29 Ağustos 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Birazda fiyatları aşağı çekseler çok güzel olur
  • Trajikomik bir durum var ortada, tk nın frekanslarının azaltıldığı yerlere bakın !! İstanbul a direk uçan rakip frekans artırmış, bizim tk frekans azaltıyor, yönetim bu yapılan işin adına ne diyor onu da biliyorum da .. Neyse sen ne dersen de ,kim dinler ,herşeye rağmen millet keyif uykusunda ,reisi ikna ediyorlarsa sorun yok zaten.Rakipler köşe oldu. Herşey göze alınmış arkadaşlar ,bilgilerinize,
  • Sonunda jeton düştü.Bu şirket özelleşti ya.Tabiiki para koyanların yakınları müdürde olur başkanda sen istersen 100 sene çalış.600 değil 6000 müdür olsa şaşmam.liyakat filan boş işler yaşasın yeni patronlar! ve yakınları!
  • Bu müdür sayısı 600 de olur 1000de olur herkes birilerinin arkasınna sığınıp thyde boy gösteriyor ve ik onaylamaktan başka iş yapmıyor şahsen ben 19 senelik çalışma hayatımda 5 sene senesi dolamamış 20 kişinin müdürlükle onurlandırıldığına! şahit oldum bunu yapanlarda genel müdür yardımcıları bu şirket çalışanların sırtına binip bir yere kadar gider.Sonunda nasıl olsa patlak verecek bekleyelim görelim
  • Bos muhabbetlere devam etmenin anlamı yok,boşuna umutlanmayın,zihniyet aynı,eskiden atamalar nasılsa aynen devam ediyor ve edecek ,şirket batınca bi suçlu bulurlar,kandırıldık,elektrikler kesildi,çekirgeler,tesbih böcekleri saldırdı vs milleti kandırırlar merak etmeyin
  • MNG ve Thy Technicte Yekta abi vardı başka bölüme verdikleri için kabul etmedi ve çıktı yekta abi tek başına her bölümü yönlendiriyor ve işini laikiyle yapıyordu şimdi ise yekta abinin işini 6 müdür yapamıyor Ne demişler ne varsa eskilerde var demisler
  • Maalesef iyi analiz edememissiniz thy bilancosunu aslinda hic edememissiniz. Zararin usd 400mio'su operasyonel geri kalan 800mio usd'si mali islerin hedge ve japon yeni zarari. Biraz arastirin. Hicbir gider tasarrufu vb devede kulan degil bu mali isler zararinin yaninda
  • Paran varsa her şeyi alırsın ama tecrübeyi asla demiş eskiler... Sekrörde yaklaşık 25 senem var. 14 senesi kokpit olarak. 3 ü bayrak taşıyıcı olmak üzre 8 şirkette çalıştım. Çok acı ama THY nin üzerinde sanki ölü toprağı serpilmiş hantallık dizboyu kedi fare ye boğduruluyor... Acizane fikrim ryan air pegasus easyjet gibi şirketlerin yönetim şekli incelenmeli yurtdışında tek bir personel dahi olmamalı yurtiçindeyse havaş ve çelebi nin performansı baz alınmalı tgs ye bu performans sunulup üstüne çıkamadığı durumda alternatif olarak havaş çelebi değerlendirilmelidir. Uçucu ekipler aynı uçakla uçurularak 3-4 bacak uçmasına ragmen hergün görev saatinden 3-4 saat tasarruf edilebilinir... Böylece otel ve benzin parasındanda tasarruf
  • 1 uçağa 2 müdür düşüyor :)
  • Yorumcular burada ciddi ciddi ne yapılması gerektiği husunda fikir vermişler. Bunların hepsini yöneticiler zaten biliyor hem de bizden sizden çok daha iyi. Ama şirketin yapısı gereği bu değişmez, değiştirilemez. Şirketin kar etmesi kimsenin umurunda değil sonuçta devlet destekli yapı devam ediyor. Şöyle bir etrafınıza bakın; A milletvekilinin kızı, B bakanının oğlu, gelini, kayınbiraderi, yeğeni....vb. liyakat felan hak getire. E koskoca bakan yeğeni memurluk mu yapsın ? tabi ki müdür olacak başkan olacak...ha müdür kadrosu dolu ise yenisi oluşturulur. Şu an da durum budur. O sebeple şirkete akıl vermenin anlamı yok.

