18 Ocak 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Aradan Kac yil gecmis ama Tk da ilk alinan sivil grup sayilan Yugolar henuz daha olmamis, anca Egolari tavan yapmis, diger sivillere bakiyorum Kaptan cocuklari, babalarini tanidiklariyla orada burada ek gorevlerde alip bir yere gelmeye calismislar ama cogu yine olamamislar, bunlarda da sade Egolar tavan yapmis
  • Gerçekten Hava Kuvvetlerinden özel hava yolu şirketlerine pilot olarak geçiş engellenmelidir.Askeri okullara subay olmak için girip devletin sağladığı imkanlarla pilot olanların ,mecburi görev süreleri dolar dolmaz özel hava yolu şirketlerine transfer olmalarının serbest olması çok yanlış.Devletin sağladığı imkanlarla pilot olduysan devlete hizmet edeceksin ve devletin verdiği maaşa razı olacaksın.Özel hava yolu pilotları, nasıl hava kuvvetlerine transfer olamıyorsa , orduda görevli askeri pilotlarda özel hava yolu pilotluğuna transfer olamamalıdır.
  • Yazinin yazıldığı gün Dışişleri Bakanlığı onayı ile ambulans ve kargo uçaklarının Libya'ya uçuş yapabileceği açıklandı.Valla yazı da bugüne denk gelmiş işe bak sen..
  • Bu tartışmaların sonu ancak şöyle gelir değerli yurdum insanı, devlet Hava Kuvvetleri'nde uçan pilotlarına adam gibi maaş versin, adam gibi lojman versin, adam gibi sosyal tesis versin savaş pilotu da para için özele geçmesin, Amerikan, İngiliZ, Alman hava kuvvetlerinden kimse gelmez havayollarına çünkü ameleliktir havayollarında uçmak, adam zaten yatını katını almış olur emekliliğine kadar ne işi var otel nöbetinde, fazla mesaide, pazar mesaisinde, adamı en önde savaşa gönder ölmeye 100 milyon dolarlık makineyle ama maaş vermeye gelince -vatan millet sakarya- yok yaa, bebeler araba koleksiyonu yapsın burada yurdum subayı karın tokluğuna çalışsın yok öyle yağmaaa, kimse engelleyemez ilk fırsatta kaçar adam

THY pilotları emekli etmeyecek! Türk uçakları Libya'ya neden uçamıyor?

Türk Hava Yolları'nda pilotlar  63 yaşına geldiklerinde yaş haddinden emekli oluyorlar. Aslında pilotlar, sivil havacılık kuralları gereği sağlık durumları elverdiği takdirde 65 yaşına kadar havayolu pilotluğu yapabiliyor. Ancak THY, 63 yaşını bir gün dahi geçirmeden son uçuşlarını yaptırarak çiçeklerle, su tagı ile pilotlarını emekli ediyor. Onların bir kısmı emekliliği tercih ederken önemli bir bölümü yasal olarak iki yıl daha pilotluk yapabilecekleri için soluğu özel havayolu şirketlerinde alıyor. Çünkü özel havayollarında pilotlar, 65 yaşına kadar çalışabiliyor. İki yıl da özel havayolunda çalışan pilotlar, eğer simulatör öğretmenliği vs gibi yerde verilen görevleri kabul etmezse sivil havacılıktaki meslek yaşantılarını noktalıyorlar. THY'nin 3 binin üzerinde pilotu olduğunu düşünürsek yılda hatırı sayılır miktarda pilot yaş haddinden emekli edilip özelde uçuyor. Bu da özel havayolları için iyi bir fırsat oluyor.  Yıllarını havacılığa vermiş pilotların deneyimlerinden iki yıl da onlar faydalanıyor. Ancak şu aralar özel havayollarının işine yarayan bu sistemin değiştirilmesi için çalışmalar yapıldığı duyumlarını aldım. Zaten pilot sıkıntısı yaşayan ve pilot kaynakları yeterli olmadığı için yabancı pilotlarla günü kurtarmaya çalışan THY, pilotları artık 63 yaşında değil 65 yaşında emekli etmeye hazırlanıyor. Hatta bazı pilotların emekli olduğunu sanarak son uçuşuna gittiği ancak uçuş işletmeden " devam edin" talimatı aldıktan sonra uçuşlarına devam ettiğini biliyorum. Bu THY'nin yıllardır uyguladığı bir yanlıştan geç de olsa dönmesi iken özel havayolları için de hazır kaynağın kesilmesi anlamına geliyor. Bir başka bilgi de, Türk Hava Kuvvetleri'nin pilot sıkıntısı yaşamaya başladığı ve asker kökenli pilotların havayollarına geçmesinin engellenmesi için havayollarından ricacı olduğu söyleniyor. Bu doğrultuda son dönemde özellikle THY'nin hava kuvvetlerinden gelen pilotları mülakat aşamasında elediği ve zorluk çıkarıldığı belirtiliyor. Hava kuvvetlerinin bu konudaki baskısının THY'nin, emeklilik yaşını iki yıl ötelemesinde  etkisi olduğu da söylenebilir.

