01 Ağustos 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • orasi akp nin arka bahcesi bi sekilde kar da eder kagit üstünde bi sekilde bi yol bulurlar cünkü onlara kimse hesap soramiyor.
  • Bizler THY uçak teknisyenleri olarak İlker Aycı Başkan'ımızı kimseye yedirmeyiz.teknikde çok büyük değişiklikler yaptı.Dünya döndükçe Rabbim başımızdan eksik etmesin böyle yöneticilerimizi.Sizi seviyoruz İlker başkanım
  • Erken kovmus... Bekleyip kim nasil tepki verecek gormeliydi. Simdi hepsi sindi. Onlara gore baska bir dogru anda sabote etmek isteyecekler.
  • OLAGAN ÜSTÜ DURUMLARDA OLAGAN KURALLAR İŞLEMEZ.VATAN SÖZKONUSU OLDUGUNDA GERİSİ TEFERRUATTIR.KORKUSUNDAN UÇMAYI REDDETMİŞ.KÜÇÜK ADAM.
  • Gercekten öyle bir ekip varmi ki. Ayci ve ekibi diye.onları orada koltuklar boş kalmasın diye koyduklarını düşünüyordum. Bilal erdoğan olmasa idi gelebilirmiydiler ki oraya .alın teri olmadan bu işler olmaz hemde torpille hiç olmaz. Geçmiş olsun ayci ve ekibine .. her ne kadar özel bürosunu başkanlık yapsada kurtuluş yok....
  • Murat Bey. Temel Kotil takunya'lar ile takakadi derken neyi kasdediyorsunuz? Temel beyi hirsizlikmi veya soysuzlukmu yaparken yakaladiniz? Ben Avustralya'da 33 yildir yasiyorum. Temel Beyi kisisel olarak tanimam etmem ve bir gobek bagim veya menfaat bagimda yok fakat Temel Beyi bu kadar hazimsizlik niye. Eger takunyalardan cok korkuyor ve nefret ediyorsaniz unutmayin bir gun sizde bir takunyali taradindan yolcu olacsksinuz.Bundan kacis varmi? Vasiyet edin o zaman sizi takunyalilar diye hakaret ettikleriniz yikamasin.Nereyi seviyorsaniz oradan Ebedi Aleme yolcu olun.
  • Turkish Technic'de bizzat yönetime el konulmalı teknisyenlerin geleceği hiç edilip tatil günleri yok sayılmaktadır ve devamlı olarak vardiya değişiklikleri yapılmaktadır.Vardiyanın değişmesi ve ekiplerin değişmesi monologu devam ettirilmektedir bu sebeple teknisyene yaptırılmak istenen uçak tamiri değil uçağı derhal yanlış yaparak düşürdür.Sübliminal mesajda aslında bu vardır eğer ki siz bir teknisyenin vardiyasıyla oyuncak gibi sürekli oynayıp değiştiriyorsanız burada doğru olmayan kararlar uygulanıyor ve uygulatıyora gelir mesele buda direkt olarak eşittir ki Teknolojik bakımdan bakım yapan havacılık şirketinin içinde hainler ve darbeciler ülke menfeati çıkarları için amaç gütmek yerine karartma amaçtan saptırma sıkalayı kötüye götürme amaçları içerisinde oldukları apaçıktır.Bilginize lütfen değerlendirin
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • O pilot FOM, IATA, JAROPS, EOSA, ICAO kuralları ve daha başkaları da gereği uçuşu güvenli bulmuyorsa hem taşıyacağı yolcuyu, hem seni, hem beni düşünerek o kararı alıyordur. Burası emir komutaya göre değil, kurallarla işler. Bu kurumun başında olarak önce sektörel şartlara ve kurallara adapte olmak gerek. Kural ihlali yapılarak yapılan bir uçuş, THY yi derhal devre dışına iter, kara listeye alınırsın, uçuş yasağı konulur ve kalırsın dünyada tek başına. Bari telefonun başındaki görevline danışarak bu kararı alsaydın. O kaptanı emniyetsiz gördüğü hiçbir uçuşa hiç kimse zorlayamaz. Tamam dersin, sukunetini bozmazsın, arkasından teftiş görevlendirirsin. Kendini hop oturan hop kalkan durumundan çıkar. Havacılık bu, başka birşeye benzemez. Seni otobüs işletmesinin değil, havacılık işletmesinin başına koymuşlarsa ona göre pozisyon alacaksın, hızla kuralları öğreneceksin. FOM ve GOM u en kısa zamanda okumanı tavsiye ederim.
  • Mustafa denen yarim akilli hala yerinde mi?

