15 Şubat 2009, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • sendıka uyesı genc arkadaslar dunyada hıc bır ornegı yoktur ısverenın ınsafını bekleyerek maaslara uygun zam alma saflıgı onun ıcın sendıkanın kıymetını bıl bunu anlamak ıcın memur kardeslerının nasıl sartlarda yasadıgını dusun bu sırkette 32 sene calısan bır arkadasınız olarak kısılere degıl sendıkanın mucadelesıne sahıp cık bız cok sarı sendıka baskanı gorduk grev cadırına getırıp onları sozlesmeyı ımzalatacagım deyıp bızı bedava satanları gelmıs sendıka yonetımlerı ıcınde su andakı sendıka yonetıcelerı calısaanlar ıcın bır sanstır uyanık olun getırılmek ıstenen sendıkanın kıme hızmet edecegını getırenden bellı kacan balık buyuk olur bu oyunu boz
  • Sendika ve THY çalışanları 2007 yılı temmuzunda ellerine geçirdikleri fırsatı kaçırmışlardır. Artık sendika diye bir şeyden bahsetmek anlamsızdır. Sendika tasfiye olmuştur. Bu havacılığımız açısından büyük bir başarıdır. THY artık her alanda daha rahat çalışma imkanına kavuşmuştur. THY yöneticilerini bu başarılarından dolayı kutluyorum.
  • Biz yer işletme personeli olarak toplu iş sözleşmesinde temsilciler tarafından yetki alınamadı olarak bilgilenmiştik. Fakat görüyorumki yetki alınmış fakat bazı konular yüzünden yetkide öbür konularda mahkemelere gitmiş. Ben hukukcu değilim ama en azından bu belgeleri burada değil Hava-İş in sitesinde görebilmeliydim. Üyesinden gelişmeleri saklayıp onları aptal pozisyonuna sokan Hava-İş i kınıyorum.
  • Arkadaşlar bu belgeler Hava-İş in sitesinde neden yayınlanmadı dersiniz. Burada yazar tüm belgeleri toplumun önüne koyupda yorumlayın diyebiliyorsa,Devrimci(!) sendika neden bu belgeleri gizler ve kafa bulandırmaya devam eder. Şimdi gerçekler su yüzüne cıkınca buraya gizli yorum atıyorlar. Bence bu konuda bir TV kanalında karşılıklı açık oturum düzenlenmelidir. Yazarın THY düşmanlığı ve tarafsızlığı cümle alem tarafından bilinirken sendikanın burada gizli nicklerle yorum atması ne derece etkili olabilirki?.
  • Kıbrıs Türk Hava Yollarında, aynı işe farklı ücret uygulamasına ne zaman son verilecek....? Kıbrıs ve Türkiye'de çalışanın aldığı ücret farkı yüzde yüzü geçti... Airport TV'de, Karakutu programına konuk olan Sayın Genel Müdür "KTHY nin ayıbıdır" diye kabul etmesine rağmen hiçbir gelişme olmamıştır.... Kıbrıs'ta çalışan 650 personele hertürlü hakları verilirken, Türkiye'de çalışan yaklaşık 60 personele gelince "Şirkette para yok" denilmektedir.... Son 4-5 yıldır böyle bir ayırım yapılmaktadır... Daha önce, Türkiye'de çok daha fazla personel olmasına rağmen Kıbrıs'ta çalışan arkadaşlarımız ile aynı ücret alınıyordu.... İnşallah en kısa zamanda bir düzenleme yapılır.... Üvey evlat.........
  • THY A.O başvurusunu yapıp Havaiş adına aldığı yetki belgesinde,üşenmeyin sayın,iş yerleri toplam 13. Hvaiş in itiraz ettiği sebelerden biri,işyerleri ve sonrasında bakanlık tarafından belirlenen üye sayıdır.Hvaiş 32 iş yeri demiş,THY AO 13 iş yeri demiş.Yoksa üye sayısı buna göremi belirlendi,yoksa tesadüfmü? Gerçekler ayrıntıda gizlidir Eyyyyyyy çalışanlar!! Eyyamcı kesim sizi, işverenin haklılığına inandırıp kandırmak istemektedir.Ayçin le bir hesabınız varsa GENEL Kurullar var,yüreği yeten ve kendine güvenen orada,insanların huzurunda konuşur.Gerisi MERTLİĞE sığmaz,atıp tutmaktır.Saygılarımla.
  • Sayın Sefa İnan; bahsettiğiniz aşamalar Havaiş sendikasının üyelerine yayınladığı bültenlerin birebir aynısı.Ancak,aşamaları anlatırken sendikanın itiraz gerekçelerini sadece "bakanlığın açıkladığı üye"sayısı olarak vermeniz,ya bilinçli olarak çarpıtmadır ya da bülten metninin tam okunmamasıdır diye düşünüyorum.Havaiş sendikasına verilen yetki belgesi;thy a.o işyeri (iş yerleri değil,kelimelere dikkat.)Atatürk airport thy a.o genel yönetim binası adresli iş yeri,niteliğinde olduğu için,asıl büyük tehlikeye istinaden itiraz edilmiştir.THY işçisine asıl pranga vuranlar;sözüm ona bilirkişi gibi davranarak,birilerinin borazanlığını yapıp,gerçekleri çarpıtarak anlatanlardır.Azıcık araştırın ve lütfen her iki taraftanda görüş alıp yazın.SL
  • 80 Kişiyi zar,zor bir araya getirebilen UTED SAYIN ONURSAL BŞK.nı Yine 80 e takılmış devri görev yapmışssın,Kanınca yargı ve kanunlarınla,afferim sana...
  • Sefa helal olsun,seni sevmeyen fod olsun.al sana belge al sana delil.
  • Yazığınız herşey gerçekde atladığınız bir nokta var. Hava-İş sendikası toplu iş sözleşmesine normal başlangıç süresi olan 1 Ocakta başlasaydı en fazla Temmuz 2009 da biterdi. Hava-İş sendikası THY personelinin saflığından ve sendikal oyunlara uzak olmasını kullanarak kasıtlı olarak Toplu İş sözleşmesi başlangıç tarihini geriye atıp Toplu İş sözleşmesi içerisinde iken Sendika seçimine girmeye çalışıyor. "Nehir gecerken at değiştirilmez" denilerek bir 4 sene daha ağalık sistemi içersinde koltuklarını yine kazanma ihtiyacı içindeler. Bakın şimdi Toplu iş sözleşmesi yargıtayın cevap vermesi durumunda Nisan ayında başlasa bu sürec en az 6 ay sürecek ve o süreç devam ederken sendika yeni secim dönemi geldiğinden delege seçimlerine başlar

