14 Eylül 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • sayın devrim bey, sizin gibi tek derdi kendi oglum kurtulsunda digerlerinden banane kafasını yaşayan şirket yalamalıgı zihniyeti oldukca haklısınız sizin gibi bir babanın da sizin gbi karakterden yoksun evladı pilot olur şirketi daha da geriye götürmeye baslar. dikkat et oglun rüzgara ters hava akımı çarpıp poff olmasın.
  • Etihad sitesinde F/O için maaş : https://careers.etihad.com/Etihad/job/First-Officer-A320/56601601/ 7075 $ başlangıç denilmiş. b777 kaptanı için 9578$ denmiş. Qatar sitesinde : yazmıyor bile COMPETITIVE denilmiş SALARY için. Emirates'de iste 7bin Küsür Euro denilmiş : http://www.emiratesgroupcareers.com/english/Careers_Overview/Pilot_Jobs/Emp_Benefits.aspx EE nerden ediniliyor bu 30-40bin TL FO maaş bilgisi?
  • Durum çok ciddi akademi de şuan eğitim alanların yarısı şimdiden 100.000 e değil mi verir körfez ülkerine giderim derdinde.
  • Net bir soru ? Euro böyle tavan yapmışken havacılık okulları hala 50-60000 € bandında gidip geliyor.. Okullar hala aynı paraları istemeye devam eder mi ? Yoksa geri adım atar mı merak konusu ?
  • Kacsınlar yeni Türk pilotlarımız yetişiyor İNŞALLAH oğlum RÜZGAR da pilot olacak
  • Kacsinlar. Türk pilotlar görmek daha çok gurur verici. Yakışıyor thy a.
  • o grup hangi grup, neden acımasızlar, azcık değinirmisin belki okur o grup dediklerin, belki okadar acımasız olmak istemiyorlardır, belki amaçları sadece işlerini iyi yapmaktır. Bi bakalım neymiş suçları
  • ordudan atılan adamların thyde ne işi var?orduda hapis yatmıs adamların thyde ne işi var? hapis diyorum hapis
  • Su an Tk da Tk dan yillar once bir vesileyle ayrilmak zorunda kalan! simdi arkasindaki guclerle kendi ekibini olusturan asansorle Baspilot olan kisi ve ekibinin ruzgari esmekte, bu grup cok acimasiz birokadar olcusuz, onune geleni yikan kimseye, hicbir seye saygi duymayan bir grup: huzur yok

THY pilotlarını kur çarptı - Hava iş ne yapacak?

Haziran ayında yazdığım bu makalede ("Money Talks" Türk şirketler panikte! Yabancı pilotlar kaçıyor) yabancı pilotların Körfez ülkelerine doğru göçe başladıklarını ifade etmiştim.

Hafta içinde bununla ilgili kesin rakamlar açıklandı. THY’ye göre yılbaşından bu yana 42 yabancı pilot kendi isteğiyle kurumdan ayrıldı. Vefat, yetersizlik vs gibi nedenlerle 17 yabancı pilot daha THY ile yollarını ayırdı. Böylece toplamda 59 yabancı pilot THY’den ayrılmış oldu.

Bazı maksatlı yayınlarda, yabancı pilotların kaçışlarını Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma bağlamak isteyenler bile oldu.  Ancak THY, gidenlerin gitme nedenleri ile birlikte yerlerine 181 yeni yabancı pilot alındığını açıklayarak yersiz tartışmalara noktayı koydu.

Bu, işin yabancı pilot kısmı. Bir de kurumdan ayrılan veya ayrılmayı düşünen Türk pilotlara bakmak lazım. Onların da hatırı sayılır rakamlarda olduğu iddiaları var. Hatta kurumdan ayrılan pilotlar arasında, THY’nin bizzat parasını ödeyerek yurtdışında eğitim aldırdığı pilotlar da bulunuyor. Türk pilotlar ile yabancı pilotların kurumdan ayrılma gerekçeleri ise ortak. Dövizdeki hızlı yükseliş, Türk lirasının değer kaybetmesi.

