29 Ağustos 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Birazda fiyatları aşağı çekseler çok güzel olur
  • Trajikomik bir durum var ortada, tk nın frekanslarının azaltıldığı yerlere bakın !! İstanbul a direk uçan rakip frekans artırmış, bizim tk frekans azaltıyor, yönetim bu yapılan işin adına ne diyor onu da biliyorum da .. Neyse sen ne dersen de ,kim dinler ,herşeye rağmen millet keyif uykusunda ,reisi ikna ediyorlarsa sorun yok zaten.Rakipler köşe oldu. Herşey göze alınmış arkadaşlar ,bilgilerinize,
  • Sonunda jeton düştü.Bu şirket özelleşti ya.Tabiiki para koyanların yakınları müdürde olur başkanda sen istersen 100 sene çalış.600 değil 6000 müdür olsa şaşmam.liyakat filan boş işler yaşasın yeni patronlar! ve yakınları!
  • Bu müdür sayısı 600 de olur 1000de olur herkes birilerinin arkasınna sığınıp thyde boy gösteriyor ve ik onaylamaktan başka iş yapmıyor şahsen ben 19 senelik çalışma hayatımda 5 sene senesi dolamamış 20 kişinin müdürlükle onurlandırıldığına! şahit oldum bunu yapanlarda genel müdür yardımcıları bu şirket çalışanların sırtına binip bir yere kadar gider.Sonunda nasıl olsa patlak verecek bekleyelim görelim

THY şimdi ne yapacak? THY'de 600 müdürün ne işi var?

Türk Hava Yolları'nın, 2016 yılının ikinci çeyreğinde de zarar açıklaması hiç birimiz için sürpriz olmadı. Hem ilk çeyrekteki finansal sonuçlar hem de mevcut dış faktörler, böyle bir sonucun zaten habercisiydi.

THY bir geçiş süreci yaşıyor. Türk Hava Yolları açısından zor bir süreç olduğu  kuşkusuz ama THY'nin, krize dayanıklı ve  dinamik yapısıyla bu süreci başarıyla atlatacağına inanıyorum ama bunun için öncelikli yapılması gereken şeyler ve alınması gereken tedbirler var.

THY, 10 yıl boyunca lale devrini yaşadı ve yaşattı. Bütün dünyada parmakla gösterildi. İç siyasetin en parlak malzemesi oldu. Avrupa'da KLM, Alitalia, Iberia ve Olimpic gibi bayrak taşıyıcıların iflas ettiği veya iflasın eşiğinden döndüğü bir dönemde Lufthansa ile birlikte en dirençli bayrak taşıyıcı olmayı başardı. Diğer havayolları tekli rakamlarda büyümeyi başarı sayarken bu süreçte THY, ikili rakamların altına hiç inmedi.

Ama havayolu sektörü kırılgandır. Krizlerden ilk etkilenen sektördür. Bunun için Türkiye kritik bir süreçten geçerken THY'nin bundan etkilenmemesi olanaksızdı. Öyle de oldu.
THY, 2001 İkiz Kule saldırısından sonra ilk kez krizin nefesini ensesinde hissetti. Böyle olunca geçmiş dönemde başarılı performansın etkisiyle kimsenin gözüne batmayan giderler de belki ilk kez THY'nin dikkatini çekmeye başladı.

THY'nin en çok güvendiği ve başarısının en önemli anahtarlarından biri olan ikram çeşitliliği ve kalitesi, bu süreçte giderlerin kısılmasının ilk adımıydı. En iyi ikram dalında Avrupa'nın defalarca en iyisi seçilen Türk Hava Yolları, kısa süre önce ikram çeşitliliğini azalttı, sunumları basitleştirdi ve bazı uçuşlarda uçan şef sayısını azalttı.
Son olarak Avrupa'nın bir çok noktasında frekans derinlikleri revize edildi. Haftalık uçuş sayıları birçok noktada düşürüldü. 15'in üzerinde noktaya kışın uçmama kararı alındı. Kış sezonu için yapılan bu revize, yaz döneminde özellikle Ortadoğu ve Avrupa hatlarında yaşanan sert düşüşlerin kışın daha da artacağının öngörülmesindendi.
Tablo böyle olunca yıllık yolcu hedefi 72 milyondan, 63 milyona, ciro hedefi de 12 milyar dolardan 9.5 milyar dolara çekildi.

Sonuçlar ortada ve herkesin aklında tek bir soru var:
"THY şimdi ne yapacak?"

