15 Şubat 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sinyorite listesindeki bayanlara da Sinyora mı diycem? Dilinizi Eşek arısı soksun. Kıdem dilemiyorsunuz da sinyorite :)
  • Kaptanlara diyene.kaptanlarla senin ve ailenin bir problemi oldu galiba sen anladın onu
  • SİNYORİTE NEDİR YAHU?BU NE SAÇMALIKTIR.ŞİRKETTE ESKİ DİYE KİMSEYE AYRICALIK TANINMAMALI.İŞİ HAKEDENE VERMELİ.ESKİLER KENDİLERİNİ YENİLEMELİ.NEDEN Mİ BİZ SİNYORUZ AYAĞINA KENDİLERİNİ YENİLEMİYORLAR.DIŞARIDAN GELİP ŞİRKETE SONRADAN KATILAN ÇOK DEĞERLİ İNSANLAR VAR.ONUN İÇİN İŞ EHLİNE VERİLMELİ.
  • sevgili kaptanlar, kokpitte sinyorluk için 1 günün hesabını yaparlar, ama iş pass uçmaya yada görevli değil iken yolcu olarak yaptıkları yolculuklara gelince hiç siyorluğa bakmadan, sanki UÇAĞIN SAHİBİYMİŞ gibi geçerler busines a oturmaya kalkarlar. yer görevlileri söyleyincede bozulup 'bu uçakları biz uçuruyoruz' tafrasına başlarlar! arkadaşım! senin bu şirketteki kıdem sırasındaki yerin, müdür makamından sonra gelir! o uçakta thy nın herhangi biryerinde çalışam bir MD var ise önce o alınır! kaldı ki MD lerin kullandığı CIP salonu kullanım hakkı bile vermemiş THY size daha neyin peşindesiniz? Sinyorluk işte bunların yaptığı ve şirket içi düzeni bozan ve alışkanlık haline getirdikleri bu SAYGISIZLIKLAR nedeeni ile önemli! Sanırsın, sanki uçağın sahibi.Sırf ego larınız yüzünden kaybettiniz sınırsız pas ve kokpit hakkınızı , bari saygılı olun da sinyorluktan doğan haklarınız kaybetmeyin. unutmayın ki; kabin ekibi olmadan da kalkamaz o uçak!
  • Bu ülkede adelet ve milliyetçilik gibi kavramlar kalmadı. THY Türk personele pozitif ayırımcılık yapması gerekirken aksine 2. sınıf muamelesi yapmayı daha uygun görüyor. TALPA deseniz kokteyl düzenleme dışında etkinliği olmayan bir grup olarak hayatına devam ediyor. Zaten birisinin yazdığı gibi başkanı THY'de çalışan bir dernekten THY aleyhinde bir çaba ya da söylem beklemek TR şartlarında hayalcilik olur. Böyle bir durumda anında işten atılacaklarını bilirler (bunu bilerek ne amaçla başkan olurlar bilmiyorum). Bu ülkede hala havacılık kanunu yok, bunun ötesinde bir yoruma gerek yok diye düşünüyorum.
  • Bende sefim. Ama iki senelik personel...müdürüm. Ben de sinyorite isterim. Askeriye de sinyorite sadece pilotlar da yok. Karacılar da da var.
  • Hocam tesekkur ederim yaziniz icin. THY, II. Pilot
  • Asıl soru şu olabilir. Avrupalı ve Abd li ik broker ları ile bizim Tk nın ik cıları veyahut daha yukardan kurulmuş bir anlaşma mı var? Çünki tk aynen emirates gibi komprodor şirket olamaya başlamış durumda. Milli'lik ten uzak, milletin parası ile teşfik vs alıp, benim vatandaşımı yabancı examinerlerin agız kokusubu çekmeye mahkum bırakıyor, bununla kalmayıp bir sürü yabancı fo yu kaptan yapıyor. Bence adı tk ise sırf o ' T' nin hatrına bu cografyanın, o 'T ' nin çocuklarına poizitif ayrım yapılmalıdır. Yapmayan vatan hainidir.
  • HERDEM, neyin acısı bu...
  • THY'de çalışan, THY'den maaş alan bir kaptan Talpa başkanı olduktan sonra THY'nin aleyhine herhangi bir girişimde bulunamaz. Bulunursa sonu B. Altan gibi olur. O yüzden dostlar alışverişte görsün hesabı takılmaya devam...

THY sinyorite listesini neden güncellemiyor?

Türk Hava Yolları'nda çalışanlar sinyoritenin ne demek olduğunu iyi bilir. Sinyorite deneyim demek, mesleki kıdem demektir. Maddi getirisinin yanında manevi açıdan da sinyorite sıralaması önemlidir. Özellikle pilotlar arasında sinyorite, yıllar boyu gelen bir gelenektir. Ancak son yıllarda göreve gelen uçuş işletme yöneticilerinin yanlış tutumları, THY'deki belki de en adil sistemlerden birini devre dışı bıraktı.

