18 Ocak 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Aradan Kac yil gecmis ama Tk da ilk alinan sivil grup sayilan Yugolar henuz daha olmamis, anca Egolari tavan yapmis, diger sivillere bakiyorum Kaptan cocuklari, babalarini tanidiklariyla orada burada ek gorevlerde alip bir yere gelmeye calismislar ama cogu yine olamamislar, bunlarda da sade Egolar tavan yapmis
  • Gerçekten Hava Kuvvetlerinden özel hava yolu şirketlerine pilot olarak geçiş engellenmelidir.Askeri okullara subay olmak için girip devletin sağladığı imkanlarla pilot olanların ,mecburi görev süreleri dolar dolmaz özel hava yolu şirketlerine transfer olmalarının serbest olması çok yanlış.Devletin sağladığı imkanlarla pilot olduysan devlete hizmet edeceksin ve devletin verdiği maaşa razı olacaksın.Özel hava yolu pilotları, nasıl hava kuvvetlerine transfer olamıyorsa , orduda görevli askeri pilotlarda özel hava yolu pilotluğuna transfer olamamalıdır.
  • Yazinin yazıldığı gün Dışişleri Bakanlığı onayı ile ambulans ve kargo uçaklarının Libya'ya uçuş yapabileceği açıklandı.Valla yazı da bugüne denk gelmiş işe bak sen..
  • Bu tartışmaların sonu ancak şöyle gelir değerli yurdum insanı, devlet Hava Kuvvetleri'nde uçan pilotlarına adam gibi maaş versin, adam gibi lojman versin, adam gibi sosyal tesis versin savaş pilotu da para için özele geçmesin, Amerikan, İngiliZ, Alman hava kuvvetlerinden kimse gelmez havayollarına çünkü ameleliktir havayollarında uçmak, adam zaten yatını katını almış olur emekliliğine kadar ne işi var otel nöbetinde, fazla mesaide, pazar mesaisinde, adamı en önde savaşa gönder ölmeye 100 milyon dolarlık makineyle ama maaş vermeye gelince -vatan millet sakarya- yok yaa, bebeler araba koleksiyonu yapsın burada yurdum subayı karın tokluğuna çalışsın yok öyle yağmaaa, kimse engelleyemez ilk fırsatta kaçar adam
  • Bence askeri pilotlar askerliyede de uçurulmasın. Hava kuvvetleri de özelleştirilmeli. Pilotlarına sahip çıkamıyorlar daha.
  • Libya riskli olmasa uçuşlar başlardı değil mi
  • bence sivil pilot alımları durdurulsun hep asker kökenli alınsın sivil kökenli pşlotlar tecrübesiz hep kaza kırıma uğratıyolat uçakları ( askeri rumuzlu arkadaşın yorumu tersyüz edince böyle oluyo.. Nasıl rahatsız edici dimi :)
  • Hava kuvvetlerinden ayrılmayı planlamış birisini tutmanın formülü zaten yok. thy almazsa başka şirketlere giriyor. Thy ihtiyacı varken pilot kaybediyor bence. zaten ayrılan kişi ben illa thy ye gircem diye de ayrılma planı yapmıyor.
  • bence artık hiç askeri pilot almayın bütün kazaların sorumlusu onlar.Son 10 yıl içerisinde yaşanan kazalarda sorumlu kaptanlar hep askeri pilotlar... ``Biz ne F4`ler ne F104`ler indirdik moruk bu oyuncak tayyareyimi indiremeycess`` diyerek kazaya sebeb oluyorlar.
  • Birde Thy nin kabin memuru alımında yapılan haksizliklari da dile getirseniz 3 dili anadil seviyesinde bilen birini eleyip sadece ingilizce bilen birini ikinci dil mulakatindan ( ingilizce soru ve cevaplar alarak ) biliyor diye onay vermeler , hatta o eledikleri kişileri daha sonra tekrar mülakata neden cagirirlar ? herkes takım elbise giymiş traş olmuş şekilde gelirken , saç sakal karışık , bıyıklı olarak gelmiş , küpe takmış boynunda şal takmış şekilde gelenler alınıyor sorar mısınız o kuruldaki görevlilere bu nasıl haksızlık ? neden diğer adaylarla dalga geçer gibi davranıyorlar ? bir çok kişi il dışından geliyor o sınavlara sen bugün ele, torpillileri al sonra baktın olmuyor tekrar elediğin kişileri mülakata çağır biz parayı denizden topluyoruz yaa ! Bu torpilliler tüm mulakat aşamalarını 20 dk da nasıl tamamlıyor ? sadece gir imza attır çık şeklinde mi oluyor ? yazık çok yazık.!!!!! Evrak isterken resmi kuruma verilecek diye isterler ama işlerine gelmediginde biz özel kurumuz derler . Allah aşkına kim nasıl denetliyor bu kurumu ? ..... Hakkımızı asla helal etmiyoruz.....