THY şimdi ne yapacak? THY'de 600 müdürün ne işi var?

Türk Hava Yolları'nın, 2016 yılının ikinci çeyreğinde de zarar açıklaması hiç birimiz için sürpriz olmadı. Hem ilk çeyrekteki finansal sonuçlar hem de mevcut dış faktörler, böyle bir sonucun zaten habercisiydi.

THY bir geçiş süreci yaşıyor. Türk Hava Yolları açısından zor bir süreç olduğu  kuşkusuz ama THY'nin, krize dayanıklı ve  dinamik yapısıyla bu süreci başarıyla atlatacağına inanıyorum ama bunun için öncelikli yapılması gereken şeyler ve alınması gereken tedbirler var.

THY, 10 yıl boyunca lale devrini yaşadı ve yaşattı. Bütün dünyada parmakla gösterildi. İç siyasetin en parlak malzemesi oldu. Avrupa'da KLM, Alitalia, Iberia ve Olimpic gibi bayrak taşıyıcıların iflas ettiği veya iflasın eşiğinden döndüğü bir dönemde Lufthansa ile birlikte en dirençli bayrak taşıyıcı olmayı başardı. Diğer havayolları tekli rakamlarda büyümeyi başarı sayarken bu süreçte THY, ikili rakamların altına hiç inmedi.

Ama havayolu sektörü kırılgandır. Krizlerden ilk etkilenen sektördür. Bunun için Türkiye kritik bir süreçten geçerken THY'nin bundan etkilenmemesi olanaksızdı. Öyle de oldu.
THY, 2001 İkiz Kule saldırısından sonra ilk kez krizin nefesini ensesinde hissetti. Böyle olunca geçmiş dönemde başarılı performansın etkisiyle kimsenin gözüne batmayan giderler de belki ilk kez THY'nin dikkatini çekmeye başladı.

THY'nin en çok güvendiği ve başarısının en önemli anahtarlarından biri olan ikram çeşitliliği ve kalitesi, bu süreçte giderlerin kısılmasının ilk adımıydı. En iyi ikram dalında Avrupa'nın defalarca en iyisi seçilen Türk Hava Yolları, kısa süre önce ikram çeşitliliğini azalttı, sunumları basitleştirdi ve bazı uçuşlarda uçan şef sayısını azalttı.
Son olarak Avrupa'nın bir çok noktasında frekans derinlikleri revize edildi. Haftalık uçuş sayıları birçok noktada düşürüldü. 15'in üzerinde noktaya kışın uçmama kararı alındı. Kış sezonu için yapılan bu revize, yaz döneminde özellikle Ortadoğu ve Avrupa hatlarında yaşanan sert düşüşlerin kışın daha da artacağının öngörülmesindendi.
Tablo böyle olunca yıllık yolcu hedefi 72 milyondan, 63 milyona, ciro hedefi de 12 milyar dolardan 9.5 milyar dolara çekildi.

Sonuçlar ortada ve herkesin aklında tek bir soru var:
"THY şimdi ne yapacak?"

THY uçuşları revize ederken öncelikli olarak filosundaki 333 uçağı gözden geçirmek zorunda kalacak. Uçuş sayısındaki kapasite daralmasının sonucu olarak filoda fazladan uçak ortaya çıkacağı için THY ya filoya dahil olacak uçakların teslim tarihlerini öteleyecek ya da elindeki kiralık uçakların bir kısmını iade edecek. Veya bu iki seçeneği aynı anda yapacak.
THY'nin mevcut filo kapasitesi ile yoluna devam etmesi halinde zarar katlanacağı için filoda küçülme kaçınılmaz gibi görünüyor. Ve hatta THY, B planı olarak wetlease (ekibiyle kiralık) operasyonlara bile başlayabilir. Yani THY'nin uçuş ekiplerini bir başka havayolu için uçarken görürsek şaşırmayalım. Çünkü krizin derinleşmemesi için bu da bir formül olarak THY'nin masasında duruyor.

