21 Nisan 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Teknik personelin hakki haramdir.Teknik personelin disindaki tum personel yedi saatinin 5 saatini icerde ofis veya koridor adimiyla gecirirken iki ve uclu vardiye ile tum saatini disarda geciren teknik personelin hakkini yiyenleri kara listeye alalim.Teknik personele yillik izinlerini kullandirmaz diger sirketlere hizmet karsiligi karlilik oraniyla personelin izinlere birikince GGY personel otel ggy harcirah derken kazanilan kar bosa harcanmis olurken,personellerin yabanci sirketlerine verilecek hizmet sertifikasi olmadigi icinde personel hem konaklama hemde GGYyurtdisi harcirahta karda dinlenir.Yabanci anlasmali ucak sirketleri icin geciici gorevlinin sertifikasi olmadiginda ilgili ucaklar icin istasyonda gorevli ikinci personel tam ay hic durmadan calisarak ,hem kendi ucagina hemde diger ucak sirketlerine azimle is uretirken ulasim ve benzeri giderleri alamazken GGY gorevli ictigi syun parasini dahi alir.teknik personelin su cay kahve giderlerinide cebinden karsilarken adalet mi bu
  • Yurtdisina gonderilen teknisyenlere yapilan uygulama da tamamen THY'nin bunyesinde gelistirilmis kisilerin is basarisizliklarindan kaynakli is mevzuati.Nasil mi?Mevzuat THY'nin yurtdisi ucak sirketleriyle ilgili mevzuat.THY'nin size ihtiyaci varsa sizi acil durum disnda kendi ucaginiza hizmet yerine yabanci sirketlerle yapilan teknik hizmet anlasmasi geregi gece gunduz calistirsin mesai uygulamasi yok.Sadece diger yabanci sirketlere hizmet yuksek kar amacli mevzuat.Eskiden Osman abinin mevzuati vallahi bu mevzuattan daha iyi isliyor hem sirket yabanci sirketlere verilen hizmetten dolayi kar ederken teknik personel de olusacak mesai fazlasini alarak oz veriyle calisirdi.Ya simdi teknik personele ulasim ,yakit giderini kendi cebinden odetir,istasyon mud.ise taksiyle gelir faturasini odersin.O zaman sormazlar mi?Teknik ve muhasebenin disinda kalan Ticari satis pazarla sefleri ve mudurunun tum giderlerini karsilarken teknik personel bu sirkette sindirilmis itilmis gorursun.Misir fatihi....
  • THY'yede hissesi fazla olan sahislar ayni zamanda yonetimede yakin demektir.iki milyon dolarlik hissen varsa sayet 20 mudur ataya bilecek kadar yrtkilisin.bu pilot veya mudur.Sayet X kisinin cocuklarinin tamami ya mudur yada pilot oluyor demektir.Hissesi olmayip bilgisi tecrubesi olanlar ise referanslari ust duzeyde ise belki ise girebilir.yinede bilgi ve tecrube olmazsasa olmaz.Maalesef bu isler yonrtim kurulu onayiyla ikili iliskilerinize bagli olarak halen devam eden surectir.Tanidigim hissedarin ogluda kizida bu sirkette hisselerinin sayesinde ve ust burokratlarin gayretiyle ust yonetime ulasmakla istihdam edildiler halende calisiyorlar.Yani ne kadar hisseniz cok ise o kadarda istihdam hakkiniz var diyecegim,belki de yaniliyorum.Ne dersiniz.Bence kara listeye hissesi olupta haksiz mevkilere getirilen birinci derece yakinlarini ise aldirtan hissedarlari bence listeye alalim.dokunulmazlik zirhinda olanlar iste hissesiyle bu sirketi paravan edenleri teshir edin.Kim bunlar............?
  • Sayın TOPCU Yönetim kurulu başkanı olarak yapılan yorumlarda sözkonusu THY TEKNİK AŞ'de çıkar ilişkileri gündemden düşmeyen (M.G.Doğan) hakkında inceleme başlatmanız gerekmiyormu? Artık yapılan üsülsüzlüklerin aleni olması toplum nezninde bu kişinin torpili olması ile dokunmazlığı nefretle izlenmekdedir.
  • Bence kara liste belirli bir şirkete ait olmamalı. Kara liste uygulaması tüm sivil havacılık tarafından ortak olarak uygulanmalıdır. Uçakta sorun çıkartan bir yolcunun THY'de ayrı, Atlas'ta ayrı veya Pegasus'ta ayrı kişilklere bürüneceğini mi sanıyorsunuz?
  • THY TEKNİK AŞ'ye getirilen (MGD) ABD'de vatandaşı olup, bu ülkede geçim sıkıntısı çekerken, SSM'lığına atanan kişi tarafından proje yöneticiliğı kadrosuna atanarak, kuruma maliyeti yıllık olarak yaklaşık 270,000.00 TL dir. Maliyeti yüksek olan uçak komp. Alımlarında tek yetkili olarak görev yapması çıkar ilişkilerinin devamı anlamına gelmekdedir. Çalışanlar tarafından ibretle izlenen bu gelişmelere THY AO ve THY TEKNİK AŞ. Yönetim kurulu başkanı seyirci kalmakdadır.
  • Kara liste uygulanmasi coook gec kalinmis bir uygulamadir,yazara sonuna kadar katiliyorum
  • "Kağıt üzerinde de olsa yüzde 51’i özel bir havayolu" Benim anlamadigimda zaten bu, resmi olarak yuzde 51'i özel bir sirket, nasil olurda devlet dairesi gibi yönetilir. 51>49.
  • Bence bi yanlışlık yok ortada herkes krofesyonel ))))))
  • YIYIN BAKALIM YURTDISINDA TEKNISYENE ULASIM ARACI VERME KENDI ARACIYLA GIDIP GELMEDE YAKIT PARASI VERME TEKNISYENIN SIRTINDAN GOTURUN BAKALIM YIYENLERIN ALLAH SORSUN HESABINI KULDAN KORKMAYANLAR.