THY pilotları emekli etmeyecek! Türk uçakları Libya'ya neden uçamıyor?

Türk Hava Yolları'nda pilotlar  63 yaşına geldiklerinde yaş haddinden emekli oluyorlar. Aslında pilotlar, sivil havacılık kuralları gereği sağlık durumları elverdiği takdirde 65 yaşına kadar havayolu pilotluğu yapabiliyor. Ancak THY, 63 yaşını bir gün dahi geçirmeden son uçuşlarını yaptırarak çiçeklerle, su tagı ile pilotlarını emekli ediyor. Onların bir kısmı emekliliği tercih ederken önemli bir bölümü yasal olarak iki yıl daha pilotluk yapabilecekleri için soluğu özel havayolu şirketlerinde alıyor. Çünkü özel havayollarında pilotlar, 65 yaşına kadar çalışabiliyor. İki yıl da özel havayolunda çalışan pilotlar, eğer simulatör öğretmenliği vs gibi yerde verilen görevleri kabul etmezse sivil havacılıktaki meslek yaşantılarını noktalıyorlar. THY'nin 3 binin üzerinde pilotu olduğunu düşünürsek yılda hatırı sayılır miktarda pilot yaş haddinden emekli edilip özelde uçuyor. Bu da özel havayolları için iyi bir fırsat oluyor.  Yıllarını havacılığa vermiş pilotların deneyimlerinden iki yıl da onlar faydalanıyor. Ancak şu aralar özel havayollarının işine yarayan bu sistemin değiştirilmesi için çalışmalar yapıldığı duyumlarını aldım. Zaten pilot sıkıntısı yaşayan ve pilot kaynakları yeterli olmadığı için yabancı pilotlarla günü kurtarmaya çalışan THY, pilotları artık 63 yaşında değil 65 yaşında emekli etmeye hazırlanıyor. Hatta bazı pilotların emekli olduğunu sanarak son uçuşuna gittiği ancak uçuş işletmeden " devam edin" talimatı aldıktan sonra uçuşlarına devam ettiğini biliyorum. Bu THY'nin yıllardır uyguladığı bir yanlıştan geç de olsa dönmesi iken özel havayolları için de hazır kaynağın kesilmesi anlamına geliyor. Bir başka bilgi de, Türk Hava Kuvvetleri'nin pilot sıkıntısı yaşamaya başladığı ve asker kökenli pilotların havayollarına geçmesinin engellenmesi için havayollarından ricacı olduğu söyleniyor. Bu doğrultuda son dönemde özellikle THY'nin hava kuvvetlerinden gelen pilotları mülakat aşamasında elediği ve zorluk çıkarıldığı belirtiliyor. Hava kuvvetlerinin bu konudaki baskısının THY'nin, emeklilik yaşını iki yıl ötelemesinde  etkisi olduğu da söylenebilir.

Bu arada THY'nin  dar gövdeden geniş gövdeye geçiş yaşı da 55'ti. Bu yaştan sonra bir pilotun geniş gövdeye geçmesine izin verilmiyordu. Bu yaş sınırı da 55'ten 59'a yükseltilecek diye bilgiler geliyor. 2016 yılında 40 yeni uçağı filosuna katacak olan THY, pilot kaynak sıkıntısını öngörerek şimdiden formül üretme çabasına girdi. Öncelikle de iç dinamikleri kullanarak pilot kaynağı yaratma yolunu seçti. THY için geç ama isabetli alınmış bu kararların bakalım özel havayollarına yansıması nasıl olacak?

LİBYA UÇUŞLARI TÜRK UÇAKLARINA NEDEN KAPALI?