THY personelinin ayağına vurulan pranga… ( Belgeleriyle)

18 Ocak 2009 tarihinde bu köşede yazdığım ve THY ile Hava-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin başlayamaması hakkında “THY’den “Ali Cengiz Oyunu” başlıklı yazım, yoğun okuyucu ilgisi gördü.

Bu yazımda ek olarak sunduğum, THY ile Hava-İş Sendikası arasında yaşanan hukuk savaşını belgeleriyle birlikte gözler önüne sermek ve bu arada benim yorumumla örtüşüp, örtüşmediğini yine değerli yorumlarınızla değerlendirmenizi diliyorum.

Bilindiği gibi,  her TİS süreci öncesinde sendikalar, Çalışma Bakanlığı’na başvurarak yetkili oldukları işyerlerinde yetki teyidini alırlar. Bu standart prosedür yıllardır THY’de sorunsuz bir şekilde uygulanmışken, bu kez, Sendika yönetiminden önce THY işvereni, işyerlerinde toplu iş sözleşmesine yetkili olan sendikanın belirlenmesi amacıyla Bakanlığa çağırı yaptı. ( Hukuken, bu isteği Bakanlığa her iki taraf da yapabiliyor)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Çalışma Genel Müdürlüğü, 24 Eylül 2008 tarihinde THY. A.O’ya bir yazı yollayarak Hava-İş Sendikasının yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağladığını belirten bir yazıyı, hem THY’ye hem de Hava-İş Sendikasına iletti. Ve dananın kuyruğu o anda koptu.