THY O MİLLETVEKİLİNİ KARA LİSTEYE ALMALI MI?

Türk Hava Yolları ile milletvekili Muhammed Çetin arasındaki kavgada sizce kim haklı? Diğer meslektaşları ile yıllardır kullandığı hakları bir anda yok sayılan Muhammet Çetin mi, yoksa aleyhinde anti propaganda yapıldığını iddia eden THY mi?

Muhammed Çetin ile THY arasında iplerin kopması Çetin ile AKP arasındaki iplerin kopmasıyla aynı döneme denk geliyor. Öncesinde Çetin’in diğer meslektaşları gibi yasal olarak hakları olmasa da THY inisiyatifiyle ekonomi biletleri business’e yükseltiliyor, hiç kimse de bundan şikayet etmiyordu. Alan memnun veren memnundu…

Çetin AKP’den istifa edip cemaat-hükümet çatışmasında cemaat kanadında kalınca THY’yi de düşman ilan etti. O güne kadar uçağa alınmayan Sözcü, Aydınlık vs. gibi gazeteler hakkında hiç söz etmeyen Çetin o günden sonra Bugün, Today’s Zaman gibi gazetelerin yanına Sözcü ve Aydınlık’ı da ekleyerek, “ Bu gazeteleri neden almıyorsunuz” diye THY’ye yüklenmeye başladı.

Bu eleştirilerini uçak içinde hakaret boyutuna vardırıp biraz da provakatif tarzla ortaya koyunca THY, Çetin’e karşı ilk hamlesini yaptı ve “Artık sen bizim ayrıcalıklı yolcumuz değilsin” deyiverdi. O andan sonra iki taraf arasında ipler de koptu.

Kağıt üzerinde de olsa yüzde 51’i özel bir havayolu statüsündeki THY, düşünce olarak haklı... ‘Aleyhimde propaganda yapanı uçağa almam’ diyor. Milletvekili de ‘seyahat özgürlüğü anayasal hakkım” diyor.

Bu kavganın galibi muhtemelen THY olacak. Biliyoruz ki THY, milletvekili Muhammet Çetin’i, ‘unruly passenger’ yani sorunlu yolcu statüsüne sokarak kara listeye almanın ve bir daha uçağa almamanın yolunu arıyor. Çünkü uçağın içinde  olduğu her an sorun yaşaması olası olan THY, Çetin’i uçağa hiç almayarak yani bilet satmayarak sorunu aşabilir. Bunun yasal alt yapısını da Çetin, kendi elleriyle oluşturuyor. THY, milletvekili Çetin’den kaynaklanan operasyonel sıkıntıları gerekçe göstererek Avrupa’da British, KLM gibi şirketlerin de kullandığı kara liste uygulamasının ilk sırasına Çetin’i yazabilir.

THY, o milletvekilini kara listeye alabilir ancak sadece o liste Çetin ile sınırlı kalırsa o zaman bu, milletvekiline ciddi haksızlık olur.

