27 Ocak 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kabin amirlerinden, memurlarından uçaktan uçuş sonu içki çıkartılıp eve götürülmüyormu? Buyrun muhataplarından cevap bekliyorum...
  • Sayın yazar, Alkollü olarak ismini yazdığınız kaptanın, sizin yaşınız kadar havacılık sektörüne hizmet etmiş bir kişidir. İsmini yazıp reklam etmekte amacınız nedir?
  • Chime butona basıldığında çıkan sestir cahiller
  • Bunu güvenlik kaygısından yapmıyorsa İspiyoncudur!
  • Murat Herdem bey, bu yazıda birkaç yıl önce alkol sorunu yaşamış ve işini kaybetmiş kaptanın ismini afişe ederek nereye varmaya çalışıyorsunuz? sormak istiyorum yazar mısın ? yargıç mısın? insan haklarına biraz saygı lütfen. ilk taşı ağzına alkol koymamışlar atsın.
  • Bu makale hangi ihtiyaca binaen yazıldı bilemiyorum. Ama ben de bir kaptanım. O kabin memuru arkadaşımı yürekten kutluyorum. Ne demek İspiyoncu! Farkedip söylememesi zaten suç. Bu kadar açık bir konuyu tartışmak saçma.
  • Tabiki ispiyonculuk değil. Doğru ve alkışlanacak davranıştır bu.
  • Anlamiom Turk Havayollari Hind ucucu personelile birlikte ucagi kiralamis. Cok garip sarmisakla putlara tapan bu millettin ne isi var Turk toplumun icinde??????
  • TK, ABDyi yeniden kesfetmeye calisiyor. Digerleri de wow diyor! That's it!
  • Türkçede rastgele veya rassal kelimesi varken random ne alaka??Siz sosyal medyada paylaşım yapan salt bir birey değilsiniz, bu işten kazanç elde ediyorsunuz.O zaman profesyonelce davranın ve Türkçemizin kullanımına dikkat edin

THY PİLOTUNU İHBAR EDEN KABİN MEMURU İSPİYONCU MUDUR?

Türk Hava Yolları bir süredir uçuş ekiplerine yönelik alko ve uyuşturucu madde testi uygulaması yapıyor. Uçuşa gidecek ekipler, uçuşa geldiklerinde ekip odasındaki bilgisayarlara ID kartlarını okutuyor ve random  (rastgele) usulü seçilen personel 'Hekimliğe gidiniz' uyarısı ile kontrole gidiyor. (İddiaya göre alkol kontrollerine, Hindistan'ın Jet Airways şirketinden ekipleriyle birlikte kiralanan uçakların pilotlarının alkol zafiyetinden yola çıkılarak başlandığı söyleniyor)

THY'de alkol kontrollerinin yanı sıra uçucu ekipler ve dispeçerler için uyuşturucu bağımlılığı testleri de yapılıyor. Uyuşturucu bağımlılığı testi aylık programlarda duyuruluyor ve her ay belirli sayıda çalışana psikoaktif madde testi uygulanıyor.

THY'nin özellikle son dönemde alkol ve madde bağımlılığı konusunda son derece hassas olduğunu söyleyebiliriz. Hatta THY'nin işe alım öncesinde dahi kapsamlı sağlık raporlarını gözeterek madde bağımlısı olan adayları daha en başta elediğini biliyoruz.Ancak buna rağmen bazı kendini bilmezlerin, hem kendilerinin hem de yolcuların can güvenliğini riske ettiği durumlarla karşılaşmıyor değiliz. Bundan bir kaç yıl önce Tahran uçuşu öncesinde Ahmet Üşümezbaş alkollü uçuşa gitmek üzereyken bir kabin görevlisinin ihbarı üzerine uçuştan alınarak işine son verilmişti. Benzer bir olaya geçtiğimiz günlerde yine şahit olduk. Bu kez İstanbul-Lüksemburg seferini yapmaya hazırlanan uçağın kaptan pilotu yine bir kabin görevlisinin ihbarı sonucu alkollü olduğu tespit edilerek uçuştan alındı ve şirketle ilişiği kesildi. ( Bu pilotun yakalanmadan önce aynı sabah alkollü olarak Antalya-İstanbul uçuşunu yaptığı iddiası doğruysa çok daha vahim)

Her iki olayda da, alkollü pilotla aynı kokpiti paylaşmasına ve muhtemelen alkollü olduğunu bilmesine rağmen ikinci pilotların sessiz kalmasına aldırmayarak, her fırsatta 'garson' yakıştırması yapılan kabin ekiplerinin, uçuş emniyetini düşünmesi ve alkollü pilotu ihbar etmesi takdirle karşılanması gereken bir davranıştır. İhbarı yapan kabin memuruna 'jurnalci' muamelesi yapmak haksızlık olur. Bu tutum o kabin memurunu ispiyoncu olduğunu değil, tam aksine görevinin sorumluluğunu ve bilincini tam anlamıyla yerine getiren çalışan olduğunu gösterir ve şirket tarafından ödüllendirilmelidir. İşi 'pilot-kabin' çatışmasına dönüştürmekse, en basit ifadeyle saçmalıktır.

