05 Şubat 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Balked Landing ILS chartında CAUTION bölümünde ''If unable to comply with the BALKED LANDING PROC immediately inform ATC as soon as possible but not later than turning to the final.'' yazar. Rus pilotun eğitim alıp almadığını ATC bilemez , bu alçalmayı yapanın sorumluluğundadır. Eğer rus pilo eğitim almadı ise ''UNABLE BALKED LANDİNG'' ikazı ile ATC nin mesafe ayarlaması yaparak 17 istikametnden kalkışı geciktirmesi sağlanır.
  • 1.si 23 B yaklaşması tasarlanırken sol taraftaki duvar gibi yürüyen binalar yoktu, shear tehlikesi de daha bir düşüktü şu anda 23e türbülans veya windshear yaşamadan yaklaşan bir trafik var mıdır bilemiyorum. Veriler var DHMİ’nin rekor iniş kalkış kovalamak yerine bunu araştırması lazım, pilotları gömmeden. 2.si kaptanlık süresi çok uzayan tecrübeli F/Oların arayış içerisinde olması gayet normal. 4-5 yılda kaptan olan kaptanlarımızın empati kuramaması da normal. Birbirinizi ikna etmekle uğraşmayın orta yolu bulup tek ses olmaya çalışın derim. Kaptanlık mülakatından elenen arkadaşlar da oturup düşünsün. 3.sü akademiden gelen arkadaşların borçlarının tekrardan yapılandırılması gerekir, değişen ekonomik şartlar göz önünde bulundurulunca, aksi takdirde kovulmak için ellerinden geleni yapanlar var, ki hiç hoş değil. En son sunulan teklif; bankadan kredi çekin bir kerede kapatın şeklindeydi ki, bu meblağda kredi verecek banka olduğunu sanmıyorum. Herkese emniyetli uçuşlar, ama Allah aşkına artık biraz sakin, tef gibi gerginsiniz. Pilotuz biz sakin kalmamız şart!
  • Murat Herdem bey bize 3 üncü havalimanı hakkında bilgi verirmisiniz metro alt yapılar 29 Ekim 2018 e yetişiyormu teşekkkür ederiz
  • Bu ortamda insanların birbirini eleştirmelerini kınıyorum, öğretmen pilotların ihtiyaçlar ve kişisel çıkarlar doğrultusunda fail vermesini kınıyorum, bence öğretmen pilotların bilgi seviyesi Sivil Havacılığın Yapacağı çok genel bir sınavla ölçülmeli, Bir öğretmen pilot olarak sevmediğim bir adamı simülatörde rahatlıkla Fail edebilirim, Simülatörde küfür ve bağırmayı kınıyorum, kokpitte sıgarayı kınıyorum, Bir kaptan olarak FO ların arkadan konuşmasını kınıyorum. Bir FO olarak kaptanların bilgisizliklerini kınıyorum. Asker pilotları eleştirmeyi kınıyorum, Sivil pilotları aşağılamayı kınıyorum,Şirketleri pilotların haklarına saygıya davet ediyorum,pilotları şirketleri kendi şirketleri gibi görmeye davet ediyorum, büyükleri küçüklerin haklarını korumaya,küçükleri büyüklere saygı duymaya davet ediyorum, Devletimizden daha güzel kanunlar çıkarmasını istiyorum. Önce karakter. Karanlıkta esnerken ağzınızı kapatınız. Herkesi onur ve nezakete davet ediyorum. Emniyetli uçuşlar.

THY pilotları istifadan nasıl döndü? Balked landing’de kusur kimde?

Futbolda nasıl transfer dönemleri varsa son birkaç yıldır bizim havacılığımızda benzer bir transfer dönemimiz var. Havayolu şirketlerini yoğun sezonda personel kaybından korumak amacıyla Eylül-Nisan aylarında, uçucu ekiplerin bir başka havayolu şirketine transfer olmalarına yasak getirildiğini biliyoruz. Tabi yasağa rağmen cezasını ödeyerek transferini gerçekleştirenler de oluyor. Geçen yaz az da olsa bunun örneğini yaşadık.  