2014 yılında dönemin Uçuş İşletme Başkanı Mehmet Bozkurt zamanında son sinyorite listesi yayınlandı. 2014 yılı ortasında göreve gelen ve 2015 yılı Kasım ayına kadar görevde kalan Kadir Dokuyucu, listenin güncellenmesi için herhangi bir adım atmadı. Belki de THY tarihinde ilk kez iki yıldan bu yana sinyorite listesi açıklanmadı. "Ne var bunda" diyenler olabilir ancak sinyorite listesinin ne anlama geldiğini en iyi kokpit ekipleri bilir. Maaşta en az yüzde 20-25 kazanım elde edilmesinin yanı sıra aynı uçağın kokpitinde görev yapan iki kaptan arasında kimin sorumlu olacağına da, o liste karar verir.

Yani THY pilotları için sinyorite olmazsa olmazlardandır. Maddi manevi getirileri vardır. Bırakın getirilerini bir kenara, yayınlanmayan sinyorite listesi pilotların içini yiyip kemiren bir kuşkuya dönüşmüş durumda.  Akıllarındaki soru şu: Dışarıdan kaptan atamaları ve yabancı pilot alımları olabilir ancak acaba listenin güncellenmemesinin bir sebebi de kaydırma yapılıyor olması mıdır? İşte bu sorunun cevabını merak ediyor hepsi.

Aslında haklı olarak şu soruların  cevabını arıyorlar. Her yıl yayınlanan sinyorite listesi iki yıldır neden yayınlanmıyor? THY uçuş işletme, bunun  açıklamasını yapmaktan neden çekiniyor? THY, 2014 yılından bu yana güncellemediği liste ile sinyorite kurallarına aykırı olarak birilerini yukarıya mı kaydırıyor? Bu uçuş işletmenin bir tasarrufu mu yoksa THY yönetiminin bilgisi dahilinde sistemli iltimas planı mı?

Gelelim işin bir başka boyutuna. THY uçuş işletmede pilotlar arasında bir huzursuzluk var. Bir önceki uçuş işletme başkanı döneminde sinyorite uygulamasının yavaş yavaş kaldırılmasının temelleri atılmış görünüyor. Kasım ayında görevi devralan yeni Başkan Mehmet Kadaifçiler ve hatta yeni Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Yılmaz'dan sinyorite konusunda, yılın ikinci ayının ortasına gelinmesine rağmen bir reaksiyon gelmedi. Bana göre her işi bir kenara bırakıp öncelikle sinyorite listesine ilişkin homurdanmaları mutlaka dikkate alarak gereğini yapmalılar ve inanıyorum ki yapacaklardır.

Peki bütün bunlar olurken maddi manevi kayba uğrayan pilotların derneği ve onların haklarını savunmaları gereken Hava İş Sendikası ne yapıyor?

Önceki yazılarımdan bildiğiniz gibi Hava İş Sendikası, THY çalışanlarını iki gün Abant'a tatile götürerek  iş yaptığını sanıyor ve sözde vicdanını rahatlatıyor. Pilotların aylık sınırsız pas hakları ellerinden alındığında da tepkisiz kalmışlardı, bu konuda da daha tek bir söz etmediler. Benzer durum Pilotlar Derneği Talpa için de geçerli. Bir önceki başkanın asıl yapması gereken işlere odaklanmadığını ve üzerine vazife olmayan işlerde durumdan vazife çıkardığını bir yazımda yazmıştım. Bu konuda da onun döneminde bir reaksiyon göremedik. Zaten beklenmiyordu da. Yeni Talpa başkanını tanımıyorum ancak eğer pilotlar için bir şey yapmak istiyorsa onun da ilk işi sinyorite meselesi olmalı. Çünkü Talpa'nın misyonu senede bir gün papyonlu geceler düzenlemek değil, hele hele otoparkçılık hiç değil! 

