01 Ağustos 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • orasi akp nin arka bahcesi bi sekilde kar da eder kagit üstünde bi sekilde bi yol bulurlar cünkü onlara kimse hesap soramiyor.
  • Bizler THY uçak teknisyenleri olarak İlker Aycı Başkan'ımızı kimseye yedirmeyiz.teknikde çok büyük değişiklikler yaptı.Dünya döndükçe Rabbim başımızdan eksik etmesin böyle yöneticilerimizi.Sizi seviyoruz İlker başkanım
  • Erken kovmus... Bekleyip kim nasil tepki verecek gormeliydi. Simdi hepsi sindi. Onlara gore baska bir dogru anda sabote etmek isteyecekler.
  • OLAGAN ÜSTÜ DURUMLARDA OLAGAN KURALLAR İŞLEMEZ.VATAN SÖZKONUSU OLDUGUNDA GERİSİ TEFERRUATTIR.KORKUSUNDAN UÇMAYI REDDETMİŞ.KÜÇÜK ADAM.

THY tarihinin en kritik dönemi

Bu konuda aksini düşünen var mıdır bilmiyorum ama bana göre THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY tarihinin en zor ve en kritik sürecini yöneten isim olabilir. THY'nin özellikle son 15-20 yıllık tarihini yakından izleyen biri olarak böyle bir dönemle hiç karşılaşmadım. Belki geçmiş dönemlerde spesifik olaylar, küçük çaplı krizler yaşanabiliyordu ancak bu dönem gerçekten bambaşka...

Hatırlayın, THY'nin son 15 yıllık döneminde; bir Kara Cuma'sı vardı, bi apronda deve kesme olayı, bi de  Temel Kotil'in VIP'te terlikle yakalanması var hafızalara kazınan. Bu olaylar o dönem günlerce konuşulmuştu ancak şu an THY'nin yaşadığı olaylarla onları karşılaştırdığımızda gerçekten insanın," keşke tek derdimiz apronda deve kesmek olsaydı" diyesi geliyor.
İlker Aycı, bundan sadece 16 ay önce yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturdu. Ancak, o tarihten sonra öyle fırtınalı bir süreç yaşandı, Aycı'yı kameralar karşısında öyle çok gördük ki, ister istemez hepimizde "sanki Aycı yıllardır o koltukta" gibi bir algı oluştu.

Rus uçağının düşürülmesinden sonra iki ülke arasında yaşanan krizin havayolu sektörüne olumsuz yansımaları Aycı'nın THY'sinin bu kritik süreçteki ilk sınavıydı.
Sultanahmet'te patlayan canlı bomba...

Kışın doğal afet sayılabilecek kar yağışı ve sonrasında yapılamayan yüzlerce uçuş... 
Atatürk Havalimanı'nda patlayan bombalar ve bir kez daha iptal edilen yüzlerce uçuş...
Yakın coğrafyamızdaki siyasi karışıklıklar ve ülkeler arası sorunlar sebebiyle yapılamayan seferler...
Avrupa'daki terör saldırıları...
15 Temmuz darbe girişimi...
ABD'nin Türkiye'den yapılacak uçuşları iki kez durdurma kararı alması...
Halen devam eden, darbeye kalkışan örgütle bağlantısı olanların THY'den ayıklanması süreci...
Rezervasyon iptalleri...
Kur zararları...
Tabi bu arada ortaya çıkan THY tarihinin en ağır ilk çeyrek bilançosu...

İlker Aycı'nın 16 aylık döneminde bir havayolu için olmasını istemediğiniz, doğal ve doğal olmayan ne felaket varsa hepsi yaşandı.
Böyle olunca,  İlker Aycı'yı havayolu şirketlerinin yer aldığı uluslararası  organizasyonlardan çok, kriz merkezlerinin başında, yorgun düşmüş vaziyette görmek zorunda kaldık. Bazen aprondaki işçilerin yanında, bazen teknisyenlerin, bazen de pilotların...

Kimi zaman terör mağdurlarının yanında kimi zaman darbe tehlikesi atlatan diğer çalışanların...
Temel Kotil'in de pasif duruşa geçtiği bir dönemde bütün sorumluluğu tek başına omuzlarına aldı. Genel olarak da başarılı yönetim sergiledi. Çalışanlarla iyi iletişim kurdu, umutsuzluğa kapıldıkları anlarda motive etti. Sürekli krizlerin içinde ve sürekli bir koşuşturma halindeydi.
Hatta darbe girişimi sırasında yaptığı bir müdahale son derece kritikti.

-THY darbe girişimine karşı kriz merkezi oluşturuyor. Başında da, olayı bizzat yöneten Aycı var. Emniyetten bir uçak talebi geliyor. Şırnak'taki özel harekat polislerini alması için THY'den bir uçak isteniyor. THY, Adana'daki uçağı Şırnak'a göndermek istiyor. O uçağın kokpit ekibine kriz merkezinden görev tebliğ edilmek isteniyor. Ancak uçağın kaptan pilotu S.K, güvensizlik ortamı olduğu gerekçesiyle uçuşu kabul etmiyor. Telefonun diğer ucundaki THY görevlisi telefonu kapatıyor. O sırada İlker Aycı, THY görevlisinin yüz ifadesinden bir sorun olduğunu anlıyor. Görevliye ne olduğunu sorunca, " Pilot uçuşu kabul etmedi, başka bir ekip bulacağım" cevabını alıyor. Bunun üzerine İlker Aycı son derece sinirli bir şekilde, " O pilotu derhal kovun" talimatı veriyor. Sonrasında bir başka ekip planlanıyor ve o özel harekat polisleri Şırnak'tan İstanbul'a getirilerek darbe girişimine karşı kritik bir rol oynuyor.

Aynı gece antidemokratik darbe girişimi lehine uçakta anons yapan bir başka pilotu, uçaktan iner inmez kovuyor ve bu iki olayla şirketin kendi içinde direncinin kırılmasını da engelliyor.

Özetle...
Görevi devraldığından bu yana özverili, iyi niyetli ve gayretli bir İlker Aycı profili izliyoruz. Ama onun tüm çabalarına rağmen böylesine kaotik bir ortamda THY'nin gelecekte nasıl bir pozisyon alacağı konusunda ciddi endişeler var. Umarız Aycı'nın da ekibinin de çabaları boşa çıkmaz. 

THY tarihinin en kritik dönemi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

hasan ~ 2 yıl önce
orasi akp nin arka bahcesi bi sekilde kar da eder kagit üstünde bi sekilde bi yol bulurlar cünkü onlara kimse hesap soramiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY hat bakım ~ 2 yıl önce
Bizler THY uçak teknisyenleri olarak İlker Aycı Başkan'ımızı kimseye yedirmeyiz.teknikde çok büyük değişiklikler yaptı.Dünya döndükçe Rabbim başımızdan eksik etmesin böyle yöneticilerimizi.Sizi seviyoruz İlker başkanım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 2 yıl önce
Erken kovmus... Bekleyip kim nasil tepki verecek gormeliydi. Simdi hepsi sindi. Onlara gore baska bir dogru anda sabote etmek isteyecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insiyatif ~ 2 yıl önce
OLAGAN ÜSTÜ DURUMLARDA OLAGAN KURALLAR İŞLEMEZ.VATAN SÖZKONUSU OLDUGUNDA GERİSİ TEFERRUATTIR.KORKUSUNDAN UÇMAYI REDDETMİŞ.KÜÇÜK ADAM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000