Şu anda transfer yasağı yok. Havayolu şirketleri de kokpitte yaz aylarında sorun yaşamamak için transfer dönemini iyi değerlendirmek istiyor ve  tüm kozlarını kullanmaktan çekinmiyorlar. Özel havayolları bu noktada biraz daha rahat.  Arz talep dengesine göre, verebileceği maaşı ve diğer hakları veriyor. Ancak THY’de durum böyle değil. Toplu iş sözleşmesine aykırı olarak yapılacak bir düzenleme iç huzuru ciddi şekilde etkileyeceği için THY’nin elinde böyle bir koz yok. Bu sebeple, Pegasus bugün bir kaptana 39-40 bin TL maaş vererek transfer ederken THY maaş dışında farklı cazip teklifler sunmak zorunda…

Kulislerde, geçtiğimiz haftalarda THY’den 25 ikinci pilotun Pegasus’a, 10 F/O’nun da Onur Havayolları’na gitmek için istifa verdiği konuşuluyor. Özellikle ikinci pilotlar için cazip adres olan THY’den özel havayolu şirketlerine geçişin ana sebebi maaş değil. Maaşın dışında teklif edilen en önemli şey deneme sürecinden sonra kaptanlık verilecek olması. Baktığınız zaman kaptan maaşlarında THY, Pegasus’un ve hatta Onur Air’in gerisinde olsa da, ikinci pilot maaşları açısından THY daha avantajlı görünüyor. Ancak 2015 yılından bu yana yayınlanmayan yıllık sinyorite listesinde kendilerine kaptanlık sırasının gelmesinden umudu kesen ikinci pilotlar, maaşın dışında kaptanlık için diğer şirketlerin yolunu tutuyor. THY işte bu noktada büyük güç kaybedecekken önemli bir hamle yapıyor ve kaptanlık listesini 120+120’den 120+140’a çıkarıyor. Dolayısıyla 20 ikinci pilota da ekstra olarak kaptanlık yolunu açıyor. Böyle olunca istifa dilekçesi veren pilotlar dilekçelerini geri çekiyor ve THY’de yollarına devam etme kararı alıyorlar. THY’nin Nisan ayına kadar benzer manevralar yapacağını tahmin ediyorum.

Şu bir gerçek ki, THY’nin, özellikle sinyorite adaleti konusunda hata yapma lüksü yok. Hatta maaş dezavantajını lehine çevirebilmek için öncekine nazaran daha disiplinli bir sinyorite listesine ihtiyacı dahi var. Belki de elindeki tek kozu da bu… Başka türlü Pegasus başta olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri THY’nin pilotlarını havada kapar gibi görünüyor.

 AA PİLOTUN EĞİTİMİ YOKMUŞ!

Geçen Cuma günü Pegasus Havayolları uçağı ile Rus Pobeda Havayolları uçağını çarpışmanın eşiğine getiren olayda Rus pilot suçlandı. Atatürk Havalimanı’nda birkaç yıldır  zorunlu pas geçme sırasında uygulanan prosedür olan Balked Landing konusunda Rus pilotun eğitiminin olmadığı iddia edildi.

Bu iddia doğru mudur, gerçekten olay sırasında hatalı olan taraf Rus pilot mudur bilemiyorum. Rapor edilen bu olayla ilgili gerekli soruşturmalar yapıldıktan sonra işin aslı ortaya çıkacaktır ancak burada üzerinde durulması gereken önemli bir konu var. Böyle bir prosedür uygulanıyorsa o Rus pilotun ya da İstanbul’a inecek herhangi bir pilotun bu prosedüre ait eğitimi alıp almadığının kontrolünü kim nasıl yapıyor?

Hayati derecede öneme haiz bir konu olan bu prosedürle ilgili havayolu şirketlerine kalın harflerle bildirim yapılıyor mu? Örneğin, bu eğitimi almayan pilotunuzu İstanbul’a göndermeyin deniliyor mu?

Anlıyoruz ki, Balked Landing saliselik hatada iki uçağı her an burun buruna getirebilecek çok ciddi bir prosedür…  Eğer bu prosedürü uygulamaya kalkıyorsanız, sorumluluğunu da üstlenmişsinizdir demektir. Eğer sorumluluğu üstlendiyseniz de kontrolünü sağlamak sizin yükümlülüğünüzdedir.  