Yukarıda da belirttiğim gibi THY alkol ve madde bağımlılığı konusunda en hassas şirketlerden biri olmasına rağmen bir kaç kendini bilmez yüzünden hiç de hoş olmayan bir şekilde kamuoyunun gündemine geliyor. Ancak şu bir gerçek ki, bu sektörde THY dışında şirketler de var ve üstelik THY'nin uyguladığı bu prosedürlerin hiç birisi o şirketlerde uygulanmıyor. Ne işe alınırken ne de sonrasında uçucu ekiplere yönelik herhangi bir psikoaktif test ya  da alkol testi uygulaması yapılmıyor. Bu yüzden de o şirketlerde hem madde hem de alkol kullanan ekiplerin kontrol olmamasının verdiği rahatlıkla her geçen gün arttığını duyuyoruz. Bir özel havayolu şirketinde bir kaç yıl önce, üstelik daha önce bir havayolu şirketinde genel müdürlük de yapmış pilotun, uçuş öncesi alkollü yakalandıktan sonra sessiz sedasız işten el çektirilmiş olmasına rağmen o şirketlerde ne alkol ne de madde bağımlılığı konusunda herhangi bir tedbir uygulanıyor. Şirketlerin bu konudaki vurdumduymaz tavrı belki de alkol ve madde kullanmaya bağımlı çalışanları daha da yüreklendiriyor ve bu yüzden bizim duymadığımız bir çok olay örtbas ediliyor. Tıpkı yukarıda anlattığım alkolle yakalanan pilot örneğinde olduğu gibi...

Uçuş emniyeti açısından son derece önemli olan bu konu,  belki de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün kontrolünde gerçekleştirilebilir , alkol ve madde bağımlılığı kontrolleri SHGM denetiminde çok daha sağlıklı şekilde yönetilebilir. Bir başka noktada ise bir şirkette uçuş emniyetini bu tür bir sorumsuzlukla riske atan pilotlar istifa edip akabinde bir başka şirkette hiçbir şey olmamış gibi işe başlatılmamalı. En azından SHGM nezdinde bu durumlarda cezai yaptırımlar mutlaka uygulanmalı aksi takdirde caydırıcı önlemler almazsanız bu iş daha da cezbedici hale gelir... Onun da sonu felaket olur!

THY PİLOTUNU İHBAR EDEN KABİN MEMURU İSPİYONCU MUDUR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Kabin amirlerinden, memurlarından uçaktan uçuş sonu içki çıkartılıp eve götürülmüyormu? Buyrun muhataplarından cevap bekliyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adammısın sen ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Sayın yazar, Alkollü olarak ismini yazdığınız kaptanın, sizin yaşınız kadar havacılık sektörüne hizmet etmiş bir kişidir. İsmini yazıp reklam etmekte amacınız nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Chime ~ 5 yıl önce
Chime butona basıldığında çıkan sestir cahiller

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 5 yıl önce
Bunu güvenlik kaygısından yapmıyorsa İspiyoncudur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Murat Herdem bey, bu yazıda birkaç yıl önce alkol sorunu yaşamış ve işini kaybetmiş kaptanın ismini afişe ederek nereye varmaya çalışıyorsunuz? sormak istiyorum yazar mısın ? yargıç mısın? insan haklarına biraz saygı lütfen. ilk taşı ağzına alkol koymamışlar atsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Bu makale hangi ihtiyaca binaen yazıldı bilemiyorum. Ama ben de bir kaptanım. O kabin memuru arkadaşımı yürekten kutluyorum. Ne demek İspiyoncu! Farkedip söylememesi zaten suç. Bu kadar açık bir konuyu tartışmak saçma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Tabiki ispiyonculuk değil. Doğru ve alkışlanacak davranıştır bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buda ~ 5 yıl önce
Anlamiom Turk Havayollari Hind ucucu personelile birlikte ucagi kiralamis. Cok garip sarmisakla putlara tapan bu millettin ne isi var Turk toplumun icinde??????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben ~ 5 yıl önce
TK, ABDyi yeniden kesfetmeye calisiyor. Digerleri de wow diyor! That's it!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Türkçede rastgele veya rassal kelimesi varken random ne alaka??Siz sosyal medyada paylaşım yapan salt bir birey değilsiniz, bu işten kazanç elde ediyorsunuz.O zaman profesyonelce davranın ve Türkçemizin kullanımına dikkat edin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000