haliyle sendika başkanından çok Kurtlar Vadisi profili çiziyor.

Şimdi o hayal dünyanızdan kurtulun ve gerçeklerle yüzleşin. Bırakın zevk-ü sefa işlerini, tatil işlerini, kooperatif işlerini… Görevinizin gerektirdiği gibi şu çalışanların sorunlarına el atın. Biraz da olsa gayret gösterin. Sonuç alamasanız da en azından vicdanınızı rahatlatın...

THY TEKNİK’TEKİ CİNAYETİN SORUMLUSU SİZSİNİZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (88)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Pekinli zekiye diye cevap veren klavye kabadayısı o pekin teknisyeni benim devrem bilmeden işkembeden sallama tekniğe araç tahsisi yapıldığı ve alındığı halde koltuk sevdalısı pekin müdürü arabayı teknisyene vermemiştir ve araç tekniğindir kazadan sonra bile hastahaneye gelmemiş ve geçmiş olsun bile dememiştir yani sen bilmeden uydurma üzerine oturduğun yerden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Ey beyninin bir kısmını kullanamayan güzel mühendis kardeşim. Gerçi bu iki kelime ne kadar bir birine yakışmasada. Benim mühendis arkadaşımda aylık 6000 tl kazanıyor. Bence kendini sorgulamalısın. Öncelikle belirteyim motor teknik arızadan dolayı yanmadı, bilmediğimiz konularda yorum yapmayı çok seviyoruz. Klişe olacak ama sen akıl edemediğin için söyliyeyim. Rekabet içinde olduğumuz ve bununla övündüğümüz diğer ülke hava yollarınızdaki çalışma koşullarını maddi manevi bi araştır incele ondan sonra konuş. Elma ile armudu kıyaslama. Ve lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma. Zira komik duruyor. Not: Kendi işine bak. Olayların nasıl geliştiğini, insanların ne gibi hak kayıplarına uğradığını bilmeden, ne dönemlerden geçtiğini bilmeden yazma hatta mümkünse düşünme güzel kardeşim. Ve güzel kal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cava reş ~ 3 yıl önce
murat herdem sendıka baskanı senden onemlı ve degerlı adam oldugu ıcın o kadar koruması var bos muhabbetlerı bıraksan ıyı olacak gercı sende haklısın yorumcunun arastırma yetısı olmayınca hep aynı konuyu yazarr dıkkat ettımde farklı konun yok zırvede bırak bence :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elekt Mühendisine ~ 3 yıl önce
Arkadaşım teknisyen alımı devam ediyor.Kolay geliyorsa teknisyenlik, buyur başvuru yap görelim seni de aramızda.Rakamlar üzerinden konuşarak ucuz siyaset yapmayı bırakın.Bu işler dua ile şükürden cok dikkat ve disiplin ile oluyor.Arkadaşimizin hayatıni kaybetmesine dolaylı yoldan etkisi olan sebepleri saymaya gerek görmüyorum.Sadece dışardan bakıp ukalalık etmeyin.Teknisyenlik kolay iş değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000