Türk Hava Yolları, tamamı yakın coğrafyamızda yer alan Şam, Halep, Musul, Trablus, Bingazi, Misrata, Sebha, Simferopol, Donetsk, Sanaa, Aden ve Şarm El Seyh gibi şehirlere güvenlik gerekçesiyle uçmuyor.  Türkiye'de ise Hakkari Yüksekova ve Şırnak'a tarifeli uçuşlar benzer sebeplerle gerçekleştirilemiyor.  Birçoğu yüksek potansiyele sahip  14 uçuş noktası, THY dışındaki nedenlerden ötürü THY'ye kapalı durumda. Yakın gelecekte bu uçuş noktalarının birçoğu THY'nin yeniden tarifeli uçuşlarına açılacak gibi de görünmüyor.  Ama Libya'daki uçuş noktalarını ve Şarm El Şeyh'in diğerlerine göre yakın gelecekte yeniden uçuşlara açılabilme olasılığı yüksek gibi duruyor. Tabi kendiliğinden düzelmesini beklemek yerine gerekli girişimleri yapabilirsek!

Özellikle Libya'da bugün THY dışındaki uçaklar vızır vızır seferlerine devam ediyor. THY'nin 4 noktaya uçtuğu Libya'dan İstanbul'a yerel havayolu şirketleri fahiş fiyatlarla yolcu taşıyor. Buraq Air, Afriqiyah ve Ghadames havayolları, THY'nin potansiyel kazandırdığı hatların kaymağını yiyor.

Libya Hava Kuvvetleri'nin internet sayfasında, " Türk uçakları hava sahamıza girerse vururuz" tehdidinin üzerinden bir yıl geçti. O günden bu güne THY tek bir sefer bile yapamadı. Tehdit sonrası uçuşları ikinci bir emre kadar durduran SHGM, bu tehdidin bertaraf edilmesi için uluslararası düzeyde hangi girişimlerde bulundu bilemiyoruz ancak ABD tescilli uçakların bile arı gibi çalıştığı Libya hattında bırakın THY'yi, Türk tescilli ambulans uçakların bile uçmasına izin verilmiyor. Türk tescilli ambulans uçaklar ile tedavi için Türkiye'deki hastanelere gelmesi gereken Libyalı hastalar, ABD, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti tescilli uçaklarla Türkiye'ye getiriliyor. Her gün yabancı tescilli en az 4-5 ambulans uçak Libya ile Türkiye arasında mekik dokurken bizim şirketler de çaresiz yasağın kalkmasını bekliyor.

THY pilotları emekli etmeyecek! Türk uçakları Libya'ya neden uçamıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Yugolar ~ 3 yıl önce
Aradan Kac yil gecmis ama Tk da ilk alinan sivil grup sayilan Yugolar henuz daha olmamis, anca Egolari tavan yapmis, diger sivillere bakiyorum Kaptan cocuklari, babalarini tanidiklariyla orada burada ek gorevlerde alip bir yere gelmeye calismislar ama cogu yine olamamislar, bunlarda da sade Egolar tavan yapmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cenk saysel ~ 3 yıl önce
keskeel alaka ferhannnnn..... babası isterse uzun adam olsun beceremedi mi kapı orada yani na mümkün teorin ama bir konuda doğru olabilirsin torpili olan ek görevde yugoların yani aslında ilk sivillerin egosu olsun be biraz o çocuklar çok ezildi az vurulmadı ellerine uçuşlarında az yalandan rapor verilmedi haklarında kaptanlığı en geç onlar aldı
Yugo candır ~ 3 yıl önce
Genç bir foyum ve yugo denilen kaptanlarımız emekli olmadan onlarla uçabildiğime çok seviniyorum hepsi çok zeki donanımlı insanlar.Bence çom hatalı bir gözlem
Vergi mükellefi ~ 3 yıl önce
Gerçekten Hava Kuvvetlerinden özel hava yolu şirketlerine pilot olarak geçiş engellenmelidir.Askeri okullara subay olmak için girip devletin sağladığı imkanlarla pilot olanların ,mecburi görev süreleri dolar dolmaz özel hava yolu şirketlerine transfer olmalarının serbest olması çok yanlış.Devletin sağladığı imkanlarla pilot olduysan devlete hizmet edeceksin ve devletin verdiği maaşa razı olacaksın.Özel hava yolu pilotları, nasıl hava kuvvetlerine transfer olamıyorsa , orduda görevli askeri pilotlarda özel hava yolu pilotluğuna transfer olamamalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Libya ~ 3 yıl önce
Yazinin yazıldığı gün Dışişleri Bakanlığı onayı ile ambulans ve kargo uçaklarının Libya'ya uçuş yapabileceği açıklandı.Valla yazı da bugüne denk gelmiş işe bak sen..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergio ~ 3 yıl önce
Bu tartışmaların sonu ancak şöyle gelir değerli yurdum insanı, devlet Hava Kuvvetleri'nde uçan pilotlarına adam gibi maaş versin, adam gibi lojman versin, adam gibi sosyal tesis versin savaş pilotu da para için özele geçmesin, Amerikan, İngiliZ, Alman hava kuvvetlerinden kimse gelmez havayollarına çünkü ameleliktir havayollarında uçmak, adam zaten yatını katını almış olur emekliliğine kadar ne işi var otel nöbetinde, fazla mesaide, pazar mesaisinde, adamı en önde savaşa gönder ölmeye 100 milyon dolarlık makineyle ama maaş vermeye gelince -vatan millet sakarya- yok yaa, bebeler araba koleksiyonu yapsın burada yurdum subayı karın tokluğuna çalışsın yok öyle yağmaaa, kimse engelleyemez ilk fırsatta kaçar adam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Askerl pilotlar ~ 3 yıl önce
Bence askeri pilotlar askerliyede de uçurulmasın. Hava kuvvetleri de özelleştirilmeli. Pilotlarına sahip çıkamıyorlar daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı pilot ~ 3 yıl önce
Yabancı pilot alsınlar.
