14 Ocak 2013, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Sen önce elemanının boğazını kestin koskoca pegasus yüklediği sandeviiiçi bile kaldırdı sanki kedi önüne mama atıyor.1 PEYNİR 1 KAŞAR 1 DE NE OLDUĞU BELİRSİN BİR JAMBON daya ekmeğği he bide uutmadan yazık su FO LARINIZA BEN BİLE ACIYOYORUM ADAMLAR DELİ GİBİ UÇUYOR!..HELE KABİN EKİBİNE VRMEDİĞİNİZ FLY CAFE PİRİMLERİ HANİ NERDE???ayaık vala hi yazık sahip çı bence elemanına PEGASUS ZATEN 3 KURUŞA ÇALIŞTIRIYORSUN 2 KURUŞLARINIDA ZAMANINDA ÖDE İNSANLARIN!
  • Pegasusu toplasan thy nin geniş gövdelerini geçtim 737 leri etmez. Mercedes dacia yı kıskanırmı?
  • Hep eleştiri, başka bişey yok.iyi o zaman devlet hükumet el atsın bu okullara da Fason yetişmesin bu pilotlar. Ee okullar da dolandırıcı oluyor( Fason pilot yetiştiriyorlar ya) ... Sizde yabancıları eleştirmekten vazgeçersiniz artık. Onlar Fason değil ve line için adam lazım. Bu ne yaaa.herşey pilot olma sevdasına kapılmış gençlerin parasını almaya yönelik.
  • Uçuş okulu 96 ortama ile bitti...5 referans mektubu hazır...askerlik yapmadık diye sunex ve mng giremedik elimde DLR var...toeic 880 var ...askere gittik geldik... :)) sistem olmuş bambaska ...dlrım var diosun....mollymawk a geçtik deniyo 1000 euro... üstüne toeic 2 asamalı diil 4 asamalı istiorm dio...onlardanda geçioruz :)) tip eğitimini kendin ödicen 30.000 euro diyo :)) onada tamam diosun ....base in antep olcak dio maaş 2200 euro tam komedi :)) ...........kendi cebimden 23.000 euro verip tip alıyorum....hangi şirkete gitsem tanıdık varmı dio...olmazsa olmazz şartları bu :)) saygıdeger THY ye gelince.......bizim gibi 2 senelikleri almamaya inat ediyo :)) adama sorarlar sen bir alım yapıcaksın...pilot alıyosun armut diil !!!!bi simulatore sok bakalım once!!!!hani nerde !!! kendimle alakalı detaya gelince 2 senelik bilg. mezunuyum suanda özel bi ünide burslu olarak 3. sınıf bilg. müh. devam etmekteyim....askerde 2 basarı belgem var ...her sınava mülakata razıyım ama alan yok !!!!!!

THY PEGASUS'U KISKANDI MI?

Pegasus Havayolları filosunda bulunan Boeing uçaklarını Airbus tipi uçakları ile değiştirecek ve mevcut filoya yeni uçaklar da eklemiş olacak. Bu stratejik değişikliğin altında ne gibi hesaplar varb bilinmez ama bildiğimiz bazı noktalardan dem vuralım.

Bir defa tüm pilotlarını yeniden tip eğitimine almak zorunda kalacak. Geçmişte bu tip uçaklarda uçan pilotlar da tazeleme eğitimi alacaklar. Sadece pilotlar için değil. Kabin memurları da aynı süreçten geçecekler.  Bunların yanında teknisyenlerde de sorun çıkacak. Boeing üzerine kurulan sistem sil baştan yenilenecek. Kim bilir belki de bu eğitimlerin tamamının bedelini Airbus öder.

Pegasus, havacılık sektöründe herkesin öngörüsünü alt üst eden şirketlerin başında geliyor. Her ne kadar Ali Sabancı'nın şirketler üzerine spor toto oynaması itici gelse bile, THY için "79 yaşındaki şirket" diyerek inceden aşağılayıp aslında bilmeden köklü şirket dese bile, Atlasjet için diğer bir şirket diyerek küçümsese bile Türkiye'de bir tarz yarattı. İşte bu açıdan Pegasus Havayolları allayıp, pullayıp satılmadığı sürece Türk sivil havacılığında renk olmaya devam edecektir.

Şimdi gelelim THY'nin 150 uçaklık sipariş görüşmelerine.

Türk Hava Yolları bu görüşmelerle ilgili net bir açıklama yapmadı ama uluslararası medyaya satıcı firmalardan yansıyan görüntü bu.

Türk Hava Yolları 150 uçak alırsa nelere ihtiyaç duyacak. Mevcut filoya pilot bulmakta güçlük çeken, pilot alırken kılı kırk yaran THY'nin inanılmaz bir alt yapı çalışması şart. İnceden bir hesap yapalım. Her uçak için minumum 4 takım kokpit ekibi olacağını düşünelim. Ve yine her uçakta en az 5 takım kabin memuru olacağını düşünün. 1500'e yakın pilot, uçağa göre değişkenlik gösteren kabin ekibini de 2 bin olarak düşünün. Teknisyen ve diğer personeli de hesaba kattığınızda bu rakamla 5 binden aşağı olmaz.