Aidiyet duygusunu bir yana bırakıp profesyonel açıdan baktığınızda haksız da sayılmazlar.

Neden mi?

2010 yılında ABD’de THY’nin finansmanıyla pilotaj eğitimi alan bir öğrenciyi ele alalım. THY, pilot adayının bütün masrafını peşin olarak ödüyor. Öğrenci kuruma 100 bin eurocivarında borçlandırılıyor ve bu parayı ödemesi için 10 yıllık süre veriliyor. Göreve başlayan pilotun maaşından her ay yaklaşık 850 euro civarında kesinti yapılıyor.

Şimdi euro kuruna bakalım. 2010 yılı Aralık ayında euro 2 TL iken, 2011’de 2.4, 2012’de 2.3, 2013 ve 2014’te 2.8 ve 2015’te 3.4 TL’ye yükseldi.  Yani mezun olduğunda 200 bin TL borcu olan pilotun bugün THY’ye 340 bin TL borcu var. O gün  borç geri ödemesini ayda bin 700 TL olarak yapan bir pilot, bugün 2 bin 900  TL ödemek zorunda…

Şu tablo, geçen 5 yıllık süreçte maaşından her ay 850 euro kesilen bir pilotun, o günden bu güne istikrarlı bir şekilde yükselen euro sebebiyle yaşadığı kaybı net şekilde ortaya koyuyor.

Euro’nun yıl sonu değerlerini baz alarak hesapladığımızda 2010 yılından 2015 yılı Ağustos ayına kadar bir pilot yaklaşık 150 bin TL ödeme yapmış oluyor. Normal koşullarda mezun olduğunda 100 bin euro karşılığı 200 bin TL borcu olan pilotun, geriye 50 bin TL borcu  kalması gerekirken bugünkü kurdan dolayı 190 bin TL daha borcu kalıyor. TL kazanıp euro ödedikleri için Ödüyorlar ödüyorlar ama borç azalacağına sürekli yükseliyor! Böyle olunca bu durumdaki pilotlar Körfez ülkelerindeki dövizle maaş veren havayollarına yönelmek zorunda kalıyor. Yabancı pilotların yanı sıra bu durumdaki bazı pilotların da istifa ederek körfez havayollarına geçtiği de biliniyor. Bunu önlemek THY’nin elinde. Tabiki kimse THY’den dövizle maaş vermesini beklemiyor. Bu zaten kurumdaki diğer çalışanlara karşı da doğru olmaz. Ancak bu kaçışları engellemek için en azından borçlu pilotlar için döviz kuru sabitleme ya da borcu Türk parası üzerinden yıllık faiz oranlarından tahsil etme yolu seçilebilir. Yoksa, yabancı pilotlardan sonra THY kendi yetiştirdiği pilotlara da el sallamak zorunda kalabilir.

PEGASUS’TA SENDİKACILIK OYUNU!

Hava İş Sendikası, Pegasus Havayolları’nda örgütlenebilmek için bir süre önce internet üzerinden çalışmalara başladı. Sendika ile sadece mahkeme kağıtları ile iletişim kurabildiğimiz için, Pegasus’ta örgütlenme çabalarını farklı kaynaklardan soruşturmak zorunda kalıyorum.

Çalışanların genel memnuniyetsizliğini ele alırsak belki de şu anda sendikalı olmak için en uygun ortam PegasusHavayolları’nda mevcut. Ancak buna rağmen Hava İş Sendikası’nın örgütlenme çabaları tam anlamıyla bir fiyasko. Tek bir propaganda yapmadan sendika yönetimine gelmelerinden midir nedir bilmiyorum ancak tek bir propaganda yapmadan Pegasus’u sendikalı yapacaklarınısanıyorlarsa fena halde yanılgı içerisindeler. Zaten bugün sadece 300-400 civarında üye bulabilmeleri, başarısız yürütülen sürecin fotoğrafıdır.