Frekans azaltılması, uçuş iptali ve filo revizyonunun yanı sıra en önemli bir diğer konu da personel politikası...
THY, kapasite düştüğünde personel açısından da fazlalık yaşayacak. THY yakın tarihte krizden dolayı personel çıkartmadı. Dünyanın dev havacılık şirketleri  krizde can simidi olarak ilk önce işten çıkarma  seçeneğine sarılırken THY, bu metodu kullanmayı pek sevmiyor. O açıdan THY'nin bu süreçte ücretsiz izin alternatifini kullanması gündeme gelebilir.  Bana göre de, işten çıkarmak yerine maaş düşürme veya herkesin belirli bir süre ile ücretsiz izne çıkarılması daha akılcı bir çözüm olarak görünüyor.

Ancak THY'nin el atması gereken en önemli konulardan biri de uzman, şef, müdür kadroları ve yurtdışı istasyonlarının bütçelerinin düşürülmesi.. Bildiğim kadarıyla şu anda THY'de 600'ün üzerinde müdür kadrosu bulunuyor. Bu THY ayarında bir şirket için çok fazla bir rakam. Ne iş yaparlar ve hepsine gerçekten ihtiyaç var mı? Açıkçası müdürlük koltuğunun önemli bir bölümünün gereksiz  olduğunu düşünüyorum.

Aynı şekilde şef ve uzman sayısında da ciddi şişkinlik söz konusu. Zaten uzman kadrosunu öteden beri bir türlü çözemedim! Memur yıllarca THY'de görev yapıyor ancak bir sınavla dışarıdan sektörle alakası olmayan birisi  onun üzerine 'uzman' sıfatıyla getiriliyor. Neyin uzmanı, kimin uzmanı? Memur maaşını az bulan torpillilere yüksek maaş verebilmenin bir formülü gibi...

Özetle, THY bu süreçte maliyetleri kısmak zorunda. Reklam, sponsorluk ve promosyon giderleri ile birlikte operasyon maliyetleri de mutlak suretle düşürülmeli.
2016 THY için kayıp yıl oldu ancak 2017'nin kazanılması için bugünden tedbirleri almak şart. Çünkü THY'nin 2018 yılında yeni havalimanına güçlü  bir THY olarak girmesi gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki, yeni havalimanı için güçlü bir THY olmazsa olmazdır. 

THY şimdi ne yapacak? THY'de 600 müdürün ne işi var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (133)