Hava-İş Sendikası, kendisi için yeterli olması gereken yetkiye değil, Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından, THY A.O’da gösterilen sendikalı işçi sayısına itiraz etmek üzere, dava dilekçesini 13–10–2008 günü İstanbul İş Mahkemesine yollayarak, sendikalı işçi sayısının Bakanlık tarafından eksik yazıldığını ve gerçek rakamın araştırılmasını istedi.

Sendika yönetimi, Bakanlığın verdiği sendikalı işçi sayısıyla, kendi envanterindeki sayının tutmamasından,  bu dönemde değil ilerdeki dönemlerde sorun yaratabileceği kuşkusu taşımaktaydı.

 Ancak bu kuşku, yetki alınmışken ve bu dönem için her hangi bir sorun yokken bu sayısal konuyu mahkemeye taşımak işi uzatmaktan başka işe yaramaz. Hele, hele bir de Yargıtay’a başvurarak mahkemenin verdiği karara itiraz etmek, toplu iş sözleşmesi sürecini uzatmakla kalmayacağı gibi, sendikanın üye aidatlarını bu süreç içinde alamamasına, dolayısıyla maddi sorun yaşanmasına neden olur.

Şimdide gelelim THY cephesine;

THY işvereni, sendikanın verdiği bu dava dilekçesine iş yerinin Bakırköy sınırları içinde olması nedeniyle Hava-İş in mahkemeyi yanlış yerde açmak istediğini belirterek, 25–11–2008 tarihinde itiraz etti. Ve eğer mahkeme bu itiraza rağmen, davayı Bakırköy İş Mahkemelerine yollamazsa, davacı sendikadan üye listesinin, üye kayıt fişlerinin her bir iş yerinin bağlı bulunduğu Bölge Çalışma Müdürlüğünden getirtilerek, bilirkişi incelemesine tek, tek ismen tabi tutulmasına karar verilmesini istedi.

Mahkeme ise; Hava-İş in açtığı davayı “bu davada Hava-İş Sendikasının hukuki menfaati yoktur” diyerek reddetti.

Çünkü, yasa gereği her sendika üyesi TİS haklarından faydalanabilir. Sayı itirazının, genelde aynı işyerinde birden çok sendika olması durumunda başvurulan bir yöntem olduğu söylenmekte.

Bakanlık ile Sendikanın anlaşamadığı sayı sorunu, aslında basit bir bakanlık envanter noksanlığı olabilir. Bu konunun giderilmesi için mahkeme şart olmayıp, toplu iş sözleşmesi sürerken de bu güncelleme işlemi yapılabilirdi diye düşünüyorum.

Bakanlığa sendika tarafından bir kesin üye tespit başvurusu yapılır ve bakanlık üye kayıtlarını, sendikanın yollayacağı kayıtlar eşliğinde kontrol ederek bu işi çözer. Hava iş bence, bakanlığa yapacağı basit bir itirazı mahkemeye taşıyarak gereksiz yere toplu iş sözleşmesi sürecini baltalamıştır.

İkinci aşama; Hava-İş Sendikası, kaybettiği davayı temyiz ederek, bu kez Yargıtay’a taşıdı.(2.yanlış) Ve şu anda THY Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, Yargıtay sürecinde ve Yargıtay’ın bu dosyayı ne zaman inceleyip karara bağlayacağı belirsizliğini sürdürüyor. Bu aşama bitmeden toplu iş sözleşmesi başlayamayacağı gibi sendikanın aidatlarını da işverenin işçiden keserek yatırmadığı da bilinen bir gerçek. 

Kanımca, bu tür hukuki meselelerin ülkemizdeki mahkeme ve Yargıtay’ın dava yoğunluğundan karar aşamalarının hızlı olamaması gerçeği ile Hava-İş Sendikasının Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri aşamasında bu süreci dikkate almasını gerektirirdi.