THY bugüne kadar buna benzer birçok yolcuyla zaman zaman sıkıntılar yaşadı. THY’yi ciddi maddi zararların yanı sıra operasyonel anlamda da zor durumda bırakanlar oldu. Bir uçağın birkaç saat rötar yapmasının, uçak ve ekip planlamasından transit yolcuların mağdur olmasına kadar birçok sıkıntılar yaşattığını düşünürsek bu kadar ağır sıkıntılara rağmen THY’nin hiçbir yolcuyu kara listeye almadığını ve uğradığı maddi manevi zarardan ötürü yasal yollara pek sık başvurmadığını biliyoruz. THY’nin bu anlamda Muhammed Çetin’i kara listeye alması ve yasal yollara başvurması ilk başta tepki çekebilir. Çünkü THY bugüne kadar cam çerçeve indiren, uçucu ekiplere saldıran, uçuş güvenliğini riske atan ve birçok sebeple havayoluna zarar veren hiçbir yolcusu için benzer yolu izlemedi.Yolcusuyla ters düşmekten hep kaçındı. Türkiye’de Borajet ve Atlasjet dışında kara liste uygulanmasa da THY’nin bu kararı diğer şirketler için de milat olabilir.

Türk Hava Yolları eğer Muhammed Çetin’e uygulanacak kara listenin siyasetten bağımsız bir karar olduğunu düşündürmek istiyorsa uygulamayı genişletmek ve aynı şekilde şirkete zarar verenleri o listeye dahil etmek zorundadır.

Aksi takdirde kamuoyundaki ‘Hükümetin THY’si’ algısı daha da güçlenecektir.

Şahsi kanaatim, iki tarafın çatışmasından bundan sonra birçok yolcunun benzer şekilde mağdur olacağını öngördüğüm için Muhammed Çetin’in kara listeye alınması doğru karar olacaktır çünkü o konu kangren olmuştur ve THY’nin başını hep ağrıtacaktır. Çetin'in olduğu her uçakta olay yaşanacak ve mağduriyetler ortaya çıkacaktır. Bu açıdan THY, Çetin'e bilet satmama hakkını sonuna kadar kullanabilir. Ama o liste Muhammet Çetin ile sınırlı kalmamalıdır. Eğer kalırsa bu karar şirket menfaatini düşünerek değil siyaseten alınmış bir karar olduğu tezini düşündürecektir.