Allah korusun o gün o iki uçak çarpışsaydı, “ Aa pilotun eğitimi yokmuş” deyip geçiştirecek miydik? Madem eğitimi olmayan bir pilottu, neden inişi kabul edildi? Öncesinde, o pilotun şirketine bu eğitimi almayan pilotunuzu göndermeyin bilgisi verildi mi verilmedi mi? Bunları sormak hakkımız değil mi?

Bir kural uygulanıyorsa takibi de mutlaka yapılmalıdır. İş işten geçtikten sonra “Eyvah desek kime ne faydası olur?”

 

THY pilotları istifadan nasıl döndü? Balked landing’de kusur kimde?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (94)

FREE FIGHTER ~ 4 ay önce
Balked Landing ILS chartında CAUTION bölümünde ''If unable to comply with the BALKED LANDING PROC immediately inform ATC as soon as possible but not later than turning to the final.'' yazar. Rus pilotun eğitim alıp almadığını ATC bilemez , bu alçalmayı yapanın sorumluluğundadır. Eğer rus pilo eğitim almadı ise ''UNABLE BALKED LANDİNG'' ikazı ile ATC nin mesafe ayarlaması yaparak 17 istikametnden kalkışı geciktirmesi sağlanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denecek çok şey var.. ~ 4 ay önce
1.si 23 B yaklaşması tasarlanırken sol taraftaki duvar gibi yürüyen binalar yoktu, shear tehlikesi de daha bir düşüktü şu anda 23e türbülans veya windshear yaşamadan yaklaşan bir trafik var mıdır bilemiyorum. Veriler var DHMİ’nin rekor iniş kalkış kovalamak yerine bunu araştırması lazım, pilotları gömmeden. 2.si kaptanlık süresi çok uzayan tecrübeli F/Oların arayış içerisinde olması gayet normal. 4-5 yılda kaptan olan kaptanlarımızın empati kuramaması da normal. Birbirinizi ikna etmekle uğraşmayın orta yolu bulup tek ses olmaya çalışın derim. Kaptanlık mülakatından elenen arkadaşlar da oturup düşünsün. 3.sü akademiden gelen arkadaşların borçlarının tekrardan yapılandırılması gerekir, değişen ekonomik şartlar göz önünde bulundurulunca, aksi takdirde kovulmak için ellerinden geleni yapanlar var, ki hiç hoş değil. En son sunulan teklif; bankadan kredi çekin bir kerede kapatın şeklindeydi ki, bu meblağda kredi verecek banka olduğunu sanmıyorum. Herkese emniyetli uçuşlar, ama Allah aşkına artık biraz sakin, tef gibi gerginsiniz. Pilotuz biz sakin kalmamız şart!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
....... ~ 4 ay önce
Murat Herdem bey bize 3 üncü havalimanı hakkında bilgi verirmisiniz metro alt yapılar 29 Ekim 2018 e yetişiyormu teşekkkür ederiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 4 ay önce
Bu ortamda insanların birbirini eleştirmelerini kınıyorum, öğretmen pilotların ihtiyaçlar ve kişisel çıkarlar doğrultusunda fail vermesini kınıyorum, bence öğretmen pilotların bilgi seviyesi Sivil Havacılığın Yapacağı çok genel bir sınavla ölçülmeli, Bir öğretmen pilot olarak sevmediğim bir adamı simülatörde rahatlıkla Fail edebilirim, Simülatörde küfür ve bağırmayı kınıyorum, kokpitte sıgarayı kınıyorum, Bir kaptan olarak FO ların arkadan konuşmasını kınıyorum. Bir FO olarak kaptanların bilgisizliklerini kınıyorum. Asker pilotları eleştirmeyi kınıyorum, Sivil pilotları aşağılamayı kınıyorum,Şirketleri pilotların haklarına saygıya davet ediyorum,pilotları şirketleri kendi şirketleri gibi görmeye davet ediyorum, büyükleri küçüklerin haklarını korumaya,küçükleri büyüklere saygı duymaya davet ediyorum, Devletimizden daha güzel kanunlar çıkarmasını istiyorum. Önce karakter. Karanlıkta esnerken ağzınızı kapatınız. Herkesi onur ve nezakete davet ediyorum. Emniyetli uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000