THY tarihinin en kritik dönemi

Bu konuda aksini düşünen var mıdır bilmiyorum ama bana göre THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY tarihinin en zor ve en kritik sürecini yöneten isim olabilir. THY'nin özellikle son 15-20 yıllık tarihini yakından izleyen biri olarak böyle bir dönemle hiç karşılaşmadım. Belki geçmiş dönemlerde spesifik olaylar, küçük çaplı krizler yaşanabiliyordu ancak bu dönem gerçekten bambaşka...

Hatırlayın, THY'nin son 15 yıllık döneminde; bir Kara Cuma'sı vardı, bi apronda deve kesme olayı, bi de  Temel Kotil'in VIP'te terlikle yakalanması var hafızalara kazınan. Bu olaylar o dönem günlerce konuşulmuştu ancak şu an THY'nin yaşadığı olaylarla onları karşılaştırdığımızda gerçekten insanın," keşke tek derdimiz apronda deve kesmek olsaydı" diyesi geliyor.
İlker Aycı, bundan sadece 16 ay önce yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturdu. Ancak, o tarihten sonra öyle fırtınalı bir süreç yaşandı, Aycı'yı kameralar karşısında öyle çok gördük ki, ister istemez hepimizde "sanki Aycı yıllardır o koltukta" gibi bir algı oluştu.

Rus uçağının düşürülmesinden sonra iki ülke arasında yaşanan krizin havayolu sektörüne olumsuz yansımaları Aycı'nın THY'sinin bu kritik süreçteki ilk sınavıydı.
Sultanahmet'te patlayan canlı bomba...

Kışın doğal afet sayılabilecek kar yağışı ve sonrasında yapılamayan yüzlerce uçuş... 
Atatürk Havalimanı'nda patlayan bombalar ve bir kez daha iptal edilen yüzlerce uçuş...
Yakın coğrafyamızdaki siyasi karışıklıklar ve ülkeler arası sorunlar sebebiyle yapılamayan seferler...
Avrupa'daki terör saldırıları...
15 Temmuz darbe girişimi...
ABD'nin Türkiye'den yapılacak uçuşları iki kez durdurma kararı alması...
Halen devam eden, darbeye kalkışan örgütle bağlantısı olanların THY'den ayıklanması süreci...
Rezervasyon iptalleri...
Kur zararları...
Tabi bu arada ortaya çıkan THY tarihinin en ağır ilk çeyrek bilançosu...

İlker Aycı'nın 16 aylık döneminde bir havayolu için olmasını istemediğiniz, doğal ve doğal olmayan ne felaket varsa hepsi yaşandı.
Böyle olunca,  İlker Aycı'yı havayolu şirketlerinin yer aldığı uluslararası  organizasyonlardan çok, kriz merkezlerinin başında, yorgun düşmüş vaziyette görmek zorunda kaldık. Bazen aprondaki işçilerin yanında, bazen teknisyenlerin, bazen de pilotların...

Kimi zaman terör mağdurlarının yanında kimi zaman darbe tehlikesi atlatan diğer çalışanların...
Temel Kotil'in de pasif duruşa geçtiği bir dönemde bütün sorumluluğu tek başına omuzlarına aldı. Genel olarak da başarılı yönetim sergiledi. Çalışanlarla iyi iletişim kurdu, umutsuzluğa kapıldıkları anlarda motive etti. Sürekli krizlerin içinde ve sürekli bir koşuşturma halindeydi.
Hatta darbe girişimi sırasında yaptığı bir müdahale son derece kritikti.

-THY darbe girişimine karşı kriz merkezi oluşturuyor. Başında da, olayı bizzat yöneten Aycı var. Emniyetten bir uçak talebi geliyor. Şırnak'taki özel harekat polislerini alması için THY'den bir uçak isteniyor. THY, Adana'daki uçağı Şırnak'a göndermek istiyor. O uçağın kokpit ekibine kriz merkezinden görev tebliğ edilmek isteniyor. Ancak uçağın kaptan pilotu S.K, güvensizlik ortamı olduğu gerekçesiyle uçuşu kabul etmiyor. Telefonun diğer ucundaki THY görevlisi telefonu kapatıyor. O sırada İlker Aycı, THY görevlisinin yüz ifadesinden bir sorun olduğunu anlıyor. Görevliye ne olduğunu sorunca, " Pilot uçuşu kabul etmedi, başka bir ekip bulacağım" cevabını alıyor. Bunun üzerine İlker Aycı son derece sinirli bir şekilde, " O pilotu derhal kovun" talimatı veriyor. Sonrasında bir başka ekip planlanıyor ve o özel harekat polisleri Şırnak'tan İstanbul'a getirilerek darbe girişimine karşı kritik bir rol oynuyor.