Bu arada THY'nin  dar gövdeden geniş gövdeye geçiş yaşı da 55'ti. Bu yaştan sonra bir pilotun geniş gövdeye geçmesine izin verilmiyordu. Bu yaş sınırı da 55'ten 59'a yükseltilecek diye bilgiler geliyor. 2016 yılında 40 yeni uçağı filosuna katacak olan THY, pilot kaynak sıkıntısını öngörerek şimdiden formül üretme çabasına girdi. Öncelikle de iç dinamikleri kullanarak pilot kaynağı yaratma yolunu seçti. THY için geç ama isabetli alınmış bu kararların bakalım özel havayollarına yansıması nasıl olacak?

LİBYA UÇUŞLARI TÜRK UÇAKLARINA NEDEN KAPALI?

Türk Hava Yolları, tamamı yakın coğrafyamızda yer alan Şam, Halep, Musul, Trablus, Bingazi, Misrata, Sebha, Simferopol, Donetsk, Sanaa, Aden ve Şarm El Seyh gibi şehirlere güvenlik gerekçesiyle uçmuyor.  Türkiye'de ise Hakkari Yüksekova ve Şırnak'a tarifeli uçuşlar benzer sebeplerle gerçekleştirilemiyor.  Birçoğu yüksek potansiyele sahip  14 uçuş noktası, THY dışındaki nedenlerden ötürü THY'ye kapalı durumda. Yakın gelecekte bu uçuş noktalarının birçoğu THY'nin yeniden tarifeli uçuşlarına açılacak gibi de görünmüyor.  Ama Libya'daki uçuş noktalarını ve Şarm El Şeyh'in diğerlerine göre yakın gelecekte yeniden uçuşlara açılabilme olasılığı yüksek gibi duruyor. Tabi kendiliğinden düzelmesini beklemek yerine gerekli girişimleri yapabilirsek!

Özellikle Libya'da bugün THY dışındaki uçaklar vızır vızır seferlerine devam ediyor. THY'nin 4 noktaya uçtuğu Libya'dan İstanbul'a yerel havayolu şirketleri fahiş fiyatlarla yolcu taşıyor. Buraq Air, Afriqiyah ve Ghadames havayolları, THY'nin potansiyel kazandırdığı hatların kaymağını yiyor.