Çünkü bu davaların çözümünün uzun zaman alacağını ve bu sürecin personelde huzursuzluğa yol açmakla kalmayıp aynı zamanda da, sendikanın maddi sorunlar içine düşebileceği düşünülmeliydi.

Ancak, bu arada çok doğal olarak; Sendikanın üye sayısına olan itirazını, bakanlığa elindeki tüm belgeler eşliğinde başvurarak, ilerde yetki kaygısı doğurabilecek bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmaması için toplu iş sözleşmesi aşaması dışında mutlaka itirazını yapmalıydı diye düşünüyorum.

Sonuç olarak; Hava-İş sendikası toplu iş sözleşmesi yetkisi almışken bu üye sayılarındaki güncellemeyi ya mahkemeye vermeden bakanlıkla çözümüne gitmeli veya toplu iş sözleşmesi bitiminde mahkeme aşamasını denemeliydi. Hele, hele mahkeme kaybedilmişken birde davayı temyiz etme adına Yargıtay’a başvurmak büyük kumar olmuştur. Bence, mümkünse Yargıtay aşamasından vazgeçilmeli ve toplu iş sözleşmesine hemen başlanarak THY personelini daha büyük kayıplar içine sokmamaya çalışılmalıdır.

NOT/ THY/Teknik A.Ş işçisinin bu mahkeme konusuyla ilgili olmayıp sadece THY. AO personelini bağlamaktadır.