THY uçuşları revize ederken öncelikli olarak filosundaki 333 uçağı gözden geçirmek zorunda kalacak. Uçuş sayısındaki kapasite daralmasının sonucu olarak filoda fazladan uçak ortaya çıkacağı için THY ya filoya dahil olacak uçakların teslim tarihlerini öteleyecek ya da elindeki kiralık uçakların bir kısmını iade edecek. Veya bu iki seçeneği aynı anda yapacak.
THY'nin mevcut filo kapasitesi ile yoluna devam etmesi halinde zarar katlanacağı için filoda küçülme kaçınılmaz gibi görünüyor. Ve hatta THY, B planı olarak wetlease (ekibiyle kiralık) operasyonlara bile başlayabilir. Yani THY'nin uçuş ekiplerini bir başka havayolu için uçarken görürsek şaşırmayalım. Çünkü krizin derinleşmemesi için bu da bir formül olarak THY'nin masasında duruyor.

Frekans azaltılması, uçuş iptali ve filo revizyonunun yanı sıra en önemli bir diğer konu da personel politikası...
THY, kapasite düştüğünde personel açısından da fazlalık yaşayacak. THY yakın tarihte krizden dolayı personel çıkartmadı. Dünyanın dev havacılık şirketleri  krizde can simidi olarak ilk önce işten çıkarma  seçeneğine sarılırken THY, bu metodu kullanmayı pek sevmiyor. O açıdan THY'nin bu süreçte ücretsiz izin alternatifini kullanması gündeme gelebilir.  Bana göre de, işten çıkarmak yerine maaş düşürme veya herkesin belirli bir süre ile ücretsiz izne çıkarılması daha akılcı bir çözüm olarak görünüyor.

Ancak THY'nin el atması gereken en önemli konulardan biri de uzman, şef, müdür kadroları ve yurtdışı istasyonlarının bütçelerinin düşürülmesi.. Bildiğim kadarıyla şu anda THY'de 600'ün üzerinde müdür kadrosu bulunuyor. Bu THY ayarında bir şirket için çok fazla bir rakam. Ne iş yaparlar ve hepsine gerçekten ihtiyaç var mı? Açıkçası müdürlük koltuğunun önemli bir bölümünün gereksiz  olduğunu düşünüyorum.

Aynı şekilde şef ve uzman sayısında da ciddi şişkinlik söz konusu. Zaten uzman kadrosunu öteden beri bir türlü çözemedim! Memur yıllarca THY'de görev yapıyor ancak bir sınavla dışarıdan sektörle alakası olmayan birisi  onun üzerine 'uzman' sıfatıyla getiriliyor. Neyin uzmanı, kimin uzmanı? Memur maaşını az bulan torpillilere yüksek maaş verebilmenin bir formülü gibi...

Özetle, THY bu süreçte maliyetleri kısmak zorunda. Reklam, sponsorluk ve promosyon giderleri ile birlikte operasyon maliyetleri de mutlak suretle düşürülmeli.
2016 THY için kayıp yıl oldu ancak 2017'nin kazanılması için bugünden tedbirleri almak şart. Çünkü THY'nin 2018 yılında yeni havalimanına güçlü  bir THY olarak girmesi gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki, yeni havalimanı için güçlü bir THY olmazsa olmazdır. 

THY şimdi ne yapacak? THY'de 600 müdürün ne işi var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (133)

Fatih ~ 2 yıl önce
Birazda fiyatları aşağı çekseler çok güzel olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başkan ~ 2 yıl önce
Trajikomik bir durum var ortada, tk nın frekanslarının azaltıldığı yerlere bakın !! İstanbul a direk uçan rakip frekans artırmış, bizim tk frekans azaltıyor, yönetim bu yapılan işin adına ne diyor onu da biliyorum da .. Neyse sen ne dersen de ,kim dinler ,herşeye rağmen millet keyif uykusunda ,reisi ikna ediyorlarsa sorun yok zaten.Rakipler köşe oldu. Herşey göze alınmış arkadaşlar ,bilgilerinize,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdarokthy ~ 2 yıl önce
Sonunda jeton düştü.Bu şirket özelleşti ya.Tabiiki para koyanların yakınları müdürde olur başkanda sen istersen 100 sene çalış.600 değil 6000 müdür olsa şaşmam.liyakat filan boş işler yaşasın yeni patronlar! ve yakınları!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdarokthy ~ 2 yıl önce
Bu müdür sayısı 600 de olur 1000de olur herkes birilerinin arkasınna sığınıp thyde boy gösteriyor ve ik onaylamaktan başka iş yapmıyor şahsen ben 19 senelik çalışma hayatımda 5 sene senesi dolamamış 20 kişinin müdürlükle onurlandırıldığına! şahit oldum bunu yapanlarda genel müdür yardımcıları bu şirket çalışanların sırtına binip bir yere kadar gider.Sonunda nasıl olsa patlak verecek bekleyelim görelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 2 yıl önce
patlaısn bencede belki aklımız başımıza gelir hepimiz işsisz kalınca:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000