THY sinyorite listesini neden güncellemiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Sinyor Terim ~ 3 yıl önce
Sinyorite listesindeki bayanlara da Sinyora mı diycem? Dilinizi Eşek arısı soksun. Kıdem dilemiyorsunuz da sinyorite :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Kaptanlara diyene.kaptanlarla senin ve ailenin bir problemi oldu galiba sen anladın onu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şakşakşak ~ 3 yıl önce
işte bu! kaptanda seviye bu! şeker gidince mızırdanmalar başlayacak tabi
İnter ~ 3 yıl önce
SİNYORİTE NEDİR YAHU?BU NE SAÇMALIKTIR.ŞİRKETTE ESKİ DİYE KİMSEYE AYRICALIK TANINMAMALI.İŞİ HAKEDENE VERMELİ.ESKİLER KENDİLERİNİ YENİLEMELİ.NEDEN Mİ BİZ SİNYORUZ AYAĞINA KENDİLERİNİ YENİLEMİYORLAR.DIŞARIDAN GELİP ŞİRKETE SONRADAN KATILAN ÇOK DEĞERLİ İNSANLAR VAR.ONUN İÇİN İŞ EHLİNE VERİLMELİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 3 yıl önce
Ne diyo bu ya :) :)
Kafa ~ 3 yıl önce
Neyin kafasındasın? Aloooo. Sinyorite her kuruluşun içinde olan bir olgudur. Sabret biraz bakalım.
Samet ~ 3 yıl önce
O zaman yürü git özelde uç , oralar tam senin istediğin gibi çiftlik arkadaş!
Ali ~ 3 yıl önce
O değerli meğerli lafları senin kuruntun arkadaş, THY 'de kanun kural var. Senin kendini ve senin gibileri kaf dağında görmen kimsenin umurunda da değil. Madem o kadar iyiydin niçin onca sene sonra şirketten şirkete koşup buraya geldin?Senin derdin başka, onu da çok iyi biliyorum. Geniş gövde olmasın?
hkk ~ 3 yıl önce
inter haklı olamaz mı? .Birinin bazı doğruları yazması statükocuların hoşuna gitmemiş galiba.Delikanlılar bu babayiğitliğinizi gavurlara da gösterseniz ya.Ama yok dil bilmezsiniz,kitap okumazsınız, işiniz gücünüz aman sinyor olayım önden yürüyeyim değil mi?Tamam elbette şirket içi kıdem olur da arkadaş sizde abartmayın.Azıcık mütevazi olun,vazgeçilmez değilsiniz,siz olmasanızda bu şirket biiznillah büyümeye devam eder.
kaptanlara ~ 3 yıl önce
sevgili kaptanlar, kokpitte sinyorluk için 1 günün hesabını yaparlar, ama iş pass uçmaya yada görevli değil iken yolcu olarak yaptıkları yolculuklara gelince hiç siyorluğa bakmadan, sanki UÇAĞIN SAHİBİYMİŞ gibi geçerler busines a oturmaya kalkarlar. yer görevlileri söyleyincede bozulup 'bu uçakları biz uçuruyoruz' tafrasına başlarlar! arkadaşım! senin bu şirketteki kıdem sırasındaki yerin, müdür makamından sonra gelir! o uçakta thy nın herhangi biryerinde çalışam bir MD var ise önce o alınır! kaldı ki MD lerin kullandığı CIP salonu kullanım hakkı bile vermemiş THY size daha neyin peşindesiniz? Sinyorluk işte bunların yaptığı ve şirket içi düzeni bozan ve alışkanlık haline getirdikleri bu SAYGISIZLIKLAR nedeeni ile önemli! Sanırsın, sanki uçağın sahibi.Sırf ego larınız yüzünden kaybettiniz sınırsız pas ve kokpit hakkınızı , bari saygılı olun da sinyorluktan doğan haklarınız kaybetmeyin. unutmayın ki; kabin ekibi olmadan da kalkamaz o uçak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
11 yıldır bu şirketteyim bunu ne gördüm ne duydum. Bilmeyen bağzı yabancılar yada başka şirketten sonradan gelmiş olanlar, usulleri bilmeyenler yapabilir. Dünyanın tüm havayollarında pilotların bu şekilde hakları vardır, bu insanlar THY'nin farklı olduğunu bilmedikleri için, her zaman ki gibi davranıyor olabilirler.
Kpt ~ 3 yıl önce
Bak güzel kardeşim iyice dinle .Kaptanlık bana o yada bu şirketin verdiği bir ünvan değil, ben bileğimin hakkıyla çalışıp aldım bu ünvanı.Şimdi basıp gitsem heryerde kaptanım .Fakat diğer pozisyonlar şirketin vwrsiği ünvanlardır yarın müdürü memur memuru müdür yapar bu şirket. Şimdi müdürden önce gelip otururum busınessa diyen kaptan olmaz uydurma , olursada gereken soylenınce hiç birşey soylemez geçer oturur yerine.Yazın saçma sapan.Ben bu uçağın kokpitinde oturuyorum bussınesda oturmasam ne olur.Kabin ekiplerine gelince onlarda bizim iş arkadaşımız sınırsız pas uçmalılar itirazımız yok
saçmalamasak ? ~ 3 yıl önce
tabiki kokpit ekibi olmadan da, kabin ekibi olmadan da o uçak kalkmaz. teknik olmadan da kalkmaz. yakıyçı olmadan da kalkmaz. bagaj yuklemecisi olmadan da. kontuar da çalışanlar olmadan da o uçak kalkmaz elbette. konu bu mudur ? saçma sapan her konu açıldığnda siz pilotlar iç bir şey değilsiniz , haddinizi bilin tarzi cümleler çok itici. evet malesef ne kadar zorlansanız da size dokunsada o adamlar uçağı kullanıyorlar ve o uçaktaki son karar mercisi her zaman kokpittir. bir şey olduğunda hayataınızı kurtaracak olanlar da onlardır. uçuşta herhangibir şekilde emniyetsizlik yaratacak olursanız bu tarz anlamsız terbiyesizlikler yapacak olursanız sizi uçaktan atacak olanlarda onlardır.
kızmışlar ~ 3 yıl önce
arkadaşım kaptan oldun diye şirketin senyorluk la alakalı yayınladığı R1-R2-R3 gibi sıralamasından sana paye çıkmadığını mı zannediyosun .Murat Herdem araştırmadan mı yazmış bilinmez ama halen yürürlükte olan ve daha yeni revize edilmiş liste zaten mevcut birimlrde. kıdemle alakalı herşey mevcut. Bu müdürler başkanlar şefler de salatalık turşusu değil kaptanım kolda bilezik var yani allaha şükür
737 ~ 3 yıl önce
Kraldan cok kralcılık yapmayın,biraz kitap okuyun hatta birazdan cok daha fazla okuyun ki kısır tartısmalara mahal verecek tahrik edici yorumlar yazmayın
Sen ne dıyorsun ya ~ 3 yıl önce
İyimisin
Adalet? ~ 3 yıl önce
Bu ülkede adelet ve milliyetçilik gibi kavramlar kalmadı. THY Türk personele pozitif ayırımcılık yapması gerekirken aksine 2. sınıf muamelesi yapmayı daha uygun görüyor. TALPA deseniz kokteyl düzenleme dışında etkinliği olmayan bir grup olarak hayatına devam ediyor. Zaten birisinin yazdığı gibi başkanı THY'de çalışan bir dernekten THY aleyhinde bir çaba ya da söylem beklemek TR şartlarında hayalcilik olur. Böyle bir durumda anında işten atılacaklarını bilirler (bunu bilerek ne amaçla başkan olurlar bilmiyorum). Bu ülkede hala havacılık kanunu yok, bunun ötesinde bir yoruma gerek yok diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pazarlama ~ 3 yıl önce
Bende sefim. Ama iki senelik personel...müdürüm. Ben de sinyorite isterim. Askeriye de sinyorite sadece pilotlar da yok. Karacılar da da var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 3 yıl önce
Kesinlikle size katılıyorum, tüm şirket personeli için olması gereken bir olay. Örneğin ben 7,5 sene ikinci pilot uçtum, kaptan olurken durumumuz geç imzalandı. Ne kadar yabancı kaptan varsa kural değişip 1 senede sinyoriteye sokuldu, önümüze 150 kişi geçirildi. Asaf'a saygılar.
Super ~ 3 yıl önce
Hocam tesekkur ederim yaziniz icin. THY, II. Pilot