Bir defa sendikanın amacını iyi bilmek gerek. Acaba sendika Pegasus’ta gerçekten örgütlenmek mi, yoksa örgütlenmekten ziyade 300-500 de olsa üye sayısını artırmak mı istiyor?
Mevcut durumda sendikanın örgütlülük için yeterli organizasyonu yapamadığını açıkça görüyoruz. Sadece kabin hizmetlerinde yoğunlaşarak zaten yanlış bir strateji izliyorlar. Kaldı ki, kabinin tamamını üye yapsalar 5 bin çalışanı bulunan Pegasus’ta çoğunluğu yakalamaları mümkün değil.  Hatta kabinle birlikte kokpitin tamamını da sendikalı yapsanız yüzde 40’ı bulamazsınız. Ancak gelin görün ki, sendika sadece uçuş işletmede yoğunlaşıyor. Amaç üzüm yemek olsa diğer birimlere de yoğunlaşırlardı ancak burada farklı amaçlar hedefleniyor olacak ki, diğer birimlere ilişen yok.

İşte bu noktada şeytanın avukatlığını yapmak istiyorum.  Acaba THY’nin Sabiha Gökçen’deki rakibi Pegasus’un kokpit ve kabin ekiplerini huzursuz ederek operasyonu aksatmak için bir oyun mu oynanıyor?

THY pilotlarını kur çarptı - Hava iş ne yapacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

Credit Home ~ 10 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
devrime cvp ~ 3 yıl önce
sayın devrim bey, sizin gibi tek derdi kendi oglum kurtulsunda digerlerinden banane kafasını yaşayan şirket yalamalıgı zihniyeti oldukca haklısınız sizin gibi bir babanın da sizin gbi karakterden yoksun evladı pilot olur şirketi daha da geriye götürmeye baslar. dikkat et oglun rüzgara ters hava akımı çarpıp poff olmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 3 yıl önce
Etihad sitesinde F/O için maaş : https://careers.etihad.com/Etihad/job/First-Officer-A320/56601601/ 7075 $ başlangıç denilmiş. b777 kaptanı için 9578$ denmiş. Qatar sitesinde : yazmıyor bile COMPETITIVE denilmiş SALARY için. Emirates'de iste 7bin Küsür Euro denilmiş : http://www.emiratesgroupcareers.com/english/Careers_Overview/Pilot_Jobs/Emp_Benefits.aspx EE nerden ediniliyor bu 30-40bin TL FO maaş bilgisi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
önlem ~ 3 yıl önce
Durum çok ciddi akademi de şuan eğitim alanların yarısı şimdiden 100.000 e değil mi verir körfez ülkerine giderim derdinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Euro ~ 3 yıl önce
Net bir soru ? Euro böyle tavan yapmışken havacılık okulları hala 50-60000 € bandında gidip geliyor.. Okullar hala aynı paraları istemeye devam eder mi ? Yoksa geri adım atar mı merak konusu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DEVRİM ~ 3 yıl önce
Kacsınlar yeni Türk pilotlarımız yetişiyor İNŞALLAH oğlum RÜZGAR da pilot olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fan from abroad ~ 3 yıl önce
Kacsinlar. Türk pilotlar görmek daha çok gurur verici. Yakışıyor thy a.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek kol ~ 3 yıl önce
o grup hangi grup, neden acımasızlar, azcık değinirmisin belki okur o grup dediklerin, belki okadar acımasız olmak istemiyorlardır, belki amaçları sadece işlerini iyi yapmaktır. Bi bakalım neymiş suçları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hapis yatan thyde ~ 3 yıl önce
ordudan atılan adamların thyde ne işi var?orduda hapis yatmıs adamların thyde ne işi var? hapis diyorum hapis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tekel ~ 3 yıl önce
Su an Tk da Tk dan yillar once bir vesileyle ayrilmak zorunda kalan! simdi arkasindaki guclerle kendi ekibini olusturan asansorle Baspilot olan kisi ve ekibinin ruzgari esmekte, bu grup cok acimasiz birokadar olcusuz, onune geleni yikan kimseye, hicbir seye saygi duymayan bir grup: huzur yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000