Pilot ~ 3 yıl önce
Libya riskli olmasa uçuşlar başlardı değil mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker köken ~ 3 yıl önce
bence sivil pilot alımları durdurulsun hep asker kökenli alınsın sivil kökenli pşlotlar tecrübesiz hep kaza kırıma uğratıyolat uçakları ( askeri rumuzlu arkadaşın yorumu tersyüz edince böyle oluyo.. Nasıl rahatsız edici dimi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asker kökenli ~ 3 yıl önce
Kaza kırımı belki de siz hava kuvvetlerinde iken yaşadınız. nereden bilebiliriz ki.. devletin imkanları ile pilot oldunuz vefa borcunu kaç sene de ödediğinizi düşünüyorsunuz.
tabi ~ 3 yıl önce
tabi ortalık yaşlı moruklarla dolsun demi?
flyforever ~ 3 yıl önce
Hava kuvvetlerinden ayrılmayı planlamış birisini tutmanın formülü zaten yok. thy almazsa başka şirketlere giriyor. Thy ihtiyacı varken pilot kaybediyor bence. zaten ayrılan kişi ben illa thy ye gircem diye de ayrılma planı yapmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
askeri ~ 3 yıl önce
bence artık hiç askeri pilot almayın bütün kazaların sorumlusu onlar.Son 10 yıl içerisinde yaşanan kazalarda sorumlu kaptanlar hep askeri pilotlar... ``Biz ne F4`ler ne F104`ler indirdik moruk bu oyuncak tayyareyimi indiremeycess`` diyerek kazaya sebeb oluyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakli yani var ~ 3 yıl önce
Antalya Havaalanina yaklasma yapiyorum diye ucagi isparta'da daga cakan pilotla kazadan az once Antalya ATC arasindaki agiz dalasini dusununce hak veriyorum
Sayın murat herdem ~ 3 yıl önce
Birde Thy nin kabin memuru alımında yapılan haksizliklari da dile getirseniz 3 dili anadil seviyesinde bilen birini eleyip sadece ingilizce bilen birini ikinci dil mulakatindan ( ingilizce soru ve cevaplar alarak ) biliyor diye onay vermeler , hatta o eledikleri kişileri daha sonra tekrar mülakata neden cagirirlar ? herkes takım elbise giymiş traş olmuş şekilde gelirken , saç sakal karışık , bıyıklı olarak gelmiş , küpe takmış boynunda şal takmış şekilde gelenler alınıyor sorar mısınız o kuruldaki görevlilere bu nasıl haksızlık ? neden diğer adaylarla dalga geçer gibi davranıyorlar ? bir çok kişi il dışından geliyor o sınavlara sen bugün ele, torpillileri al sonra baktın olmuyor tekrar elediğin kişileri mülakata çağır biz parayı denizden topluyoruz yaa ! Bu torpilliler tüm mulakat aşamalarını 20 dk da nasıl tamamlıyor ? sadece gir imza attır çık şeklinde mi oluyor ? yazık çok yazık.!!!!! Evrak isterken resmi kuruma verilecek diye isterler ama işlerine gelmediginde biz özel kurumuz derler . Allah aşkına kim nasıl denetliyor bu kurumu ? ..... Hakkımızı asla helal etmiyoruz.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Huqo ~ 3 yıl önce
Gelmiş gene mülakattan elenip şirkete sallayanlar. Giremeyince hemen torpil, haksızlık ühühü. Bu ikiyüzlülükle iyi ki elenmişsiniz.
