05 Mart 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Maden veriyorsunuz kokpit ve kabine de verin. Yok kokpit kabin zorunluymus ingilizce bilmemiz. E memur uzman zaten yds dil belgesi istenmiyormu işe girerken ona da zorunlu
  • Thy tapu dairesiymiş
  • havacılık sektoru ve herkes ingilizce (ya da yabancı dil) biliyormuş ha!!!!! boş konuşmayınız...
  • Herkes sakin olsun karar iptal edildi. Thy büyük bir hatadan döndü. Bu hatayı ölümüne savunanlar düşünsün şimdi :)

THY Tapu Dairesi değil! Dil tazminatı tamamen kaldırılmalı mı?

Türk Hava Yolları, şirketin politika, hedef ve stratejileri doğrultusunda, modern insan kaynakları yönetimi ile çalışanlardan gelen talep ve beklentileri de dikkate alarak dil tazminatı konusunda düzenleme yaptığını duyurdu.

Yeni düzenleme sonrası YDS’den (Yabancı Dil Sınavı) 75 yerine 70 puan alanların alt sınırdan dil tazminatı almaya hak kazanacağı vurgulanırken IELTS ve TOEFL gibi sınavların geçerlilik seviyeleri revize edildi. Dil tazminatı için; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Arapça ve Rusça kabul edilen diller oldu.  Belirtilen sınavlardan başarılı olunması halinde İngilizce için ödenecek dil tazminatı puanına göre 600 TL ile 1150 TL, diğer diller için ödenecek tazminat ise 450 TL ile 850 TL arasında olmak üzere yeniden belirlendi.

Bu yeni düzenleme sonrası en yüksek dil puanı üzerinden tazminat alanların brüt kaybının aylık 1500 TL’yi bulduğu söyleniyor ki bu rakam toplam maaşın önemli bir oranı anlamına geliyor. Bir defa şunu söylemek gerekir ki bu düzenleme, THY İnsan Kaynakları yönetmeliğidir ve toplu iş sözleşmesi ile kazanılmış bir hak olmadığı için şirket marifetiyle değiştirilmeye açıktır. Dilerse tazminatları kaldırabilir de!

Şahsi fikrimi sorarsanız havacılık sektöründe faaliyet gösteren, ana dili İngilizce olan bir alanda görev yapanların yabancı dil tazminatı almasını garipsiyorum. Burası Tapu Dairesi değil sonuçta!

Yıllar öncesine dayanan ve o günün şartlarında teşvik için başlatılan bir uygulamanın gelenek haline gelmesi bugünkü, “ Bize az verdin ona çok verdin” gibi tartışmaların da zeminini hazırlıyor.

Merak ettim ve bu dil tazminatı ne zaman THY literatürüne girdi öğrenmeye çalıştım. İşin çıkış noktası ihtilal sonrası dönemlere denk geliyor. İhtilalden sonra sendikalar devredışı kaldığı için toplu iş sözleşmesi de imzalanamadığından uzun yıllar THY çalışanları zam alamamıştı. THY çalışanları ihtilalden önce bir öğretmenin üç dört katı maaş alırken ihtilal sonrası yıllarda maaşlar kafa kafaya gelmişti. Maaşlar düşük olduğu için THY personel bulmakta güçlük çekiyordu. THY’yi cazip hale getirebilmek için de o dönemin Genel Müdürü Cem Kozlu, yabancı dil tazminatını çıkardı. Yazılı olarak yapılan sınavlardan tek bir dil için geçerli puanı alan yüzde 15, ikinci dil yeterlilik puanını alan da maaşının yüzde 25’i kadar dil tazminatı alıyordu. Tabi o günlerde kontrolsüz yapılan yazılı sınavlarda tek kelime İngilizce bilmeden yüksek puan alarak dil tazminatına alanların hikayelerini de biliyoruz. Kopya çeken mi dersiniz, bir başkasının sınav kağıdını çalan mı dersiniz…Usulsüzlük adına ne ararsanız var!