                              İLGİLİ MAHKEME KARARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

THY personelinin ayağına vurulan pranga… ( Belgeleriyle)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 10 yıl önce
sendıka uyesı genc arkadaslar dunyada hıc bır ornegı yoktur ısverenın ınsafını bekleyerek maaslara uygun zam alma saflıgı onun ıcın sendıkanın kıymetını bıl bunu anlamak ıcın memur kardeslerının nasıl sartlarda yasadıgını dusun bu sırkette 32 sene calısan bır arkadasınız olarak kısılere degıl sendıkanın mucadelesıne sahıp cık bız cok sarı sendıka baskanı gorduk grev cadırına getırıp onları sozlesmeyı ımzalatacagım deyıp bızı bedava satanları gelmıs sendıka yonetımlerı ıcınde su andakı sendıka yonetıcelerı calısaanlar ıcın bır sanstır uyanık olun getırılmek ıstenen sendıkanın kıme hızmet edecegını getırenden bellı kacan balık buyuk olur bu oyunu boz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Sendika ve THY çalışanları 2007 yılı temmuzunda ellerine geçirdikleri fırsatı kaçırmışlardır. Artık sendika diye bir şeyden bahsetmek anlamsızdır. Sendika tasfiye olmuştur. Bu havacılığımız açısından büyük bir başarıdır. THY artık her alanda daha rahat çalışma imkanına kavuşmuştur. THY yöneticilerini bu başarılarından dolayı kutluyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Biz yer işletme personeli olarak toplu iş sözleşmesinde temsilciler tarafından yetki alınamadı olarak bilgilenmiştik. Fakat görüyorumki yetki alınmış fakat bazı konular yüzünden yetkide öbür konularda mahkemelere gitmiş. Ben hukukcu değilim ama en azından bu belgeleri burada değil Hava-İş in sitesinde görebilmeliydim. Üyesinden gelişmeleri saklayıp onları aptal pozisyonuna sokan Hava-İş i kınıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Arkadaşlar bu belgeler Hava-İş in sitesinde neden yayınlanmadı dersiniz. Burada yazar tüm belgeleri toplumun önüne koyupda yorumlayın diyebiliyorsa,Devrimci(!) sendika neden bu belgeleri gizler ve kafa bulandırmaya devam eder. Şimdi gerçekler su yüzüne cıkınca buraya gizli yorum atıyorlar. Bence bu konuda bir TV kanalında karşılıklı açık oturum düzenlenmelidir. Yazarın THY düşmanlığı ve tarafsızlığı cümle alem tarafından bilinirken sendikanın burada gizli nicklerle yorum atması ne derece etkili olabilirki?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Kıbrıs Türk Hava Yollarında, aynı işe farklı ücret uygulamasına ne zaman son verilecek....? Kıbrıs ve Türkiye'de çalışanın aldığı ücret farkı yüzde yüzü geçti... Airport TV'de, Karakutu programına konuk olan Sayın Genel Müdür "KTHY nin ayıbıdır" diye kabul etmesine rağmen hiçbir gelişme olmamıştır.... Kıbrıs'ta çalışan 650 personele hertürlü hakları verilirken, Türkiye'de çalışan yaklaşık 60 personele gelince "Şirkette para yok" denilmektedir.... Son 4-5 yıldır böyle bir ayırım yapılmaktadır... Daha önce, Türkiye'de çok daha fazla personel olmasına rağmen Kıbrıs'ta çalışan arkadaşlarımız ile aynı ücret alınıyordu.... İnşallah en kısa zamanda bir düzenleme yapılır.... Üvey evlat.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
THY A.O başvurusunu yapıp Havaiş adına aldığı yetki belgesinde,üşenmeyin sayın,iş yerleri toplam 13. Hvaiş in itiraz ettiği sebelerden biri,işyerleri ve sonrasında bakanlık tarafından belirlenen üye sayıdır.Hvaiş 32 iş yeri demiş,THY AO 13 iş yeri demiş.Yoksa üye sayısı buna göremi belirlendi,yoksa tesadüfmü? Gerçekler ayrıntıda gizlidir Eyyyyyyy çalışanlar!! Eyyamcı kesim sizi, işverenin haklılığına inandırıp kandırmak istemektedir.Ayçin le bir hesabınız varsa GENEL Kurullar var,yüreği yeten ve kendine güvenen orada,insanların huzurunda konuşur.Gerisi MERTLİĞE sığmaz,atıp tutmaktır.Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Sayın Sefa İnan; bahsettiğiniz aşamalar Havaiş sendikasının üyelerine yayınladığı bültenlerin birebir aynısı.Ancak,aşamaları anlatırken sendikanın itiraz gerekçelerini sadece "bakanlığın açıkladığı üye"sayısı olarak vermeniz,ya bilinçli olarak çarpıtmadır ya da bülten metninin tam okunmamasıdır diye düşünüyorum.Havaiş sendikasına verilen yetki belgesi;thy a.o işyeri (iş yerleri değil,kelimelere dikkat.)Atatürk airport thy a.o genel yönetim binası adresli iş yeri,niteliğinde olduğu için,asıl büyük tehlikeye istinaden itiraz edilmiştir.THY işçisine asıl pranga vuranlar;sözüm ona bilirkişi gibi davranarak,birilerinin borazanlığını yapıp,gerçekleri çarpıtarak anlatanlardır.Azıcık araştırın ve lütfen her iki taraftanda görüş alıp yazın.SL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
80 Kişiyi zar,zor bir araya getirebilen UTED SAYIN ONURSAL BŞK.nı Yine 80 e takılmış devri görev yapmışssın,Kanınca yargı ve kanunlarınla,afferim sana...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Sefa helal olsun,seni sevmeyen fod olsun.al sana belge al sana delil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Yazığınız herşey gerçekde atladığınız bir nokta var. Hava-İş sendikası toplu iş sözleşmesine normal başlangıç süresi olan 1 Ocakta başlasaydı en fazla Temmuz 2009 da biterdi. Hava-İş sendikası THY personelinin saflığından ve sendikal oyunlara uzak olmasını kullanarak kasıtlı olarak Toplu İş sözleşmesi başlangıç tarihini geriye atıp Toplu İş sözleşmesi içerisinde iken Sendika seçimine girmeye çalışıyor. "Nehir gecerken at değiştirilmez" denilerek bir 4 sene daha ağalık sistemi içersinde koltuklarını yine kazanma ihtiyacı içindeler. Bakın şimdi Toplu iş sözleşmesi yargıtayın cevap vermesi durumunda Nisan ayında başlasa bu sürec en az 6 ay sürecek ve o süreç devam ederken sendika yeni secim dönemi geldiğinden delege seçimlerine başlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000