THY O MİLLETVEKİLİNİ KARA LİSTEYE ALMALI MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Amitos ~ 5 yıl önce
Teknik personelin hakki haramdir.Teknik personelin disindaki tum personel yedi saatinin 5 saatini icerde ofis veya koridor adimiyla gecirirken iki ve uclu vardiye ile tum saatini disarda geciren teknik personelin hakkini yiyenleri kara listeye alalim.Teknik personele yillik izinlerini kullandirmaz diger sirketlere hizmet karsiligi karlilik oraniyla personelin izinlere birikince GGY personel otel ggy harcirah derken kazanilan kar bosa harcanmis olurken,personellerin yabanci sirketlerine verilecek hizmet sertifikasi olmadigi icinde personel hem konaklama hemde GGYyurtdisi harcirahta karda dinlenir.Yabanci anlasmali ucak sirketleri icin geciici gorevlinin sertifikasi olmadiginda ilgili ucaklar icin istasyonda gorevli ikinci personel tam ay hic durmadan calisarak ,hem kendi ucagina hemde diger ucak sirketlerine azimle is uretirken ulasim ve benzeri giderleri alamazken GGY gorevli ictigi syun parasini dahi alir.teknik personelin su cay kahve giderlerinide cebinden karsilarken adalet mi bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amitos ~ 5 yıl önce
Yurtdisina gonderilen teknisyenlere yapilan uygulama da tamamen THY'nin bunyesinde gelistirilmis kisilerin is basarisizliklarindan kaynakli is mevzuati.Nasil mi?Mevzuat THY'nin yurtdisi ucak sirketleriyle ilgili mevzuat.THY'nin size ihtiyaci varsa sizi acil durum disnda kendi ucaginiza hizmet yerine yabanci sirketlerle yapilan teknik hizmet anlasmasi geregi gece gunduz calistirsin mesai uygulamasi yok.Sadece diger yabanci sirketlere hizmet yuksek kar amacli mevzuat.Eskiden Osman abinin mevzuati vallahi bu mevzuattan daha iyi isliyor hem sirket yabanci sirketlere verilen hizmetten dolayi kar ederken teknik personel de olusacak mesai fazlasini alarak oz veriyle calisirdi.Ya simdi teknik personele ulasim ,yakit giderini kendi cebinden odetir,istasyon mud.ise taksiyle gelir faturasini odersin.O zaman sormazlar mi?Teknik ve muhasebenin disinda kalan Ticari satis pazarla sefleri ve mudurunun tum giderlerini karsilarken teknik personel bu sirkette sindirilmis itilmis gorursun.Misir fatihi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amitos ~ 5 yıl önce
THY'yede hissesi fazla olan sahislar ayni zamanda yonetimede yakin demektir.iki milyon dolarlik hissen varsa sayet 20 mudur ataya bilecek kadar yrtkilisin.bu pilot veya mudur.Sayet X kisinin cocuklarinin tamami ya mudur yada pilot oluyor demektir.Hissesi olmayip bilgisi tecrubesi olanlar ise referanslari ust duzeyde ise belki ise girebilir.yinede bilgi ve tecrube olmazsasa olmaz.Maalesef bu isler yonrtim kurulu onayiyla ikili iliskilerinize bagli olarak halen devam eden surectir.Tanidigim hissedarin ogluda kizida bu sirkette hisselerinin sayesinde ve ust burokratlarin gayretiyle ust yonetime ulasmakla istihdam edildiler halende calisiyorlar.Yani ne kadar hisseniz cok ise o kadarda istihdam hakkiniz var diyecegim,belki de yaniliyorum.Ne dersiniz.Bence kara listeye hissesi olupta haksiz mevkilere getirilen birinci derece yakinlarini ise aldirtan hissedarlari bence listeye alalim.dokunulmazlik zirhinda olanlar iste hissesiyle bu sirketi paravan edenleri teshir edin.Kim bunlar............?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İY ~ 5 yıl önce
Sayın TOPCU Yönetim kurulu başkanı olarak yapılan yorumlarda sözkonusu THY TEKNİK AŞ'de çıkar ilişkileri gündemden düşmeyen (M.G.Doğan) hakkında inceleme başlatmanız gerekmiyormu? Artık yapılan üsülsüzlüklerin aleni olması toplum nezninde bu kişinin torpili olması ile dokunmazlığı nefretle izlenmekdedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Bence kara liste belirli bir şirkete ait olmamalı. Kara liste uygulaması tüm sivil havacılık tarafından ortak olarak uygulanmalıdır. Uçakta sorun çıkartan bir yolcunun THY'de ayrı, Atlas'ta ayrı veya Pegasus'ta ayrı kişilklere bürüneceğini mi sanıyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 5 yıl önce
THY TEKNİK AŞ'ye getirilen (MGD) ABD'de vatandaşı olup, bu ülkede geçim sıkıntısı çekerken, SSM'lığına atanan kişi tarafından proje yöneticiliğı kadrosuna atanarak, kuruma maliyeti yıllık olarak yaklaşık 270,000.00 TL dir. Maliyeti yüksek olan uçak komp. Alımlarında tek yetkili olarak görev yapması çıkar ilişkilerinin devamı anlamına gelmekdedir. Çalışanlar tarafından ibretle izlenen bu gelişmelere THY AO ve THY TEKNİK AŞ. Yönetim kurulu başkanı seyirci kalmakdadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Kara liste uygulanmasi coook gec kalinmis bir uygulamadir,yazara sonuna kadar katiliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SPQ ~ 5 yıl önce
"Kağıt üzerinde de olsa yüzde 51’i özel bir havayolu" Benim anlamadigimda zaten bu, resmi olarak yuzde 51'i özel bir sirket, nasil olurda devlet dairesi gibi yönetilir. 51>49.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 5 yıl önce
simdi şöyle oluyor canım kardeşim. Thy %51 hissesini satıyor ama hiçbir ortak %10 dan fazla hisse alamaz diye kısıt koyuyor. Hisselerin % 49.2 si devletin elinde. Ayrıca altın hisse diye bir olay cıkarmıslar, buda devletın kontrolu elınde tutmasını saglıyor. herkesın kolay anlayacagı basıt dılle yazarsam, sen thy hıssesı alsanda, yonetım kuruluna adam gonderemıyorsun, sadece yıl sonunda edılen kardan, hıssen oranında payını alıyorsun. Bu neden boyle yapıldı dersen, bu yontem sayesınde elınde, yonetımı devlet kontrolunde olan ama ozel sırket statusunde bır yapın olmus oluyor. sırketı ozel sırket yaparsan, kamu ıhale yasasına tabı olmuyorsun, ayrıca harcadıgın paralar sayıstay tarafından denetlenmıyor. Personellerın devlet memuru statusunde olmadıgı ıcın ıstedıgın gıbı ıse alım ve ısten cıkarma ıslemlerı yapabılıyorsun. ihaleye cıktıgında ıstedıgın fırmayı tercıh edebılıyorsun. personelıne ve yonetıcılerıne ıstedıgın duzeyde maas odeyebılıyorsun. yanı cok faydaları olan garıp bır sıstem.
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Bence bi yanlışlık yok ortada herkes krofesyonel ))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HARAM ~ 5 yıl önce
YIYIN BAKALIM YURTDISINDA TEKNISYENE ULASIM ARACI VERME KENDI ARACIYLA GIDIP GELMEDE YAKIT PARASI VERME TEKNISYENIN SIRTINDAN GOTURUN BAKALIM YIYENLERIN ALLAH SORSUN HESABINI KULDAN KORKMAYANLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000