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İK ~ 3 yıl önce
Asıl soru şu olabilir. Avrupalı ve Abd li ik broker ları ile bizim Tk nın ik cıları veyahut daha yukardan kurulmuş bir anlaşma mı var? Çünki tk aynen emirates gibi komprodor şirket olamaya başlamış durumda. Milli'lik ten uzak, milletin parası ile teşfik vs alıp, benim vatandaşımı yabancı examinerlerin agız kokusubu çekmeye mahkum bırakıyor, bununla kalmayıp bir sürü yabancı fo yu kaptan yapıyor. Bence adı tk ise sırf o ' T' nin hatrına bu cografyanın, o 'T ' nin çocuklarına poizitif ayrım yapılmalıdır. Yapmayan vatan hainidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Birgun ~ 3 yıl önce
Bizim FO lar yavas yavas bu sirketten defolup gidecekler ve o zaman bu kurguyu yapip yabanci fo lari onumuze alarak bizi geride birakmak neymis gorecekler. Saniyorlar ki biz istifa edemeyiz. Saniyorlar ki biz bagli oldugumu aylik aidat kesintisinden korkup borclarimizi odeyemeyecegiz ve istifa edip gidemeyecegiz. Kendi akillarinca strateji uyguladiklarini saniyorlar ama bizleri koyduklari mutsuz durum ve bu yapilanlarin hepsinin acisi cok yakinda cikacak. Haksizliklarin sonu gel
fff ~ 3 yıl önce
HERDEM, neyin acısı bu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
THY'de çalışan, THY'den maaş alan bir kaptan Talpa başkanı olduktan sonra THY'nin aleyhine herhangi bir girişimde bulunamaz. Bulunursa sonu B. Altan gibi olur. O yüzden dostlar alışverişte görsün hesabı takılmaya devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000