Aynı gece antidemokratik darbe girişimi lehine uçakta anons yapan bir başka pilotu, uçaktan iner inmez kovuyor ve bu iki olayla şirketin kendi içinde direncinin kırılmasını da engelliyor.

Özetle...
Görevi devraldığından bu yana özverili, iyi niyetli ve gayretli bir İlker Aycı profili izliyoruz. Ama onun tüm çabalarına rağmen böylesine kaotik bir ortamda THY'nin gelecekte nasıl bir pozisyon alacağı konusunda ciddi endişeler var. Umarız Aycı'nın da ekibinin de çabaları boşa çıkmaz. 

THY tarihinin en kritik dönemi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

hasan ~ 2 yıl önce
orasi akp nin arka bahcesi bi sekilde kar da eder kagit üstünde bi sekilde bi yol bulurlar cünkü onlara kimse hesap soramiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY hat bakım ~ 2 yıl önce
Bizler THY uçak teknisyenleri olarak İlker Aycı Başkan'ımızı kimseye yedirmeyiz.teknikde çok büyük değişiklikler yaptı.Dünya döndükçe Rabbim başımızdan eksik etmesin böyle yöneticilerimizi.Sizi seviyoruz İlker başkanım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 2 yıl önce
Erken kovmus... Bekleyip kim nasil tepki verecek gormeliydi. Simdi hepsi sindi. Onlara gore baska bir dogru anda sabote etmek isteyecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insiyatif ~ 2 yıl önce
OLAGAN ÜSTÜ DURUMLARDA OLAGAN KURALLAR İŞLEMEZ.VATAN SÖZKONUSU OLDUGUNDA GERİSİ TEFERRUATTIR.KORKUSUNDAN UÇMAYI REDDETMİŞ.KÜÇÜK ADAM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayci ve ekibi ~ 2 yıl önce
Gercekten öyle bir ekip varmi ki. Ayci ve ekibi diye.onları orada koltuklar boş kalmasın diye koyduklarını düşünüyordum. Bilal erdoğan olmasa idi gelebilirmiydiler ki oraya .alın teri olmadan bu işler olmaz hemde torpille hiç olmaz. Geçmiş olsun ayci ve ekibine .. her ne kadar özel bürosunu başkanlık yapsada kurtuluş yok....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tech ~ 2 yıl önce
Biz İlker başkanımız dan çok memnunuz siz ne derseniz deyin.
Avustralta'dan ~ 2 yıl önce
Murat Bey. Temel Kotil takunya'lar ile takakadi derken neyi kasdediyorsunuz? Temel beyi hirsizlikmi veya soysuzlukmu yaparken yakaladiniz? Ben Avustralya'da 33 yildir yasiyorum. Temel Beyi kisisel olarak tanimam etmem ve bir gobek bagim veya menfaat bagimda yok fakat Temel Beyi bu kadar hazimsizlik niye. Eger takunyalardan cok korkuyor ve nefret ediyorsaniz unutmayin bir gun sizde bir takunyali taradindan yolcu olacsksinuz.Bundan kacis varmi? Vasiyet edin o zaman sizi takunyalilar diye hakaret ettikleriniz yikamasin.Nereyi seviyorsaniz oradan Ebedi Aleme yolcu olun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aussie'ye ! ~ 2 yıl önce
belli ki sen de takunyalısın ama gayri müslümün ülkesinde yaşıyorsun neden müslüman ülkende yaşamıyorsun? işine mi gelmiyor? parasından,sosyal hakkından mı vazgeçemiyorsun?
DeğişimeDur ~ 2 yıl önce
Turkish Technic'de bizzat yönetime el konulmalı teknisyenlerin geleceği hiç edilip tatil günleri yok sayılmaktadır ve devamlı olarak vardiya değişiklikleri yapılmaktadır.Vardiyanın değişmesi ve ekiplerin değişmesi monologu devam ettirilmektedir bu sebeple teknisyene yaptırılmak istenen uçak tamiri değil uçağı derhal yanlış yaparak düşürdür.Sübliminal mesajda aslında bu vardır eğer ki siz bir teknisyenin vardiyasıyla oyuncak gibi sürekli oynayıp değiştiriyorsanız burada doğru olmayan kararlar uygulanıyor ve uygulatıyora gelir mesele buda direkt olarak eşittir ki Teknolojik bakımdan bakım yapan havacılık şirketinin içinde hainler ve darbeciler ülke menfeati çıkarları için amaç gütmek yerine karartma amaçtan saptırma sıkalayı kötüye götürme amaçları içerisinde oldukları apaçıktır.Bilginize lütfen değerlendirin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazar ne demiş? ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlker Bey ~ 2 yıl önce