huqo'ya ~ 3 yıl önce
Noldu zoruna mi gitti belli ki torpille girmişsin. Bunu sadece ben mi söylüyorum açın forum sitelerini okuyun neler neler yazıyor. Kurumsal firma olduğunu iddia eden firma elediği insanları neden bi daha mülakatlara davet ediyo o zaman . Yandaslikta sınır tanimiyosunuz. Torpille girip kabinde yabancı yolcuya cevap veremeyen km lerde var bunları bilmiyomuyuz zannediyosunuz. Yok şirketi kötülüyomuşuz arkadaşım o zaman alinanlarin hepsi bağımsız kurullar tarafından tekrar mülakata alınsın bakalım kaçı geçecek ....
7-77 ~ 3 yıl önce
ikinci yabancı dili ana dilin gibi bilmen gerekiyor, karşına koymuşlar native şakır şakır bişeyler anlatıyor. lan ben ingilizce zaten biliyorum, bide ana dilim gibi ispanyolca,almanca, fransızca vs neyse konuşsam ne işim var kabin memurluğunda gider bi ihracat firmasında şakır şakır paramı alır, amatör çeviriler yapar, gecemi gündüzümü bilir düzenli bir hayat yaşarım
7-77 ye ~ 3 yıl önce
Havacılık okumamış olsaydık dediğin olabilir. Zaten dış ticaret firmalarına basvurdun mu okuduğunuz bölümle bu işi nasıl yapacaksınız gibi saçma sapan sorular ve hemen olumsuz sonuç . Birçok havacılık mezunu arkadaşım benim gibi mağdur malesef. ...
Huqo ~ 3 yıl önce
Torpille girmedim, işe girene kadar tk 'da çaycı tanıdığım bile yoktu. Ama süreçte sizin gibi "yeea torpilin yoksa almıyorlar" diye ağlayanları, moral bozmaya çalışanları çok gördüm. İhtiyaç olduğu için geçmişte kıl payı elenenlere ikinci bir şans verildiği oldu. Ama elenince nefret dolu söylemlerle Nefret kusanların, şirkete verip veriştirenlerin burda işi yok. Alınmamanız büyük isabet olmuş, sizinle uçmak talihsizlik olurdu.. Ayrıca çalışanlara çamur atacağınıza kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz ona odaklanın. Ama yabancı dilden önce karakterinize odaklanmanızı tavsiye ederim.
huqo'ya ~ 3 yıl önce
Benim kişiliğimi yargılamak size kalmadı beyfendi beni tanımadan kişiliğime laf atma hakkını kendinizde nasıl bulabiliyorsunuz. Ben mülakat günü yaşadıklarımı gördüklerini duyduklarimi yazdım . Kaldı ki tüm mulakat aşamalarını 20 dk bitiren erkek aday kendi bekleme odasında benim yukardan torpilim var ve ikinci dilim yok dedi ve herkes şaşkın şaşkın birbirine baktı ve bi görevli gelip susturdu o adayı ve noldu biliyomusunuz o adaya orada olumlu olduğu söylendi buna ne diyeceksiniz gerçi sizin gibi düşünenlerin her zaman bi cevabı vardır. Bu yazdıklarıma inanmıyorsanız açın da forum sitelerini okuyun. ..... Ama siz heralde kelimelerden kişilik analizi de yapabiliyorsunuz anlaşılan. ..
Sonix ~ 3 yıl önce
Huqo'ya yazan arkadaş son mesajında desteksiz sallamışsın. Torpili de olsa kimse herkesin içinde öyle bir cümlü kurmaz. Bütün iddaalarının inandırıcılığını tek mesajla kaybettin:)
Sonix e ~ 3 yıl önce
Girin forum sitelerine bakın okuyun biraz . Ben o gün gördüğüm yaşadığım duyduğum olayı anlattım kimseye de yalan borcum yok . Çift dil alımında mülakata katılanlar okuyorsa bu olaya şahit olanlar yazsinlar. ... ben hakkıyla giren yoktur demedim torpilli alinanlardan bahsettim. Inanip inanmamak okuyanlara kalmış.
... ~ 3 yıl önce
THY'de uçan yabancı pilotlar bile THY'yi çözmüş:Hepsi THY'yi yabancı forumlarda "TORPIL AIRLINES" olarak adlandırıyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000