Kabin memurunu bir kenara koyun kokpit ekibi yetiştirmek kolay değil. Mevcut durumda bile kokpit sıkıntısı çeken THY, yabancıya sarılacak. Pilot okulları tarafından fason üretilen pilotlar da "Yine işsizlik" narası atacaklar.

Hadi bunları bir kenara koyalım. Peki, bu uçaklar nerede konaklayacaklar?

Türk Hava Yolları'nın bu hedefi 2023 yılına göre mi? O zaman süslü kelimeler yine anlamsız kalacak. Hani 2023 yılına kadar 750 uçağa ulaşacaktık.

Havacılığın fren yaptığı bir dönemde bu kadar uçak siparişi vermenin tek bir izahı olabilir. Popülizm.  Aynı şeyi Pegasus Havayolları için de düşünüyorum. Popülist yaklaşımdan öteye gidemez bu düşünceler.

Şirketin değerini yükseltmek için, borsada spekülasyon için iyi bir hamle olabilir. Gerçeklerle örtüşmeyen bir atılımın geri dönüşümü kısa vadede evet ama uzun vadede olumsuz olacaktır.

HABOM gibi bir tesisi açamayıp uzatmaları oynayan bir yapıda THY'nin uçak siparişi yerine alt yapıyı güçlendirmesinin daha mantıklı olacağı kanısındayım.

THY, Pegasus Havayolları ile "yarış yapıyor" görüntüsü de çok çirkin olacaktır.

Not : Ankara olaylarını es geçmiş değilim. Değişik araştırmalar devam ediyor. Yeni bilgileri de derlemeyi sürdürüyoruz...

THY PEGASUS'U KISKANDI MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Ne demeli ~ 5 yıl önce
Sen önce elemanının boğazını kestin koskoca pegasus yüklediği sandeviiiçi bile kaldırdı sanki kedi önüne mama atıyor.1 PEYNİR 1 KAŞAR 1 DE NE OLDUĞU BELİRSİN BİR JAMBON daya ekmeğği he bide uutmadan yazık su FO LARINIZA BEN BİLE ACIYOYORUM ADAMLAR DELİ GİBİ UÇUYOR!..HELE KABİN EKİBİNE VRMEDİĞİNİZ FLY CAFE PİRİMLERİ HANİ NERDE???ayaık vala hi yazık sahip çı bence elemanına PEGASUS ZATEN 3 KURUŞA ÇALIŞTIRIYORSUN 2 KURUŞLARINIDA ZAMANINDA ÖDE İNSANLARIN!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
onur ~ 6 yıl önce
Pegasusu toplasan thy nin geniş gövdelerini geçtim 737 leri etmez. Mercedes dacia yı kıskanırmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öğrenci ~ 6 yıl önce
Hep eleştiri, başka bişey yok.iyi o zaman devlet hükumet el atsın bu okullara da Fason yetişmesin bu pilotlar. Ee okullar da dolandırıcı oluyor( Fason pilot yetiştiriyorlar ya) ... Sizde yabancıları eleştirmekten vazgeçersiniz artık. Onlar Fason değil ve line için adam lazım. Bu ne yaaa.herşey pilot olma sevdasına kapılmış gençlerin parasını almaya yönelik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fason-2 ~ 6 yıl önce
Uçuş okulu 96 ortama ile bitti...5 referans mektubu hazır...askerlik yapmadık diye sunex ve mng giremedik elimde DLR var...toeic 880 var ...askere gittik geldik... :)) sistem olmuş bambaska ...dlrım var diosun....mollymawk a geçtik deniyo 1000 euro... üstüne toeic 2 asamalı diil 4 asamalı istiorm dio...onlardanda geçioruz :)) tip eğitimini kendin ödicen 30.000 euro diyo :)) onada tamam diosun ....base in antep olcak dio maaş 2200 euro tam komedi :)) ...........kendi cebimden 23.000 euro verip tip alıyorum....hangi şirkete gitsem tanıdık varmı dio...olmazsa olmazz şartları bu :)) saygıdeger THY ye gelince.......bizim gibi 2 senelikleri almamaya inat ediyo :)) adama sorarlar sen bir alım yapıcaksın...pilot alıyosun armut diil !!!!bi simulatore sok bakalım once!!!!hani nerde !!! kendimle alakalı detaya gelince 2 senelik bilg. mezunuyum suanda özel bi ünide burslu olarak 3. sınıf bilg. müh. devam etmekteyim....askerde 2 basarı belgem var ...her sınava mülakata razıyım ama alan yok !!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000