O pilot FOM, IATA, JAROPS, EOSA, ICAO kuralları ve daha başkaları da gereği uçuşu güvenli bulmuyorsa hem taşıyacağı yolcuyu, hem seni, hem beni düşünerek o kararı alıyordur. Burası emir komutaya göre değil, kurallarla işler. Bu kurumun başında olarak önce sektörel şartlara ve kurallara adapte olmak gerek. Kural ihlali yapılarak yapılan bir uçuş, THY yi derhal devre dışına iter, kara listeye alınırsın, uçuş yasağı konulur ve kalırsın dünyada tek başına. Bari telefonun başındaki görevline danışarak bu kararı alsaydın. O kaptanı emniyetsiz gördüğü hiçbir uçuşa hiç kimse zorlayamaz. Tamam dersin, sukunetini bozmazsın, arkasından teftiş görevlendirirsin. Kendini hop oturan hop kalkan durumundan çıkar. Havacılık bu, başka birşeye benzemez. Seni otobüs işletmesinin değil, havacılık işletmesinin başına koymuşlarsa ona göre pozisyon alacaksın, hızla kuralları öğreneceksin. FOM ve GOM u en kısa zamanda okumanı tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırak bu ayaklari ~ 2 yıl önce
Yesinler senin bilmem ne bilmem ne kurallarını. Senin dediğin kurallar demokrasi olan ülkelerde olur cancağızım. Ülkede darbe kalkışması oluyor, devlet kendisininde kurumu olan thy den önlem için polis getirtiyor. Yok kural yok yalnız kalır vs vs. Safsatası bırakın. Darbe olsaydı 40 sene geri gider. Sadece THY maket uçaklarına bakardın. Kuralmiş!! Darbe sevinirim olmak zor olsa gerek.
havacı ~ 2 yıl önce
fom u gom u bırak....darbe olsaydı thy de olmayacaktı...ama siz her zamanki gibi herşeyi bilirsiniz...
Keşke beni arasaydılar ~ 2 yıl önce
Yanıma adam vermesinler yine giderdim fomu gomu da gorursem anlatırdım sana .Önce vatan
xxx ~ 2 yıl önce
o ucak yolcusuz ucacak oradaki ozel hareketi alacaktı. o kurallar yolcu tasımacılgına yonelik.
Mislin ~ 2 yıl önce
Nasıl böyle bir durumda prosedürden bahsedebiliyorsun. İlker Başkan'ımız gibi bir insanla aynı yolda yürüyor olmaktan huzur duyuyorum.
Devlet ~ 2 yıl önce
Fom, IATA, ICAO devlet görevlerinde sökmez canım. Taşıdığın yolcu dediğin polis. Devlet uçağına elde koyar, pilotuna görevde verir. Seferberlik ilanı beklemeden daha büyük bir sıkıntıyı görev bilinciyle çözüyorsun. Tamam batı hayranlığı ve aşkınızı anlıyoruzda bu uluslararası kurumlar hiçbir devlet otoritesinin üstüne çıkamaz. Bu neyin kafası iki kurum ismi öğrenip bilmişlik taslıyonuz.
Comment ~ 2 yıl önce
İşte bu tam bir darbe destekçisi yalakaca yapılmış bir yorum.sen o durumda poponun korkusuna düşmüşsen yunanistana kaçan yunan pilottan veya yanındaki fö den farkın yok.. Hiç acımadım beter olsun o pilot kalemcik.devlet için canını feda edecek milyonlar var ama siz feto için..
Kaptan ~ 2 yıl önce
Kardeşim devlet elden gidiyor sen FOM, GOM diyorsun. Olağanüstü halde kuralmı kalır kaidemi? Van depreminde neden mesai kısıtlarına bakmadan uçtuk? Bu van depreminden daha mı az önemli olaydı. Bizim şirketimiz başında TÜRK ismini taşıyan bayrak taşıyıcı firma. Kusura bakmayın ama sorumluluklarımız farklı. Ben de olsam ben de atardım.
Ozel yolcu salonlari ~ 2 yıl önce
Mustafa denen yarim akilli hala yerinde mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000