Libya Hava Kuvvetleri'nin internet sayfasında, " Türk uçakları hava sahamıza girerse vururuz" tehdidinin üzerinden bir yıl geçti. O günden bu güne THY tek bir sefer bile yapamadı. Tehdit sonrası uçuşları ikinci bir emre kadar durduran SHGM, bu tehdidin bertaraf edilmesi için uluslararası düzeyde hangi girişimlerde bulundu bilemiyoruz ancak ABD tescilli uçakların bile arı gibi çalıştığı Libya hattında bırakın THY'yi, Türk tescilli ambulans uçakların bile uçmasına izin verilmiyor. Türk tescilli ambulans uçaklar ile tedavi için Türkiye'deki hastanelere gelmesi gereken Libyalı hastalar, ABD, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti tescilli uçaklarla Türkiye'ye getiriliyor. Her gün yabancı tescilli en az 4-5 ambulans uçak Libya ile Türkiye arasında mekik dokurken bizim şirketler de çaresiz yasağın kalkmasını bekliyor.

THY pilotları emekli etmeyecek! Türk uçakları Libya'ya neden uçamıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Yugolar ~ 2 yıl önce
Aradan Kac yil gecmis ama Tk da ilk alinan sivil grup sayilan Yugolar henuz daha olmamis, anca Egolari tavan yapmis, diger sivillere bakiyorum Kaptan cocuklari, babalarini tanidiklariyla orada burada ek gorevlerde alip bir yere gelmeye calismislar ama cogu yine olamamislar, bunlarda da sade Egolar tavan yapmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cenk saysel ~ 2 yıl önce
keskeel alaka ferhannnnn..... babası isterse uzun adam olsun beceremedi mi kapı orada yani na mümkün teorin ama bir konuda doğru olabilirsin torpili olan ek görevde yugoların yani aslında ilk sivillerin egosu olsun be biraz o çocuklar çok ezildi az vurulmadı ellerine uçuşlarında az yalandan rapor verilmedi haklarında kaptanlığı en geç onlar aldı
Yugo candır ~ 2 yıl önce
Genç bir foyum ve yugo denilen kaptanlarımız emekli olmadan onlarla uçabildiğime çok seviniyorum hepsi çok zeki donanımlı insanlar.Bence çom hatalı bir gözlem
Vergi mükellefi ~ 2 yıl önce
Gerçekten Hava Kuvvetlerinden özel hava yolu şirketlerine pilot olarak geçiş engellenmelidir.Askeri okullara subay olmak için girip devletin sağladığı imkanlarla pilot olanların ,mecburi görev süreleri dolar dolmaz özel hava yolu şirketlerine transfer olmalarının serbest olması çok yanlış.Devletin sağladığı imkanlarla pilot olduysan devlete hizmet edeceksin ve devletin verdiği maaşa razı olacaksın.Özel hava yolu pilotları, nasıl hava kuvvetlerine transfer olamıyorsa , orduda görevli askeri pilotlarda özel hava yolu pilotluğuna transfer olamamalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Libya ~ 3 yıl önce
Yazinin yazıldığı gün Dışişleri Bakanlığı onayı ile ambulans ve kargo uçaklarının Libya'ya uçuş yapabileceği açıklandı.Valla yazı da bugüne denk gelmiş işe bak sen..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergio ~ 3 yıl önce
Bu tartışmaların sonu ancak şöyle gelir değerli yurdum insanı, devlet Hava Kuvvetleri'nde uçan pilotlarına adam gibi maaş versin, adam gibi lojman versin, adam gibi sosyal tesis versin savaş pilotu da para için özele geçmesin, Amerikan, İngiliZ, Alman hava kuvvetlerinden kimse gelmez havayollarına çünkü ameleliktir havayollarında uçmak, adam zaten yatını katını almış olur emekliliğine kadar ne işi var otel nöbetinde, fazla mesaide, pazar mesaisinde, adamı en önde savaşa gönder ölmeye 100 milyon dolarlık makineyle ama maaş vermeye gelince -vatan millet sakarya- yok yaa, bebeler araba koleksiyonu yapsın burada yurdum subayı karın tokluğuna çalışsın yok öyle yağmaaa, kimse engelleyemez ilk fırsatta kaçar adam

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000