Yazılı sınavlarda bir sürü fırıldak işler dönünce, THY yönetimi başka bir formül üretiyor. Yazılı sınavın sonrasına bir de sözlü sınav ekleniyor. Sözlü işin içine girince, kazanılmış haklar geri alınamayacağı için yüzde 15’i haksız yere cebine indiren kopyacılar, sözlü sınava girmiyorlar ve yüzde 15’e razı olarak, şimdiki gibi tazemele sınavı olmaksızın kurumdan ayrılana kadar o tazminatı alıyorlar. Onlardan biri de, arkadaşının sınav kağıdını çalarak tek kelime İngilizce bilmeden yıllarca THY’den haketmediği dil tazminatını cebine indiren bizim pedofili teknisyendir. Bunu kendisi her ortamda marifet gibi ballandıra ballandıra anlattığı için çok iyi biliyorum.

Neyse dönelim konumuza…

1990’lı yılların başında Türkiye’de yabancı dil sınavı bilenlerin oranı bugünle kıyaslanmayacak kadar azdı ve teşvik amacıyla bu tazminatların verilmesi adeta bir zorunluluktu. THY’yi örnek alan diğer havayolu şirketleri de bu tazminatı  o günden bugüne hala veriyorlar. Ancak, o dönemin koşullarına göre, havacılık sektörüne yönelecek gençleri özendirmek amacıyla konulan bu tazminat bana göre bugün sektör için bir kambur haline gelmiştir. Çünkü zaten havacılık sektörü şu an için Türkiye’nin en popüler çalışma alanlarından biri haline geldi ve dil tazminatı vermeden de rahat iş olanakları sunabildiğiniz için tercih ediliyorsunuz. Üstelik zaten havayolu şirketleri iş ilanlarında belirli dil bilgisi seviyesi aradığı için aradığı şartlara uygun kişileri istihdam eder ve başvuran kişi de ekstra dil tazminatı beklemeksizin kurumda çalışmak için başvurusunu yapar, sınav ve mülakatları geçerse de görevine başlar.

Tazminatların düşürülmesine ilişkin tepkileri anlamlandırabiliyorum. Herkesin bir yaşam standardı, ödeme dengesi vs var. Bu sebeple özellikle kazanılmış haklardan geriye gidildiğinde bu tür tepkilerin gelmesini de normal değerlendiriyorum ancak THY yıllardır süregelen bir yanlıştan bir yerde dönmek zorundadır. O gün bugün müdür yoksa yıllar içerisinde kademeli olarak mı düşürülmelidir ya da farklı kalemlerle maaş kaybı ikame edilmeli midir bilmiyorum ancak  kamuda en düşük dil tazminatı 32 TL, en yüksek 127 TL iken ana dili İngilizce olan bir sektörde faaliyet gösteren Türk Hava Yolları’nın en düşük brüt 650 TL, en yüksek 1150 TL vermesi bana çok anormal geliyor, sizce de öyle değil mi?

THY Tapu Dairesi değil! Dil tazminatı tamamen kaldırılmalı mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (123)

Kokpit Kabin ~ 3 ay önce
Maden veriyorsunuz kokpit ve kabine de verin. Yok kokpit kabin zorunluymus ingilizce bilmemiz. E memur uzman zaten yds dil belgesi istenmiyormu işe girerken ona da zorunlu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demek ki ~ 3 ay önce
Thy tapu dairesiymiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dil tazminatı ~ 4 ay önce
havacılık sektoru ve herkes ingilizce (ya da yabancı dil) biliyormuş ha!!!!! boş konuşmayınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iptal ~ 4 ay önce
Herkes sakin olsun karar iptal edildi. Thy büyük bir hatadan döndü. Bu hatayı ölümüne savunanlar düşünsün şimdi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000