Fatih ~ 2 yıl önce
Birazda fiyatları aşağı çekseler çok güzel olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başkan ~ 2 yıl önce
Trajikomik bir durum var ortada, tk nın frekanslarının azaltıldığı yerlere bakın !! İstanbul a direk uçan rakip frekans artırmış, bizim tk frekans azaltıyor, yönetim bu yapılan işin adına ne diyor onu da biliyorum da .. Neyse sen ne dersen de ,kim dinler ,herşeye rağmen millet keyif uykusunda ,reisi ikna ediyorlarsa sorun yok zaten.Rakipler köşe oldu. Herşey göze alınmış arkadaşlar ,bilgilerinize,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdarokthy ~ 2 yıl önce
Sonunda jeton düştü.Bu şirket özelleşti ya.Tabiiki para koyanların yakınları müdürde olur başkanda sen istersen 100 sene çalış.600 değil 6000 müdür olsa şaşmam.liyakat filan boş işler yaşasın yeni patronlar! ve yakınları!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdarokthy ~ 2 yıl önce
Bu müdür sayısı 600 de olur 1000de olur herkes birilerinin arkasınna sığınıp thyde boy gösteriyor ve ik onaylamaktan başka iş yapmıyor şahsen ben 19 senelik çalışma hayatımda 5 sene senesi dolamamış 20 kişinin müdürlükle onurlandırıldığına! şahit oldum bunu yapanlarda genel müdür yardımcıları bu şirket çalışanların sırtına binip bir yere kadar gider.Sonunda nasıl olsa patlak verecek bekleyelim görelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 2 yıl önce
patlaısn bencede belki aklımız başımıza gelir hepimiz işsisz kalınca:)
Bos ~ 2 yıl önce
Bos muhabbetlere devam etmenin anlamı yok,boşuna umutlanmayın,zihniyet aynı,eskiden atamalar nasılsa aynen devam ediyor ve edecek ,şirket batınca bi suçlu bulurlar,kandırıldık,elektrikler kesildi,çekirgeler,tesbih böcekleri saldırdı vs milleti kandırırlar merak etmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yekta Abi ~ 2 yıl önce
MNG ve Thy Technicte Yekta abi vardı başka bölüme verdikleri için kabul etmedi ve çıktı yekta abi tek başına her bölümü yönlendiriyor ve işini laikiyle yapıyordu şimdi ise yekta abinin işini 6 müdür yapamıyor Ne demişler ne varsa eskilerde var demisler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devir ~ 2 yıl önce
Demek havacılık ruhuna uygun çalışmamış.
Ali veli ~ 2 yıl önce
Maalesef iyi analiz edememissiniz thy bilancosunu aslinda hic edememissiniz. Zararin usd 400mio'su operasyonel geri kalan 800mio usd'si mali islerin hedge ve japon yeni zarari. Biraz arastirin. Hicbir gider tasarrufu vb devede kulan degil bu mali isler zararinin yaninda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mert ~ 2 yıl önce
Zararın çoğu mali işlerin JPY kurundan hedge işlemi nedeniyle dediğinize göre bu büyük bir hatadır.Buradan şu soru hemen akla geliyor.Mali işlerin başındaki kimseler gerekli vasıflara sahip değiller miydi ? Demek ki bir yönetim zaafiyeti ve acemilik sözkonu.Liyakate önem verilmezse bunların olmasına şaşırmamak lazım.THY'de tonlarca torpilli adam varken bu kadar büyük zararlar gelmesi çok doğal.
Tecrübe... ~ 2 yıl önce
Paran varsa her şeyi alırsın ama tecrübeyi asla demiş eskiler... Sekrörde yaklaşık 25 senem var. 14 senesi kokpit olarak. 3 ü bayrak taşıyıcı olmak üzre 8 şirkette çalıştım. Çok acı ama THY nin üzerinde sanki ölü toprağı serpilmiş hantallık dizboyu kedi fare ye boğduruluyor... Acizane fikrim ryan air pegasus easyjet gibi şirketlerin yönetim şekli incelenmeli yurtdışında tek bir personel dahi olmamalı yurtiçindeyse havaş ve çelebi nin performansı baz alınmalı tgs ye bu performans sunulup üstüne çıkamadığı durumda alternatif olarak havaş çelebi değerlendirilmelidir. Uçucu ekipler aynı uçakla uçurularak 3-4 bacak uçmasına ragmen hergün görev saatinden 3-4 saat tasarruf edilebilinir... Böylece otel ve benzin parasındanda tasarruf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
müdür ~ 2 yıl önce
1 uçağa 2 müdür düşüyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hesap kitap ~ 2 yıl önce
bir uçağa 2 değil 5 müdür bile düşebilir , en düşük uçağın maliyeti 50-60 milyon dolar ( dar gövde ) , 50-60 milyon dolara bir fabrika kursan en az 10 tane müdüre ihtiyacın olur , o nedenle gülünecek bir durum söz konusu değil
Hesap Kitap ~ 2 yıl önce
Bu nasıl hesap ya ? Bence siz hemen havacılık sektörünü bırakın fabrika işine gidin. Bence de komik. Uçak başı 2 müdür.
hesap kitap ,, ~ 2 yıl önce
havaci degilim , et tesisinde çalışıyorum
halid ~ 2 yıl önce
Yorumcular burada ciddi ciddi ne yapılması gerektiği husunda fikir vermişler. Bunların hepsini yöneticiler zaten biliyor hem de bizden sizden çok daha iyi. Ama şirketin yapısı gereği bu değişmez, değiştirilemez. Şirketin kar etmesi kimsenin umurunda değil sonuçta devlet destekli yapı devam ediyor. Şöyle bir etrafınıza bakın; A milletvekilinin kızı, B bakanının oğlu, gelini, kayınbiraderi, yeğeni....vb. liyakat felan hak getire. E koskoca bakan yeğeni memurluk mu yapsın ? tabi ki müdür olacak başkan olacak...ha müdür kadrosu dolu ise yenisi oluşturulur. Şu an da durum budur. O sebeple şirkete akıl vermenin anlamı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kapatın ~ 2 yıl önce
benceen iyisi kapatılması:) işsizlik maaşıyla yaşasınlar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000